V pokračování našeho seriálu o žánrech se zaměříme na sci-fi. Ve čtvrtém díle budou obsaženy přelomové snímky tohoto žánru z období devadesátých let 20. století.
Poznámka: filmy jsou řazeny chronologicky. Obsahuje spoilery.
Nejslavnější sci-fi filmy 60. let najdete
zde.
Nejslavnější sci-fi filmy 70. let najdete
zde.
Nejslavnější sci-fi filmy 80. let najdete
zde.
1.
Total Recall
©
TriStar Pictures
Blízká budoucnost. Douglas Quaid (Arnold Schwarzenegger) je každou noc pronásledován snem, ve kterém se ocitá na Marsu. Během návštěvy virtuální cestovní kanceláře zjistí, že mu byly nedávno vymazány vzpomínky a ve skutečnosti byl zcela jiným člověkem. Jeho procitnutí z něj náhle dělá cíl všech jeho bývalých spojenců i nepřátel... (Bontonfilm)
Paul Verhoeven se po úspěchu RoboCopa vrhnul na další sci-fi. Tentokrát sáhnul po povídce klasika tohoto žánru - Philipa K. Dicka - s názvem We Can Remember It for You Wholesale. Verhoeven Dickovu povídku změnil ve strhující akční film s jeho typicky krvavě naturalistickými scénami násilí, které už předvedl v RoboCopovi a předvedl zde také mnoho originálních vizuálních efektů oceněných speciálním Oscarem. Vedle Schwarzeneggera se ve vedlejších rolích prosadily dvě femme fatale - blonďatá Sharon Stone a brunetka Rachel Ticotin. Přehlédnout nešel ani představitel Quaidova protivníka Michael Ironside, častý představitel padouchů z celé řady béčkových video filmů.
Originální trailer filmu Total Recall
2. Terminátor 2: Den zúčtování
©
TriStar Pictures
V budoucnosti přebírají stroje vládu nad světem a mezi nimi a lidmi zuří nelítostná válka. Jedinou naději pro lidstvo představuje John Connor, jehož matku se před deseti lety neúspěšně pokusili zabít... Stroje se ho obávají, proto vyšlou do minulosti nový prototyp kyborga T-1000, který má zničit Connora jako malého chlapce. Vzápětí za ním lidé vysílají starý model terminátora T-800, který je naprogramován, aby Johna chránil... (H.C.E.)James Cameron natočil po sedmi letech od svého průkopnického sci-fi snímku
Terminátor pokračování, v němž překonal vše, co bylo do té doby na plátně možno vidět a především po stránce triků vytvořených firmou Industrial Light and Magic (ILM) je druhý
Terminátor stále úchvatnou podívanou. Dokonalý je ale po všech stránkách - herecké výkony, hudba, kamera, scénář i režie, vše je perfektně vybalancované a funkční. Možná i to byl důvod, proč se Cameron do třetího
Terminátora i na naléhání Arnolda nikdy sám nepustil a přenechal tuto sérii jako hozenou rukavici jiným.
Originální trailer filmu Terminátor 2: Den zúčtování
3. Demolition Man
© Falcon
Los Angeles 1996 - policista John Spartan, řečený Demolition Man, v souboji s napůl geniálním, napůl šíleným zločincem Phoenixem způsobí nešťastnou náhodou smrt dvaceti rukojmí v troskách explodujícího domu. Trest je vykonán hibernací - zmrazením na desítky let. Pro Phoenixe za jeho zločin, pro Spartana za neúmyslné zabití... San Angeles 2032 - dokonalé město, plné harmonie, míru a bezpečné telepatické lásky. Jen kdesi v podzemí živoří skupina "špatných" lidí, věřících ve svobodný život. Když zločinec jako Phoenix během řízení o podmínečném propuštění (čistě formálním) uprchne do této nenásilné oázy míru, policii nezbývá než přivést k životu i Spartana, aby zachránil celé město. (oficiální text distributora)Neznámý Ital
Marco Brambilla natočil dystopii naruby. Zatímco
Terminátor a jiní ukazují hrozivou vizi budoucnosti, v níž lidé přežívají v podzemí,
Demoliton Man ji ukazuje jako zářivě jasnou optimistickou vizi, v níž neexistuje násilí ani (tradiční) sex, a přesto vše funguje, jak má. Pouze hrstka vzbouřenců, jimž tato idyla nevoní, přežívají v podzemí, z něhož občas vystrčí růžky. Nakonec ale i tato sterilní společnost podobající se jiné noční můře padne díky chaosu, který sem vnesou dva návštěvníci z minulosti.
Sylvester Stallone a
Wesley Snipes byli v rolích hlavních antagonistů skvělí a komickou vedlejší roli zde vytvořila vycházející hvězda
Sandra Bullock.
Originální trailer filmu Demolition Man
4. Jurský park
©
Universal Pictures
Po fantastickém nálezu miliony let starých D.N.A. se pokusí skupina ambiciózních vědců vytvořit přírodní park s žijícími prehistorickými zvířaty na vzdáleném liduprázdném ostrově. Celý projekt podporuje milionář John Hammond (Richard Attenborough), který těsně před otevřením Jurského parku pro veřejnost pozve na jeho návštěvu svá dvě vnoučata, známého paleontologa s jeho přítelkyní a další odborníky. Průběh jejich klidné návštěvy se rychle změní v noční můru poté, co jeden ze zaměstnanců v naději na tučný zisk od konkurence ukradne embrya dinosaurů. Aby snadno unikl z parku, vypne bezpečnostní systémy a tím i elektřinou napájený plot ohrazující celý Jurský park. Dinosauři se dostávají do volné přírody a souboj lidí s druhohorními obludami začíná. (oficiální text distributora)
Byl to znovu Steven Spielberg, kdo posunul hranice toho, co je na plátně možné vidět, o kus dál. Nikoho by nenapadlo, že lze znovu stvořit dinosaury, ale Spielbergovi se to s velkou pomocí ILM a Stana Winstona povedlo tak, že na plátně tito vyhynulí tvorové vypadali jako živí. Iluze a realita splynula v jedno. Z herců se tohoto velkolepého dobrodružství natočeného podle knihy Michaela Crichtona účastnili Sam Neill, Jeff Goldblum a Laura Dern.
Originální trailer filmu Jurský park
5. Zvláštní dny
© Twentieth Century Fox
Píše se rok 1999. Bývalý policajt Lenny Nero tráví poslední dny starého milénia překupnictvím paměťových disků, které obsahují nahrané vzpomínky a pocity. Jednoho dne obdrží disk, na kterém je zážitek vraha prostitutky. Lenny se pustí do pátrání a dostává se hlouběji a hlouběji do spirály vydírání, vražd a násilí. Podaří se mu přežít a případ vyřešit? (Cinemax)
Také v tomto filmu měl prsty James Cameron, který byl autorem námětu a spoluautorem scénáře a producentem. Tento noirově laděný sci-fi thriller natočila jeho bývalá manželka Kathryn Bigelow a dokázala jím, že za svým mužem, co se týče vynalézavosti a vizuální atraktivity, příliš nezaostává. Na svou dobu bylo revoluční především novátorské použití POV - pohledu první osoby, které nebylo v této době ještě tak rozšířené jako dnes. Výborné byly i herecké výkony trojice Ralph Fiennes, Angela Bassett a Juliette Lewis a hudební soundtrack. Komerčně, bohužel, film propadl. Bigelow o něco předběhla dobu, diváci ještě nebyli na takovéto věci připraveni.
Originální trailer filmu Zvláštní dny
6. 12 opic
© Universal Pictures
Píše se rok 2025 a James Cole (Bruce Willis) žije v ponurém a zasněženém světě. Začalo to už na konci dvacátého století, kdy během dvou let zemřelo na následky nebezpečného viru pět miliard lidí. Ti se teď krčí pod zemí jako krtci. Lidstvo se s tím ale nehodlá smířit, proto strojem času vysílá do minulosti dobrovolníky z řad vězňů. Jejich úkolem není spasit svět - mají pouze pozorovat, sbírat vzorky a odhalit zdroj nákazy. Vědci pak snadněji vyvinou protilátku, aby se lidé jednadvacátého století mohli vrátit zpátky na zemský povrch. (Bontonfilm)
Terry Gilliam se nechal inspirovat krátkým francouzským filmem Rampa a natočil vlastní vizi světa v nedaleké budoucnosti. Jeho film je koncipován jako typický mindfuck, rébus, při jehož řešení se vám zavaří mozkové závity, ale stejně vás nepřestane fascinovat jeho hypnoticky nádherná atmosféra. Jako přidané hodnoty tu pak jsou skvělé výkony Willise, Brada Pitta a Madeleine Stowe stejně jako ústřední hudební motiv.
