FEBIOFEST
141 filmů ze 60 zemí a 18 programových sekcí. To je v číslech 21. Febiofest, který dnes večer startuje v pražském Cinestaru Anděl. Letos se budou opět rozdávat ceny Kristiána za přínos světové kinematografii. Jedním z čerstvých držitelů se stane polský režisér Andrzej Wajda. Cenu pro něj přijíždí do Prahy převzít herec Robert Wieckiewicz, který zároveň uvede zahajovací film Walesa: Člověk naděje, jenž byl loni v Polsku divácky nejúspěšnějším snímkem.
Dalšího Kristiána v průběhu festivalu obdrží dlouholetý ředitel Berlinale Dieter Kosslick a na závěrečném ceremoniálu pak bude předán africko-francouzsko-americkému herci Isaachu De Bankolé, známému z filmů Jima Jarmusche. Zakončovacím filmem bude na konci příštího týdne v 11. století se odehrávající výpravná adaptace stejnojmenného románu Noaha Gordona Ranhojič s Benem Kingsleym a Stellanem Skarsgårdem v hlavních rolích.
Febiofest 2014 se kromě jiného rozhodl podpořit Ukrajinu. Do svého programu totiž zařadil speciální promítání filmového bloku Hlas mladé Ukrajiny, které bude zdarma přístupné veřejnosti. Průřez tvorbou nejmladší ukrajinské filmové generace vrcholí v přímých svědectvích z ukrajinské revoluce. Někteří tito tvůrci skončili ve vězení. Dva z nich, režisér Oleksandr Ščerbak a kameraman Mykyta Panisov, budou hosty projekce společně s režisérem Michailem Gerasimovičem Iljenkem.
Nedílnou součástí festivalu je rovněž hlavní soutěž NOVÁ EVROPA, v níž se už posedmé utkají o Grand Prix ambiciózní první a druhé snímky nastupujících talentů ze zemí Evropy. Vítězný tvůrce získá 5000 eur, dalších 5000 získá potenciální český distributor.
Zvláštního uvedení se na Febiofestu dočká pět filmů, které vznikly jako společné dílo českých a zahraničních producentů. Prvním z nich je norsko-česká bláznivá komedie Detektiv Down, která je parodií na starou školu drsných detektivek. Dále se bude jednat o finsko-českou romantickou komedii Láska, soudruhu zasazenou do Helsinek roku 1962, která vypráví o znovuprobuzené lásce Elsy (Kati Outinen) a českého jazzmana Jana (Miroslav Etzler), o kterém si Elsa dlouho myslela, že je mrtvý.
Třetím titulem je režijní debut Jiřího Mádla Pojedeme k moři vyprávějící o desetiletém chlapci, který k narozeninám dostane kameru a nezaměnitelně dětským způsobem zaznamená svou rodinu i okolní svět. Česko-rumunský počin Velmi neklidné léto Anky Damian pro změnu evokuje emoce a vzpomínky čtyř postav, které se vzájemně proplétají v současné Bukurešti. Posledním snímkem jsou na hraně dokumentu a fikce se pohybující Sametoví teroristé ocenění diváckou cenou na Berlinale, kteří jsou příběhem tří mužů, jež odporovali komunistické moci, a to i se zbraní v ruce.
Sekce ASIJSKÉ PANORAMA uvede v Cannes cenou za scénář oceněný film čínského auteura Jii Zhangkeho Dotek hříchu, v němž režisér prostřednictvím čtyř volně propojených příběhů reflektuje rozmanité podoby současné Číny. Součástí téže sekce je i Kim Ki-dukův Moebius o ženě, která načapá svého manžela při nevěře a rozhodne se pro krutou pomstu. Snímek má parametry antické tragédie, je plný temného humoru, ale i sexuálního násilí.
Další divácky atraktivní sekce - MADE IN USA - uvede hned dvě kerouacovské látky, adaptaci kultovního románu Na cestě v režii Waltera Sallese a atmosférický Big Sur. Postava Jacka Kerouaca a dalších beatníků ostatně prochází i americkým filmem Kill Your Darlings.
Více podrobností o programu a uváděných filmech najdete zde.