Ayer měl původně u Warnerů zůstat a natočit pro ně spin-off Sebevražedného oddílu Gotham City Sirens, ale prý nebyl spokojený s omezenou tvůrčí svobodou u Warnerů a také s tím, že mu zasahovali do finálního střihu Sebevražedného oddílu, a tak se rozhodl změnit vlajkovou loď a kabelový gigant Netflix mu údajně zabezpečil naprostou tvůrčí svobodu, takže si mohl natočit Bright podle svého.
A je to znát. Bright nese typickou pečeť Ayerova režijního rukopisu, který se pozná především podle toho, že s výjimkou válečného snímku Železná srdce, jsou všechny jeho kousky zasazeny do současného Los Angeles a hlavními postavami jsou policisté a zločinci. Bright není v tomto ohledu jiný než například zmíněná Patrola nebo jeho starší snímky Street Kings či debutové Drsný časy. Tím, co je tu jiné a u Ayera nové, je prvek fantasy, který z Bright dělá akční buddy fantasy krimi movie, což je u jednoho snímku poměrně bohatý zástup přívlastků.
Bright se odehrává v jakési alternativní realitě současnosti, v níž žijí "normální" lidé, jako je například hlavní hrdina, policista LAPD Daryl Ward (Will Smith), který bydlí na typickém předměstí LA vedle podobných "normálních" lidských sousedů, i z tohoto podhoubí je jasně poznatelné, že jde o Ayerovo dílo, ale vedle obyčejných lidí tu žijí také další rasy jako orkové nebo elfové, známé především z fikčních fantasy jako Pán prstenů nebo videoherních adaptací typu Warcraft: První střet. Právě Wardův parťak, nováček Nick Jakoby (k nepoznání namaskovaný Joel Edgerton) je ork, který ale s upilovanými špičáky nepatří mezi "čistokrevné" a tak je opovrhovaný jak vlastní rasou, tak i lidmi, nemluvě o elfech, kteří jsou v Bright charakterizováni jako "vyšší" rasa, která žije život společenské smetánky.
Nikoliv však zlovolná Leilah (Noomi Rapace), inferni elfka toužicí najít a získat kontrolu nad magickou hůlkou, s jejíž pomocí chce vzkřísit Temného vládce, který může zničit miliardy lidí. S ústřední dvojkou je pak další elfka, padlý anděl jménem Tikka (Lucy Fry), která dvojici pomáhá v boji s Leilah a jejími dvěma akrobacií nadanými poskoky. Ve filmu se dále pohybují speciální agenti FBI v boji proti magii Kandomere (Edgar Ramirez) a Montehugh (Happy Anderson), gang Altamira nebo klan orků Fogteeth žijící v kostele.
Na jeden film je toho až příliš, zdá se. Ayer ale tuto žánrovou pestrost a různorodost ras dokáže vcelku jasně rozlišit a ukočírovat. Na to, jak chaoticky by se celá záležitost mohla jevit, se nakonec Bright na ploše dvou hodin daří být celkem "jasný". Je to sice, mírně rečeno, neobvyklé, ale Ayer dokáže být natolik "gangsta", že se mu tento moderní spektákl daří držet v hranicích uvěřitelnosti, ač jde o naprostou fikci. Kdyby byl Bright "klasický kinofilm", šlo by o standardní záležitost, ale v rámci zvolené platformy jde o unikátní věc. Bright vypadá vymazleně a těch 90 milionů, které jsou jinak v rámci hollywoodských blockbusterů spíše podprůměrem, jsou u podobného typu "televizního" filmu jasně znát.
Netflix už dal zelenou druhému dílu a Bright se stal jejich nejsledovanějším snímkem během prvního týdnu, kdy byl uveden skoro ve 200 zemích. A ačkoliv zahraniční kritika z něj nadšena nebyla, diváci mají jiný názor a film je zaujal. Po právu. V jistém smyslu je Bright skutečně unikátním. Uvidíme, zda se Ayerovi podaří zaujmout i druhým dílem. S tím prvním byl úspěšný.