Historických dramat z období konce monarchie v česko-slovenských podmínkách zase tolik nevzniká, což je trochu škoda, protože divácky jde o nepochybně atraktivní éru našich společných dějin. Proto potěší, že se do něj vydala režisérka a spoluscenáristka
Mariana Čengel Solčanská, která ve svém nejnovějším počinu zadaptovala stejnojmenný román
Hany Lasicové, která v něm vychází z vlastní rodinné historie a podílela se i na jeho scénáři.
© CinemArt
Hlavní hrdinkou je mladičká Anka, kterou její matka pod vlivem nového partnera pošle do Prahy, kde bude sloužit v rodině vysoce postaveného úředníka. Ve městě pochopitelně nikoho nezná a zpočátku se seznamuje s pravidly své profese, postupem času se ale začne sbližovat s dcerou svého zaměstnavatele Resi, která nařízeným bontonem pohrdá a je nucena se smiřovat s realitou dohodnutého sňatku, v němž vyloženě trpí. Obě děvčata k sobě mají hodně blízko a stávají se nejen přítelkyněmi a důvěrnicemi, ale i milenkami. Jenže doba jim nepřeje, neboť propukne válka a osud monarchie je více než nejistý.
Ocenit se musí, že
Čengel Solčanská jde trochu jinou cestou než většina zdejších filmařů a úvodem se sluší říct, že na místní poměry jde o hodně solidní záležitost, na níž je vidět, že o ní někdo přemýšlel a měl k ní nějaký osobní vztah. Upoutá v ní velmi dobrá dobová atmosféra, která funguje po celou dobu a dotváří ji nenápadná, ale zcela přesná výprava a slušné kostýmy. Pro oboje platí, že nejsou nijak opulentní a velkolepé ani zásadně výrazné, což je záměr, protože na sebe nestrhávají veškerou pozornost. Podobně krásné jsou i některé záběry, což je ale do značné míry zvoleno spolehlivými a vskutku malebnými (nejen) pražskými lokacemi.
© CinemArt
Asi největší devízou celého filmu je ale naprosto precizní zachycení tehdejší běžné denní rutiny, která byla pro služebnictvo dost ubíjející a spočívala v podstatě jen v tom panstvo nakrmit, uklidit mu a vynést jeho stolici. V obyčejnosti životů se však na pozadí velkých dějin odehrávalo spousty osobních příběhů, které na chod historie neměly absolutně žádný vliv, nicméně dějinné události na ně měly mnohdy drtivý dopad. Režisérka se nebojí otevírat ani citlivá, dnes ovšem stále aktuální témata v podobě těžkého údělu žen v tehdejší společnosti, nechtěného těhotenství nebo existující homosexuality. Sympatické je i to, že ve snaze o autenticitu se ve filmu mluví slovensky, česky, německy a maďarsky, což pochopitelně symbolizuje národnostní různorodost rozpadající se monarchie.
Nutno ocenit i trochu odvážný krok v podobě sázky na ne úplně provařené tváře v hlavních rolích. Ty byly svěřeny
Daně Droppové a
Radce Caldové, které jsou výborné a jejich interakce je vskutku zcela přirozená a právě ony dvě táhnou celý film vpřed. Ve vedlejších rolích se objeví třeba
Karel Dobrý,
Aňa Geislerová,
Vica Kerekes nebo
Zuzana Maurery, vůči nimiž nelze mít žádné zásadní výhrady, platí o nich ale to, že zůstávají trochu ve stínu a "jen odvádějí svou práci" (myšleno v tom nejlepším slova smyslu).
© CinemArt
V kontextu toho je velká škoda, že po příběhové stránce film zase tolik nefunguje a má několik nedostatků. Zejména vztah dvou hlavních postav (dle slov tvůrců největší změna oproti románu, kde šlo o klasickou lovestory muže a ženy) vznikne z ničeho nic, protože v jedné scéně panská dcerka služebnou dost poníží, viditelně ji pohrdá a vybíjí si na ní nahromaděnou frustraci ze své rodiny a o chvilku později už jsou si dost blízké, což není nijak vysvětleno. Stejně tak se jen těžko věří tomu, že některé zásadní momenty (třeba právě milostný vztah dvou hrdinek) by všichni zúčastnění přešli bez jakýchkoli poznámek, vůbec je neřešili a pro obě dívky by z toho absolutně nic nevyplynulo. Taktéž osud několika dalších postav není zcela dořešený a nechává diváky v nejistotě.
Služka určitě není špatný film a ocenit se u něj musí, že se divákovi nepodbízí, nejde přímou cestou, není prvoplánový a snaží se být skromnou, ale poctivou žánrovkou. Bohužel selhává po příběhové stránce a zoufale mu chybí byť jen jediná výrazná scéna, která by se v paměti udržela o něco déle než jen do doběhnutí závěrečných titulků. Je ale pravděpodobné, že na menší obrazovce mu za pár měsíců bude o něco lépe.
Oficiální trailer filmu Služka