Merida je tvrdohlavá princezna, která by nejraději chodila na lovy. Jenže její povinnosti to nedovolují a ona se musí vdávat. Svérázná slečna se ale vzepře rodině a uteče do lesů. Vážení diváci, je tady pixarovská Rebelka.
Studio Pixar to má poměrně těžké, neboť všichni od něho očekávají jak vysoké finanční zisky, tak originální příběhy. V drtivé většině se jim tyto ambice daří naplňovat a jejich filmy mají rádi kritici i běžní diváci. Jediné zakolísání vlastně přišlo až s předchozími
Auty 2, která byla přijata hodně rozpačitě a byla na nich znát snaha hlavně vytěžit z oblíbených hrdinů co nejvíc. Aktuální
Rebelka tak měla veškeré obavy opět rozptýlit.
Onou titulní "rebelkou" (ne úplně šťastný český překlad, originální Brave, tedy odvaha, statečnost, film vystihuje mnohem více) je princezna Merida žijící kdesi na skotské vysočině. Místo, aby se připravovala na své budoucí povinnosti, běhá po lese s lukem, bojuje a vůbec se chová spíš jako princ. To se příliš nelíbí její matce, která ji chce hlavně dobře provdat a starat se o nějaká ta princátka. A právě slavnost spojená s výběrem ženicha je pro Meridu poslední kapkou. Vzepře se všem tradicím, uteče do lesa, kde potká starou čarodějnici a chce změnit svůj osud. Kouzlo ale zafunguje trošku jinak, než si přála.
Už z naznačeného děje trošku vyplývá, že
Rebelka je pohádka. A čekáte-li nějakou netradiční, tak vás musím zklamat. Dodržuje totiž veškeré žánrové šablony a v podstatě se vrací ke kořenům toho, pod čím jsme kdysi animované snímky chápali, samozřejmě uzpůsobené současné době. Máme tu tak princeznu, prince, krále i královnu, nadpřirozené momenty, nechybí tajemný les, kouzla a čáry a nějaké to morální ponaučení. Může se tedy zdát, že výsledek bude nudný. Opak je ovšem pravdou.
Hlavní síla filmu tkví v ústřední hridnce. Merida je totiž sympaťanda každým coulem. Možná to dělá i bohatá hříva zrzavých kadeří, ale je opravdu ukrutně charismatická (jak jen animovaná postavička může být) a svým způsobem i sexy. Získá si diváka od první minuty a ten jí pak až do konce chtě nechtě drží palce a se zaujetím sleduje její strasti a útrapy. V kombinaci s již tradičně dokonalou animací tu máme nejlepší princeznu za poslední desítky let. A to prosím nenosí ani šaty s vlečkou, ani žádné drahé róby, ale pouze kamizolku a pohodlný obleček!
Za režií stojí
Mark Andrews a
Brenda Chapman, kteří tolik zkušeností nemají (
Chapman se podílela na realizaci
Prince egyptského), naštěstí to ale není znát. Od začátku jedou v klasickém pixarovském tempu a nedopřejí příliš vydechnout. Valí na vás jeden povedený vizuální i slovní gag za druhým a to vše s tak obrovskou nadsázkou, že musíte zákonitě podlehnout. Tvůrci prostě nic neřeší a baví a baví.
Vtípků je tu skutečně celá řada a jestliže jsem na začátku článku psal o útlumu v podobě
druhých Aut,
Rebelka dá zavzpomínat na starý dobý Pixar. Klišé se tu roztomile převrací (království třeba fakticky nevládne král, který je pod pantoflem, ale královna a tak dále) a skvěle se při tom baví, jak děti tak dospělí. K tomu už tak nějak patří skvělá muzika plná chytlavých songů, u nichž tentokráte tolik nevadí, že jsou přezpívány do češtiny.
O dokonalé animaci, která už by dnes měla být samozřejmostí, tu již byla zmínka, přesto se k ní krátce vrátím. To, jak dokázali animátoři vytvořit reálie skotské přírody a tím i dokonalou atmosféru oněch krajin, zaslouží hluboké uznání. S ne až tak velkou nadsázkou lze říci, že Skotsko je jedním z hrdinů příběhu a není tu jen kvůli tomu, aby se příběh někde odehrával. Je zkrátka jeho plnohodnotnou součástí a minimálně pár minut po doběhnutí závěrečných titulků budete mít chuť sbalit kufry a odletět tam.
V první polovině jde vskutku o královskou zábavu, k níž nelze mít větších výtek. V té druhé ale bohužel svižné tempo zbytečně trošku upadne, což je dáno i nezbytným morálním poselstvím, které je tentokráte až trochu moc okaté. Místo, aby se pokračovalo v nastavené laťce, začne se hrát na emoce a sentimentální notu. Rozhodně nejde o bůhvíjak zásadní chybu, jen to trošku mrzí.
Z řemeslného hlediska pak malinko zklame úroveň akčnějších scén, která je o trochu níž než ostatní, protože ani jeden z režisérů je nezvládl natočit příliš dobře. Jednak jsou až moc tmavé a jednak nepřehledné. Naštěstí jich tu ale není tolik, takže se to dá přejít s mávnutím ruky. Malinko zarazí také absolutní nevyužití prostorového formátu, který nevynikne snad v jediné scéně, a proto s klidem doporučuji návštěvu levnější varianty ve 2D. O nic zásadního stoprocentně nepřijdete.
A vyloženě potěší také vydařený český dabing v režii
Vojty Kotka, jemuž se opět povedlo obsadit dobré a neoposlouchané hlasy. Vzhledem k tomu, že ani v originále nemluví žádné velké hvězdy, tak ani nevadí, že v kinech původní verzi nenajdete.
Rebelku tak můžu vřele doporučit celým rodinám. Jelikož se u ní pobaví děti i dospělí a nikdo si nebude připadat jen jako páté kolo u vozu, může se tato pixarovka stát ideálním a příjemným zakončením nějaké horké letní večerní procházky.
P. S.: Před snímkem samotným se promítá předfilm s názvem La Luna, který je výborný a disponuje i zajímavou a netradiční pointou. A nezapomeňte, že se filmu věnujeme v našem velkém tématu, v rámci kterého si můžete přečíst haldu zajímavých tematických článků!
Český trailer filmu Rebelka