Mroží muž, jak úvodní titulek oznamuje, je natočen podle skutečných událostí, vypráví o cestě internetového moderátora Wallace Brytona (Justin Long) za senzací do Kanady. Jenže místo reportáže o "Kill Bill Kid" se Wallace, který nedal na přání své přítelkyně Ally (Genesis Rodriguez), aby nikam nejezdil, seznámí s podivným mužem, který si říká různými jmény. Wallacova reakce na inzerát Howarda Howea (Michael Parks) pro něj bude mít fatální následek, když se stane hříčkou prazvláštních Howeových choutek. Zachrání ho Ally spolu s Wallacovým kolegou Teddem (Haley Joel Osment) a kanadským detektivem Guyem Lapointem (Johnny Depp), který je tajemnému "mrožímu muži" na stopě už několik let, včas, nebo ne?
Kevin Smith se s Mrožím mužem netradičně rozhodl vydat do míst, kde obvykle operují režiséři jako David Cronenberg (Moucha, eXistenZ) nebo béčkaři Brian Yuzna, Stuart Gordon, Clive Barker a další. Mroží muž začíná jako odvázaná nezávislá cool komedie přesně v duchu Smithových snímků s ukecaným Jayem. Jeho alternativní verzi tu představuje právě titulní postava Wallace. Justin Long je jako ambiciózní a povrchní egomaniak výborný. Dokonale vystihnul všechny "ohavné" vlastnosti, pro které ve filmu Kanaďani Američany opovrhují. To všechno v čitelné komediální nadsázce.
Smith tu každopádně vyborně pracuje s houstnoucí atmosférou, kdy jen čekáte, kdy nastane to, co už tušíte, respektive kam až Smith s inscenováním své "freak show" dojde. Kromě herců je nutno vypíchnout i přesvědčivý způsob, jakým Smith Mrožího muže scenáristicky vystavěl a režijně zvládnul. Do lineárně odvyprávěného děje vkládá "uklidňující" retrospektivní záběry, které vhodně doplňují aktuální dění. Kamera se pomalu přesouvá tmavými interiéry Howeova velkého domu, střihem se tu zbytečně nenarušuje plíživá atmosféra strachu a bizarnosti a hudební doprovod Christophera Drakea je rovněž vhodně minimalisticky děsivý. Diskutabilní se mi jevil pouze závěrečný epilog.
Mroží muž je působivý film, trochu horor, trochu noční můra a trochu i děsivé podobenství na už mnohokrát zpracované, ale nepomíjející téma "člověk je nejnebezpečnější zvíře". Kevin Smith tu rozhodně odvedl kvalitní inscenační a režijní práci, stejně jako herci i zbytek filmového štábu tu svou. Mroží muž je zkrátka nechutně a zvráceně dobrý.
PS: Originální název filmu "Tusk" neznamená nic jiného než "kel", v tomto případě pochopitelně mroží.