Originální trailer filmu 12 opic
7. Den nezávislosti
© Twentieth Century Fox
Jeden z největších filmových hitů všech dob o invazi mocných mimozemšťanů a jejich útoku na lidstvo přichází. Celá podívaná začíná ve chvíli, kdy se objeví vesmírné koráby. Úžasná událost se promění v neskutečnou hrůzu, když lodě začnou chrlit oheň na města po celé planetě. Jediná naděje se teď upírá k těm, co přežili a spojili se k poslednímu úderu proti nepřátelům - dříve, než celé lidstvo vyhyne. (Bontonfilm)
Roland Emmerich na sebe upozornil už svým německým sci-fi filmem Měsíc 44, který mu otevřel dveře do Hollywoodu, ale až Dnem nezávislosti si ho podrobil. Lidé na celém světě stáli fronty u pokladen kin, aby mohli vidět, jak mimozemšťané ničí a devastují takové symboly americké kultury, jako jsou Bílý dům nebo Empire State Building. Den nezávislosti nastartoval kariéru Willa Smithe a k tomu ještě získal Oscara za vizuální efekty.
Originální trailer filmu Den nezávislosti
8. Gattaca
© Columbia Pictures
Vydejte se s dnes již klasickým snímkem do daleké budoucnosti, do orwellovského světa s kastovním systémem, kdy úspěch a vlastně celý život člověka udávají jeho genetické předpoklady. Úspěšní lidé se nicméně již nerodí normálně, ale v laboratořích firmy Gattaca, jejíž název je odvozen od čtyř dusíkatých bází DNA, tedy guaninu, adeninu, cytosinu a thyminu. A právě úpravy DNA předurčují tyto jedince k výjimečnosti a prosperitě. Kdo se narodil přirozeně, tak jako hlavní hrdina Vincent, má prostě smůlu. Vincent se ale rozhodne lstí změnit zaběhnutý řád světa a jít si za svým snem stát se astronautem. Cesta to ale nebude bezpečná, ani snadná… (Future Gate)Autorský debut
Andrewa Niccola, v němž hlavní role ztvárnili
Ethan Hawke a
Uma Thurman. Ve vedlejších rolích se objevili
Jude Law a
Alan Arkin. Jde o inteligentní komorní sci-fi, které sází především na chytře vymyšlený příběh, spíš než na vizuální efekty nebo akci. Je tak trochu i noirově laděnou kriminálkou. Film nevydělal zřejmě právě kvůli nedostatku akce a efektů, na něž je běžný konzumní divák u sci-fi zvyklý. Tento film se nesnaží primárně pobavit, ale přimět k zamyšlení.
Originální trailer filmu Gattaca
9. Matrix
©
Warner Bros.
Za vším hledej Matrix. Programátor Thomas žije tajně druhý život jako obávaný hacker Neo. Série podivných událostí jej přivede k setkání se skupinou lidí vedenou Morfeem. Díky nim je Neo vytažen z falešné reality do skutečného zničeného světa, kde se nepíše rok 1999, nýbrž 2199 a lidstvo vede válku s inteligentními stroji, které samo vytvořilo. (Letní filmová škola)
Dnes už legendární snímek napsali a režírovali Larry (Lana) a Andy (Lilly) Wachowští a film způsobil velký poprask. Šlo o další posunutí filmových možností, v němž vsadili na originální nápad, dokonalou choreografii bojových scén a nápadité triky. Matrix hlavně ukázal, jak velký pokrok zaznamenal žánr sci-fi během jedné dekády a svým vizuálem spíše předznamenal blížící se 21. století. V hlavní roli zazářil Keanu Reeves. Wachowští pak Matrixem vysoko nastavenou laťku už nedokázali s dalšími dvěma díly překonat.
Originální trailer filmu Matrix
10. Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba
© 20th Century Fox
Galaktickou republikou zmítají nepokoje. Vznikly spory ohledně zdanění obchodních cest k odlehlým hvězdným soustavám. Chamtivá Obchodní federace doufá, že záležitost vyřeší její armáda bojových droidů, která začne úplnou blokádu malé planety Naboo. Zatímco Republikový kongres vede o těchto dramatických událostech zdlouhavé rozhovory, Nejvyšší kancelář tajně vyšle dva rytíře Jedi, ochránce míru a spravedlnosti v galaxii, aby konflikt zažehnali... (oficiální text distributora)
22 let po svém přelomovém sci-fi hitu Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje se George Lucas vrhnul na režii pokračování, i když dějově šlo o prequel tohoto filmu. Lucas čekal přes dvacet let na dobu, kdy pokročí úroveň digitálních triků natolik, aby mohl realizovat film podle svých představ. Výsledkem byla oslnivá ukázka možností digitálně vytvořených triků ve filmu, který ale mnoho fanoušků původní Star Wars trilogie zklamal tím, že ztratil její původní kouzlo. Nové filmové hrdiny tu ztvárnili Liam Neeson, Ewan McGregor, Natalie Portman a Jake Lloyd.
Originální trailer filmu Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba
Příště: roky 2000 -2009