Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
TV tipy: 21. 6. 2019 - 27. 6. 2019

TV tipy: Nevědomí Strnadovi prožívají svůj soukromý vesmír na báječné dovolené

Vydáno: 21.06.2019 07:30 v sekci Radar | TV tipy - Vratislav Šálek | foto: Universal Pictures

Konec června alespoň na chvíli pozvedá úroveň televizních programů, protože diváci se mohou těšit třeba na premiéru sci-fi Nevědomí a hned tři dokumenty Heleny Třeštíkové. Dostane se ale i na dva zapomenuté československé počiny.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Báječná dovolená (The Great Outdoors) (pátek 21. 6., Nova Cinema, 18.15 - 20.00 / sobota 22. 6., 10.00 - 11.50 / úterý 25. 6., 04.30 - 05.50)

Plakát filmu Báječná dovolená / The Great OutdoorsKomedie z konce osmdesátých let nepatří u nás k těm nejslavnějším, což může být dáno tím, že hodnocena je jen lehce nadprůměrně. Přitom v ní není nic vysloveně špatně, jen nejspíš doplatila na to, že se za ní skrývají tvůrci, od nichž diváci očekávají přece jen o něco víc. Režírující Howard Deutch v ní totiž dostal k dispozici scénář od Johna Hughese, který tedy nedrží moc u sebe, pořád ale nabízí hodně solidní situační humor a vypointované situace. I atmosféra je příjemně odlehčená a je z ní znát velký nadhled, pozitivem budiž i svižné tempo a střídmá stopáž. V hlavní roli excelují Dan AykroydJohn Candy, kteří se celou dobu výtečně špílcují a funguje mezi nimi báječná chemie, ty pak dále doplňují třeba tehdy debutující Annette BeningStephanie Faracy nebo Chris Young. Nejvíc tak zamrzí to, že ačkoli se tu objeví několik skvělých vtipů, výsledek je vesměs nevýrazný a hluchých míst je v něm přece jen o něco víc, než by bylo zdrávo. Absolutní oddechovka na konec pracovního týdne.

Zajímavost: Hughes měl původně film režírovat sám, ale kolize termínů dalších projektů mu to nakonec nedovolila.

Originální trailer filmu Báječná dovolená / The Great Outdoors
Strnadovi (pátek 21. 6., ČT2, 20.00 - 21.50)

Plakát filmu  / StrnadoviDva roky starý tuzemský dokument je rozšířením jednoho příběhu ze slavného cyklu Manželské etudy. To tedy znamená, že dvě třetiny stopáže už byly odvysílány a úplně nová je jen poslední třetina. Režisérka a scenáristka Helena Třeštíková se v něm vrací k osudům obyčejného manželství, které ale po letech nabralo hodně nečekaný směr a objevilo se v něm mnoho překvapivých zvratů. Právě nejmladší část bývá podrobována kritice, protože ačkoli je nejsoukromější a filmařka měla přístup skoro kamkoli, někteří jí vytýkají, že zas tak zajímavá není, recykluje už viděné a je spíše bulvární. Všichni se nicméně shodují na tom, že na celém příběhu je výtečně znát proměna doby a tuzemské historie a také to, že i když se někdy rodiče snaží sebevíc, jejich děti nejsou úplně ideální. Zajímavá sonda do dlouholetého manželství, která možná mnohým pomůže.

Zajímavost: Nejnovější část se odehrává po pětatřiceti letech od začátku natáčení.

Originální trailer filmu Strnadovi
Taková láska (pátek 21. 6., ČT art, 22.35 - 23.55)

Plakát filmu  / Taková láskaSkoro neznámé československé psychologické drama z konce padesátých let je z hlediska svého vyznění a částečně i tematiky dnes už zastaralé, protože se morálka hodně proměnila, jinak jde ale o výbornou záležitost. Režisér a spoluscenárista Jiří Weiss v něm vycházel ze stejnojmenné divadelní hry Pavla Kohouta, jíž ale obohatil na svou dobu hodně netradičními filmovými prostředky a dodal jí tak úplně nový rozměr. Zachoval pochopitelně důraz na dialogy a silný příběh milostného trojúhelníku, ten ale vyprávěl hned z několika úhlů pohledu a retrospektivně, vše ještě zarámoval postavou vševědoucího soudce. Pomohl si výbornou kamerou Václava Hanuše, která je laděna do temnějších barev a občas volí i dost neotřelé nakloněné záběry. Vysloveně pak potěší i absence jakékoli politické linie. V ústředních rolích excelují Marie Tomášová, Vladimír Ráž, Miloš Nedbal a Marie Vášová. Zapomenutý tuzemský klenot pro náročnější publikum.

Zajímavost: Na scénáři se podílel i Jiří Brdečka.

Ukázka z filmu Taková láska
Soukromý vesmír (sobota 22. 6., ČT2, 17.20 - 18.45 / středa 26. 6., 09.55 - 11.20)

Plakát filmu  / Soukromý vesmírOsm let starý časosběrný dokument režisérky a scenáristky Heleny Třeštíkové se od jejich manželských etud liší tím, že je zaznamenáván jako deniček otce rodiny a také tím, že jde o její kamarády, takže pohled na jejich život může být o něco intimnější. A právě v tom se ukazuje být zásadní problém a důvod toho, proč snímek není hodnocen tak vysoko jako zmíněné etudy. Ať se totiž autorka snaží sebevíc a pokouší se osudy rodiny dát do kontrastu s významnými událostmi naší země, nedaří se jí úplně zaujmout, protože na životě sledovaných není nic natolik zajímavého, aby to diváka strhlo. Tím pádem tu chybí jakkoli zásadní zvrat a silná scéna. Osobou syna se autorka začne zabývat až příliš pozdě a vše tak působí nedořečeně a povrchně. Trochu slabší počin od uznávané filmařky, o němž se více dočtete v naší recenzi.

Zajímavost: Původním záměrem filmu bylo natočit patnáctiminutový snímek o narození dítěte a o tom, jak jeho příchod poznamená život ženy.

Český trailer filmu Soukromý vesmír
Zkáza krásou (sobota 22. 6., ČT art, 20.20 - 21.50)

Plakát filmu  / Zkáza krásouTři roky starý dokument vypráví o hvězdě prvorepublikových a následně i protektorátních filmů Lídě Baarové. Režisérská a scenáristická dvojice Helena TřeštíkováJakub Hejna nechala promlouvat především samu umělkyni, s níž natáčela tři dny v jejím bytě a právě v tom spočívá největší devíza celého snímku. Ačkoli v mnoha momentech by aktérka potřebovala pořádnou konfrontaci a některé věci by se slušely dovyprávět nestranným vypravěčem, její promluvy jsou fascinující a sebestřednost a absolutní nesoudnost až mrazivé. Jelikož v posledních letech už nebyla úplně fit a pomáhala si alkoholem, neměli autoři zase tolik materiálu, takže celovečerní stopáž doplnili několika fragmenty ze slavných i méně slavných filmů, šoty z filmových týdeníků a předčítáním některých pasáží z jejího deníčku. Je pravda, že snímek mohl být o něco kratší a mít větší spád, i tak jde ale o fascinující portrét kontroverzní osoby, která potřebovala být obletována a nedokázala si připustit všechny zvěrstva, která se kolem ní dějí. Jeden z tipů týdne.

Zajímavost: S hlavní aktérkou dvojice autorů natáčela těsně před smrtí v jejím rakouském bytě.

