Asterix a Obelix ve službách jejího veličenstva (Astérix et Obélix: Au Service de Sa Majesté) (HCE) Ve své domovině velepopulární komiks se dočkal dalšího celovečerního hraného filmu. Jeho úroveň je ale bohužel opět na nízké úrovni a prim v něm hrají zejména infantilní vtipy. Ani režie Laurenta Tirarda není zrovna nápaditá a trpí hlavně nevyrovnaným tempem i špatným načasováním humoru. Tvůrci nedokázali vytěžit ani z nadějné konfrontace mezi britskou a francouzskou kulturou. Jedinou jistotou tak zůstává Gérard Depardieu, jemuž tentokráte zdatně sekunduje Catherine Deneuve. Podle prvních ohlasů se příliš nepovedl ani český dabing. I zde tak platí, že film navštíví asi jen pravověrní fandové. Synopse: Římské legie pod vedením Julia Ceasara (Fabrice Luchini) napadnou Británii. Jedné malé vesničce se daří odolávat, den ode dne je ale slabší a slabší. Královna proto vyšle svého důstojníka Anticlimaxe, aby vyhledal pomoc u Galů v další malinké vesničce, která je známa svým důmyslným bojem proti Římanům. Když Anticlimax dorazí na místo a vysvětlí zde situaci svých spoluobčanů, jsou Astérix (Édouard Baer) a Obélix (Gérard Depardieu) pověřeni doprovodit ho domů. Na cestu dostávají galon zázračného lektvaru a vyráží vstříc novým dobrodružstvím. Galové okamžitě poznávají tradiční britské zvyky a chtějí si je osvojit. O bláznivé situace tak bude postaráno. Zajímavost: Roli Asterixe si zahrál už třetí herec.
Cesta na měsíc (La Voyage dans la lune) (Film Europe) Legendární snímek Georgese Mélièse se vrací do kin v nové restaurované podobě a v kolorované verzi. Takřka kultovní dílko nepotřebuje větších komentářů. Snová atmosféra, nadčasová vizualizace a roztomilá naivnost působí i v dnešní době a vůbec nevadí, že film je němý. Tohle je povinnost každého, kdo to s kinematografií myslí vážně. Snímek doplňuje hodinový dokument s názvem Podivuhodná cesta, který vypráví o jeho restauraci a známí režiséři také přidají své příspěvky o tom, jak je ovlivnil. Synopse: V roce 1902 vytvořil Georges Méliès film Cesta na Měsíc. Kromě toho, že byl natočen černobíle, byl i ručně kolorován. Ve své době byl považován za celovečerní film, ačkoli měl pouhých čtrnáct minut. Okamžitě byl však zkopírován a plagován. Tvůrce tak na protest spálil všechny negativy filmu. Jedna černobílá zůstala, barevná byla považována za ztracenou. V roce 1993 se ale našla. Zajímavost: Jde o první široce distribuovaný film.
Holky na tahu (Bachelorette) (EEAP Film Distr.) Nepříliš povedená komedie dojíždí hlavně na fakt, že většina jejích hrdinek je povrchních a hloupých a dělají si legraci z jediné relativně normální ženy, která se objeví. To se pak těžko divák s někým identifikuje. Ač třeba Isla Fisher a Kirsten Dunst nehrají špatně, režie debutující Leslye Headland je ale zoufale nudná a nenápaditá, s čímž toho zkrátka moc nenadělají. Další z variací na oblíbené "pařící" komedie se prostě nevydařila. Synopse: Tři nejlepší kamarádky Regan (Kirsten Dunst), Gena (Lizzy Caplan) a Katie (Isla Fisher) jsou totálně v šoku, když zjistí, že další kamarádka Becky (Rebel Wilson), které se všichni posmívali, protože trpí nadváhou, se bude vdávat jako první. Zatímco Gena a Katie jsou pořád samy, Regan se snaží svého přítele, s nímž je už čtyři roky, přimět, aby si ji konečně vzal. Když je tedy Becky požádá, aby jí šly za družičky, netuší, že na tuhle rozlučku se svobodou, která se jim trošku vymkne z rukou, jen tak nezapomene.
Posel (CinemArt) Bohužel nejhorší film Vladimíra Michálka neselhává ani tak po řemeslné stránce, která je jako vždy výborná a zejména dynamická kamera a střih jsou skvělé, ale spíše ve scenáři Marka Epsteina. Ten totiž nabízí prázdný příběh, který hodinu a půl sotva utáhne. A ani slušně hrající Matěj Hádek a Jiří Vyorálek toho mnoho nezachrání. Je obrovská škoda, že původně televizní film šel do širší distribuce. Tak bude totiž jeho hodnocení mnohem přísnější. A u tak na české poměry velkého filmaře to mrzí dvojnásob. Synopse: Třicátník Petr (Matěj Hádek) miluje kolo a své vášni podřizuje celý svůj život. Dříve býval reprezentantem v cyklistice, dnes se živí jako poslíček. Neplánuje, nic neřeší a své povolání bere jen jako přestupní stanici. Jeví se jako svobodný kluk a nekonformní člověk, který pohrdá pokřivenou morálkou současné společnosti. V momentě, kdy způsobí tragickou nehodu, však vyjde najevo i jeho temná stránka. Za pomoci přátel se tedy rozhodně dát svůj chaotický život do pořádku. Osudu ale nikdo neunikne. Zajímavost: Michálek se částečně inspiroval snímkem U konce s dechem.
The Story of Film: An Odyssey (Film Europe) Příliš povrchní sonda do dějin kinematografie v dnešní době internetu a mnoha odborných studií silně pokulhává. Režírující Mark Cousins i přes obří stopáž osekal zásadní momenty jen na to nejzákladnější, což je poměrně značný problém. Doprovodný komentář je navíc suchý a nudný a divák tak místy usíná. Pro začátečníky, kteří chtějí nakouknout pod pokličku vývoje filmu, jde možná o ideální kousek, pro ostatní však spíše o utrpení. Škoda tak nadějného projektu. Synopse: Na konci devatenáctého století se zrodil film. Šlo o splněný sen. Ukazoval nám naše sny, provázel nás po cizích zemích, umožnil nám zprostředkovat naše touhy. V dnešní době jde ale spíše o spotřební zboží, v němž se točí obrovské peníze. Nebo tomu tak není? Tento dokument se pokouší na tuto otázku odpovědět po svém. Tvůrci vyšli do ulic, cestovali a zpovídali slavné filmaře, kteří mají co říct. Zajímavost: Jedná se o nejdelší film, který byl kdy vysílán na karlovarském festivalu.
Vyrazíte o víkendu na nějakou premiéru? A na jakou? Hlasujte v anketě na našem Facebooku nebo nám napište do diskuze pod článkem!