Rok 2013 byl na soundtracky opravdu bohatý a doby, kdy jen jednou za pár měsíců vyšlo OSTčko, které stálo za poslech, jsou dávno pryč. Řady vynikajících filmových skladatelů rostou jak houby po dešti a jejich výkonnost stoupá k číslům, které běžný smrtelník nedokáže pochopit – pro pět nebo šest snímků zvládli letos komponovat Hans Zimmer, Brian Tyler nebo Marco Beltrami. Vynásobte si to počtem aktivních hollywoodských skladatelů a dostanete cifru, z níž je skutečně těžké vybrat jen TOP 5. Ale některá alba zkrátka mají něco navíc.
Hans Zimmer – Rivalové
Kdo by to byl nečekal? Hans Zimmer v první linii. Neříkám, že je to osoba nejpovolanější a koneckonců spousta jeho filmů je jen variace na Piráty z Karibiku nebo Temného rytíře. Na druhou stranu je na něj spolehnutí, protože jeho hudba zvedne každý film. Letos by určitě stál za zmínku i Osamělý jezdec, ale Rivalové ho naprosto zastiňují. Jak jsme psali v naší recenzi, Zimmer soundtrack pojal rockově a kombinuje tak elektrickou kytaru s pro něj typickým smyčkovým základem. Za zmínku určitě stojí skladba Lost But Won, v níž uslyšíte hlavní filmové téma v podání jediného violoncella, jenž se vzápětí rozroste na celý orchestr. Krom Zimmerových bezchybných instrumentálek na albu najdete ale také dobové rocknrollové pecky od Davida Bowieho nebo Steva Winwooda.
VA – Liberace!
Liberace Snímek, který sice chvilku pobyl na programech českých kin, ale kromě Michaela Douglase v třpytivém obleku prošel kolem docela bez povšimnutí. A je to škoda, protože tenhle hudební životopis nabízí nejen výborné herecké výkony, ale především také výtečný soundtrack. Uslyšíte na něm nejen originální klavírní nahrávky Valentina Liberace z sedmdesátých let, ale také zbrusu nové variace The BTC Orchestra, do nichž autenticky promlouvá Michael Douglas. Blyštivá pastva pro oči i uši by rozhodně neměla ujít vaší pozornosti, zejména The Liberace Boogie.
Christopher Beck – Ledové království
Kanadský skladatel Christophe Beck je přesně ten typ, který chrlí kolem šesti, sedmi soundtracků za rok. A výsledek? Nic, co by vám utkvělo v paměti, nebo udělalo hlubší dojem. Až na Ledové království. Tohle OSTčko je jednoznačně to nejlepší, co Beck ve svém životě napsal. Plně využívá kouzelné souhry symfonického orchestru a vánoční ladění mu ještě hraje do karet. V Deluxe verzi si můžete vychutnat přes třicet tracků, k nimž je nutné ještě připočítat originální písničky v podání Kristen Bell nebo Idiny Menzel, protože Frozen je stejně jako Na vlásku tak trochu muzikál.
VA – Velký Gatsby
Naprostým králem mezi letošními písničkovými soundtracky je zcela bez debat The Great Gatsby OST, který se na Filmserveru v květnu také dočkal svojí recenze. Skladby jako A Little Party Never Killed Nobody v podání Fergie nebo Over The Love od Florence + The Machine zaplavily rádia už bezprostředně po premiéře a hrají se doteď, aniž by někoho omrzely. Jay-Z skutečně odvědl na soundtracku kus práce a teprve tenhle perfektní mix interpretů udělal z kýčovitého Gatsbyho ohromující film. Společnost Interscope Records vydala pochopitelně i Deluxe edici, kde jsou mezi jednotlivé songy vsunuty ještě repliky přímo z filmu.
David Wingo – Mud
Závěrem bych chtěla zmínit film, který se u nás nedostal ani do kin a šanci ho zhlédnout jste měli pouze na některém z filmových festivalů. Nedostal ani český název, jmenuje se prostě Mud a zaslouží si hodně pozornosti. David Wingo je mezi filmovými skladateli vlastně skoro nikdo. Na kontě má jedenáct snímků, ale pravděpodobně nebudete znát ani jeden z nich. To ovšem nic nemění na faktu, že se mu povedl vynikající soundtrack k filmu, kde se mimo jiné blýskl i Matthew McConaughey. Jednotlivé tracky na OSTčku vypráví na kytarových rifech dobrodružný příběh a pokud se chvíli zaposloucháte, úplně vás ohromí třeba ve skladbách Tom Blankenship and Sleeping in Trees.
Dál by tu pochopitelně mohl zaznít Hobit, Iron Man 3 a jiná OSTčka. Pokud byste chtěli doplnit naší topku, napište nám do komentářů a doporučte ostatním čtenářům, jaké soundtracky loni oslovily vás.