Originální trailer filmu Zkáza krásou
Nevědomí (Oblivion) (sobota 22. 6., Nova, 20.20 - 22.30 / neděle 23. 6., Nova Cinema, 17.40 - 20.00 / úterý 25. 6., 16.10 - 18.30)

Český plakát filmu Nevědomí / OblivionŠest let staré akční sci-fi bylo svého času hodně očekávané, výsledek ale předpoklady úplně nenaplnil. Režírující Joseph Kosinski, který v něm adaptoval svou vlastní obrazovou novelu, nejvíc uchvátí vizuální stránkou, která je velkolepá a fantastická a vysoký rozpočet je na ní hodně znát. Celé prostředí je naprosto bravurní, technické vychytávky jsou fascinující a i atmosféra je v kombinaci s trefnou a nenápadnou hudbou potřebně hutná. O to víc pak mrzí, že příběhově autor selhává po všech stránkách, protože dlouhou dobu se neděje vůbec nic a v závěrečné třetině se najednou snaží diváka překvapit a vyložit karty na stůl, což se mu úplně nedaří a místo toho nabízí tuctovou a snadno předvídatelnou zápletku. V titulní roli se představí nevýrazný Tom Cruise, jehož doplňují podobně matní Olga Kurylenko, Morgan Freeman, Nikolaj Coster Waldau nebo Melissa Leo. O tipu týdne, jemuž by slušelo více originality, více prozradí naše recenze, případně makrorecenze.

Zajímavost: Většina filmu se natáčela na Islandu.

Český trailer filmu Nevědomí / Oblivion
Léto s Marnie (Omoide no Mânî) (neděle 23. 6., ČT :D, 09.20 - 11.00)

Plakát filmu Léto s Marnie / Omoide no MânîPět let staré japonské anime pochází z produkce legendárního studia Ghibli, to ale tehdy procházelo transformací a toto byl na dlouhou dobu poslední film, pod nějž se podepsalo. Režisér a spoluscenárista Hiromasa Yonebayashi, který vychází z novely Joan G. Robinson, se v něm už tolik nesoustředí na typicky fantaskní svět, i když sny a mystická realita hrají v příběhu důležitou roli, jako spíše na propracovanou psychologii postav. Vizuální stránka je ovšem opět nádherná, barevná a úžasně jednoduchá, o to však kouzelnější. Zaujme pak také vývoj hlavní postavy, který je uvěřitelný, přirozený a její osud je hodně příjemně dojemný a citlivý. Nechybí ani tajemná a pohádková atmosféra, kterou dotváří nenápadná a jemná hudba. Někomu asi bude chybět větší osobitost a strhující děj, jinak ale jde o výbornou záležitost, za níž se nikdo stydět nemusí, a která naznačuje, že i nastupující generace tvůrců může slavné studio udržet v centru zájmu. Jen je třeba mít na paměti, že pro děti snímek tak úplně není.

Zajímavost: Jde o vůbec první film studia, v němž je hlavní hrdinka blondýna.

Oficiální trailer filmu Léto s Marnie / Omoide no Mânî
Podporujte svého šerifa! (Support Your Local Sheriff!) (neděle 23. 6., ČT2, 20.00 - 21.35 / úterý 25. 6., 23.50 - 01.25)

Český plakát filmu Podporujte svého šerifa! / Support Your Local Sheriff!Westernová komedie z konce osmdesátých let u nás není tolik známá, přitom hodnocena je výborně. Režírující Burt Kennedy se v ní vydal cestou lehké žánrové parodie, a i když některé vtipy jsou ryze slovní a situační, většina humoru si střílí z typických kovbojských klišé a částečně i tehdy populárních anekdot. Jeho devízami jsou naprosto pohodová a odlehčená atmosféra, svižné tempo, velké množství různých fórků a hlášek a v neposlední řadě poměrně inteligentní humor, který pobaví i ty, kteří westerny zas tak v lásce nemají. Nechybí ani střídmá stopáž a několik solidně natočených přestřelek. V titulní roli září James Garner, jemuž dělají společnost mimo jiné Joan Hackett, Walter Brennan, Harry Morgan, Jack Elam nebo Bruce Dern. Škoda jen, že po vynikajícím začátku jako by trošku došly nápady a snímek začne lehce drhnout a chybí mu větší spád. Opomíjená klasika.

Zajímavost: Název filmu je parodií na tehdy velmi populární nálepky na náraznících aut s heslem "Podporujte svou policii", s nímž přišly tehdejší americké politické špičky.

Oficiální trailer filmu Podporujte svého šerifa! / Support Your Local Sheriff!
Neúplné zatmění (neděle 23. 6., ČT art, 21.30 - 22.55)

Plakát filmu  / Neúplné zatměníČeskoslovenské normalizační psychologické drama z počátku osmdesátých let je dnes skoro zapomenuto a moc se nepřipomíná, což je poměrně škoda. Režírující Jaromil Jireš v něm totiž velmi citlivě a komorně a nejspíš i hodně autenticky přiblížil publiku pocity dospívající dívky, která oslepne. Rozhodně nešetřil emocemi, kterých je tu celá škála a celou dobu se opíral o smutnou, temnou a depresivní atmosféru, jíž v krátkých momentech probleskuje naděje na lepší zítřky. K dobru nutno přičíst i pomalejší tempo a střídmou stopáž, v níž není prostor na jakékoli vatové scény. Ve své jediné roli exceluje Lucie Pátiková, vedle níž jsou nejvýraznější Blanka Bohdanová a Oldřich Navrátil, dále se pak objeví Simona Stašová, Jana Březinová a překvapivě záporný Ondřej Havelka. Některé momenty jsou tedy spíš na efekt a celý příběh může na někoho působit trochu vyumělkovaně, to by ale z celkového zážitku mělo ubrat jen málo. Další opomenutý tuzemský klenot. 

Zajímavost: Aby byl výkon hlavní představitelky důvěryhodný, nosila kontaktní čočky, které jí umožňovaly vidět na samé hranici viditelnosti.

Televizní spot filmu Neúplné zatmění
Mr. Turner (Mr. Turner) (čtvrtek 27. 6., ČT art, 20.20 - 22.45)

Plakát filmu Mr. Turner / Mr. TurnerBritské historické drama se u nás neobjevilo na žádném oficiálním nosiči a ani v televizích se moc nevysílá, takže je takřka neznámé. A ono se není co divit, protože režisér a scenárista Mike Leigh v něm vsadil na historickou přesnost a osoba malíře J.M.W. Turnera, o němž vypráví, navíc nebyla oproti jeho kolegům ničím zásadním zajímavá. Jeho jediná specifičnost byla ta, že na všechno a všechny kolem zvláštně vrčel a bručel a většinu lidí neměl rád, takže dialogy jsou příjemně sarkastické a ironické. Tvůrce se tak opíral o na Oscara nominované nádhernou kameru Dicka Popea, výpravu, kostýmy a hudbu Garyho Yershona. Stěžejní pak bylo obsazení ústřední role, kterou fantasticky ztvárnil Timothy Spall, jemuž neméně brilantně přihrával Paul Jesson, dále se pak objeví třeba Dorothy AtkinsonMarion Bailey nebo Lesley Manville. Zásadním problémem ovšem zůstává neomluvitelně přepálená stopáž, která je na de facto bezdějový snímek skoro nesnesitelná a jen těžce usledovatelná. Tip pro znalejší diváky a milovníky výtvarného umění.

Zajímavost: Spall si odnesl hereckou cenu z festivalu v Cannes.

Oficiální trailer filmu Mr. Turner / Mr. Turner

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Box office: 32. víkend
Box office: Bullet Train se drží na špici Akční film Bullet Train s mezinárodním obsazením v čele s Bradem Pittem se udržel na prvním místě, zatímco Top Gun: Maverick se vrací na dvojku. čtěte zde
Vydáno: 15.08.2022 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
TV tipy: 12. 8. 2022 - 18. 8. 2022
TV tipy: Muž v povětří Shazam prožívá tulipánovou horečku a čeká na tramvaj do stanice Touha Po slibném minulém týdnu se v televizích vše vrací do starých kolejí a znovu se do popředí derou milionté reprízy osvědčených hitů. Jednou z mála výjimek je premiéra komiksovky Shazam!, která je tedy tím nejatraktivnějším.... čtěte zde
Vydáno: 12.08.2022 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kinopremiéry: 32. týden
Kinopremiéry: Sirotek Jan Koller nahání bestii z Dubaje Mezi pěticí novinek v kinech chybí v tomto týdnu jasný divácký tahák, takže se pozornost publika může rozptýlit. Vedle dobrodružného thrilleru Bestie startuje třeba dokumentární portrét české fotbalové legendy. čtěte zde
Vydáno: 10.08.2022 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Top 20 ČR: 31. týden
Top 20 ČR: Střídavka poráží Pitta V tuzemském souboji novinek zvítězila česká komedie Střídavka nad akčním filmem Bullet Train. Prázdninová návštěvnost v kinech přesto zůstává typicky letní. čtěte zde
Vydáno: 09.08.2022 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Střídavka 5/10
Recenze: Obstojná vztahová komedie Střídavka sází bezpečně na jistotu V komedii Střídavka hrají Martin Hofmann, Jitka Čvančarová, Jiří Vyorálek, Anna Polívková a Kristína Svarinská rodiče několika dětí, které si po sérii rozvodů a výměnách partnerů prohazují mezi domácnostmi ve střídavé... čtěte zde
Vydáno: 07.08.2022 10:30 v sekci Recenze | Premiéry
1
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Tom Cruise a jeho plány do budoucna (09.08.2022 17:15 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Hrdina jedné noci Richard Jewell se chystá na velkou španělskou loupež (05.08.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Žertující Hádkovi zvedli černý telefon, po kterém prožili erupci lásky (13.07.2022 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Téma: Tom Cruise slaví 60 let (03.07.2022 09:30 v Články | Publicistika)
- Trailer: Paní Harrisová jede do Paříže (01.07.2022 14:00 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Divoký mustang Beauty podstupuje hru o život (24.06.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- Box office: Top Gun trhal rekordy (30.05.2022 07:30 v Komentáře | Box office)
- Stroj času: Top Gun - dokonalý prototyp popcornového filmu (29.05.2022 14:30 v Recenze | Stroj času)
- Recenze: Akční pokračování Top Gun: Maverick svého předchůdce ve všem překonává (27.05.2022 12:30 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Tři tygři a Maverick ví kulový a ocitají se na pokraji nervového zhroucení (25.05.2022 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Trailer: Mission: Impossible odplata - první část (23.05.2022 17:03 v Novinky | Trailery)
- Chris Hemsworth & Miles Teller ve filmu Spiderhead (18.05.2022 16:30 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Dokonalý student se v roce 1917 pokusil o vraždu lotra, s nímž byl na nože (22.04.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Fantastická zvířata střeží Brumbálova tajemství a bojují se ztracenými iluzemi (06.04.2022 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Největší showman Geronimo hledá výchozí bod k roku draka (01.04.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- Tom Cruise se vrací jako Top Gun: Maverick v novém traileru (29.03.2022 16:36 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Escobar skrývá podivná tajemství a trpí diagnózou šampionů (18.03.2022 07:30 v Radar | TV tipy)

PREMIÉRA TÝDNE   28/2022

Černý telefon
7/10

Horor Černý telefon vychází ze stejnojmenné povídky Joea Hilla a předchází ho pověst zatím nejlepší žánrovky roku. Je to ale skutečně tak, nebo se kolem počinu zkušeného Scotta Derricksona vytvořil zbytečný povyk?

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu