Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Seriál: Po stopách dinosaurů, JFK a Konfederace

Seriál: Po stopách dinosaurů, JFK a Konfederace

Vydáno: 02.11.2011 07:00 v sekci Články | Televize - Natálie Bergerová | foto: Fox Broadcasting Co.

Co přinesly podzimní seriálové žně? Vydáte se na cestu časem za dinosaury ve Spielbergem produkované Terra Nově, Christina Ricci vás přivítá v šedesátých letech na palubě ikonických aerolinek Pan Am a emancipovaná Newyorčanka Rachel Bilson se pokusí vyléčit zaostalý jižanský Zapadákov.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
TERRA NOVA: NÁVRAT DO JURSKÉHO PARKU
Co to je? Stevenu Spielbergovi se stýská po starých časech. Přesněji řečeno po 85 milionů let starých časech, ve kterých se v nádherné džungli prohánějí lidožraví dinosauři a další prehistorické obludy. Jako producent se totiž vrací s nejambicióznějším kouskem podzimní seriálové sezony. Dobrodružná rodinná sága Terra Nova se odehrává v depresivně apokalyptickém prostoru Země v roce 2149. Z modré planety se stala neobyvatelná stoka. Vzduch se nedá dýchat ani s rouškami, poslední vegetace živoří a pomeranče jsou ojedinělým zázrakem, který se patřičně oslavuje (jinými slovy, důvěrně známá situace pro generaci našich rodičů v husákovském socialismu po Černobylu). Jediným rozdílem je, že na rozdíl od Husáka je v této realitě zločinem mít více než dvě děti. A to se právě přihodí rodině Shannonových (otec policajt, matka doktorka, tři děti). Jakási populační policejní kontrola najde jejich nejmladší ratolest v troubě - a je to v troubě, protože výbušný otec jde bručet do basy. Bez roušky, bez naděje. Naštěstí kdesi v Chicagu objevili vědci mystický časový most, po kterém se vybraní jedinci z otrávené planety dostanou do alternativní minulosti. Krkolomným a ilegálním způsobem se to podaří i naší rodině a záhy se ocitnou v dechberoucí přírodní scenérii Terra Novy. Otevírá se před poutníky bohem políbený ráj, v němž je možné vybudovat spravedlivou lidskou společnost tzv. na zelené louce? Idyla ve stínu kapradiny se ale nekoná, tito otcové zakladatelé se totiž kromě vlastních žabomyších půtek musejí popasovat jak s útoky věčně hladových dinosaurů, tak s nástrahami odpadlického kmene Sixers (aneb těch druhých). Podaří se rodině začít druhý život?
První dojmy? Terra Nova vás chce všechny. Toto rodinné drama je stylově rozkročené někde mezi seriálem Ztraceni a filmem Avatar. Objevování nových světů a jeho kouzel, záhadných pravidel časových rovin, trochu koření ze žánru sci-fi a mystery i detektivního šafránu a vzhledem k choutkám většiny oblud nechybějí ani hororové prvky s krví a ožužlanými torzy těl. Hormony pohladí teenagerská romantika, pro dospívající geeky i cudná manželská erotika. Naštěstí se tvůrci vyvarovali morové epidemie flashbacků a flashforwardů, jimiž publikum nehorázně obtěžoval právě Lost. Vzhledem k nafouklému rozpočtu (jen pilot stál mezi patnácti a dvaceti miliony dolarů) je ale logické, že vizuálně omamná Terra Nova chce mezi svými obyvateli přivítat všechny generace diváků. Nejde proto na dřeň a jak ideově, tak z hlediska vyprávění je v každém směru kompromisní a pro zvídavého diváka nenabízí dost podnětů k hloubání či geekovským debatám. Tato taktika, zvaná v politologickém žargonu "catch all", je zrádná v tom, že pokud si chce všechny udržet, musí dávkovat napětí, drama, romantiku a dějové zvraty uvážlivě, aby puberťákovi nepřipadal nudný nebo pomalý, ale aby rodiče a prarodiče dramatické zvraty stíhali. Daň za tuto opatrnickou strategii a pižmonění při zdi je bohužel mdlá kvalita celého seriálu. Neurazí, ale z gauče vás nesrazí, ani kdyby tam tyranosaurus poslouchal Rihannu z iPodu. Po třech dílech to vypadá, že tento rodinný Jurský park svou ekonomickou rovnováhu našel a stal se téměř vyhynulým všežravcem v seriálové krajině. Nemá přirozeného nepřítele a je předurčen k průměrnému úspěchu u průměrného publika. Pokud se nesežere sám.
Verdikt? 6/10
Šance na přežití? Solidní. Podle slušných ratingů a kritických ohlasů to na pád asteroidu a následné vyhynutí nevypadá, ale i tak vládne u Foxů lehké zklamání: pecka sezony se nekoná.

PAN AM: CESTA KOLEM SVĚTA ZA OSMDESÁT HODIN
Co to je? Píše se rok 1963. Mladá americká naděje John F. Kennedy ještě žije, vesmírný program teprve startuje a legendární aerolinky Pan Am vládnou svým modrým logem vzdušnému prostoru. Krásní mladí muži na létajících strojích v kokpitu, oslnivé letušky v těsném objetí modré uniformy. A právě do oblak, ikonických letadel a světových letišť nás zavádí nové retrodrama od ABC. Tvrdohlavá šéfka flotily krásných letušek Maggie (Christina Ricci) se nebojí porušovat pravidla a lámat mužská srdce, srdnatá a jazykově zdárná Kate Cameron (Kelli Garner) plní po celé zeměkouli, včetně nebezpečného světa za železnou oponou, tajné úkoly pro CIA. Přirozeně ji pekelně štve mladší sestra, krasavice Laura (Margot Robbie), která utekla ženichovi od oltáře a stala se symbolem všech letušek, když se krátce po naverbování pro aerolinky objevila na obálce časopisu Life. Posádku doplňuje francouzská stewardka Colette, která přišla o rodiče za nacistické okupace a stále z duše nenávidí germánské plémě. A protože jsme v optimistických šedesátkách, nechybí osvěžující politická nekorektnost, špionská klišé studené války, povinné vážení před odletem a sexuální narážky všeho druhu.
První dojmy? O Pan Am se říkalo, že to je ženská verze Mad Men, drama v retrospektivě. A skutečně, to nevinné odzbrojující kouzlo ikonických šedesátek nás vrací do doby, kdy létání bylo vnímáno jako romantická a dobrodružná náhrada za ptačí křídla, symbol Pan Am evokoval pocit volnosti, svobody a naděje na lepší zítřky a otevřenou společnost. Tento retrofeeling korunuje bezchybný casting a precizní herecké výkony. Zejména Christina Ricci exceluje v roli entuziastické Maggie, která dokáže kvůli svým touhám pohnout nebem, zemí a oběma půlkami rozděleného Berlína. Připočtěte k tomu půvabný nablýskaný vizuál, rozkošné romantické pletky a chytré dialogy a dostanete nefalšovaně nostalgický koktejl. Je třeba přiznat, že špionské zápletky překypují dětskou naivitou a absurdními zvraty, ale tento nepoměr zvrátí ženské zbraně v uniformě a sofistikovaný politický humor mezi řádky. Není divu, vždyť kapitánem je režisér legendárního seriálu Západní křídlo. Pan Am nabízí výlet do minulosti i ojedinělou možnost během několika epizod prolétnout několik časových pásem a kontinentů. Pokud máte toulavé boty a platný pas, neváhejte a přidejte se na palubu. Špičkový servis zajištěn.
Verdikt? 8/10
Šance na přežití? Tato aerolinka se bohužel v ekonomické krizi potápí rychleji než Titanic a má naléhavou poptávku po divácích. První epizoda sice velmi solidně odstartovala, ale už druhá, z Paříže, spadla o 16 % a třetí, o legendární návštěvě JFK v Berlíně, dokonce o celých 27 %. Užijte si tedy tuto cestu kolem světa, dokud trvá.

