Chris Hemsworth se jako hacker Hathaway vydává do světa kyberzločinu pod taktovkou Michaela Manna a my očekáváme spojení tradiční mannovské preciznosti s vysoce aktuální zápletkou. Těšíte se?
Na nový film
Michaela Manna se prostě člověk těšit musí. Režisér filmů jako
Nelítostný souboj nebo
Poslední Mohykán proslulý svým pedantstvím a perfekcionismem zřídkakdy pošle do kinosálu něco, co by vás neodzbrojilo, a i od
Hackera (v originále
Blackhat) čekáme hodně.
Michael Mann se opět vydává do nového prostředí. Po koloniální Americe, nočních městských ulicích či konspiracích tabákových společností nám totiž servíruje zápletku z prostředí kybernetických zločinů, což velmi jasně hlásí už český název. Ten původní už tak prozaický není,
Blackhat, neboli černý klobouk, je totiž v angličtině pojmem pro „ty zlé“ hackery, ty, kterým nestačí se jen pro dobrý pocit někam nabourat (těm se říká White hats), ale hodlají toho i řádně využít, ať už čistě pro potěšení z páchání zla, nebo pro své obohacení. Tahle klobouková terminologie je inspirovaná divokým západem, kde černé klobouky náležely banditům.
A s jedním takovýmhle banditou se v
Hackerovi potýká FBI. A jelikož si neví rady s jeho identifikací, musí se obrátit s prosbou o pomoc na geniálního hackera Nicholase Hathawaye, který je vlastně tak trochu ex-černý klobouk a odpykává si ve vězení patnáctiletý trest. Výměnou za pardon se Hathaway uvolí FBI pomoct s dopadením neznámého blackhata, ten je ale vždy o krok napřed a FBI s Hathawayem ho musí pronásledovat takřka po celém světě, aniž by doopravdy věděli, o co mu vlastně jde.
Mann si jen těžko mohl vybrat aktuálnější téma a filmový svět jeho volbě ještě „nahrál“, když muselo masivnímu virtuálnímu útoku čelit samotné Sony, přičemž došlo k obrovské ztrátě informací a taky komplikované situaci s uvedením
The Interview do kin (Sony jej nakonec na pár místech opravdu promítat nechalo, především ale prodávalo film přes internetové portály). Mann se sám nechal slyšet, že jedním z důvodů, proč si vybral právě tuto tématiku, je falešný pocit bezpečí, který my lidé máme i přesto, že žijeme ve světě plném lidí schopných proniknout kamkoliv. Náš svět popsal jako „dům, jehož okna i dveře jsou otevřená a jelikož se nachází v nebezpečné čtvrti, nám to uniká“.
Mann se skutečně setkal s několika experty, kteří bojují za zpřísnění bezpečnostních opatření ve virtuálním světě, poradce u filmu mu navíc dělali bývalí profesionální hackeři Kevin Poulsen a Chris McKinley, oba v minulosti odsouzeni, ovšem dnes počestně pracující v oblastech, kde zúročují své programátorské zkušenosti. Někteří hackeři popisují programování jako jakousi „opojnou stimulující smyčku“, během níž hodiny ubíhají jako minuty, a že v manipulaci fyzickým světem jen s pomocí abstraktního kódu je obrovský a neodolatelný půvab.
A
Chris Hemsworth, který hraje ústředního hackera Hathawaye, si to vyzkoušel na vlastní kůži. Spousta z vás určitě zná zkazky o tom, jak
Mann rád nechává herce zkoušet si svoje role v reálném světě (v případě Daniela Day-Lewise ale nejspíš moc naléhat nemusel...), a ani tentokrát neslevil. Hemsworth si musel projít pár lekcemi psaní kódů od skutečných programátorů, jelikož Michael Mann věří tomu, že i když se divák vlastně jde do kina cíleně nechat oblafnout a ošálit, podvědomě pozná, když herec hraje něco, o čem nemá ani páru, a něco, co opravdu chápe, a to ovlivní jeho prožitek z filmu. A upřímně, já si myslím to samé.
V popředí tedy bude pobíhat, střílet a hlavně bušit do klávesnice
Chris Hemsworth (tenhle chlapec vychytává skvělé role) a sekundovat mu bude třeba
Viola Davis, za FBI čínská herečka Wei Tang. Obsazení je hodně komorní a v tomhle případě i poměrně komplikované, jelikož vrtat se v něm příliš by mohlo znamenat spoilery ohledně některé z postav. Tak to radši nedělejme.
Zajímavostí je, že na scénáři spolupracoval
Michael Mann s
Morganem Davisem Foehlem, který až doteď pracoval pouze jako střihač. To neznamená, že by nebyl scenáristou,
Hacker ovšem je první jeho opravdu realizovanou prací (přičemž jeden jeho scénář se dostal na tzv. Black list, což je seznam nejlepších nezpracovaných scénářů). Foehl kromě toho dostal na starost také adaptaci
Mass Effectu, takže vrátka má rozhodně otevřená, a pokud tyhle dvě obří příležitosti využije, zřejmě o něm budeme v budoucnu slýchat dál.
Upřímně, po sepsání tohohle preview jsem na
Hackera ještě asi tak pětkrát natěšenější než předtím. Mann má v rukou skvělé karty, je jeden z nejschopnějších režisérů, které Hollywood má, a hraje pro něj i současná situace. Takže za měsíc nás možná čeká hned z kraje roku jedna z jeho nejzajímavějších filmových záležitostí.
Hacker dorazí do českých kin 22. ledna 2015.
Český trailer filmu Hacker