Druhý díl trilogie pomsty Old Boy jihokorejského režiséra Park Chan-wooka byl už v době svého vzniku oslavován nadšenými kritiky v čele s Quentinem Tarantinem. Ten mu jako předseda poroty na filmovém festivalu v Cannes v roce 2004 vyslovil uznání a režisér Park zde za něj obdržel velkou cenu poroty. Old Boy se brzy u mnoha diváků zařadil mezi nejpopulárnější a nejoceňovanější asijské tituly vůbec. Bylo pak jen otázkou času, kdy se na jeho remake vrhnou Američané, kteří si v remacích libují, ať už evropských či jakýchkoliv jiných úspěšných děl.
O první americké verzi remaku Old Boye se uvažovalo již v roce 2008. Do tohoto projektu byl zainteresován herec a zpěvák Will Smith, který si jako ideálního režiséra představoval Stevena Spielberga. Projekt byl nakonec kvůli soudním tahanicím odložen k ledu až do roku 2011, kdy se o něj začal ucházet afroamerický režisér Spike Lee, který se nakonec stal režisérem definitivní verze nového Oldboye. Zatímco pro hlavní roli byl vybrán na první pokus Josh Brolin, s obsazením jeho oponenta byl dlouho problém. Nakonec odpadla všechna zvučná jména a místo Christiana Balea, Colina Firtha či Clivea Owena získal roli jihoafrický herec Sharlto Copley. Ve filmu se dále objeví mimo jiné Elizabeth Olsen a Samuel L. Jackson, který se ke spolupráci s režisérem vrací po více jak dvaceti letech od dramatu Tropická horečka.
Děj přenesený do amerických reálií pochopitelně doznal změn i ve jménech postav. Muž, uvězněný na 20 let (v originále na 15) se proměnil z obchodníka Oh Dae-Su na reklamního agenta jménem Joe Doucett (Brolin). Ale i on bude v nové verzi pátrat po motivech svého uvěznění, za kterým stojí Adrian Pryce (Copley) a zřejmě i jeho čeká bolestné prozření a pochopení stejně jako hrdinu původního Old Boye. Zápletka původního filmu byla prodchnuta jednak motivem pomsty, ale v druhém plánu ještě motivem pozvolného odkrývání pravdy, proti které bylo hrdinovo uvěznění jen malým soustem.
Takže co lze od nového Oldboye očekávat? Režisér Spike Lee je uznávaný pro svůj angažovaný postoj, ale především pro svůj osobitý režijní styl. To se dá říct o jeho autorských filmech, jako bylo jeho drama o bující rasové nenávisti v newyorském Brooklynu Jednej správně nebo v adaptaci knihy Davida Benioffa 25. hodina s Edwardem Nortonem. Ale s remakem se Spike Lee setkává ve své tvorbě vůbec poprvé a těžko tedy soudit, zda se vydá cestou pouhého "zkopírování" nebo se vydá vlastní a originální cestou. Na plátna našich kin se přitom Spike Lee vrací po dlouhých sedmi letech od uvedení thrilleru Spojenec. Jeho válečné drama z roku 2008 Miracle at St. Anna se do našich kin ani nedostalo.
Scénář k Oldboyovi napsal Mark Protosevich, který slíbil fanouškům na letošním newyorském Comic-Conu, kde se objevil po boku herců z filmu Poma Klementieffa a Michaela Imperioliho, že nás čeká podobně "psychologicky zvoraný konec" jako v Parkově originále. Protosevich přirovnal remake Old Boye k způsobu, jakým se dělají cover verze písní: "Některé předělávky jsou pouze duplikáty, nepřejete si, aby se jednalo pouze o otrocké verze. Druhým extrémem jsou zase verze, kde se změní kompletně vše. To, co jsme chtěli vytvořit je něco, v čem poznáte originál, ale přinesete mu něco vlastního." Doufejme, že to Protosevich s Leem splnili a že to nebude pouze a jen ten otrocký přepis.
Trailer filmu, předvedený tamtéž, sklidil nadšený ohlas a píše se, že rozptýlil poslední obavy toho, že Oldboy znehodnotí originál. Doufejme také, že nadšený ohlas vzbudí i hotové dílo a že si jím tvůrci neuříznou ostudu. Na vlastní oči se o tom přesvědčíme už zhruba za měsíc.
Oldboy má v českých kinech premiéru 5. prosince 2013