Preview: Půlnoc v Paříži

Vydáno: 17.08.2011 18:30 - Kateřina Samková | foto: BIOSCOP

Woody Allen pokračuje v Evropské invazi - po Londýně a Barceloně si vzal tentokrát na paškál francouzskou metropoli a vrátil ji o devadesát let zpět. Jejími ulicemi se ale tradičně bude procházet plejáda výborných herců.
Nikdo nečekal, že by se Woody Allen mohl někdy vzdát svého milovaného New Yorku. Ale on dokázal překvapit všechny (a snad i sám sebe), když se v roce 2005 rozhodl svůj tehdy nejnovější film situovat do britské metropole. A co víc - vůbec se v něm neobjevil! Druhé zmíněné "faux-pas" sice napravil hned v následujícím snímku Sólokapr, ale v Evropě zůstal, až na jedinou výjimku, nadále.
Do Londýna jsme se mohli znovu podívat ještě v loňském snímku Poznáš muže svých snů, díky Vicky Cristina Barcelona jsme z Allenova pohledu poznali katalánskou metropoli a nikoho tak už dnes nepřekvapí, že i jeho poslední dílo se odehrává v Evropě. Byla by to škoda a hlavně s podivem, kdyby se dříve nebo později město zamilovaných a módy neobjevilo ve Woodyho hledáčku. Naštěstí si Paříž mistr konverzační komedie vybral, a co víc, rozhodl se, že se část filmu bude odehrávat ve dvacátých letech minulého století.
Gil je úspěšným hollywoodským scenáristou a právě tráví v Paříži dovolenou se svoji snoubenkou Inez a jejími konzervativními rodiči. Nejraději by se stal opravdovým a uznávaným spisovatelem a opustil sice lukrativní, ale ne zrovna srdcové zaměstnání ve filmových studiích. Zrovna píše svůj první román o muži pracujícím v obchodě s "nostalgií", což se nelíbí jeho tchyni a tchánovi, kteří by chtěli samozřejmě zámožného zetě a nedokážou ocenit jeho romantický pohled na život, Paříž, francouzštinu a vlastně skoro všechno, co má Gil rád.
Když mladí snoubenci potkají Inezina přítele Paula a jeho manželku Carol, Gila jejich společnost po chvilce přestane bavit a vydá se na procházku po Paříži. Když ho na jedněch schodech zastihne lehce ztraceného odbíjení půlnoci, ke svému vlastnímu překvapení se nějakým kouzlem vedle něj objeví veterán plný lidí popíjejících šampaňské a oblečených, jako by se chystali na party ve dvacátých letech. Gil se k nim samozřejmě připojí a zjišťuje, že se opravdu ocitl ve zlaté éře, kterou obdivuje, kterou si vždy idolizoval a o které píše svojí první knihu.
Jak už to u Allena bývá, celý film je obsazenou spoustou evropských i hollywoodských hvězd. Hlavní role připadla Owenu Wilsonovi, který má s netradičními i klasickými komediemi rozhodně velké zkušenosti. Jeho nastávající hraje Rachel McAdams. "Zazvonil mi jednou telefon, že se se mnou chce potkat Woody Allen, a já byla v totálním šoku,“ vzpomíná na to, jak získala roli. "Jela jsem do New Yorku na krátké setkání a on mi řekl, že chce, abych hrála tuhle roli, která určitě není objektem touhy, ale že si myslí, že to bude spousta srandy. Ale jestli to prý nechci dělat, že je to OK. A já řekla, že rozhodně chci!"
Z dalších zvučných jmen se můžeme těšit například na Marion Cotillard, Kathy Bates, Adriena Brodyho, Michaela Sheena nebo dokonce na první dámu Francie Carlu Bruni, která se objeví v epizodní roli muzejní průvodkyně.
Kolem její role panovalo obrovské množství drbů od toho, že její scény Allen nechal přefilmovat s Léou Seydoux, nebo že se její scény musely natáčet třicetkrát. Sám režisér ale veškeré klepy vyvrací s tím, že Bruni byla velmi profesionální a všechny její scény ve filmu zůstaly.
Ke slavným místům, které filmaři s kamerou navštívili, patří náměstí Jeana XXIII blízko Notre Dame, Montmartre, Opera, Sacre Coeur, Île de la Cité nebo Panthéon. Přestože jde o první Allenův snímek, který se kompletně odehrává v Paříži, do francouzské metropole už zavítal ve filmu Láska a smrt a Všichni říkají: Miluji tě.
Technologickou novinkou je pak volba digitálního postprocesu filmu, který zde Woody vyzkoušel, aby zjistil, jestli se mu bude výsledek líbit a zda ho bude používat i ve svých dalších filmech.

Český trailer filmu Půlnoc v Paříži
Na ty nás, jak je jeho zvykem, snad nenechá dlouho čekat a my můžeme zkusit hádat, které další evropské město si vybere. Kdo ví, třeba dojde i na Prahu. Do Paříže se se slavným neurotikem ale můžete v českých kinech podívat již od 22. září.


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

  • tak jsem po pulroce vlezl jednou na filmserver .. (jarecek, 13.09.2011 09:43) Reagovat

    a vy tady budete taky asi pekne vykutalena particka. v jednom clanku se doctu, ze nepostradatelny nastroj woodyho je saxofon, v tomhle si zase nekdo neco idolizuje. no ulet ..

    • Re: tak jsem po pulroce vlezl jednou na filmserver .. (Miroslav Böhm, 13.09.2011 20:08) Reagovat

      Ty, Jardo, neblbni o) V tom prvním článku bylo, že jde o oblíbený nástroj na daném výběru. Hned v prvním je, že hraje klarinet... Co se idolizovani tyka, to uz neni vecna, takze to ti nevymluvim o) Stavuj se casteji, stoji to za to o))

      • Re: tak jsem po pulroce vlezl jednou na filmserver .. (jarecek, 16.09.2011 11:13) Reagovat

        u clanku o woodym bych vec jako "nepostradatelny nastroj saxofon" asi nikdy nenapsal, ale je mozny o tom polemizovat, takze to necham plavat. ovsem idolizovani zustava i nadale tragickym jazykovym patvarem. ze tam melo bejt idealizovani, je nabiledni. jinak diky za pozvanku, ale ja preferuji sofistikovanejsi pristup k filmu. neco ve stylu kamila fily. takze zustanu vernej byvalymu filmpubu :)

        • Re: tak jsem po pulroce vlezl jednou na filmserver .. (Nightlysin, 18.09.2011 01:12) Reagovat

          Idolizování je patvar, ale to taky nikdo nenapsal.
          Sloveso idolizovat najdeš v každém slovníku.
          A mezi idolizovat (dělat z někoho modlu) a idealizovat (přikrášlit si někoho, vidět ho v lepším světle) je zásadní rozdíl.

        • Re: tak jsem po pulroce vlezl jednou na filmserver .. (Miroslav Böhm, 18.09.2011 08:47) Reagovat

          Ty, Jardo, ať tu pozvánku nevezmu zpátky - možná nejsi vůbec hoden o))) Mezi idolem a ideálem je samozřejmě obrovský rozdíl, takže nabíledni je především to, že v tomto případě není možné ani polemizovat o)) Tentokrát štěkáš na nepravý strom... Ale jinak Kamil je skvělý, na tom se shodneme o)

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY