Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Pojištění.cz - nejširší nabídka online pojištění v ČR!
Blu-ray recenze: Doctor Strange

Blu-ray recenze: Doctor Strange aneb marvelovská norma

Vydáno: 29.04.2017 10:00 v sekci Recenze | Blu-ray - Marek Slovák a Martin Bubrín

Čím Doctor Strange obohacuje marvelovské universum? V čem se naopak spoléhá na již mnohokrát viděné? Jak se povedla 3D konverze? Představují bonusy zlepšení oproti Fázi II? Dozvíte se v Blu-ray recenzi snímku.

Doctor StrangeRecenzoval/a Marek Slovák dne 29.04.2017 10:00. Čím Doctor Strange obohacuje marvelovské universum? V čem se naopak spoléhá na již mnohokrát viděné? Jak se povedla 3D konverze? Představují bonusy zlepšení oproti Fázi II? Dozvíte se v Blu-ray recenzi snímku. Hodnocení: 3.5
SDÍLET:    
Chiwetel Ejiofor, Benedict Cumberbatch ve filmu Doctor Strange / Doctor StrangeDoctor Strange je čtrnáctý celovečerní film marvelovského universa, které vedle snímků čítá ještě prequelové a sequelové komiksy, kráťasy odhalující počínání postav mezi jednotlivými tituly a hned několik provázaných seriálů více či méně reagujících na dění v kinobijácích. Origin story (příběh o zrodu) obohacující superhrdinskou franšízu o mystické prvky navzdory rozsáhlosti i mediální rozbíhavosti zůstává přehledné i srozumitelné pro nezasvěcené a umně vytváří zdání změny pro znalé celého M(C)U. 

Nabízí se otázka, čím toho dosahuje. Nabízím na následujících řádcích ověřovaný a případně v závěru vyvrácený předpoklad, že prací s vnějšími a vnitřními normami. Zatímco vnějšími normami se rozumí ty převzaté z jiných děl a z tradic, v rámci kterých se osvědčily (například ty ustanovené v rámci marvelovského universa či obecněji velkorozpočtových snímků), vnitřní normy si film stanovuje sám (například ty odchylující se od převládající podoby marvelovského universa). Díky prvním si Doctor Strange zajišťuje onu diváckou přístupnost, protože se spoléhá na ozkoušené, díky druhým nám připadá, že přináší něco opravdu nového.

Mads Mikkelsen ve filmu Doctor Strange / Doctor StrangePřipadá vám, že se tento superhrdina a jeho vývoj nijak neodlišuje od toho, co znáte z jiných marvelovských sólovek, v nichž se arogantní a ve svém oboru precizní sólista naučí brát ohled na ostatní a uvědomí si své místo ve světě (Iron Man, Ant-Man...)? Zdá se vám, že tuhle, ehm, cestu hrdiny výdáte v hollywoodských blockbusterech minimálně od nejmenovaného vesmírného dobrodružství rodiny Skywalkerů a intenzivněji od devadesátek minulého tisíciletí? Zaregistrovali jste, že svým způsobem výstavby se nijak neodchyluje od klasicky odvyprávěných hollywoodských flaků, které jsou organizovány kolem rozhodnutí ústřední postavy? A že i ta odchylka v podobě dvou komiksů předcházejících filmovému dění a představujících výrazné vedlejší postavy (Prastará, Mordo, Wong, Kaecilius) a několik narážek na věci předchozí (vymezení se vůči Avengerům) i následující (spojení sil s Thorem) odpovídá osvědčené strategii Marvelu? No a ten antagonista (či spíše jeho poskok, viz obrázek vpravo) je opětovně zrcadlovým odrazem protagonisty, stinnou stránkou, aby mohla vyniknout charakterová proměna superhrdiny? 

Doctor Strange vskutku nemá moc co nabídnout s ohledem na vyprávění, protože se převážně spoléhá na ony vnější normy. Ani ty akční scény, v nichž se prostupuje prostorem a bojuje se v pohyblivém prostředí, nijak nevyčnívají v kontextu sommersovských či nolanovských blockbusterů posledních pár dekád. I proto působí klimax a vyřešení střetu s Dormammuem svěže, protože vnější - marvelácké a obecně blockbusterové - normy narušuje a vytváří si vlastní (vnitřní). Namísto střetu s antagonistou a jeho přisluhovači ve velkolepé akční sekvenci zde přichází zvrat využívající možnost manipulace s časem a konfrontaci nahrazuje vyjednáváním. 

Tilda Swinton, Benedict Cumberbatch ve filmu Doctor Strange / Doctor StrangeOzvláštňující je i začlenění mystických prvků a možnosti cestování astrálními dimenzemi, protože ostatní superhrdinové se spoléhají na technologii či své nadpřirozené schopnosti dané rozvinutím fyzičky, nikoliv mentálních schopností. Stylisticky jde za dlouhou dobu o nejnápaditější marvelovku, ale ne proto, že se v ní přeskupují budovy a vůbec je klíčová hra s časoprostorem, jelikož tyto postupy byly k vidění v jiných a o poznání ambicióznějších studiových snímcích (ano, nolanovky). Důvodem je, že se Strange víc než předchozí superhrdinské počiny universa inspiruje ve svých komiksových předobrazech a přejímá z nich surrealistické výjevy z astrálních dimenzí. A konečně má nápaditou hudební kompozici, protože jednotlivé skladby spojuje nejenom s postavami, ale i s tématy, přitom si různě pohrává s opakováním motivů v krátké souslednosti za sebou pro vyjádření časové smyčky.

Doctor Strange je příkladem toho, že marvelovky si i v třetí Fázi a s více než deseti zářezy uchovávají přístupnost (danou spoléháním se na osvědčené) i atraktivnost (danou novými postupy) díky tomu, že vybalancovávají vnitřní a vnější normy. Kde se spoléhají až příliš na vnější normy i s ohledem na další naplánované projekty studia, tam se setkávají s divácky spíše rozpačitými ohlasy (Avengers: Age of Ultron). Kde se naopak snaží o vyvážení známého (co do vyprávění, castingu...) a toho ozvláštňujícího (co do stylu, klimaxu...), tam divácky bodují. Na můj vkus je ale toho povědomého o něco víc, a tak jsem nebyl odstřelen do astrálních dimenzí, ale pořád lepší, než dostat železnou pěstí. (MS: 7+/10)

Oficiální upoutávka na Blu-ray/HD vydání filmu Doctor Strange (2016)

BLU-RAY:
BD obal filmu Doctor Strange / Doctor StrangeAni na Blu-rayi nevybočuje Doctor Strange z normy stanovené předchozími marvelovkami, přichází pouze s jednou variací. Modrý disk či disky je možné zakoupit ve třech edicích, a to klasické jednodiskové v plastovém balení bez vnitřního artworku a dvoudiskovou s 3D verzí na druhém nosiči taktéž v amarayi. Vedle toho u specializovaného prodejce je k pořízení graficky nápaditý steelbook s vyraženým Agamattovým okem na přední straně a zachycenými stránkami knihy "čar a kouzel" jakožto vnitřním artworkem. Agamottovo oko je i v hlavním menu, které je stejně jako film a skoro všechny bonusy (až na audiokomentář) lokalizované do češtiny. Podobně jako u předchozích marvelovek a vůbec některých titulů spadajících pod Disney jsme bohužel ochuzeni o osmikanálovou zvukovou stopu, k poslechu je pouze šestikanál. A kdo nemá možnost přehrání snímku ve 3D, přijde i o IMAX verzi (formát se přepíná mezi 2.39:1 a 1.78:1), protože poměr stran se ve 2D nemění (zůstává 2.39:1). (MS)

Tři vystřižené scény z filmu Doctor Strange (2016)

OBRAZ A ZVUK: 
Benedict Cumberbatch ve filmu Doctor Strange / Doctor Strange3D verze filmu poskytuje jednu velkou výhodu, a to měnící se formát filmu mezi 2.39:1 a 1.78:1, přičemž v IMAXovém formátu jsou prezentovány všechny atrakční sekvence, jimž více prostoru na obrazovce přidává mnoho na působivosti. Celkově můžeme o obrazovém přepisu napsat, že následuje vysoký standard předchozích počinů studia Marvel, čili že je nejsilnější ve vykreslování velkých celků, obsahuje velkou hloubku obrazu (ve 3D), skvěle pracuje s detaily a s použitím barev. 3D provedení sice trochu škobrtá v tmavších pasážích, ale na to si diváci vybaveni 3D brýlemi již nejspíše zvykli. Vizuálně se Doctor Strange ostatním marvelovkám vymyká zejména působivými halucinogenními sekvencemi, které platí za hlavní atrakce filmu. Například Stephenovo první nahlédnutí do kout multiversa vynikne oslnivou prací s barvami a triky, což jej povyšuje na hranici vizuálního spektáklu.

Co se týče zvukové stránky, opět by se dala opakovat floskule o prvotřídním ozvučení a vypisování jednotlivých složek (hudba, dialogy, ruchy apod.), které zní naprostou čistotou. Disney/Marvel si zkrátka své BD vydání patřičně hlídá, o čemž svědčí vždy i naprosto profesionální audiovizuální přepis, kterému se dá jen stěží něco vytknout. (BM: 9/10)


Tým Thor: část 1 (2016)

BONUSY:
Doctor StrangePoznámka o variaci se týkala bonusových materiálů, protože na rozdíl od "Blůček" z Fáze II zabere jejich zhlédnutí víc než hodinu času. Tentokrát je film o filmu, rozdělený na pět tematických částí přehratelných i dohromady, rozsáhlý (má bez dvou minut hodinu), ale nejde dál než za propagaci produktu. Pětice featurettů pokrývá rozmanitá témata (Strangeovy proměny - od komiksu k adaptaci a obsazení titulní role, Strangeova společnost - o vedlejších rolích a režisérovi, Matérie reality - o kostýmech, rekvizitách a výpravě, Napříč časem a prostorem - o natáčení akčních scén a vizuálních tricích, Největší skladatel - o hudební kompozici). Přesto si zachovávají určitou jednotu, protože je spojuje na jedné straně zasazování do marvelovského kánonu, na druhé vytváření zdání odlišnosti.

V prvním dokumentu slyšíme, že film i postava s sebou nově přináší motiv nadpřirozena, ale stále jde v prvé řadě o superhrdinu a jeho vývoj, jako tomu bylo u všech předchozích sólovek. V druhém dokumentu si zase mimo jiné vyslechneme, že režisér zapadá mezi tvůrce do té doby nespojované s blockbustery (jako u těch předchozích marveláckých), nebojí se ale experimentovat s žánrem a přinášet nový pohled na věc (a nabídnout tedy v něčem odlišnou marvelovku). V třetím dokumentu lidé ze štábu vypráví, kolikátá je to už jejich práce na vytváření marvelovského universa, které ale odkrývá další části světa, protože se ve snímku podíváme tam, kde jsme se dosud nepodívali. A podobně by se dalo pokračovat i u zbývajících dvou, ale podstatné je, že ta necelá hodina vytváří velmi zdařile zdání změny. 

Doctor Strange (Benedict Cumberbatch)Zbytek videobonusů je spíše do počtu. Pětice vystřižených scén o délce necelých osmi minut byla pravděpodobně vystřižena jednak kvůli zbytečnému narušování tempa, jednak z důvodu přílišné brutality (tj. antagonista konečně dostává více prostoru). Čtyřminutovka přežbleptů ukazuje, že s Cumberbatchem je zábava pracovat, protože natáčení nebere vážně a svými legráckami baví kolegy. Krátký - sedm a půl minut dlouhý - featurette o dalších titulech ve Fázi 3 formou promluv tvůrců a ukázek náčrtků teasuje věci příští (sólovka Black Panthera, galaktické blbnutí a avengerovský cross-over) a čtyři a půl minuty dlouhá nevtipná legrácka Tým Thor: Část 2 (nepochopitelně bez jedničky) má zodpovídat, kam se odklidil Thor. 

Jak se u marvelovek stalo zvykem, jediný opravdový vhled do vzniku nabízí až audiokomentář režiséra, který jako jediný nemá české titulky. Ačkoliv byla stopa nahrávána krátce před premiérou, funguje v prvé řadě jako obrana potenciálních kontroverzí či vybočení z řady: od halucinogenních sekvencí, které mají vzdávat poctu původním strangeovským komiksům, po kauzu ohledně whitewashingu asijské postavy, která je obhájena jako boj proti klišé a zároveň stereotypu starého asijského muže ovládajícího umění boje a mysticismu. (MS: 7+/10)

Výňatek z přežbleptů z BD filmu Doctor Strange (2016)

ZÁVĚR: 
Logo filmu Doctor Strange / Doctor StrangePro film i modrý disk Doctor Strange platí, že jsou velmi dobré až výborné, když vybočují z norem stanovených předchozími marvelovkami a jejich vydáních na nosičích pro domácí kino. Snímek je stylisticky opojný, což vyniká v povedené konverzi do 3D. Bonusy dávají víc nahlédnout na vznik díla a audiokomentář se dotýká i sporných bodů, a tak funguje jako jejich obhajoba. Pokud se Blu-ray stane normou pro Fázi III (povedenější konverze, než bývalo zvykem, delší bonusy), je to jedině dobře. Pokud se stylistická hravost filmu promítne i do dalších marvelovek a ty přestanou být z hlediska vyprávění "konvenční" (byť postklasické či rozprostírající se napříč médii), budou další superhrdinské počiny snad něčím víc než sázkou na jistotu.

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
7/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0

WEDOS.cz - Nejlevnější registrátor domén v ČR, neomezený webhosting, virtuální a dedikované servery

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
TV tipy: 24. 11. 2017 - 30. 11. 2017
TV tipy: Chladnokrevný a udatný rytíř Bugs prožívá peklo v Pacifiku, kde vypráví pohádky pro Emu Nezadržitelně se blížící svátky možná zapříčinily, že tento týden je televizní nabídka dost slabá a víc než kdy jindy spoléhá na reprízy oblíbených filmů. Tím nejatraktivnějším tak je premiéra tuzemské komedie Pohádky... čtěte zde
Vydáno: 24.11.2017 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kinopremiéry: 47. týden
Kinopremiéry: Táta je tady doma a hraje si se smrtí Předposlední listopadový týden je premiérově jeden z nejslabších minimálně druhé poloviny roku. Vždyť těmi nejatraktivnějšími novinkami jsou zřejmě podprůměrná komedie Táta je doma 2 a dle všeho zbytečný remake Hráčů se... čtěte zde
Vydáno: 22.11.2017 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
TOP 20 ČR: 46. týden
TOP 20 ČR: Liga spravedlnosti po právu sundala Poirota Nedlouho po marvelovském Thorovi, který se nyní drží na bronzu, do kin vletěla skupina superhrdinů z DC v Lize spravedlnosti, mezi nimi zůstala vtisknutá Branaghova detektivka Vražda v Orient Expresu. čtěte zde
Vydáno: 21.11.2017 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Box office: 46. víkend
Box Office: Liga spravedlnosti nenaplnila očekávání Pátá komiksovka ze série rozšířeného DC univerza, Liga spravedlnosti otevřela pod hranicí očekávání a pod hranicí sta milionů dolarů, což je zatím nejslabší otvírák pro DCEU vůbec. čtěte zde
Vydáno: 20.11.2017 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
TV tipy: 17. 11. 2017 - 23. 11. 2017
TV tipy: Kingsmanovi je znovu sedmnáct a očekává exodus Druhá polovina listopadu láká v televizi hlavně na premiéru prvního dílu vynikající akční komedie Kingsman Matthewa Vaughna. V jejím stínu zůstává i uvedení biblického velkofilmu Exodus, který ale nesplnil divácká očekávání.... čtěte zde
Vydáno: 17.11.2017 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Marvelovský Black Panther se představuje v novém traileru (16.10.2017 17:07 v Novinky | Trailery)
- James Cameron začal natáčet sequely sci-fi Avatar (27.09.2017 06:51 v Novinky | Zprávy)
- Box Office: Nový Spider-Man splnil očekávání (10.07.2017 07:39 v Komentáře | Box office)
- Recenze: Spider-Man: Homecoming – odlehčený návrat pavoučího kluka… ehm, muže (30.06.2017 15:00 v Recenze | Premiéry)
- První trailer: marvelovský Black Panther (10.06.2017 15:42 v Novinky | Trailery)
- Spider-Man: Homecoming má nový trailer (24.05.2017 11:20 v Novinky | Trailery)
- Recenze: Strážci Galaxie Vol. 2 – podruhé a ještě ujetěji (03.05.2017 09:43 v Recenze | Premiéry)
- Spider-Man: Homecoming v novém traileru (28.03.2017 15:16 v Novinky | Trailery)
- Joe Carnahan a Frank Grillo udělají nový Zátah (16.02.2017 16:10 v Novinky | Zprávy)
- Oscar 2017: Technické kategorie (09.02.2017 09:10 v Články | Publicistika)
- "Rogue One" je komerčně nejúspěšnějším filmem roku 2016 (15.01.2017 09:00 v Novinky | Zprávy)
- Téma: Nejočekávanější filmy roku 2017, část I. - blockbustery (14.01.2017 17:04 v Články | Publicistika)
- Téma: Nejlepší filmy roku 2016 podle filmserver.cz (07.01.2017 13:01 v Články | Žebříčky)
- Téma: Největší hity roku 2016 mimo Hollywood (03.01.2017 17:30 v Články | Publicistika)
- Box Office: Rogue One uzavřelo konec roku na špici (02.01.2017 19:45 v Komentáře | Box office)
- Scarlett Johanson je Box Office hvězdou roku 2016 (29.12.2016 10:46 v Novinky | Zprávy)

PREMIÉRA TÝDNE   45/2017

Vražda v Orient expresu
8/10

Nové filmové zpracování klasického detektivního příběhu od Agathy Christie sází na vtipné a akčnější pojetí, než tomu bylo u předchozích dvou adaptací za cenu nižší srozumitelnosti pro dosud zcela nedotčené diváky.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

ČESKÉ TRAILERY

Star Wars: Síla se probouzí
V kinech od 17.12.2015
Jak básníci čekají na zázrak
V kinech od 14.04.2016
Captain America: Občanská válka
V kinech od 05.05.2016

NOVÉ FOTOGRAFIE

Únos (1x)
Brawl in Cell Block 99 (3x)
Yeti: Ledové dobrodružství (2x)
12 Strong (1x)
Call Me by Your Name (1x)
Králíček Petr (1x)
Táta je doma 2 (2x)
V pasti času (1x)
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2017 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
DOPORUČUJEME: Kupte si nejprodávanější hosting v ČR se slevou 50% (slevový kód: FILMSERVER)
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver