Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Anastázie

Stroj času: Anastázie

Vydáno: 20.08.2012 16:00 v sekci Recenze | Stroj času - Leoš Medřický | foto: 20th Century Fox

Do filmové historie se tu a tam vepíše i film, který je sám o sobě průměrný, jeho význam se ale týká zákulisních okolností. Takový význam měla pro Ingrid Bergman Anastázie, za niž získala druhého ze svých tří Oscarů.

AnastázieRecenzoval/a Leoš Medřický dne 20.08.2012 16:00. Do filmové historie se tu a tam vepíše i film, který je sám o sobě průměrný, jeho význam se ale týká zákulisních okolností. Takový význam měla pro Ingrid Bergman Anastázie, za niž získala druhého ze svých tří Oscarů. Hodnocení: 0
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Na slavnostním vyhlášení Oscarů za rok 1956 převzal cenu za nejlepší ženský herecký výkon Cary Grant. Nešlo o dodatečné ocenění jeho kreace v převlekové komedii I Was A Male War Bride, ale zastoupení oceněné herečky, která americkému publiku nadlouho sešla z očí a jejíž jméno bylo ještě nedávno vláčeno bahnem. Ingrid Bergman nepochybně natočila řadu lepších filmů, než je Anastázie. Když se ale z rádia ve Francii, kde tehdy žila, dozvěděla, že za svůj první americký film po letech evropského vyhnanství získala Oscara, bylo jí jasné, že jde o gesto na usmířenou a nadpis nové, snad šťastnější kapitoly jejího života.
Má férová císařovna
Od ruské revoluce a popravy posledního cara Mikuláše II. a jeho rodiny v roce 1918 mezi lidmi kolovaly zvěsti, že jednomu z panovníkových potomků se podařilo uniknout jisté smrti a žít pod cizím jménem v západní Evropě. Od události uplynulo už deset let a městská legenda se za tu dobu rozvětvila o desítky variant a podrobností. Nejrůznější blázni, podvodníci a provokatéři už se ji pokoušeli využít a tvrdili, že právě oni jsou poslední z rodu Romanovců. Jak poznamená jedna postava ve filmu, "popravčí četa zřejmě neuměla mířit".
V sázce je totiž pohádkové dědictví v hodnotě deseti milionů liber, které car uložil v britské bance. Když se o Velikonocích 1928 kolem Seiny potácí záhadná žena bez domova, nápadně podobná carově nejmladší dceři, skupinka ruských exulantů vypracuje plán. Bývalý carský generál Bunin (Yul Brynner), toho času provozující v Paříži ruskou restauraci, věří, že po detailní přípravě na svou roli žena jménem Anna Korevová (Ingrid Bergman) přesvědčí svět, že je ztracenou velkovévodkyní Anastázií Nikolajevnou, a podělí se s Buninem a jeho dvěma spiklenci o dědictví.
Sama Anna Korevová je takříkajíc žena bez vlastní identity, neboť po úrazu ztratila paměť. V posledních letech žila střídavě na ulici, v chudobincích a ústavech pro choromyslné a střípky neurčitých vzpomínek na dřívější život nedávají jednoznačnou odpověď, zda skutečně je nebo není ruská šlechtična. O tom má rozhodnout série setkání s lidmi, kteří Anastázii znali, a především verdikt její babičky Marie Fjodorovny (Helen Hayes), vdovy po předchozím carovi, která ovšem o setkání nechce ani slyšet.
Námět Anastázie volně vychází ze skutečné události. Anna Anderson, skutečná žena, vydávající se ve dvacátých letech za ruskou velkokněžnu, byla velmi pravděpodobně bájná lhářka, k jejímu setkání se starou šlechtičnou nikdy nedošlo a otázku její identity o léta později neromanticky uzavřel negativní výsledek testu DNA. Film Anatola Litvaka ovšem příběh značně zromantizoval a vztah Anastázie a Bunina pojal jako variaci na Shawova Pygmaliona. K pochopení toho, proč vlastně Ingrid Bergman dostala za Anastázii Oscara a proč měla tato tuctová limonáda zásadní význam pro její kariéru, je třeba vrátit se o sedm let zpátky.
Italská mezihra
Když herečce vypršel sedmiletý kontrakt s producentem Davidem O. Selznickem, na radu manžela, švédského zubaře Pettera Lindstroma, se rozhodla ho neobnovit a po vzoru Caryho Granta se stát hvězdou nezávislou na smlouvě s konkrétním studiem. Výhodou tohoto rozhodnutí bylo, že si mohla vybírat ze širší palety nabídek a dokonce sama iniciovat vlastní projekty. Jeden z nich ovšem způsobil, že se z pozice nejoblíbenější ženské hvězdy Hollywoodu zakrátko ocitla v roli všeobecně nenáviděné narušitelky amerických hodnot.
Jednoho letního dne roku 1948 se vypravila do kina na jistý italský film. Syrový neorealistický snímek Řím, otevřené město se tolik lišil od hollywoodské produkce, že Ingrid okamžitě zatoužila hrát v něčem podobném. Když posléze viděla film Paisá, další snímek Roberta Rosselliniho, napsala italskému režisérovi dopis, v němž se vyznala z obdivu k jeho dílu a touhy pracovat pod jeho vedením. Protože v té době po spolupráci s Ingrid marně toužil výstřední producent Howard Hughes, který právě koupil studio RKO, a Rossellini byl v důsledku poválečné měnové reformy bez peněz, brzy se začal rodit projekt italského filmu za americké peníze a přirozeně s Ingrid Bergman v hlavní roli.
Při návštěvě Itálie, financované Hughesem, se Ingrid do Rosselliniho zamilovala, a ještě než uvedli první společný film do kin, stránky italských i amerických novin zaplnily pobouřené články o tom, že ženatý režisér a vdaná herečka spolu čekají dítě. Následný mediální hon na čarodějnice, přiživovaný italskými i americkými církevními spolky a mravnostními ligami, vyvrcholil oficiálním zavržením herečky na půdě amerického Senátu, kde byla senátorem Edwinem C. Johnsonem z Colorada zahrnuta mezi "nepřátele Ameriky" a odsouzena pro své "nemravné výstřelky".
V únoru 1950 se páru narodil syn Renato a současně byl uveden do kin snímek Stromboli, v němž Ingrid hraje českou válečnou uprchlici, která obtížně přivyká životu v manželství s italským rybářem. Film, který Howard Hughes nechal drasticky sestříhat, byl pro americké publikum nesrozumitelný a zklamání představoval i pro příznivce neorealismu. Touha Ingrid Bergman hrát v Rosselliniho filmech brzy narazila na šok ze způsobu jejich realizace. Mezi italské neherce hollywoodská hvězda přes veškerou snahu nezapadala, ležérní přístup režiséra k natáčecímu plánu a neexistence pevného scénáře ji zaskočily. "Ze Stromboli jsem čněla jako zanícený palec," glosovala tuto zkušenost později.
Rossellini, za něhož byla o několik měsíců později provdána (v zastoupení a v Mexiku), jí navíc zakazoval hrát ve filmech jiných režisérů a především jí znemožnil vídat se s dvanáctiletou dcerou Piou, kterou zanechala v USA. Herečka se tedy ocitla v pasti a v situaci, z níž ji vysvobodil až rozvod v polovině padesátých let. S Italem natočila pět dalších, stejně rozpačitě přijatých (a v USA většinou neuvedených) filmů, zplodila s ním dvojčata Isabellu a Isottu a nedostatek filmových příležitostí začínala vyvažovat účastí v divadelních představeních.
První krůček k filmovému comebacku představovala titulní role ve francouzském filmu Elena a muži, secesní komedii Jeana Renoira. Když se rozkřiklo, že Ingrid Bergman znovu hraje i ve filmech jiných režisérů, začal se rodit projekt, který jí vrátil dřívější pozici.
Vrať se, vše odpuštěno
Film, navazující na úspěšné divadelní zpracování příběhu, vyniká krásnou výpravou a hudbou, disponuje i poměrně solidním scénářem, ale výsledek stahuje k průměru režie. Anatole Litvak, jehož pro tuto práci kvalifikoval zřejmě jen ruský původ, většinu scén řeší jako sled obrazově krásných celků a polocelků, ale jen zřídka se mu daří přiblížit se postavám na dosah, objasnit jejich motivace a emocionálně zaangažovat diváky do jejich osudů. Až na několik výjimečných scén se dojem z Anastázie podobá distanci diváka na divadelním balkoně, který pozoruje triedrem nezřetelné figury pohybující se v nádherných kulisách.
Ve scénách, kde Anastázie překvapuje své okolí nečekaně detailními vzpomínkami na život v rodině ruského cara, není zcela jasné, co z toho je nacvičená role předepsaná Buninem a co realita. Bunin ve strohém podání Yula Brynnera se zdá být natolik soustředěný na jediný cíl - carské dědictví -, že není příliš uvěřitelné, když se ho náhle a nečekaně vzdá. Závěrečná snaha uzavřít příběh obligátní romancí hlavních hrdinů vyznívá rozpačitě, protože nic z předchozího děje neobjasňuje, co tuto romanci zažehlo a nakolik reálné jsou její perspektivy.
Všechny scény, pro něž stojí za to film vidět, jsou zajímavé zásluhou Ingrid Bergman a Helen Hayes. Anatole Litvak měl v úmyslu obsadit do role Marie Fjodorovny britskou herečku Helen Haye, která tuto roli ztvárnila v britském televizním nastudování hry. Administrativní chyba v podobě překlepu v příjmení ale způsobila, že role byla nabídnuta Helen Hayes, která před lety pověsila kariéru v Hollywoodu na hřebík, aby se postarala o nemocného manžela. Herečce, která se tou dobou věnovala především divadlu a příležitostně práci v televizi, nakonec role ruské šlechtičny stejně jako Ingrid vynesla Oscara.
Bylo by jistě hezké uzavřít strastiplnou fázi života Ingrid Bergman konstatováním, že všichni ti diváci, kteří ji nejprve obdivovali pro jednu mediální iluzi a pro další ji stejně lehkomyslně zatratili, se časem chytili za nos. Že ti, kteří jí před lety posílali až do Itálie vulgární anonymy a neměli daleko k návrhům upálit ji jako čarodějnici, v polovině padesátých let dávno vystřízlivěli. Nebyla by to ovšem pravda. Když se měla Ingrid Bergman v roce 1955 objevit v televizní show Eda Sullivana, moderátor vyzval své diváky, aby rozhodli, zda je pro ně jako host pořadu přijatelná. Potupné referendum skončilo zamítavě.
Hojně se protestovalo i proti jejímu obsazení do Anastázie. Jakkoli průměrný režisér byl, ke cti Anatola Litvaka budiž přičteno, že si herečku prosadil a že dobře věděl, co dělá. Na Anastázii samozřejmě zůstává nejpůsobivější similarita se skutečnou situací Ingrid Bergman - ženy, která prožila léta v zapomnění, aby se navzdory překážkám a nepřejícnosti vrátila na vrchol. Ingrid se to díky Anastázii a gestu americké Akademie podařilo, a přestože své další filmy natáčela převážně v Evropě, časem získala zpět i přízeň náladového amerického publika.
Originální trailer filmu Anastázie

VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Box office: 8. víkend
Box office: Bob Marley stále vede Životopisný snímek o Bobu Marleym je zatím stále ve vedení, a to do doby, než bude mít příští týden premiéru druhá část velkofilmu Duna. čtěte zde
Vydáno: 26.02.2024 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
TV tipy: 23. 2. 2024 - 29. 2. 2024
TV tipy: Můj táta hrdina má poslední šanci si vzpomenout Ani s koncem února nepřichází v televizní nabídce zásadní změny a opět se spoléhá na otřepané reprízy, případně nezáživná béčka. Není tedy divu, že náš chudý výběr sestává z ne až tak známých a připomínaných... čtěte zde
Vydáno: 23.02.2024 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kinopremiéry: 8. týden
Kinopremiéry: Matka je o zimních prázdninách v trapu a poslouchá hlasy mrtvých Ačkoli v aktuálním týdnu startuje v kinech hned osm premiér, větší divácký potenciál má jen pochybně vypadající tuzemská komedie Matka v trapu. Náročnější publikum ale zvolí spíše oscarového kandidáta, dramedii Zimní... čtěte zde
Vydáno: 21.02.2024 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Top 20 ČR: 7. týden
Top 20 ČR: Madam Web rekordy netrhá Tuzemská kina zejí prázdnotou a nic na tom nezměnila ani premiéra komiksové Madam Web, která vedla slabý víkend. čtěte zde
Vydáno: 20.02.2024 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Sucho 6/10
Recenze: Drama Sucho pojednává o provázanosti přírody s mezilidskými vztahy Režisér a scenárista Bohdan Sláma se v dramatu Sucho věnuje příběhu dvou znepřátelených sousedských rodin žijících na moravském venkově, které se vyznačují odlišným přístupem ke stylu života. čtěte zde
Vydáno: 19.02.2024 12:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- TV tipy: Muž na laně a skřítek si připíjí na zvrácenost strachu (20.10.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Policejní inspektorka miluje souseda svého a řeší operaci Spodnička (06.10.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Fantom Opery podstoupil zkoušku umění a stal se z nuly hrdinou (01.09.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Dámy v černém spustily mnoho povyku pro nic (11.08.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Emma žije psí život v prohnilé zemi (28.07.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Baby Driver veze Spider-Mana a Anastázii do paralelních světů (21.07.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Těžce zamilovaný Taras Bulba touží po moci a prochází kouzelným parkem (21.10.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Muž v povětří Shazam prožívá tulipánovou horečku a čeká na tramvaj do stanice Touha (12.08.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Šalamoun a královna ze Sáby prožívají půlnoční lásku, během níž boří teheránská tabu (04.03.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- Gal Gadot bude v remaku Chyťte zloděje (13.01.2022 07:30 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Gagarin, Pancho Villa, Igor Stravinsky a Coco Chanel jsou Street Kings (09.04.2021 07:30 v Radar | TV tipy)
- Téma: top 10: herečky s nejvíce Oscary (23.01.2021 09:30 v Články | Publicistika)
- Téma: nejslavnější sci-fi filmy 70. let (21.06.2020 12:00 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Teroristka chodí na gympl, kde podstupuje souboj na slunci (03.04.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Tajemný zabiják Candyman zjišťuje, že nebe existuje (17.01.2020 07:30 v Radar | TV tipy)

PREMIÉRA TÝDNE   06/2024

Argylle: Tajný agent
5/10

Příběh o spisovatelce špionážních románů, která se nechtěně zaplete se skutečnými tajnými agenty, by měl být prvním dílem plánované trilogie. Přitom se ale jedná jen o generický odvar mnoha motivů z jiných špionážních filmů.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu