Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Třetí muž

Blu-ray: Třetí muž

Vydáno: 30.09.2010 12:00 v sekci Recenze | Blu-ray - Eduard Spáčil | foto: StudioCanal

Rozbořená Vídeň, Orson Welles, kanály a citera. Příběh o hranicích přátelství a loajality. Nejlepší britský film dvacátého století si konečně našel i v Evropě cestu na Blu-ray. Jen škoda, že ne u nás.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Zpráva o vydání Třetího muže ve vysokém rozlišení mě nadmíru potěšila, snímek patří k mým úplně nejoblíbenějším. Edice cinefilům dobře známé společnosti Criterion je dnes už beznadějně rozprodána a stejně byla kódována pouze pro Ameriku. Vydání v rámci tzv. StudioCanal Collection je proto víc než zásadním počinem. Nedělám si iluze o popularitě snímku mimo "zaujaté" publikum (vyzkoušeno na několika náhodných jedincích), a tak nejprve něco k filmu samotnému.
Nacházíme se ve Vídni několik let po skončení druhé světové války. Metropole je rozparcelována čtyřmi vítěznými mocnostmi, které jednotlivé části okupují. Rozbombardované trosky připomínají nedávné hrůzy. Na vlakovém nádraží se objevuje americký spisovatel brakových románů Holly Martins (Joseph Cotten), který přijel zpoza oceánu navštívit svého přítele Harryho Limea. Jak se ovšem na jeho adrese dozví, Harry byl nedávno zabit při nešťastné nehodě. Na pohřbu se kromě Harryho milenky Anny (Alida Valli) objevuje také britský major Calloway, který se o Harrym vyjadřuje víc než nelichotivě - Hollyho kamarád prý měl mít prsty v ilegálním obchodu s penicilinem, který stál život spousty pacientů místní nemocnice včetně dětí. Holly se rozhodne pátrat na vlastní pěst a očistit jméno svého přítele. Poválečná Vídeň však skrývá pro rozčarovaného a poblouzněného Američana mnohá tajemství a nečekaná překvapení...
Třetí muž je film mimořádný po vizuální i hudební stránce. Režisér Carol Reed se nejen inspiroval americkým filmem noir s jeho hrou se světlem a tmou (obzvlášť působivé jsou záběry přízračných obřích stínů na stěnách budov), ale vyšinutost doby ještě zdůraznil častým používáním "křivých" záběrů postav i míst. Odvážný, ve své době chválený i kritizovaný nápad nakonec nejspíš vysloužil snímku Oscara za kameru. Dalším stylotvorným prvkem byla volba natáčení na skutečných lokacích. Vídeň jako město duchů, plná strašidelně skutečných zbořenin a suti, je jedinečně atmosférické místo a dodává příběhu autenticitu a naléhavost stejně jako brilantní využití místního komparzu (třeba prodavač balónků).
Zásadní součástí Třetího muže je i volba hudebního doprovodu. Reed vypustil klasický orchestr a rozhodl se svěřit soundtrack místnímu vinárenskému hráči na citeru (!!!) Antonu Karasovi. Jakmile jednou uslyšíte Téma Třetího muže (Third Man Theme, mělo mimochodem obrovský úspěch v dobových hitparádách v Evropě i Americe), film si podle něj už vždycky vybavíte. Tento další zdánlivě nepatřičný prvek celý snímek naopak stmeluje a zdůrazňuje jeho výjimečnost.
Nejde opomenout skutečnost, že scénář je dílem klasika britské literatury Grahama Greena. Mistrovsky vysoustružený příběh s typicky greenovsky tragikomickými postavami (rozpolcený a nešťastně zamilovaný Martins má ke klasickému hrdinovi daleko, charismatický světák Lime je naopak vlastně dost odpudivý) je kolektivní hereckou výzvou, které ani ti v menších rolích (správce domu, bytná nebo kluk s balonem) nezůstali nic dlužni. Joe Cotten je naprosto přesvědčivě rozervaný a nerozhodný, stejně jako hrdinka Alidy Valli i přes všechen smutek a zklamání v očích zarputile loajální.
A pak je tu samozřejmě Orson Welles. Poprvé se objeví až po více než hodině a má jedinou dialogovou scénu, na jejímž závěru pronese svůj (ano svůj, tohle je jediná část scénáře, která není Greenova) dnes už klasický proslov o švýcarských kukačkách a v závěru už jen prchá. I tak malý prostor stačí, abyste si na něj vzpomněli jako na prvního z celého filmu. Faktem je, že všechny postavy o Harrym Limovi ustavičně mluví. Není potom divu, že když se konečně objeví na scéně, ještě k tomu v tak geniální scéně jakou Harryho "zmrtvýchvstání" je (jde o jedno z nejlepších filmových entrée všech dob), máte zpětně pocit, že s vámi strávil mnohem víc času.
Teď k už samotnému Blu-rayi: obraz je ve srovnání s criterionskou edicí trochu méně kontrastní a některé záběry jsou spíše šedivé než skutečně tmavé, ale stejný dojem jsem měl i z kinoprojekce v rámci Projektu 100. Každopádně pořád je to mnohem lepší než DVD a není důvod si stěžovat. Stejně tak zvuk je na přes šedesát let starý film výborný. Už takhle by stál disk rozhodně za koupi.
Bonusová výbava potěší každého milovníka starých filmů. Největší lahůdky jsou devadesátiminutový dokument Shadowing The Third Man a audiokomentář s Guyem Hamiltonem (který působil při natáčení jako asistent režie a následně režíroval třeba čtyři bondovky včetně Goldfingera), dále skriptkou Angelou Allen a Simonem Callowem, britským hercem a autorem dvousvazkové biografie Orsona Wellese.

Originální trailer filmu Třetí muž
Dozvíte se tak spousty zajímavostí, jako například že snímek natáčely tři štáby a režisér Reed šest dní v týdnu prakticky vůbec nespal (dopoval se benzedrinem, což prý bylo tou dobou docela populární), protože jakmile skončil práci s jedním štábem, pokračoval s druhým a následně třetím. Nebo že zmíněné propracované hrátky se stíny byly částečně také výsledkem čekání štábu na příjezd Orsona Wellese, kterého agenti naháněli po Evropě, a který se schovával proto, aby z producentů vytřískal víc peněz. Je smutným (a typicky wellesovským) paradoxem, že nakonec souhlasil s pevnou částkou místo podílu na zisku, protože díky nesmírné úspěšnosti snímku by si tak byl přišel na nesrovnatelně víc.
Z dalších bonusů si zaslouží zmínku dva velmi zajímavé (pouze audio) rozhovory s Josephem Cottenem a Grahamem Greenem, alternativní verze úvodu, který byl změněn pro americkou distribuci nebo interaktivní prohlídka Vídně, kde se také dozvíte spoustu informací. Třeba o tom, že ve Vídni existuje i soukromé Muzeum Třetího muže, které osobně hodlám brzy navštívit. Zmínit musím i krásný "knižní" obal disku s vloženou esejí od Charlese Drazina. Jedinou chybu edice tak vidím v chybějících anglických titulcích, které prostě považuji za standard.
Co na závěr? Jestli jste filmovým fandou, musíte vidět Třetího muže. Jestli jste fandou Třetího muže, musíte jej mít na Blu-rayi. Tato edice vás dozajista uspokojí.
P.S. V perexu zmíněný titul Nejlepší britský film dvacátého století odkazuje na výsledky ankety Britského filmového institutu z roku 1999, kde se snímek umístil na samém vrcholu.
TECHNICKÁ SPECIFIKACE:
Zvuk: DTS-HD Master Audio 2.0
Jazyky: angličtina, němčina, španělština, francouzština
Titulky: němčina, španělština, francouzština, holandština
Obraz: 4:3; 1.33:1

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Box office: 51.víkend
Box Office: Sonic předběhl Mufasu Ježek Sonic 3 porazil v premiérovém víkendu Mufasu: Lvího krále a nebyl to vůbec těsný souboj. Sonic předběhl Mufasu na celé čáře. čtěte zde
Vydáno: 23.12.2024 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
TV tipy: 20. 12. 2024 - 26. 12. 2024
TV tipy: Edith a Marcel tasí všechny staré nože Asi nikoho nepřekvapí, že v klíčovém vánočním týdnu televize neexperimentují a spoléhají na každoroční ověřené záležitosti. Naše tipy jsou tedy hodně skromné, zároveň málo známé a slouží spíš k osvěžení v záplavě... čtěte zde
Vydáno: 20.12.2024 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kinopremiéry: 51. týden
Kinopremiéry: Lví král Mufasa je agentem štěstí Velmi jednoduchá je situace v kinech těsně před Vánoci. Ze tří novinek je totiž jedinou relevantní hraný prequel k legendárnímu Lvímu králi, jehož hrdinou je lev Mufasa. O zbylých dvou pak nemá smysl hovořit. čtěte zde
Vydáno: 18.12.2024 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Top 20 ČR: 50. týden
Top 20 ČR: Vaiana stále v čele V domácích kinech stále vládne disneyovský sequel Odvážná Vaiana 2, zatímco novinky mají problém se výrazněji prosadit. Diváci také stále chodí na Vlny. čtěte zde
Vydáno: 17.12.2024 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Box office: 50.víkend
Box Office: Lovec Kraven propadl Superhrdinský spin-off Lovec Kraven nenašel publikum a propadl. Naopak studio Disney může slavit a Odvážná Vaiana 2 to jen potvrzuje. čtěte zde
Vydáno: 16.12.2024 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Téma: nejlepší filmy všech dob (13.12.2020 12:00 v Články | Žebříčky)
- Preview: 41. LFŠ v Uherském Hradišti - stará, ne zastaralá (24.07.2015 11:30 v Články | Publicistika)
- Festivalové ozvěny: Proč jsem se zamilovala do Noir Film Festivalu (14.08.2014 23:53 v Články | Festivaly)
- BD a DVD tipy: Pacific Rim a Bez doteku (14.11.2013 12:00 v Radar | BD a DVD tipy)
- TV tipy: Lahůdky z dílny slavných tvůrců (30.03.2012 15:00 v Radar | TV tipy)
- Stroj času: Ministerstvo strachu (27.01.2011 18:00 v Recenze | Stroj času)

PREMIÉRA TÝDNE   49/2024

Čarodějka
6/10

Úspěšný broadwayský muzikál "Wicked" se dočkal filmové adaptace. Snímek Čarodějka ale vychází jen z jeho první poloviny. V listopadu 2025 by mělo do kin dorazit pokračování, které celý příběh zakončí.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe