Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Černý narcis

Stroj času: Černý narcis

Vydáno: 06.10.2011 21:00 v sekci Recenze | Stroj času - Jana Bébarová | foto: General Film Distributors

Začínající Deborah Kerr v roli jeptišky v himalájském klášteře ve filmu slavné režisérské dvojice Michaela Powella a Emerica Pressburgera, který byl v Americe nejprve cenzurován, aby pak získal dva Oscary.

Černý narcisRecenzoval/a Jana Bébarová dne 06.10.2011 21:00. Začínající Deborah Kerr v roli jeptišky v himalájském klášteře ve filmu slavné režisérské dvojice Michaela Powella a Emerica Pressburgera, který byl v Americe nejprve cenzurován, aby pak získal dva Oscary. Hodnocení: 0
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Hvězdná kariéra Deborah Kerr slibně odstartovala v polovině čtyřicátých let díky spolupráci se zavedenou britskou režisérskou dvojicí Michaelem Powellem a Emericem Pressburgerem. Právě v jejich thrilleru Kontraband z roku 1940 herecky debutovala. Jednalo se však teprve o zanedbatelnou roli, ty zásadní přišly o několik let později ve snímcích Život a smrt plukovníka Blimpa (1943), kde Deborah Kerr ztvárnila trojroli osudových žen hlavního hrdiny, a Černý narcis (1947), ve kterém jí role matky představené v himalájském klášteře vynesla její první ocenění – kruh newyorských kritiků ji označil jako nejlepší herečku za rok 1947.
Politicky rezonující melodrama Černý narcis bylo v pořadí již devátým společným snímkem Michaela Powella a Emerica Pressburgera a pátým, který produkovali v rámci vlastní společnosti The Archers, již založili v roce 1942. (Pro zájemce o podrobnosti o této tvůrčí dvojici vřele doporučuji jejich zevrubný, v češtině psaný portrét, který je k přečtení zde.)
Snímek je adaptací stejnojmenného románu britské spisovatelky Rumer Godden, která v Indii strávila velkou část dětství a následně období druhé světové války. Černý narcis publikovaný v roce 1939 se stal jejím prvním bestsellerem a nejúspěšnější knihou vůbec, k čemuž jistě přispěla i jeho oceňovaná filmová verze (jeden z dalších románů Rumer Godden, The River, v roce 1951 na filmové plátno přenesl Jean Renoir). Nicméně pět let před tím, než byl Černý narcis ve Velké Británii zfilmován, byl díky Lee Strasbergovi v Americe uveden v podobě divadelní hry, do které ji adaptovala sama jeho autorka. Avšak neúspěšně.
Černý narcis je příběhem skupiny jeptišek vedených mladičkou sestrou Clodagh (tehdy teprve pětadvacetiletá Deborah Kerr se Powellovi pro tuto roli zdála příliš mladá a údajně s ní počítal spíše pro Gretu Garbo - ta však v té době již nehrála, a Emeric Pressburger si tak Deborah Kerr nakonec prosadil), které jsou matkou představenou z kalkatského kláštera vyslány na nelehkou misi. Na žádost tamního generála sestry posílá do paláce v Mopu poblíž Darjeelingu, aby zde vybudovaly klášter, kde by vzdělávaly a poskytovaly zdravotní péči zdejším obyvatelům. Pomocnou rukou jim má být zástupce generála, pan Dean (David Farrar). Ten se však k poslání jeptišek staví značně skepticky. A má pro to oprávněné důvody.
Prostředí bývalého harému se totiž ukáže jako ne zrovna ideální místo pro duchovní očistu. Nespoutanost okolní krajiny, nikdy neustávající skučení větru a narušitelé klidu v podobě místní vyzývavé dívky Kanchi (Jean Simmons v její roli neměla ve scénáři jediné slovo, přesto v ní silně zapůsobila), módou posedlého mladého generála (Sabu) a především pak mužného pana Deana, který v nejedné jeptišce probouzí potlačované sexuální pudy...
Kontrola nad sesterským osazenstvem v Mopu se Clodagh postupně vymyká z rukou – sestra Phillipa (Flora Robson), která vykonává funkci zahradnice, pěstuje na přilehlých záhonech namísto zeleniny divoké květiny a sestra Honey (Jenny Laird) i přes varování pana Deana, aby neošetřovaly vážné případy, neboť případnou pacientovu smrt by jim místní nikdy neodpustili, podá lék smrtelně nemocnému dítěti a tak proti celému klášteru postaví celou vesnici. Rovněž se zhoršuje stav psychicky nevyrovnané sestry Ruth (Kathleen Byron), pro niž vášeň vzbuzená panem Deanem nakonec představuje zkázu. Bez otřesu nezůstane ani víra a poslání samotné sestry Clodagh, jež čím dál hlouběji propadá dennímu snění. V myšlenkách se neustále vrací do doby před jejím nástupem do kláštera, kdy v Irsku prožívala osudovou lásku.
Právě kvůli oněm flashbackům do minulosti sestry Clodagh, které oslabují pevnost jejího náboženského přesvědčení, vzbudil Černý narcis velké kontroverze v Americe, kde mu zdejší Liga slušnosti (Legion Of Decency) značně zkomplikovala uvedení do kin. V americké kopii snímku Powella a Pressburgera tak musely být ony „morálně závadné“, nicméně pro pochopení příběhu a motivací hlavní postavy naprosto klíčové flashbacky vystřiženy.
Plně spokojená nebyla s filmovým přepisem románu ani jeho autorka. Rumer Godden se nezdál ani ne tak Pressburgerův scénář jako Powellova vizualizace východu, kterou považovala za neautentickou. Michel Powell se totiž rozhodl celý snímek realizovat ve studiích v Pinewoodu, kde za výrazné pomoci autora výpravy Alfreda Junga vdechl život dnes věhlasnému klášteru na útesu. Podstatný podíl na dodnes dechberoucí vizuální stránce měl i kameraman Jack Cardiff, jehož experimenty s Technicolorem (low key svícení a expresionistické efekty, které se u něj běžně nepoužívaly) mu právem vynesly Oscara a Zlatý globus. Způsobem, jakým nasvítil zásadní scény snímku, vzdal poctu malbám Vermeera či Caravaggia.
Přestože Černý narcis získal dva Ocary (kromě Cardiffovy kamery byla oceněna i Jungova výprava), plně doceněn byl až s odstupem času. Konečného uznání se snímek dočkal až v 70. a 80. letech, a to především díky entuziasmu Martina Scorseseho, který se později zasloužil i o restaurování kopií řady filmů Michaela Powella a Emerica Pressburgera.
P.S.: Jestliže ve vás přečtení těchto řádek vzbudilo hlubší zájem o Černý narcis, nemůžu než doporučit studii Karli Lukase na stránkách časopisu Senses Of Cinema, případně stostránkovou publikaci Black Narcissus ze série British Film Guide, jejíž autorkou je profesorka filmových studií z univerzity v Bristolu Sarah Street.

VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
TV tipy: 22. 11. 2024 - 28. 11. 2024
TV tipy: Komuna za úsvitu namíchala výbušnej koktejl Na konci listopadu zaujmou v poměrně chudé televizní nabídce hned dvě atraktivní premiéry. První z nich je akční thriller Bullet Train s Bradem Pittem v hlavní roli, tou druhou ambiciózní tuzemské drama Úsvit. čtěte zde
Vydáno: 22.11.2024 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kinopremiéry: 47. týden
Kinopremiéry: Heretik strávil ve vedlejším pokoji víkend v Taipei Zhruba měsíc před Vánoci nehledejte mezi novinkami v kinech žádný velký hit, že by ale bylo úplně mrtvo, se také říct nedá. Startují třeba zajímavě vypadající horor Heretik s Hughem Grantem nebo anglický debut Pedra Almodóvara.... čtěte zde
Vydáno: 20.11.2024 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Top 20 ČR: 46. týden
Top 20 ČR: Gladiátor vtrhnul do kin Na prvním místě domácího žebříčku tržeb stanul strhující akční historický epos Gladiátor II, který přitáhl do kin téměř sedmdesát dva tisíc filmových fanoušků. čtěte zde
Vydáno: 19.11.2024 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Gladiátor II 8/10
Recenze: Gladiátor II zdárně navazuje na první díl Ridley Scott se po 24 letech vrací ke svému oscarovému filmu Gladiátor s pokračováním, kterým zdatně navazuje na legendární snímek a dokazuje, že ještě neřekl své poslední slovo. čtěte zde
Vydáno: 18.11.2024 12:00 v sekci Recenze | Premiéry
1
Box office: 46. víkend
Box office: Red One střídá Venoma Ve vedení se mění pozice. Na vrcholu amerického žebříčku tržeb stanula vánoční akční komedie s Dwayne Johnsonem Red One, která už je i v českých kinech. čtěte zde
Vydáno: 18.11.2024 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- TV tipy: Milovaný bezbožník prošel bitvou u La Plata (01.11.2024 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Neviditelná Alice už tu nebydlí a podstupuje expedici do džungle (24.05.2024 07:30 v Radar | TV tipy)
- Poslední béčko Rogera Cormana (12.05.2024 13:30 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Kdo klepe na dveře krále Staten Islandu (19.04.2024 07:30 v Radar | TV tipy)
- Martin Scorsese natočí Sinatru (18.04.2024 09:30 v Novinky | Zprávy)
- Oscar 2024: nominace na nejlepší filmy roku vyhlášeny (24.01.2024 09:00 v Novinky | Zprávy)
- Téma: Nejlepší filmy a seriály roku 2023 podle Filmserveru (14.01.2024 10:30 v Články | Publicistika)
- Portrét: Jane Fonda - jen hrát nestačí (16.12.2023 14:30 v Články | Publicistika)
- Téma: Nejlepší americké filmy 80. let (26.11.2023 10:30 v Články | Žebříčky)
- Recenze: Zabijáci rozkvetlého měsíce (21.10.2023 10:30 v Recenze | Premiéry)
- TV tipy: Muž na laně a skřítek si připíjí na zvrácenost strachu (20.10.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Zabijáci rozkvetlého měsíce analyzují anatomii pádu, při kterém mohou být také mrtví (18.10.2023 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Fokus Fest 2023 míří do Semil (26.09.2023 08:00 v Novinky)
- Téma: 10 nejlepších rolí Roberta De Nira (17.08.2023 16:30 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Dámy v černém spustily mnoho povyku pro nic (11.08.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Emma žije psí život v prohnilé zemi (28.07.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Freddie Mercury se vydává do casina na cestu samuraje (14.07.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- Scorsese chystá dalšího Ježíše (30.05.2023 07:45 v Novinky | Zprávy)

PREMIÉRA TÝDNE   47/2024

Gladiátor II
8/10

Ridley Scott se po 24 letech vrací ke svému oscarovému filmu Gladiátor s pokračováním, kterým zdatně navazuje na legendární snímek a dokazuje, že ještě neřekl své poslední slovo.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe