Jak všichni víme, Superman není žádný tulák a už vůbec ne parchant. Proto je za oficiální hrdinův start považován rok 1938, kdy se poprvé objevil jako Kal-El z planety Krypton. Autoři zůstali stejní a svůj nápad prodali gigantu DC Comics, který jej poté vydal v komiksu Action Comics #1. Boom na sebe nenechal dlouho čekat - od té doby se Superman objevil v mnoha filmech, animovaných, hraných i rozhlasových seriálech, komiksech či počítačových hrách. Nás samozřejmě zajímá hlavně ten film.
Poprvé animovaně a hned skoro oscarově
Roku 1941 natočil Dave Fleischer desetiminutový animák, jenž se jmenoval jednoduše po své titulní postavě. Krátký film ulovil oscarovou nominaci a Fleischer si v následujících letech slavného hrdinu půjčil ještě šestnáctkrát. O jedenáct let později vznikl v zámoří převelice populární seriál Adventures of Superman, nicméně první hraný počin vznikl už o tři roky dříve. Série z roku 1948 se opět nejmenovala jinak než Superman. Kirk Alyn (na fotografii vpravo) se v ní stal oficiálně prvním hercem, který Supermana ztvárnil. Zajímavostí je, že jsou trikové sekvence v seriálu často kreslené - speciální efekty byly v té době velice nákladné.
The New Adventures of Superman byl pro změnu seriál animovaný. Natáčel se v letech 1966 až 1969 a jednalo se celkově o šedesát osm půlhodinových epizod. Supermana namluvil Bud Collyer, což pro něj nebyla žádná nová zkušenost - hlas mu totiž propůjčil už ve Fleischerově animácích a jeho hlas znali rovněž posluchači rozhlasové série z roku 1940. Na plátno ve velkém až převelikém Přesuňme se do roku 1978, kdy plátna kin dobývala dodnes patrně nejznámější anabáze Supermana, film Richarda Donnera s tradičním názvem Superman. Snímek s na svou dobu neskromným rozpočtem pětapadesáti milionů dolarů má kořeny v roce 1973, kdy de facto započal výběr herců. Zvučná jména se střídala rovněž na postu režiséra (mj. William Friedkin, Steven Spielberg či Francis Ford Coppola) a scénář napsal autor legendárního Kmotra Mario Puzo. Producenti si byli natolik jisti úspěchem, že byl souběžně natáčen druhý díl, uvedený roku 1980 - po neshodách právě s producenty byla však Donnerova dvojka zastavena a dotočil ji Richard Lester. Až v roce 2006 se konala satisfakce v podobě Supermana II - Verze Richarda Donnera. Lester natočil později také Supermana III, ten byl však už pouhým stínem svých slavných předchůdců. Na film Superman IV by pak většina fandů nejraději zapomněla - navzdory nízkému rozpočtu se jednalo o propadák, jenž má na krku režisér druhořadých akčních béček Sidney J. Furie.
Ve všech čtyřech filmech ztvárnil Supermana Christopher Reeve. V časech jedničky téměř neznámý herec, o několik let později superhvězda. Osud se mu však dosti ironicky vysmál - představitel nezničitelného muže měl v oblibě jízdu na koni a po ošklivém pádu v polovině devadesátých let ochrnul od krku dolů. Herec přesto prokázal obrovskou vůli a dále bojoval alespoň na poli ochrany životního prostředí či různých sociálních problémů. Mírné zlepšení přišlo rovněž v jeho fyzickém zdraví, přesto v roce 2004 umírá. Krátce po svých dvaapadesátých narozeninách utrpěl infarkt a upadl do kómatu, z něhož se už neprobral.
Víte o tom, že komiksová legenda měla svůj ženský ekvivalent? Příkladem budiž nepříliš známá záležitost Superdívka, ve které blonďatou superhrdinku ztvárnila Helen Slater. Ani superschopnosti však nepomohly, když ji kritika roztrhala jako noviny a v kinech zcela vyhořela, čemuž přihlíželi ve filmu rovněž obsazení Peter O'Toole a Faye Dunaway - oba si odnesli nominaci na Zlatou malinu. Nebyli jedinými známými jmény, která se v titulcích objevila. Hudbu Superdívce složil Jerry Goldsmith, o jehož angažmá se uvažovalo už při přípravách prvního Donnerova Supermana. Tomu se říká pech...
Dalším známým počinem je hraný seriál Lois & Clark: The New Adventures of Superman, na našich obrazovkách znovu a zase pod názvem Superman. Osmdesát sedm epizod vzniklo v letech 1993 až 1997, hlavními představiteli se stali Dean Cain a Teri Hatcher.
Rok 2006 se nesl ve znamení vzkříšení filmového Supermana, jež se konalo v režii Bryana Singera. Snímek Superman se vrací se dočkal rozporuplných reakcí a horko těžko obhajoval svůj monstrózní rozpočet. Náklady filmu přesáhly dvousetmilionovou hranici a zhruba tutéž částku v USA vydělal. Pokud se na Singerův pokus podíváme objektivně, jedná se o technicky skvěle natočený film - brzdí ho pouze jistá sterilita a bezkrevnost, což nejsou zrovna slova, která by divák rád používal po zhlédnutí takto nákladného blockbusteru.
Superman superblbě
Jsou hitem na Youtube a vděčí za svou slávu tureckým filmařům. Ano, mluvím o neblaze proslulých plagiátech, které v Turecku vznikaly jako laciná (a laciná je hodně slabé slovo) náhražka slavných západních titulů a dodnes jsou bohatým zdrojem nechtěné zábavy. Neunikl ani Superman. Protože je škoda tady cokoliv sáhodlouze popisovat, pokochejte se tou parádou sami.
Ač by se mohlo zdát, že v dnešní době už nemá naivně zidealizovaný rudomodrý hrdina co říct, tržby aktuálního Muže z oceli vypovídají jinak. Jistě, jeho jediným letošním pokořitelem je rovněž komiksový superhrdina ve filmu Iron Man 3, producentům to však zajisté nikterak vadit nebude. Ostatně druhý díl je na cestě.