TV tipy: Na Amistadu sledují knihy smrti očima Tammy Faye

Vydáno: 02.02.2024 07:30 - Vratislav Šálek | foto: JUKSY

Mezi pěti tipy, které se aktuálně dostaly do našeho televizního výběru, nejvíce zaujmou dvě ambiciózní oscarová dramata. Prvním z nich je historický, avšak málo připomínaný Amistad, druhým pak biografie Očima Tammy Faye.
Naděje (Håp) (sobota 3. 2., ČT art, 22.30 - 00.40)

Český plakát filmu Naděje / Håp
© Bontonfilm
Norsko-švédské romantické drama se před čtyřmi lety objevilo i v našich kinech, větší stopu v nich ale nezanechalo. V tomto případě je to ovšem logické, protože režisérka a scenáristka Maria Sødahl v něm zvolila vskutku tíživé a navzdory názvu bezvýchodné téma, které zpracovala natolik realisticky a věrohodně, že není jednoduché ho sledovat. Opírala se o výborně napsaný příběh, který ještě umocňuje časové zařazení do vánočních svátků, v němž skvěle pracuje s emocemi, které dávkuje postupně a nabídne i několik extrémně silných scén, zároveň se vyhýbá patosu a jakémukoli tlačení na pilu. Výsledku notně pomohlo i obsazení, v němž excelují Stellan Skarsgård a Andrea Bræin Hovig, kteří stárnoucí manželský pár, jenž se znovu najde až v mezní situaci, ztvárnili až mrazivě dokonale. Snímek tak paradoxně nejvíce ztrácí v závěru, kdy se pokouší o určitý optimismus a je malinko přeslazený, což už nepůsobí tak realisticky. Pozitivní dojmy ale rozhodně nezkazí. Emočně náročný tip na víkendovou noc. 

Zajímavost: Zúčastnění lékaři a sestry nejsou herci, všichni pracují ve zdravotnictví a de facto hrají sami sebe.

Český trailer filmu Naděje / Håp

Amistad (Amistad) (pondělí 5. 2., ČT2, 21.40 - 00.10)

Plakát filmu Amistad / Amistad
© IMDb
Ačkoli je drama z druhé poloviny devadesátých let poměrně ambiciózní a zaujalo i na různých cenách, ve filmografii legendárního Stevena Spielberga se na něj překvapivě zapomíná a ani televize ho moc nepřipomínají. Důvodem je zřejmě to, že určitá akademičnost je z něj přece jen znát až moc a slavný režisér jako by tu nebyl úplně ve formě a nadšený pro věc, protože víc než co jiného výsledek připomíná zfilmovanou kapitolu z učebnic amerického dějepisu a dobře odvedenou práci. To tedy znamená, že technicky je vše na vysoké úrovni, davové scény jsou působivé, dobová atmosféra fantastická a tempo vesměs svižné. Kamera Janusze Kamińského, která je nádherná, kostýmy, které jsou opulentní a jako tradičně spolehlivá a velkolepá hudba Johna Williamse se dokonce dočkaly oscarových nominací. Hvězdné je i obsazení, jemuž kraluje výtečný a taktéž na Oscara nominovaný Anthony Hopkins, jehož doplňují třeba Djimon HounsouMorgan FreemanNigel HawthorneMatthew McConaugheyStellan Skarsgård nebo Pete Postlethwaite. Lehkým problémem pak je malinko přepálená stopáž, která je přespříliš dialogová, dojmy pak kazí i to, že tvůrce není nikterak kritický a místy je spíše teatrální. Papírově důležitý počin, který je ale až moc odměřený a chladný. Opomíjený tip, o němž se více dočtete v naší Blu-ray recenzi

Zajímavost: Natáčení zabralo jedenatřicet dnů.

Originální trailer filmu Amistad / Amistad

Moje šťastná hvězda (Ma bonne étoile) (úterý 6. 2., Prima Max, 15.45 - 17.50 / středa 7. 2., 13.10 - 15.10)

Plakát filmu Moje šťastná hvězda / Ma bonne étoile
© IMDb
Dvanáct let staré francouzské drama je nejen u nás prakticky neznámé a oficiální cestou nesehnatelné. A ono se není co divit, protože jde o naprosto tuctovou záležitost, která byla zastíněna mnoha podobnými, mnohdy lepšími, především ale výraznějšími počiny. Režírující Anne Fassio v něm i ty méně zkušené diváky vůbec ničím nepřekvapí a spoléhá na ohraný, neoriginální a zoufale předvídatelný scénář, což v podobných žánrovkách není primárně špatně. Opřít se může i o příjemnou a spolehlivou atmosféru dostihového prostředí, krásné koně, relativně svižné tempo a střídmou stopáž, v níž je naštěstí prostor jen na to nejnutnější. Hlavní roli ztvárnila obstojná Fleur Lise Heuet, nejslavnějšími tvářemi obsazení ale rozhodně jsou Christopher Lambert a Claude Brasseur. Jen škoda, že závěr je až moc přeslazený a nepřirozeně dokonalý. Oddechový tip.

Zajímavost: Ve své domovině měl snímek premiéru 11. července 2012.

Originální trailer filmu Moje šťastná hvězda / Ma bonne étoile

Knihy smrti (Books of Blood) (úterý 6. 2., Prima Max, 22.05 - 00.15 / čtvrtek 8. 2., 00.35 - 02.40)

Plakát filmu Knihy smrti / Books of Blood
© IMDb
Čtyři roky starý horor vznikl pro menší streamovací službu a má dost rozdílná hodnocení, což bude trochu dáno určitým "generačním" očekáváním od žánru. Seriály ostřílený, avšak celovečerně debutující režisér a začínající scenárista Brannon Braga v něm totiž zfilmoval knižní předlohu Cliva Barkera a o trochu víc potěší ty dříve narozené, kteří od hororu neočekávají potoky krve a lekačky. Příběh sestává ze tří povídek, které se v závěru propojí, mají velmi podobné téma, nicméně jsou každá trochu jiná. Všechny ale spoléhají na hutnou a nepříjemnou atmosféru a velmi dobrou práci s postavami, které jsou psychologicky propracované. Hned ta první pak vychází z notně zvrhlé premisy, neopomíjí ani pár efektních gore momentů a opravdu zneklidňujících scén, jen to tempo by mohlo být o něco svižnější. Druhá je zpracováním obyčejnější a zaujme především zásadním příběhovým zvratem a nečekaným závěrem, třetí už je malinko navíc a její úloha je jen propojit předchozí dvě. Vyznění pak pomáhá i obsazení tvořené vesměs málo známými tvářemi, jimž dominuje Brittany Robertson. Tip pro milovníky žánru hrůzy z přelomu milénia.  

Zajímavost: Původně byl projekt plánován jako celá antologie, producenti se ale nakonec rozhodli pro jeden povídkový film.

Oficiální trailer filmu Knihy smrti / Books of Blood

Očima Tammy Faye (The Eyes of Tammy Faye) (středa 7. 2., Prima Max, 20.00 - 22.45 / čtvrtek 8. 2., 17.15 - 20.00)

Plakát filmu Očima Tammy Faye / The Eyes of Tammy Faye
© Impawards
Tři roky staré životopisné drama je v tuzemsku známé naprosto minimálně, oficiálně se nedá sehnat a oproti zahraničí je hodnoceno jen průměrně. Důvod je v tomto případě nicméně jasný - ženu a celou kauzu, o níž vypráví, totiž mimo USA zná jen málokdo, a i proto se divák velmi špatně láká. Režírující Michael Showalter se v něm totiž na ústřední příběh spoléhá až příliš a ve výsledku točí ryze akademickou a tak trochu nudnou a místy hodně dlouhou podívanou, která zcela naplňuje mustr podobných žánrovek. Nejvíce tak zaujme parádní dobová atmosféra, kostýmy a celá aféra, která je tu zaznamenána, ačkoli ta nikoho nepřekvapí, protože podobných "podvodů" pod zdánlivě bohulibým účelem se po celém světě děje dost a dost. Jestli se ale snímek něčím vymyká z lehkého nadprůměru, jsou to Oscarem oceněné masky, které jsou až fascinující a v dobrém slova smyslu odpudivé, a dechberoucí fantastický výkon Jessicy Chastain v titulní roli, která si zlatou sošku odnesla také a jako mnoho kolegů a kolegyň pro ni podstoupila lehčí fyzickou proměnu. V mužské hlavní roli ji doplnil velmi dobrý Andrew Garfield, který je jí ale zastíněn, dále se pak objevili třeba Vincent D'Onofrio nebo Cherry Jones. Tip pro milovníky akademických filmů a náboženských bizárů.

Zajímavost: V roce 2012 viděla Chastain dokument o skutečné Tammy Faye a od té doby usilovala o natočení hraného filmu.

Oficiální trailer filmu Očima Tammy Faye / The Eyes of Tammy Faye


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY