Šanci na zisk Oscara za celovečerní dokument má hned čtveřice debutujících režisérů. A s největší pravděpodobností si ji jeden z nich nakonec odnese. Kdo bude tím šťastným a jaké společenské téma si letos podmaní Akademii?
Tipovat letošního nositele Oscara za nejlepší celovečerní dokument je jako téměř každý rok skoro nemožné. V našich končinách se totiž k nominovaným filmům dá dostat jen velmi těžko a ani zahraniční databáze neoplývají množstvím informací a komentářů. V našich předpokladech tedy budeme vycházet z toho, že cenu si většinou odnáší snímek řešící nějaké závažné společenské nebo politické téma, v nejlepším případě obojí dohromady. Hned čtyři z pěti nominovaných se takovými tématy se střídavým úspěchem zabývají. Pátý působí svým skoro až pohádkovým laděním a optimismem jako z jiného světa. Kdo si nakonec cenu odnese?
Pět rozbitých kamer (
Emad Burnat,
Guy Davidi)
Palestinec
Emad Burnat si sám spolurežíroval svůj vlastní příběh. Když se mu narodil čtvrtý syn, vzal kameru a začal dokumentovat. V ten samý den začal zábor půdy u jeho vesnice, kde se chystá výstavba velké izraelské osady - film se tak změnil v portrét odboje zemědělců proti armádě a osadníkům. Ti navíc v průběhu pěti let rozstříleli několik kamer, Emada těžce zranili a ten se posléze ocitá pod nátlakem své ženy, která nechce vystavit rodinu nebezpečí. Nemnoho ohlasů chválí hlavně autenticitu a celkovou syrovou atmosféru dokumentu. Do karet by mu mohl hrát i fakt, že pochází z politicky neklidné oblasti, což v této kategorii je vždy poměrně důležité. Velké šance na zisk sošky tu tedy jsou.
Originální trailer filmu Pět rozbitých kamer
The Gatekeepers (
Dror Moreh)
Debutující
Dror Moreh ve svém filmu nabízí kompilaci šesti rozhovorů s bývalými šéfy izraelské kontrarozvědky Shin Beth, kteří chránili židovský stát před terorismem. Přináší mnohé šokující informace a odhalí dokonce i pozadí okupace palestinského území. V našich končinách takřka nesehnatelný dokument neoplývá množstvím komentářů ani na mezinárodních databázích. Hodnocení se pohybuje okolo lehkého nadprůměru, těžko tedy soudit. Blízkovýchodní politické téma je atraktivní, což tvůrcům dává určité šance. Na druhou stranu mu stojí v cestě přílišná kontroverznost, čemuž se Akademie vždy vyhýbá. Určitě jeden z méně favorizovaných kousků.
Originální trailer filmu The Gatekeepers
Jak přežít mor (
David France)
Retrospektivní dokument se vrací do osmdesátých let minulého století, kdy se dvě zdravotnické aktivistické organizace pokusili navázat dialog s Národním zdravotním institutem. Tehdy totiž vypukla nemoc AIDS, která zabíjela hlavně mladé muže a žádný laik nevěděl, jak probíhá a jak se proti ní bránit. Média i vlády mlčely a přílišnou byrokracií znemožnily dozvědět se cokoli bližšího. Aktivisté tak pomocí nenásilných guerillových akcí a radikálního umění prolamovali bariéry a snažili se informovat veřejnost o hrozícím nebezpečí. Taktéž debutant
David France vsadil na závažné téma, které ale oproti předchozím dvěma vypadá hodně obyčejně a nemá příliš politické pozadí. Výraznou výhodou by ale mohl být právě fakt, že jde o autentické záběry z osmdesátých let a mnozí akademici možná byli přímo na místě činu a z určité nostalgie sošku nakonec udělí. Uvidíme.
Originální trailer filmu Jak přežít mor
Neviditelná válka (
Kirby Dick)
Poměrně ostřílený dokumentarista se ve svém nominovaném filmu zaměřil na problém znásilňování žen v americké armádě. Postižené důstojnice zde otevřeně vypovídají a nevyhýbají se ani přiznání toho, že pomoci se odnikud nedovolají. Těžko říct, zda hodně kontroverzní téma bude mít vůbec šanci na zisk sošky. Vzhledem k tomu, že dost nominací získalo i drama
30 minut po půlnoci o honu na Bin Ládina, které americké vojsko (potažmo tajné služby) dost oslavuje, pochybuji, že Oscara za dokument si odnese film, který ji naopak vykresluje v nelichotivém světle. Proti tvůrci stojí i to, že většina ohlasů se shoduje na tom, že celé je to natočeno velmi chladně a zastarale, kdy se před kamerou bez jakékoli invence střídají "mluvící hlavy", což je po chvíli dost ubíjející a nudné. V tomto případě asi zůstane jen u nominace, která možná přišla i kvůli tomu, aby se Akademie vyhnula kritice, že přehlíží bolestivá témata uvnitř vlastní země.
Originální trailer filmu Neviditelná válka
Pátrání po Sugar Manovi (
Malik Bendjelloul)
Zvláštní dokument vypráví o téměř detektivním pátrání po osudech hudebníka jménem Rodriguez, který byl sice chválen kritikou, v USA ale upadl v zapomnění. Někteří ho dokonce spojovali s drastickou sebevraždou uprostřed nepovedeného koncertu. Velmi populární byl v Jihoafrické republice a právě jeden tamější publicista se rozhodl, že odhalí, co se s ním skutečně stalo. Snímek debutujícího režiséra žijícího ve Stockholmu vyniká hlavně energickou a příjemnou hudbou, která se táhne celou stopáží. Oproti ostatním konkurentům bije do očí tím, že neřeší závažné téma, ale vsází na odlehčenou atmosféru a skoro až pohádkově dojemný osud jednoho pozapomenutého umělce. A právě to je i skutečnost, která ho staví do role totálního outsidera a jeho vítězství v takové společnosti by bylo asi velikým překvapením.
Originální trailer filmu Pátrání po Sugar Manovi
Šance podle filmserveru:
Pět rozbitých kamer: 50%
Jak přežít mor: 20%
Neviditelná válka.: 15%
The Gatekeepers: 10%
Pátrání po Sugar Manovi: 5%