HART OF DIXIE: OPERACE ALABAMA
Co to je? Podle historických análů skončila válka Severu proti Jihu v roce 1865. Ve skutečnosti ale pro státy Konfederace tato vojna nikdy neskončila. Otřepanou premisu "jižanský balík v New Yorku" obrátí vzhůru nohama nové lékařské drama Hart Of Dixie. Amerika je zemí mnoha tváří - a když uvážíte rozdíly mezi nimi, skoro se divíte, že do Alabamy, není třeba vízum. Šťavnaté téma "emancipovaná Newyorčanka na hlubokém Jihu" už úspěšně podojila před několika lety romantická komedie s Reese Witherspoon v hlavní roli Holka na roztrhání. Mladá lékařka Zoe Hart to měla v životě nalinkované - odpromovala na špičce svého ročníku a doufala, že se jí splní sen a stane se kardiochirurgem v New Yorku. Jako tatínek. Jenže její sen o elitním řeznictví se záhy rozplynul jako pára nad hrncem a tato rychle mluvící slečinka šokovaně dřepí v autobuse mířícím do městečka Bluebell v Alabamě, kde jí jeden laskavý starý doktor přenechal svou všeobecnou praxi, kterou Zoe potřebuje, aby získala šanci na operační sál a skalpel. Lišky tu dávají dobrou noc, venkovské tradice jsou Zoe k smíchu, lidé se zdají být pomalejší, tradiční jižanská pohostinnost zjevně zmizela s posledními konfederačními vojsky. Zoe si během několika dílů stihne znepřátelit půlku městečka, přátelskými styky se sympatickým snoubencem si proti sobě poštve přeslazenou královnu místní honorace Lemon a je trnem v oku i jejímu otci, dalšímu lékaři v městečku, který z nové konkurence rozhodně není na větvi. Zkrátka střet civilizací se vším všudy. A aby toho nebylo málo, čeká ji jeden šokující objev, jenž tuto "uptown girl" s červeným diplomem a černým humorem přiměje v jižanském doupěti zůstat.
První dojmy? Město versus zapadákov, moderna versus tradice, sexuální osvěta versus viktoriánská výchova, kariéra versus rodina, černé šaty od designera versus cukrový dortík v pastelových barvičkách. Hart Of Dixie je seriálem o holkách a pro holky, ale vůbec se za to nestydí a ždímá humor z propastných rozdílů, seč mu síly stačí. Tam, kde humor pokulhává, nastupuje osobní kouzlo Rachel Bilson. V roli rozmazlené Newyorčanky, o které bezezbytku platí, že kam šlápne, tam sto let tráva neroste, se cítí jako ryba ve vodě. Zdatně jí sekundují černošský starosta a baseballová hvězda v jedné osobě Lavon, právník a snoubenec zmíněné jižanské harpyje George či rošťácký soused Wade. Pokud ale doufáte, že vám seriál závratně prohloubí medicínské vzdělání a obohatí o nejnovější trendy ve farmacii, zamiřte raději k doktoru Houseovi, tady na jihu je o exotické nemoci nouze. Odborně je totiž Zoe zhruba na úrovni Doktora z hor. To ale vůbec nevadí. Konfrontační styl humoru, komické maloměstské figurky jako od Nerudy a náladový soundtrack - to jsou devizy, kterými je Hart Of Dixie vybaven pro letošní podzim.
Verdikt? 6/10
Šance na přežití? Sledovanost je stejně jako kritické ohlasy v šedém průměru, ale seriál už má odklepnutou celou první sezonu, takže minimálně do května 2012 má Rachel Bilson vystaráno. Hart Of Dixie je totiž produkt "holčičí" stáje CW, která vlastní další seriálové klisny jako Gossip Girl, 90210 nebo nově seriál Ringer.

