© CSFD
V sekci archivních českých filmů se objeví film Martina Friče Dnes naposled. „Pracovně jsme si tuto sekci nazvali Rozjezdy pro hvězdy a myslíme tím filmový start pro všechny, kteří to na festivalových party trochu víc rozjedou. Ne nadarmo se film Dnes naposled zamýšlí nad osudy těch, co alkoholu a alkoholismu nevratně propadli.“ dodává Ondřej Šír.
© Listal
Diváci, kteří rádi objevují české herce a režiséry v zahraničních filmech, se mohou těšit na méně známý film 25. hodina, kde se na velkém plátně potkávají Jan Werich a Anthony Quinn. V 60. letech hrál Jan Werich častěji v zahraničí než doma a zatímco ho z bondovky s názvem Žiješ jenom dvakrát, kterou začal natáčet ve stejném roce, nakonec vystřihli, tady je jeho role docela výrazná. Fanoušci archivních filmů budou mít i letos příležitost vidět němý film s živou hudbou. I v roce 2023 se autorství ujal dnes již semilský skladatel Daniel Phillip Stotz. Drvoštěp Karla Lamače z roku 1922 slibuje nevšední podívanou. Nabízí totiž příběh bankovního úředníka, který si jede odpočinout na venkov. I tam ho ovšem dostihne jeho profese, když odhalí ilegální dílnu penězokazů. Příznivci současných filmů pak jistě ocení snímek s názvem Delegace. Jedná se o polsko-izraelský film o výpravě židovských teenagerů, kteří poznávají historii svého národa napříč koncentračními tábory. Film se na Fokus Festu představí exkluzivně, dosud nebyl zakoupen do české distribuce.
Sobotní večer pak bude patřit premiérovému uvedení filmu Úsvit Matěje Chlupáčka v Semilech, které doprovodí herecká delegace. Bude možné zhlédnout některé tituly dřív než v jiných kinech. Například nedělní uvedení filmu Přišla v noci, komediální drama Tomáše Pavlíčka o páru třicátníků, kteří si pustí přes práh matku jednoho z nich, aniž tuší, že se právě ocitli v komorním očistci. Režisér Tomáš Pavlíček přijede na Fokus Fest diskutovat s diváky.
© Kino Muranów
Jedinečnou předpremiérou festivalu bude rezonující drama Agnieszky Holland Hranice. Režisérka v Hranici připomíná temnou hodinu evropské humanity, která nastala poté, co se běloruský diktátor Lukašenko rozhodl v roce 2019 na bělorusko-polskou hranici, vedoucí bažinatým bělověžským pralesem, ve velkém dovážet uprchlíky, především z Blízkého východu. Doma není nikdo prorokem, a tak se i slavné režisérce stalo, že její dílo, oceněné na mezinárodním filmovém festivale v Benátkách, přirovnala (v době předvolební kampaně k parlamentním volbám v Polsku) vládnoucí strana Právo a spravedlnost k nacistické propagandě. Uvedení filmu Hranice se koná ve spolupráci s festivalem Jeden svět, který se na jaře opět vrátí do Semil.
„Ani letos nezapomínáme na hudební program, který proběhne v pátek v Kulturním centru Golf v Semilech. Těšte se na hudební uskupení Polanski vs Langman nebo duo Bratři,“ slibuje Ondřej Šír. „V průběhu festivalu nabídneme zejména studentům se zájmem o film možnost účastnit se workshopu prakticky zaměřeného na filmovou tvorbu, který bude probíhat celý festivalový víkend.“