Třetí díl zastihuje naše hrdiny Riggse s Murtaughem zpátky v uniformách šlapat chodník města andělů po poněkud nezvládnutém zneškodnění bomby, v jehož následku explodovala a zřítila se celá budova. Kluci se ovšem brzy nachomýtnou k přepadení vozu převážejícího peníze a po zpacifikování únosců dostávají odznaky zpátky. K tomu ještě narazí na speciální náboje schopné prorazit neprůstřelné vesty, zabijáky policajtů. Do party během vyšetřování přibírají ráznou policistku z vnitřních záležitostí Lornu Cole (Rene Russo), která je kupodivu schopná držet s našimi hrdiny tempo. V Los Angeles bude zase jednou pořádně horko.
Trojka je opět o něco přehnanější jak v akci, tak humoru. Zejména ze začátku to nepříjemně zavání fraškou. Scény typu Riggs s Murtaughem buzerující špatně přecházejícího chodce nebo obézní černoška laškující s Murtaughem, to už je čirý sitcom. Chápu, že všichni na place si užívali zábavné spolupráce a možnosti se vyblbnout, filmu samotnému to ale neprospívá. Na brilantní první dva díly tím
Smrtonosná zbraň 3 ztrácí. Po více než půl hodině se ale naštěstí začíná rýsovat zápletka, snímek zvážní a zase o něco jde.
Co se obsazení týče, hlavní chybou je podle mne návrat Leo Getze (Joe Pesci), který prý v původní verzi scénáře nebyl. Jeho estrádní výstupy mi nepřijdou moc vtipné a prootravuje se tak nejen tímto dílem, ale i tím následujícím. Nemůžete si nevzpomenout na Scorseseho, který v Pescim dokázal vykřesat úplně jiný typ hraní. Posilou je ovšem rozhodně Rene Russo, která tvoří Gibsonovi sympatický (ale skoro stejně ujetý) ženský protipól. Jejich předhánění v ukazování si zranění z boje je jedna z nejkouzelnějších scén celé série.
Po stránce čistě filmařské si není samozřejmě na co stěžovat. Za kamerou stál mimochodem Jan de Bont, který už o dva roky později razantně debutoval jako režisér parádní
Nebezpečnou rychlostí.
Smrtonosná zbraň 3 tak sice nedosahuje dokonalosti prvních dvou dílů, k poškození značky ale rozhodně nedošlo. Upřímně řečeno, tímhle filmem měla série skončit. Jenže recenzent míní, producent mění. Ale o tom zase příště.
OBRAZ A ZVUK
Spokojenost přetrvává stejně jako u předchozích dílů, chyby se hledají jen těžko. Některá tmavá místa jsou možná občas trochu šedší, ale to je asi tak všechno. Jako obvykle remcat mohou vyznavači českého dabingu. V lepší podobě film prostě neseženete.
BONUSY
Komentář režiséra moc nedoporučuji. Donner je starý, natáčení ani jména si moc nepamatuje, což je pochopitelné. Vydržet poslouchat (mimochodem opět jen čínsky otitulkovanou) audio stopu plnou slovních výměn typu "pamatuješ si to?", "jak on se jen jmenoval?" a pod. nemusí bavit každého. Opravdu zajímavých informací tam najdete jen minimum. Zaujalo mě aspoň to, že postava, kterou hraje Rene Russo, původně nebyla žena. Škoda, že Donner si už detaily nevybavuje.
Kompletní seznam bonusů:
Komentář Richarda Donnera
Vynechané scény
Videoklip Stinga a Erica Claptona It´s Probably Me
Teaser
Filmová upoutávka
TECHNICKÁ SPECIFIKACE
Zvuk: 2.0 Dolby Digital čeština, 5.1 DTS HD-Master Audio angličtina, 5.1 Dolby Digital němčina, 5.1 Dolby Digital francouzština, 5.1 Dolby Digital polština, 5.1 Dolby Digital ruština, 5.1 Dolby Digital italština, 1.0 Dolby Digital španělština, 5.1 Dolby Digital kastilská španělština, 5.1 Dolby Digital thajština, 1.0 Dolby Digital portugalština (Brazílie)
Titulky: české, francouzské, polské, ruské, dánské, finské, holandské, norské, španělské, turecké, bulharské, řecké, hebrejské, švédské, portugalské, čínské, thajské, anglické pro neslyšící, korejské, portugalské (Brazílie), německé pro neslyšící, italské pro neslyšící.
Obraz: 16:9; 2,40:1