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
TV tipy: 23. 10. 2020 - 29. 10. 2020
TV tipy: Doktor Flastr hlídá přejezd Kassandra a čte Staré pověsti české Karanténa se vrátila, televize nám ji ale moc nezpříjemní, protože nenabízí žádnou velkou premiéru a spoléhají spíše na bezedný archiv. K tomu nejlákavějšímu tak patří hvězdně obsazený klasický thriller Přejezd Kassandra.... čtěte zde
Vydáno: 23.10.2020 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Box office: 42. víkend
Box office: Liam Neeson vystřídal De Nira ve vedení V americkém žebříčku návštěvnosti se na prvním místě ocitla novinka Pro balík prachů s Liamem Neesonem, která ve vedení vystřídala De Nirovu komedii Děda, postrach rodiny. čtěte zde
Vydáno: 19.10.2020 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
10 herců, kteří nebyli nominováni na Oscara
Téma: 10 herců, kteří nebyli nominováni na Oscara, ale měli ho získat Jim Carrey v Muži na Měsíci, Steve Buscemi ve Fargu nebo Val Kilmer v The Doors, to je jen několik případů herců, kteří předvedli oscarový výkon, aniž by si jich americká Akademie všimla. čtěte zde
Vydáno: 18.10.2020 11:30 v sekci Články | Publicistika
0
10 nezapomenutelných rolí Rudolfa Hrušínského
Téma: 100 let od narození Rudolfa Hrušínského Dnes uplynulo sto let od narození českého divadelního, televizního a filmového herce Rudolfa Hrušínského. Rádi bychom vám proto připomněli desítku jeho nezapomenutelných rolí. čtěte zde
Vydáno: 17.10.2020 10:00 v sekci Články | Publicistika
0
TV tipy: 16. 10. 2020 - 22. 10. 2020
TV tipy: Flynn Carsen a Ayn Randová hrají noční hru a vrtí psem Televizní nabídka počínající druhé poloviny října je dost slabá a jednoznačné lákadlo v ní chybí. Nejatraktivněji tak působí premiéra černé komedie Noční hra a zařazení slavné hvězdně obsazené satiry Vrtěti psem.... čtěte zde
Vydáno: 16.10.2020 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- The Suicide Squad: první ukázka (23.08.2020 14:30 v Novinky | Trailery)
- Téma: Nejslavnější sci-fi filmy let 2000 - 2009 (25.07.2020 13:30 v Články | Publicistika)
- Téma: nejslavnější sci-fi filmy 90. let (11.07.2020 12:30 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Dalida za studené války prožila čtvery Vánoce (03.07.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- Margot Robbie bude pirátkou z Karibiku (28.06.2020 08:00 v Novinky | Zprávy)
- Téma: nejslavnější sci-fi filmy 80. let (27.06.2020 10:00 v Články | Publicistika)
- Téma: nejslavnější sci-fi filmy 70. let (21.06.2020 12:00 v Články | Publicistika)
- Bluray recenze: Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn) hýří bonusy (13.06.2020 08:00 v Recenze | Blu-ray)
- TV tipy: Kryštůfek Robin prožil pád Londýna a ocitl se v království opic (05.06.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Tarzan a rudí američtí psanci prožívají podzim v New Yorku (22.05.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- Téma: nejslavnější akční filmy 80. let (16.05.2020 12:00 v Články | Publicistika)
- Zemřel kameraman Allen Daviau (17.04.2020 06:45 v Novinky | Zprávy)
- Premiéra pátého Indiana Jonese je o rok odsunuta. (04.04.2020 08:30 v Novinky | Zprávy)
- Steven Spielberg uvádí Amazing Stories (18.02.2020 12:48 v Novinky | Trailery)
- Harrison Ford ohlašuje brzký návrat Indyho (15.02.2020 10:39 v Novinky | Zprávy)
- Recenze: Komiksová jízda Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn) (06.02.2020 12:00 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Super mazlíčci a modelář sledují podivuhodnou proměnu Harley Quinn (05.02.2020 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Biopic Leonarda Bernsteina půjde na Netflix (22.01.2020 09:22 v Novinky | Zprávy)
- Oscar 2020: Nejlepší herečka v hlavní a vedlejší roli (18.01.2020 12:30 v Články | Publicistika)
- Christian Bale a David O. Russell opět spolu (17.01.2020 12:56 v Novinky | Zprávy)

PREMIÉRA TÝDNE   41/2020

Chlast
8/10

Kritický portrét společnosti, v níž je všudypřítomný alkohol součástí národní kultury, a zároveň vyvážené drama o čtveřici středoškolských učitelů, kteří si v rámci vědeckého pokusu udržují konstantní hladinku půl promile.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2020 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver