Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Pojištění.cz - nejširší nabídka online pojištění v ČR!
To

Recenze: Adaptace Kingova To místo budování hrůzy staví na lekačkách

Vydáno: 08.09.2017 18:00 v sekci Recenze | Premiéry - Jan Varga

Především – film To je sice adaptací slavného stejnojmenného románu Stephena Kinga, ale jde pouze o první část ze dvou, která si z Kingovy předlohy bere zhruba jen polovinu děje.

ToRecenzoval/a Jan Varga dne 08.09.2017 18:00. Především – film To je sice adaptací slavného stejnojmenného románu Stephena Kinga, ale jde pouze o první část ze dvou, která si z Kingovy předlohy bere zhruba jen polovinu děje. Hodnocení: 3.5
SDÍLET:    
Fotografie z filmu To / ItFilm vypráví o skupině dospívajících dětí, které v malém americkém městečku Derry zažijí sérii děsivých událostí souvisejících se záhadným a podezřele častým mizením místních obyvatel a zejména dětí, a jsou pak nuceny táhnout za jeden provaz v boji proti prastarému zlu, beroucímu na sebe podobu různých strašidelných bytostí (nejčastěji klauna), a které je nějak propojeno s historií města. Druhou polovinou románu, v níž se ty dospívající děti po 27 letech vracejí už jako dávno dospělí lidé do Derry, aby onomu zlu čelili podruhé a naposledy, se bude zaobírat až pokračování tohoto filmu, které by se údajně mělo začít natáčet někdy příští rok na jaře.

Špatná zpráva tedy spočívá v tom, že na ono pokračování si počkáme poměrně dlouho, v lepším případě dorazí do kin někdy v roce 2019. Dobrá zpráva je nicméně ta, že To víceméně obstojí i jako samostatný film, který po pokračování nutně nevolá, byť je zjevné, že ledacos ještě nebylo úplně zakončeno či vysvětleno (a není toho málo). Konec filmu každopádně není vůbec useknutý, příběh naopak přirozeně graduje a spěje k uspokojivému závěrečnému vyvrcholení, takže divák neznalý předlohy nebude odcházet s pocity, že by byl oproti jejím fanouškům o něco zásadního ochuzen. Až na drobnosti, jako odkud se ten klaun vzal nebo jaký význam má ta říkanka o pěstích tlačících na sloupy, což se snad (doufám) bude v tom nadcházejícím filmu nějak řešit.
 
Fotografie z filmu To / ItJinak ona Kingova románová předloha má hodně přes tisíc stránek a je neskutečně obsáhlá, do hloubky psychologická a v podstatě se vyjadřuje k problematice dětství a dospívání, sexuálního prozření, uvědomování si vlastního strachu a boji proti němu, překonávání zakořeněných traumat a skrytému zlu v dějinách amerických maloměst. Mimo jiné. Dává si záležet hlavně na postavách, vztazích mezi nimi a na jejich nitru, pocitech a myšlenkových pochodech, přičemž hororové prvky jsou v ní obsažené kvůli práci se strachem postav a k nastolování nějakého rytmu vyprávění a spolu s prakticky béčkovým námětem (neznámé zlo zabíjí děti, děti se rozhodnou zlo najít a zlikvidovat) tvoří kontrast s jejím vyspělým, mistrovsky vystavěným, psychologicky neuvěřitelně propracovaným a mnohovrstevnatým zpracováním. Ve filmu však kvůli pochopitelné snaze udělat z něj moderní horor hrají první housle právě ty hororové motivy, které jsou tím pádem zvýrazněné na úkor většiny ostatního.
 
V čem snímek vítězí na celé čáře, je obsazení hlavních rolí a poetická atmosféra, připomínající třeba filmy Stůj při mněGoonies nebo seriál Stranger Things. Všichni dětští herci jsou nejen výrazní a osobití, ale zároveň velmi dobře hrají. Kamarádské vztahy mezi nimi jsou zcela přirozené, stejně jako jejich pocit pospolitosti v chlapecké partě, dynamika toho, když pak do té party přibyde i hezké děvče, jejich útěky před staršími kluky, první letní lásky a dobrodružný život na maloměstě, v němž se ztrácejí děti jejich věku. Sem tam zažijí něco traumatického, sem tam naopak utrousí nějaký vtípek. A klaun (Bill Skarsgård) je místy vážně nechutný. To všechno je vynikající.

Fotografie z filmu To / ItOproti předloze je děj přesunut z padesátých let na konec let osmdesátých, takže motivy jako „slizký otec se přehnaně bojí, že se jeho dcera bude před chlapci chovat promiskuitně“ nebo „černoch je šikanován čistě jen kvůli barvě pleti“ působí o něco méně závažně, než by bylo záhodno. Dějově pochopitelně došlo k řadě škrtů, změn a zestručnění, např. odpadly všechny pasáže související nějak se sexem nebo sexualitou. Co působilo v knize byť jen mírně kontroverzně, je ve filmu vynecháno. Finále je podstatně méně mýtické a přízemnější, snímku chybí větší osudovost a epochálnost, ale třeba i obava z toho, že by pro hrdiny mohlo být zabití To tak nedostižně nad jejich síly.
 
Z hlediska hororového je To poměrně řemeslně solidním počinem, byť jeho těžiště spočívá hlavně v rutinních lekačkách, což je trošku škoda. Na film, jehož předloha tak dokonale pracuje s různými formami strachu a jejich postupným pozvolným rozvojem, je až podezřele málo strašidelných scén vystavěno na jakékoli gradaci napětí. Postavy ve filmu obvykle prožijí nějakou krátkou děsivou halucinaci, po níž téměř okamžitě následuje lekačka, aniž by se napětí nějak nadále postupně budovalo, zvyšovalo a nějak se s ním dál invenčně pracovalo. V tomhle ohledu jsou třeba horory V zajetí démonů a V zajetí démonů 2 podstatně dál.
 
Fotografie z filmu To / ItSkoro to vypadá, jako by režisér Andy Muschietti (celkem povedený horor Mama) neměl s budováním strašidelných scén trpělivost a nejradši by na diváky hned bafal, místo toho aby prodlužoval jejich vzrůstající pocit plíživé hrůzy a očekávané bafání raději oddaloval. Poslední půlhodina filmu je v podstatě téměř nepřetržitou přehlídkou různých hororových výjevů, v nichž nejenže se všechny ty lekačky nakonec poněkud přejí, ale film hlavně kvůli tomu začne upadat vypravěčsky. Celá závěrečná pasáž v kanálech pod městem tak působí hodně zkratkovitě a uspěchaně a rozpadá se i návaznost scén a jednotlivých dějových linek.

Klaun (a různé jiné děsivé stvůry, jejichž podobu na sebe bere) se objevuje a zas mizí skoro náhodně a až zbytečně moc si někdy dává načas a hloupě se drží zpátky, takže hrdinové filmu ho pokaždé na poslední chvíli nějak zaženou nebo před ním utečou, tudíž to skoro vypadá, jako by pro ně zas až tak velké nebezpečí nepředstavoval. Místy působí strašidelněji a znepokojivěji vedlejší lidské postavy, ať už jde o starší spolužáky nebo až fanaticky starostlivé rodiče dětí. Výjimku tvoří dvě sekvence, které nad ostatními ční svou vynalézavostí a v nichž je onen klaun skutečně mimořádně působivý.

Fotografie z filmu To / ItAtmosféře v mnoha případech pomáhá i hutná hudba Benjamina Wallfische, leč některé písničky na soundtracku naopak svou rozverností ubírají některým scénám na tíživosti. Třeba kamenová bitka s bandou šikanujících hochů nebo umývání zakrvácené koupelny působí kvůli optimistickému hudebnímu doprovodu jako veselé a pohodové činnosti, byť opak by měl být pravdou.
 
Přesto je nutné konstatovat, že To se rozhodně řadí k těm lepším adaptacím děl Stephena Kinga, byť jako horor funguje spíš jen průměrně – dost ho totiž zachraňuje právě ona rovina s dospíváním na americkém zapadákově, zdařile realizovaná hlavně díky práci s dětskými herci, které se podařilo trefně obsadit s opravdu nebývalým úspěchem. Ale velikosti, majestátnosti a nesmrtelnosti své knižní předlohy se bohužel nemá filmové To šanci přiblížit, protože i na poli dvou celovečerních snímků zkrátka doplácí na limitovanou délku, nutně vedoucí k sesekanému ději a mělčí práci s postavami a jednotlivými motivy. Na to samé narazila i televizní dvoudílná adaptace z roku 1990 (takže nová adaptace dorazila do kin stylově po 27 letech, ha ha), která navíc doplatila na poměrně laciné vzezření, úměrné televiznímu rozpočtu. Největší šanci na úspěch by tak To jistě mělo na poli výpravného seriálu s alespoň deseti šedesátiminutovými epizodami.

[Recenze původně vyšla na filmovém blogu FilmSpot.cz.]


Český trailer k filmu To

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
7/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0

WEDOS.cz - Nejlevnější registrátor domén v ČR, neomezený webhosting, virtuální a dedikované servery

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

  • Tlačí pěsti (Angelika Marková, 13.09.2017 17:26) Reagovat

    tlačí pěsti na ty sloupy, a přesto tvrdí, že vidí duchy / kniha. v boji jak skála pevně stál, duchů se ale pořád bál/ tv zpracování cca 1985....říkanky jimiž Bill cvičil k odstranění koktavosti. film prostě počítá s tím, že diváci znají knihu.

    • Re: Tlačí pěsti (Jan Varga, 13.09.2017 20:20) Reagovat

      Já tu knihu četl a tím pádem vím, že to je jazykolam ;) V češtině to ale jako jazykolam nezní a tím spíš, protože se to ve filmu nevysvětluje, nebudou diváci filmu tušit, o co jde. To jsou ale výjimky a jinak je adaptace To soběstačná a srozumitelná i bez znalosti předlohy.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Dobrý časy 6/10
Recenze: Ve špinavém thrilleru Dobrý časy předvádí Robert Pattinson svůj nejlepší výkon Po premiéře na letošním festivalu v Cannes a následném promítání ve Varech přichází thriller Dobrý časy i do běžné distribuce a nadále sklízí nadšené i odmítavé reakce. čtěte zde
Vydáno: 24.09.2017 11:00 v sekci Recenze | Premiéry
0
LEGO Ninjago Film 6/10
Recenze: LEGO Ninjago Film naplňuje definici slova ztřeštěnost Třetí animovaný LEGO film v řadě se tentokrát odehrává ve městě Ninjago, které před opakovanými útoky zlověstného padoucha Garmadona chrání šestice ninjů. čtěte zde
Vydáno: 22.09.2017 14:00 v sekci Recenze | Premiéry
0
TV tipy: 22. 9. 2017 - 28. 9. 2017
TV tipy: Leningradští kovbojové čelí černému zabijákovi, dobývají Ameriku a zůstávají prostě spolu Ani ve druhé polovině září televize bůhvíjak neoslní a diváky lákají pouze na osvědčené hity. Prostor ovšem dostaly i hodně zajímavé a mnohdy originální žánrovky, které ale publiku nejdou moc naproti a vyžadují jeho... čtěte zde
Vydáno: 22.09.2017 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kingsman: Zlatý kruh 8/10
Recenze: Kingsman: Zlatý kruh rozšiřuje agentský svět o americkou pobočku Akční špionážní komedie Kingsman: Zlatý kruh stále baví velmi dobře, často ale přitom opakuje vtipy z předchozího dílu, oproti němuž sice na kvalitě ztrácí, ale zase ne o mnoho. čtěte zde
Vydáno: 20.09.2017 09:00 v sekci Recenze | Premiéry
0
Kinopremiéry: 38. týden
Kinopremiéry: Kingsman a LEGO Ninjago prožívají zlaté časy ve zlatém kruhu Jasnou jedničkou mezi aktuálními premiérami je pokračování akční dobrodružné komedie Kingsman s podtitulem Zlatý kruh. Děti určitě ocení i LEGO Ninjago film, zbytek novinek už je určen trochu náročnějšímu divákovi.... čtěte zde
Vydáno: 20.09.2017 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Trailer: Thomas Jane zavraždí svou ženu v 1922 (23.09.2017 17:21 v Novinky | Trailery)
- TOP 20 ČR: již druhý týden vede žebříček To (19.09.2017 07:30 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Box office: To se vznáší nad novinkami (18.09.2017 07:30 v Komentáře | Box office)
- Box Office: Horor To trhal kasovní rekordy (11.09.2017 07:30 v Komentáře | Box office)
- Pokračování hororu To bude nejspíše za dva roky (10.09.2017 11:09 v Novinky | Zprávy)
- Kinopremiéry: Po bouři přicházejí Terminátor, Neruda, Červená a To (06.09.2017 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Box Office: Zabiják & bodyguard opakují první místo (04.09.2017 07:30 v Komentáře | Box office)
- Recenze: Temná věž není adaptací Kingova opusu, pouze jej variuje (23.08.2017 14:32 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Barry Seal plánuje velkou oříškovou loupež a míří k temné věži (23.08.2017 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- To: Kingovská adaptace v posledním traileru (28.07.2017 09:28 v Novinky | Trailery)
- Temná věž: Kingovo fantasy v novém traileru (10.07.2017 13:39 v Novinky | Trailery)
- To se vrací v druhém traileru (08.05.2017 11:00 v Novinky | Trailery)

PREMIÉRA TÝDNE   36/2017

To
7/10

Především – film To je sice adaptací slavného stejnojmenného románu Stephena Kinga, ale jde pouze o první část ze dvou, která si z Kingovy předlohy bere zhruba jen polovinu děje.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

ČESKÉ TRAILERY

Star Wars: Síla se probouzí
V kinech od 17.12.2015
Jak básníci čekají na zázrak
V kinech od 14.04.2016
Captain America: Občanská válka
V kinech od 05.05.2016

NOVÉ FOTOGRAFIE

1922 (3x)
Dobrý časy (6x)
LEGO® Ninjago® film (4x)
Isle of Dogs (1x)
Kolo zázraků (1x)
Nádech pro lásku (2x)
Tomb Raider (3x)
Kingsman: Zlatý kruh (7x)
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2017 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
DOPORUČUJEME: Kupte si nejprodávanější hosting v ČR se slevou 50% (slevový kód: FILMSERVER)
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver