Jedna z legend herního průmyslu se koncem jara dostala na filmová plátna a s podzimním listím dorazila na BD a DVD i do kin domácích. Povinná koupě? Jak se to vezme. V HD jí to sekne, ale neduhy filmu samotného to zakryje jen stěží.
Pozn.: Hodnocení a informace o DVD verzi najdete v infoboxu níže.
Dastan (Jake Gyllenhaal) vyrůstal jako sirotek, ale jednoho dne se prokázal nebetyčnou odvahou zrovna ve chvíli, kdy byl poblíž král, takže shodou okolností skončil v paláci jako panovníkův adoptovaný třetí syn. V dospělosti však i nadále zůstává v jádru především synem ulice, takže zatímco jeho bratři vedou obrovskou armádu, on velí své skromné jednotce pouličních rváčů, která v boji kromě kopí a mečů používá také hlavu.
Poté, co perská armáda pod vedením nejstaršího ze tří bratrů na základě podivných domněnek a důkazů zaútočí a dobude svaté město Alamut, je ale Dastan uvržen do role psance. Jeho otec je totiž zavražděn jedem napuštěným do roucha, které mu právě Dastan předává jako válečnou kořist, a je tak okamžitě považován za vraha. Na poslední chvíli utíká z města a aby na cestě za důkazy, že za vším je schovaný nějaký ten komplot, nebyl sám, přihraje mu osud partnera do nepohody - alamutskou princeznu Taminu (Gemma Arterton), která touží získat zpět magickou dýku, již Dastan při dobývání města získal a o jejíchž magických schopnostech nemá ani tušení. Zpočátku. A odtud je to už k záchraně celého světa jenom kousek.
Samotný stěžejní motiv s dýkou, která umožňuje vrátit krátký časový úsek zpátky a prožít jej znovu, jinak, lépe, je na jedničku. (To je však poklona tvůrcům herní předlohy.) Zvlášť pokud je umístěn do světa Peršanů, ke kterým podobné artefakty tak nějak patří a věříte jim to prostě více. I když vypadají jako Jakea Gyllenhaal. Čímž se dostávám k nejsilnější stránce celého filmu: svět, ve kterém se odehrává, je - převážně díky puntičkářské dokonalosti exteriérů, interiérů a dekorací - plnohodnotným fantasy světem z pohádek tisíce a jedné noci. Právě tady Bruckheimer zřejmě utopil největší množství peněz a krom toho, že šlo o rozhodnutí správné, je to taky moc dobře vidět.
Samotná dobrodružnost však oproti například indianajonesovské klasice trpí přílišným množstvím povinných dialogů. Tam, kde Henry Jones junior sahá pro vtip, musí Dastan, Tamina a ostatní sypat z rukávu strohé věty vysvětlující děj a motivaci postav či podmazávající pozadí zmiňovanému komplotu. Akční scény tak nejsou následně odlehčeny humorem, ale povinnou přednáškou, což ubírá ději na spádu a přirozenosti.
DVD: Princ z Persie: Písky času
Princ z Persie: Písky času (Magic Box)
Zvuk: 5.1 Dolby Digital angličtina,
5.1 Dolby Digital čeština, 5.1 Dolby Digital ruština, 5.1 Dolby Digital ukrajinština
Titulky: anglické,
české, slovenské, ruské, ukrajinské, hebrejské, lotyšské, litevské, estonské, anglické pro neslyšící
Obraz: 16:9; 2.35:1
Film vychází nejen na Blu-ray disku, ale také jako combo pack a rovněž jako sólo DVD. V kombo edici i sólo edici najdete tentýž DVD disk, který se od Blu-ray verze liší pouze v jazykové podpoře (čeština je naštěstí přítomná jak na zvukové stopě, tak v titulcích, takže nic zásadního) a jediném "bonusu". Tím je pseudo dokument
Dylan & Cole Sprousovi: BluRay letí, který vám shrne všechny výhody HD rozlišení a jednoduchost zapojení a používání Blu-ray přehrávače. Ačkoli je na obalu dokument z natáčení pojmenován ve verzi pro DVD jinak, jedná se o stejných patnáct minut rozhovorů jako na modrém disku.
Hodnocení DVD verze: 5/10
Paradoxně by tak filmu prospěla dějová linearita, úplná abdikace na dějové zvraty a převlékání jednotlivých postav. Ostatně právě tady se mohli tvůrci poučit od Indyho či Bondovek - pořádný charismatický záporák, který diváka "znervózňuje" už od počátku, je k nezaplacení. Naopak pokud se v něj promění až v druhé polovině filmu jedna z - do té doby - kladných postav, znamená to nejen nevyužitý emoční potenciál v polovině první, ale také nutnost dovysvětlovat motivaci. A tím pádem zahlcení velkolepého vyvrcholení haldou dalších povinných dialogů.
Po většinu času se film věnuje ústřední dvojici. Jake Gyllenhaal rozhodně překvapil. Možná se to na počátku nezdálo zrovna pravděpodobné, ale opravdu může ztvárnit akčního hrdinu. Stačí jeho výkon porovnat se Samem Worthingtonem v novém Souboji Titánů, který s perským princem sdílel nejen datum kinopremiéry, ale také vydání na Blu-ray disku a je v mnoha aspektech filmem příbuzným. Gyllenhaal je o třídu jinde - lépe se na něj dívá, není dřevěný, díky parkúrovým scénám prodává to, co před natáčením natrénoval a má i jakýsi komediální potenciál, což o Worthingtonovi říct nešlo. Paradoxně lze srovnávat i u Gemmy Arterton, která v Souboji Titánů dokonce hrála (včetně tragicky-netragického osudu). A polepšila si. Tentokrát je plnohodnotnou součástí děje a dojde i na pár close-upů, které skvěle prodávají její dokonalé rty.
Princ z Persie: Písky času není film, který byste museli vidět. Dokonce ani v rámci bruckheimerovských dobrodružně-akčních spektáklů nijak nevyčnívá a řadí se spíše do průměru. Ale na to, jakou legendu si vlastně vzal pod klapku, je výsledek akceptovatelný. Je z něj cítit pokora k herní předloze i puntičkářský smysl pro detail (ať již v gymnastických výkonech Jakea Gyllenhaala, dekoracích, nebo v choreografii akčních scén), což je tím nejlepším důkazem toho, že možná jde o peníze až v první řadě, ale někdo si alespoň uvědomuje, že pro výdělek je třeba nejprve taky investovat. A to jak peníze, tak energii.
OBRAZ A ZVUK
Film je oblečený do písečných barev v kombinacích s atraktivní červenou, což v HD vypadá dobře a navíc to i zdůrazňuje atraktivní prostředí, ve kterém se příběh odehrává. Celkový dojem dokresluje znatelné barevné tónování, které se projevuje také na barvě lidské pokožky, a to aniž by působilo negativním dojmem. Spíše naopak. Zvuky a efekty jsou ostré a hlavně časté, takže se surroundy neflákají. V pohotovosti jsou stejně často jako centrální spíkr, byť k poměru typickému pro čisté akčárny je to stejně ještě o kousek dále. Dobře se ale doplňují s hudbou, která je přesně taková, jakou byste od filmu produkovaného Bruckheimerem čekali: pompézní. V dobrém, i špatném slova smyslu. Líbivá, epická, v každé době zdůrazňující to, že sledujete sakra velkofilm. Hollywoodský. Neurazí, nenadchne. Dýchá s průměrným filmem. Po technické stránce obrazu ani zvuku nelze nic vyčítat, zase jednou si vaše domácí kino sami sobě pochválíte.
BONUSY
Film na disku doprovází dokument o natáčení a jediná vystřižená scéna, která ale ukrývá jeden sympatický vtip. Na oslavě úspěšného tažení princové obdarovávají svého otce válečnou kořistí a zatímco první syn králi přinese na podnosech majetek deseti bohatých velmožů, syn druhý mu nabídne jejich hlavy. A přesně takové momenty ve filmu chyběly. Patnáctiminutový dokument o natáčení je pak agitkou - v tomto případě oprávněnou! - za to, co jsem již několikrát chválil. Pro snímek místní řemeslníci vyrobili tuny a tuny dekorací a rekvizit, které doplňují jak kostýmy, tak magické marocké exteriéry a interiéry. Část je věnovaná i pštrosím závodům, které jsou snad jediným opravdu odpočinkovým prvkem ve filmu a zasloužily by si i sólo dokument.
Kompletní seznam bonusů:
Natáčení Prince z Persie
Vynechaná scéna - Hostina: Garsiv ukazuje hlavy
TECHNICKÁ SPECIFIKACE
Zvuk: 5.1 DTS HD-Master Audio angličtina, 5.1 Dolby Digital polština VO, 5.1 Dolby Digital polština VO, 5.1 Dolby Digital maďarština,
5.1 Dolby Digital češtna, 5.1 Dolby Digital turečtina
Titulky: anglické, anglické pro neslyšící, polské, maďarské, řecké,
české, slovenské, turecké, arabské, hebrejské, bulharské, rumunské, srbské, chorvatské, slovinské
Obraz: 16:9; 2.35:1, 1080p HD, MPEG-4 AVC