To, že někdy film poukazuje na společenský problém, je sice chvályhodné, ale ne vždycky to znamená, že bude zároveň i kvalitní. A právě Trade a jeho obrovsky nevyužitý potenciál je toho důkazem.
Jednoho deštivého dne si dáme do přehrávače DVD a náhodou to bude
Trade. Přeneseme se do Mexika, které má jednu z nejvyšších kriminalit na světě. Do země, kde se děje velká spousta špatných věcí. Kde se dennodenně přímo na ulici ztrácí mnoho dívek a chlapců, aby byli později na internetu vydraženi za obrovské sumy peněz k sexuálnímu obveselení. Velice smutné téma.
Ale pak se s filmem stane něco divného. Hodný bratr (předtím mimochodem zlodějíček, který sám přepadával turisty, navíc herec Cesar Ramos se chová neuvěřitelně trapně) sleduje auto s únosci, které náhodou potkal (náhodou si totiž ve třicetimilionovém Mexico City všiml kola své sestry). Stejně tak náhodou potká hodného vševědoucího policistu, kterému se náhodou stalo něco podobného a náhodou se spřátelí. Že je těch náhod už nějak hodně? A to je teprve začátek.
Nejmorálnější a nejnebojácnější hrdina Kevin Kline, pronásledovaný vlastní minulostí, riskuje život pro cizí mexické děti, přičemž to, co má v autě, mu možná lže. Tolik amerických klišé nebylo snad ani v
Armagedonnu a to tam Bruce Willis telefonuje se svojí dcerou v posledních vteřinách před smrtí. Tady je objímání v kostele, předávání řetízku v závěru a dokonce i citlivý únosce a převaděč. Chvílemi se zdálo neuvěřitelné, že někdo něco takového může myslet vážně.
Ale protože není správné jen kritizovat, podívejme se na ty dobré stránky. Herečka Alicja Bachleda se se svou vedlejší rolí (která se na začátku vedlejší vůbec nezdá) vypořádala skvěle a právě její postava se postará o jeden z mála působivých momentů filmu. Její osud je pro diváka nakonec o dost zajímavější než příběh nešťastných sourozenců. Dost zarážející je také naprostá neschopnost přítomných únosců. Jak může být v Mexiku obchod s bílým masem tak rozšířenou záležitostí, pokud ho vede taková banda blbců? Naštěstí člověku dojde, že oni si to mohou dovolit, protože policie je na tom s inteligencí podobně.
Trade se zabývá tématem, které by rozhodně nemělo být opomíjeno. Ukazuje temnou stránku Mexika, mexické i americké policie, neschopnost a neochotu vyšetřovatelů těmto zločinům zabránit. Ale proč vůbec nevyužívá síly takového příběhu a místo toho se zabývá dojemnými osudy pseudocivilních postav? Proč se musíme dozvídat o nesmyslných pohnutkách policisty Raye (Kevina Klina) a poslouchat něco o jeho kočce, když okolo jsou znásilňovány ženy? Opravdu zvláštní.
Mexických filmů existuje mnoho. Zvláště těch, které se věnují sociální problematice. A spousta z nich to dělá dobře. Namátkou jmenujme loňský úspěch
Sin Nombre o marné snaze dostat se do vysněných Spojených států amerických. To byl film, který celou dobu udržel divákovu pozornost, plný napětí a o lidech, o nichž věřím, že jejich osudy jsou totožné s mnoha tisíci jiných, kteří se každý den snaží dostat přes mexické hranice.
Filmu Trade jsem nevěřila nic. A to je velká škoda. Možná by příště měli tyhle filmy raději točit samotní Mexičané, ne Marco Kreuzpaintner, protože on jinak špatný režisér rozhodně není. Tak doufejme, že příště bude mít štěstí na lepší scénář.
BONUSY
Film je distribuován bez bonusů.
TECHNICKÁ SPECIFIKACE
Zvuk: Dolby Digital 5.1 (angličtina, čeština, španělština, polština, ruština)
Titulky: české, anglické
Obraz: 16:9; 2.35:1