Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Blu-Ray recenze: Duna

Blu-Ray recenze: Duna nabízí přes hodinu materiálů o svém vzniku a mytologii

Vydáno: 31.03.2022 07:30 v sekci Recenze | Blu-ray - Jan Varga | foto: Impawards

Sci-fi Duna vyšlo na DVD, na Blu-Ray a ve verzi UHD s filmem v rozlišení 4K. Na disku se nachází více než hodina vyčerpávajících dokumentárních záznamů, záběrů ze zákulisí a filmů o filmu.

DunaRecenzoval/a Jan Varga dne 31.03.2022 07:30. Sci-fi Duna vyšlo na DVD, na Blu-Ray a ve verzi UHD s filmem v rozlišení 4K. Na disku se nachází více než hodina vyčerpávajících dokumentárních záznamů, záběrů ze zákulisí a filmů o filmu. Hodnocení: 4
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Timothée Chalamet, Zendaya ve filmu Duna / Dune
© Warner Bros.
Slavný sci-fi román amerického spisovatele Franka Herberta „Duna“ byl poprvé převeden na stříbrné plátno v roce 1984 pod taktovkou Davida Lynche, nyní se o její nejnovější adaptaci, rozdělenou na dva díly, postaral kanadský režisér Denis Villeneuve (Příchozí, Blade Runner 2049). První část pojal jako rozsáhlou expozici, která divákovi představí jednotlivé postavy i zákonitosti propracovaného světa řízeného představiteli galaktického impéria, v němž zuří mocenské boje ohledně nadvlády nad pouštní planetou Arrakis. V čele těchto bojů je čestný rod Atreidů – vévoda Leto (Oscar Isaac), jeho družka Jessica (Rebecca Ferguson) a jejich syn Paul (Timothée Chalamet).

Villeneuve se příběhově věrně drží předlohy, snaží se nic zásadního neopomenout a pravidla Herbertova fascinujícího fikčního světa postupně odkrývá a popisuje jak v dialozích, tak v obrazech, přičemž i na celkem komplexní motivy si mnohdy vystačí třeba jen s jediným dobře zvoleným dialogem či perfektně výstižným záběrem. Struktura vyprávění je promyšlená do detailu, požaduje od diváků značnou soustředěnost a zakládá si na šponování fatální osudovosti a smrtelné vážnosti – jakýkoli nadhled nebo humor ve filmu zcela absentuje. V každém záběru je cítit naléhavost a intenzita, s níž Villeneuve striktně naplňuje vlastní a potažmo též Herbertovu uměleckou autorskou vizi, která svou seriózností snímek odlišuje od současných žánrově spřízněných blockbusterů, koncipovaných jako šablonovité nablýskané sebeironické přehlídky atrakcí.

Timothée Chalamet ve filmu Duna / Dune
© Warner Bros.
Duna je monumentální z hlediska svého obsahu a rozsahu, epochální výpravy a některých konkrétních výjevů, v jiných ohledech (neokázalé herecké výkony, minimum akce, omezená barevná paleta, střídmá symbolika…) je zas naopak překvapivě komorní a téměř až minimalisticky účelová. Velkou devizou je pochopitelně vizuální stránka filmu, která z něj činí pastvu pro oči, a také jeho technické zpracování, jenž je na špičkové úrovni (čím větší plátno, tím lépe). Dokonalost formální stránky na jedné straně se nicméně nepotkává s emocionálním uspokojením na straně druhé – film totiž emoce svých postav (hlavně v případě až příliš rezervovaně hrajícího Timothéeho Chalameta) často tlumí, a navíc pochopitelně nenabízí žádnou katarzi, protože si ji spolu s vyvrcholením schovává na později.

Svou pověst nadmíru zručného vypravěče Denis Villeneuve potvrdil i tváří v tvář komplikované předloze, jejímuž filmovému zpracování vštěpil unikátní vzezření. Netriviální děj, z nějž sálá příjemná starosvětská literární poctivost a autorská brilance, učinil dostatečně srozumitelným i pro nečtenáře a celkově si počínal asi nejlépe, jak mohl. Duna je díky němu až překvapivě dynamickým a navzdory délce svižným nadějným příslibem, navnazujícím na své nutné dokončení.

BD obal filmu Duna / Dune
© Magic Box
Blu-Ray: 

Film Duna vyšel na DVD (jednodiskovém a s výrazně omezenými bonusy), na Blu-Ray (též jednodiskovém) a ve verzi UHD (dvoudiskovém s filmem v rozlišení 4K). Menu je sice v angličtině, avšak je poměrně intuitivní a jednotlivé bonusové materiály již podporu českých titulků mají. Celkově se na Blu-Ray nachází více než hodina dokumentárních záznamů, záběrů ze zákulisí a filmů o filmu, přičemž absentují klasické obligátní doprovodné bonusy, jako třeba zkažené či vystřižené scény a upoutávky na film.

Hned z úvodního menu si můžete pustit vybranou trojici videí, další se pak objeví po rozkliknutí kompletní bonusové nabídky. Podstatné je hned to první, nazvané The Royal Houses, v němž jsou představeny jednotlivé královské rody, které v Duně figurují. Jejich popisem se kromě režiséra zabývají i herci, kteří zástupce těchto rodů ztvárnili, a jejich vyprávění je prokládáno záběry z natáčení. Následující dvě videa, The Spice Melange (pojednávající o koření a o jeho vlastnostech a účincích) a The Sardaukar Battle (rozbor postavy Duncana Idaha a jeho způsobu boje, soubojové choreografie a tréninku jeho hereckého představitele Jasona Momoy) jsou zároveň přítomna i v dalších bonusových sekcích, kde jsou zopakovaná.

Zendaya ve filmu Duna / Dune
© Warner Bros.
V bonusovém menu tvoří první záložku sekce „Filmbooks“, nabízející celkem pět krátkých dokumentů, v nichž jsou postupně popisovány rody Atreidů a Harkonnenů, Fremeni, klan Bene Gesserit a také koření (tato část figurovala už v úvodním menu). Další tři dokumenty, v nichž se mísí záběry z filmu a z natáčení, se nacházejí pod záložkou „Inside Dune“. První z nich, The Training Room, je věnovaný sálu, v němž se Paul účastní studia boje a soubojových strategií. Druhý, nazvaný The Spice Harvester, se točí kolem obřích strojů, které na planetě Arrakis těží koření. A třetí, The Sardaukar Battle, je opět zopakovaný již z úvodního menu.

Několik následujících krátkých (v průměru pětiminutových) dokumentů tvoří v zásadě film o filmu, rozdělený na několik samostatných sekcí. První v pořadí je Building the Ancient Future, kde je popisován proces, během něhož byl na základě knižní předlohy vytvářen svět filmu, a to zejména z hlediska lokací, dekorací a příprav na samotné natáčení. Na něj navazuje dokument My Desert, My Dune, v němž je pozornost zaměřena na tvorbu grafických návrhů pro film a také na celkové vizuální pojení snímku. Dalším pokračováním je video Constructing the Ornithopters, nahlížející na design a tvorbu speciálních helikoptér inspirovaných okřídleným hmyzem (zejména vážkami), a to od prvních grafických návrhů až po jejich výslednou podobu ve filmu.

Sharon Duncan-Brewster ve filmu Duna / Dune
© Vanity Fair
V podobném duchu, tentokrát však o výtvarné koncepci ikonických písečných červů, vypráví segment Designing the Sandworm. Pozoruhodný je dokument Beware the Baron, pojednávající o postavě barona Harkonnena, kterého popisují jak režisér Denis Villeneuve, tak herec Stellan Skarsgård, jemuž byla tato role svěřena. Součástí videa je i zachycení Skarsgårdovy složité a časově náročné přeměny v obtloustlé monstrum, kvůli níž musel podstupovat aplikaci výrazného make-upu a speciální masky. Ve videu s názvem Wardrobe from Another World se pro změnu rozebírají kostýmy, jichž vzniklo speciálně pro Dunu zhruba 200 různých. A poslední dokument A New Soundscape je věnovaný filmovému zvuku (a také tvorbě Hlasu, speciální hlasové techniky využívané klanem Bene Gesserit) a filmové hudbě Hanse Zimmera.

Celkově zabírají tyto jednotlivé sekce, tvořící pohromadě film o filmu, bezmála tři čtvrtě hodiny, a v doprovodu dalších výše zmíněných materiálů tvoří vyčerpávající podklady pro nahlédnutí do zákulisí vzniku filmu a do světa jeho komplexní mytologie.

Technické specifikace (Blu-ray):

Zvukové formáty: Dolby Atmos-TrueHD anglicky, Dolby Digital 5.1 česky, anglicky, francouzsky, hindsky, maďarsky, portugalsky, španělsky a Dolby Digital 5.1 polský komentář

Titulky: české, anglické pro neslyšící, bulharské, francouzské, maďarské, polské, portugalské, rumunské, španělské

Obrazové formáty: 16:9 LB / 2,39:1

V prodeji od 19. 1. 2022

USA, 2021, 155 minut

Český trailer k filmu Duna

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
8/10
Podobné filmy:
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Mulholland Drive 10/10
Stroj času: Mulholland Drive aneb Hollywood po lynchovsku I po jednadvaceti letech je mysteriózní thriller Mulholland Drive mistrovským dílem Davida Lynche a jedním z nejlepších filmů 21. století. Nyní je k vidění znovu ve vybraných kinech v České republice. čtěte zde
Vydáno: 21.05.2022 20:30 v sekci Recenze | Stroj času
0
TV tipy: 20. 5. 2022 - 26. 5. 2022
TV tipy: Temný osud udělal z bílého bizona budovatele říše Jasným tipem blížícího se konce května je v televizích premiérové uvedení šestého dílu Terminátora s podtitulem Temný osud. Mimo něj pak očekávejte spíše filmy komornější, méně výrazné a někdy i pozapomenuté.... čtěte zde
Vydáno: 20.05.2022 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kinopremiéry: 20. týden
Kinopremiéry: Co komu udělali na Mulholland Drive, když prší slzy? Aktuální týden v kinech jako by nebyl, protože všechny novinky jsou pro specifické a menšinové publikum. O všem svědčí fakt, že tím nejatraktivnějším je uvedení restaurované verze Lynchova filmu Mulholland Drive. čtěte zde
Vydáno: 18.05.2022 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Top 20 ČR: 19. týden
Top 20 ČR: Strange novinky neohrozily Absence výraznějších novinek měla za následek dominanci marvelovky Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství, která je tak podruhé za sebou na vrcholu domácího žebříčku návštěvnosti a tržeb. čtěte zde
Vydáno: 17.05.2022 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Box office: 19. víkend
Box office: Žhářka pohořela Údajně nepříliš povedený remake stejnojmenného filmu z roku 1984 se Zacem Efronem Žhářka při premiéře totálně pohořel s podprůměrným zájmem diváků. čtěte zde
Vydáno: 16.05.2022 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- V druhém díle Duny bude Christopher Walken (13.05.2022 09:30 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Doktor Spánek je parazit, který je v pasti, kde hledá zónu úniku (08.04.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Největší showman Geronimo hledá výchozí bod k roku draka (01.04.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- Oscar 2022: filmem roku je V rytmu srdce (28.03.2022 05:57 v Novinky | Zprávy)
- Austin Butler bude Feyd-Rautha (11.03.2022 10:30 v Novinky | Zprávy)
- Florence Pugh míří na Arrakis (09.03.2022 18:44 v Novinky | Zprávy)
- Téma: Ve stínu nejslavnější role: Jennifer Grey (bejby z Hříšného tance) (12.02.2022 10:30 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Hamlet prožívá bouřlivé dny a srážku s láskou (11.02.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- Oscar 2022: nominace na nejlepší americké filmy roku vyhlášeny (08.02.2022 14:56 v Novinky | Zprávy)
- Top 20 ČR: Srdce na dlani je znovu první (01.02.2022 07:30 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Top 20 ČR: Srdce na dlani střídá Spider-Mana (25.01.2022 07:30 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Oscar Isaac je Moon Knight v traileru (18.01.2022 10:30 v Novinky | Trailery)
- Top 20 ČR: nejúspěšnějším filmem roku 2021 byla komedie Prvok, Šampón, Tečka a Karel (18.01.2022 07:30 v Komentáře | Top 20 ČR)

PREMIÉRA TÝDNE   19/2022

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství
6/10

V nové marvelovce se Doctor Strange seznámí s dívkou, jejíž nadlidskou schopností je cestovat mezi různými paralelními světy. Film měl být od jiných superhrdinských snímků odlišen výraznými hororovými prvky.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu