Režisér Jason Reitman se po svých satirických snímcích vydává na poněkud bezpečnější půdu nenáročného melodramatu o jednom docela netradičním víkendu. Podařilo se upéct meruňkový koláč i na Blu-ray vydání?
Nový snímek režiséra filmů jako
Děkujeme, že kouříte,
Juno nebo
Lítám v tom je především gastronomický zážitek, patrný nejen z neustálých záběrů na jídlo, ale i z filmařského hlediska, které je tradičně vypipláno do posledního detailu.
Jason Reitman věnoval
Prodlouženému víkendu více přípravy a promýšlení jednotlivých scén a záběrů, než je obvyklé, tudíž mnoha divákům přijde, že jeho nejnovější počin je až příliš ušitý na míru místo toho, aby obsahoval nějaké ostřejší kritické hrany jako jeho předchozí snímky.
To, co zachycuje v adaptaci knižní předlohy spisovatelky
Joyce Maynard, se veskrze jeho dosavadní filmografii vymyká, ale rozhodně to neznamená, že ve špatném slova smyslu. Už jenom nejsme v žánru satirické komedie, v níž v hlavních rolích vystupují cynické postavy, ale v melodramatu o netradičním vztahu, jenž vznikne během jednoho víkendu v americkém maloměstě sedmdesátých let. A to mezi uprchlým trestancem Frankem (
Josh Brolin) a jeho rukojmí, zlomenou ženou Adele (
Kate Winslet) – jak žánr filmu napovídá, po čase se mezi nimi vytvoří silné pouto, které ale nemůže trvat věčně.
Prodloužený víkend ale není jen „ubulené“ melodrama pro ženské divačky. V paralele nečekaného sbližování dvou postav a jejich minulosti (Frankův tragický osud) se odehrává také další z coming-age-stories, tedy příběhů o dospívání, jenž obstarává třináctiletý syn Adele Henry (mladý objev
Gattlin Griffith) – stejně jako v loňském
Mudovi nebo jiných podobných snímcích se i tady Henry dozvídá, že život nejsou jen bezstarostné letní prázdniny. To vidí hlavně na postavě Franka, nebezpečného trestance, jemuž poznamenala život jedna zásadní událost v minulosti, ale zároveň i chlapského a laskavého muže, v němž zhlédne otcovskou figuru.
Reitmanův jednoduchý příběh zkrátka nese spoustu nosných „lidských“ témat, z nichž pramení hlavně spousta diváckých emocí. Nepřekvapuje sofistikovaností vyprávěného, ale spíše se zaměřuje na mnoho filmařských detailů (ty zdůrazňují intimitu – záběry na ruce, vlasy apod.) ve snaze zachytit subjektivní vnímání postav a nostalgickou atmosféru. Aby také ne, když je snímek vlastně retrospektivním vyprávěním starého Henryho, který zkušenosti z onoho víkendu využil ve svém pozdějším životě.
Možná jde sice o nejslabší snímek z režisérovy filmografie, ale rozhodně má stále daleko od označení melodramatického kýče. Na to je Reitman moc pedantní a „moudrý“ tvůrce, u něhož se jedinečná vize přetavila ve velmi solidní výsledek.
Featurette
OBRAZ A ZVUK
Má cenu se opět rozepisovat o obrazové a zvukové kvalitě filmu, která je již tradičně ošetřená na výbornou? Prezentace ve Full HD je totiž čistá, dokonale ostrá a bohatá na různorodé detaily. Vynikne tak prázdninová retro stylizace v teplých barvách, stejně jako dobové kostýmy nebo velké celky zabírající město a přírodní scenérie. Některé záběry snímané za tzv. magické hodiny (západ slunce) jsou přímo úchvatné. Obecně se k vizuální prezentaci nehodí říci křivé slovo, protože vypadá přesně tak, jak by měla kvalita modrého disku vypadat.
Stejná věc platí i u zvuku. Dialogy jsou bezproblémově odděleny od okolních ruchů prostředí a obecně vynikne i melodramatická hudba skladatele Rolfeho Kenta, která emocionálně podkresluje scény. Nic nezkazíte ani českým dabingem, který obecně nijak výrazně neubírá na kvalitě samotného filmu.
BONUSY
Jelikož nejde o žádný hollywoodský blockbuster, nýbrž malý snímek, nabízí disk
Prodlouženého víkendu pouze trojici bonusů – ale zato informačně výživných. Mimo informativní komentář režiséra, kameramana Erica Steelberga a prvního asistenta režie Jasona Blumenfelda, kteří rozebírají vše od jednotlivých scén, lokací, castingu, příběhu, hereckých výkonů až po anekdoty z natáčení, stojí za to hlavně půlhodinový dokument o filmu
Konec léta: Jak se točil Prodloužený víkend.
Ten v podstatě přinese podobné informace jako komentář, jen zasazené do obrazové podoby – kromě tradičního vychvalování herců a tvůrců a sdílených historek z natáčení je nejzajímavější poslouchat, jakým způsobem Jason Reitman k celému filmu přistupoval a jaké zvolil prostředky k dosažení svých cílů. Disk doplňuje ještě několik vynechaných scén, které však na vyznění celku moc nepřidávají.
Originální trailer filmu Prodloužený víkend