Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Láska na zakázku

Recenze: Romantická komedie Láska na zakázku je jen věšák na produkty od sponzorů

Vydáno: 07.06.2024 10:30 v sekci Recenze | Premiéry - Jan Varga | foto: Elen Yermachenko

Režisérka a scenáristka Eva Toulová obsadila do svého dalšího filmu sama sebe do hlavní role reklamní specialistky, která si při řešení problémů s klienty padne do oka s hypnoterapeutem.

Láska na zakázkuRecenzoval/a Jan Varga dne 07.06.2024 10:30. Režisérka a scenáristka Eva Toulová obsadila do svého dalšího filmu sama sebe do hlavní role reklamní specialistky, která si při řešení problémů s klienty padne do oka s hypnoterapeutem. Hodnocení: 0.5

Láska na zakázku

Láska na zakázku
Komedie / Romantický
Česká republika, 2024 , 82 min.

Režie: Eva Toulová
Scénář: Eva Toulová
Kamera: Pavel Mědílek
Herci: Eva Toulová, Martin Kraus, Václav Vydra, Jiří Krampol, Valérie Zawadská, Jaromír Nosek, Václav Krejčí, Igor Bareš, Uršula Kluková, Petr Batěk, Eva Hrušková, Petr Jančařík, Jana Vaculíková, Tereza Petrášková

Česká premiéra: 06.06.2024

Distributor: Bontonfilm

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Martin Kraus, Eva Toulová ve filmu  / Láska na zakázku
© Elen Yermachenko
Česká romantická komedie Láska na zakázku je již pátým celovečerním hraným filmem režisérky a scenáristky Evy Toulové, která sice úspěšně absolvovala pražskou FAMU, leč na českém filmovém trhu se etablovala jako autorka počinů, jež nevykazují žádný tvůrčí talent a z hlediska filmařského zpracování výrazně kulhají na obě nohy. Její snímky, které se zatím pokaždé dočkaly velmi negativních reakcí od diváků i recenzentů, spojuje vypravěčský motiv touhy po úspěchu a uznání a také sebelítosti nad nenaplněnými představami o životě. Jejich existence je podmíněna tím, že se v nich v rámci příběhu okatě předvádějí produkty a služby partnerských firem, a i výběr lokací je podřízen tomu, aby se děj mohl odehrávat v různých kavárnách či hudebních klubech, které podpořily vznik filmu sponzorským darem.

Debut Evy Toulové Šťastná (2014) i její následující snímek Jak se moří revizoři (2018) měly parametry žalostně nezdařilých a de facto amatérských filmů. Pozdější romantická komedie Casting na lásku (2020) oproti nim už sice nepůsobila tolik jako dílo nezpůsobilých diletantů, leč dno české kinematografie dřela i tak. Letos se to tak sešlo, že do kin zamířily hned dva její nové filmy naráz, nejprve v únoru Superžena a nyní i Láska na zakázku – přičemž do obou se Eva Toulová rozhodla obsadit do hlavní role samu sebe. Její herecké schopnosti jsou ale bohužel zhruba na stejné úrovni jako režírování nebo psaní scénářů.

Eva Toulová, Václav Vydra ve filmu  / Láska na zakázku
© Elen Yermachenko
Lásce na zakázku Toulová ztvárnila třicátnici Evu, zaměstnankyni reklamní agentury, pro niž jsou televizní reklamy celoživotní vášní a jejich tvorba splněným snem – což se později ukáže jako vhodná záminka pro obludný product placement. Hlavní příběhová linie spočívá v tom, že se Eva na začátku filmu seznámí s mladým hypnoterapeutem Vítkem (Martin Kraus), kterého nejprve nechce, pak chvíli chce, poté zase nechce, posléze přece jen chce, pak ale on nechce ji, a nakonec je beztak ruka v rukávě. To je v podstatě děj celého filmu v kostce. A na to je navěšeno několik dalších podzápletek a mnoho vedlejších postav, které ale povětšinou nemají pro výše řečené žádnou významnější relevanci a účelem jejich přítomnosti je, že natahují stopáž na potřebných (a subjektivně dosti úmorných) 82 minut.

Vypravěčsky je film Láska na zakázku slepencem epizodických a z praxe okoukaných scének, které oba protagonisté zažívají ve svých profesích – na střídačku sledujeme Evu, kterak naslouchá svým klientům a jejich absurdním požadavkům na vysněné reklamní spoty, a zmateného Vítka, jenž neustále naráží na ignorantskou nevědomost lidí, kteří mají o jeho terapeutickém povolání zcestné představy. Romantiku ale snímek navzdory svému žánrovému zařazení prakticky neobsahuje. Oba hrdinové se jen párkrát náhodou potkají v jednom jistém baru (sponzor filmu), kde jsou pod nátlakem nepříjemných opilců dvakrát donuceni dát si pusu. Jiná místa pro setkávání nepřipadají v úvahu, přestože Vítek má ordinaci v tomtéž domě, kde Eva bydlí. Jinak ale nemají nic společného, jakákoli vzájemná náklonnost mezi nimi je detekovatelná sotva ve stopovém množství a veškeré změny stavu, kdy Eva má či nemá o Vítka zájem coby o potenciálního partnera, nevycházejí ze žádných zjevných příčin.

Eva Hrušková ve filmu  / Láska na zakázku
© Elen Yermachenko
Většina vedlejších postav se pohybuje na škále otravnosti spíše ve vyšších hodnotách, ať už jde o esoterickou sousedku (pitvořivě přehrávající Uršula Kluková), která své vážně nemocné kamarádce rozmlouvá nutnou operaci a raději ji podomácku léčí čajem s bylinkovým medem a kouřící šalvějí, nebo Evin sexistický šéf (Václav Vydra), jenž ani není schopen nahlas vyslovit slovo „žena“, a tak místo toho naznačuje prsty tvar kosočtverce. Jiří Krampol ve filmu hraje sám sebe a je Evou naháněn kvůli účasti na reklamě propagující přípravky na dlouhotrvající erekci, což má nečekané vyústění balancující přesně na hraně absolutní debility a geniality. Světlými body v obsazení menších roliček jsou kupříkladu civilní Igor Bareš nebo Jaromír Nosek, jenž jako jeden z mála dokázal film okořenit i trochou humoru.

Na chvostu hereckého zastoupení nicméně ční samotná Eva Toulová, v jejímž výkonu se vzácně snoubí strojená dikce s prkennými obličejovými výrazy a celkově toporným projevem. Její hrdinka nosí kolem krku řetízek s přívěskem filmové kamery, čímž ale jakékoli náznaky lásky k filmařskému řemeslu končí. Nedívá se před sebe, a tak nemotorně naráží do lidí i do dveří, což je dosti laciný zdroj humoru, nehledě na jeho zoufalou realizaci. Její vypravěčský komentář, k němuž se scénář zcela nadbytečně místy uchyluje, je k nepřežití. Eva ve filmu pronáší moudra jako „když se jedny dveře zavřou, jiné se otevřou,“ nebo odhodlaná zvolání typu „já všem ukážu, že na to mám, ať to stojí, co to stojí,“ což je výrok doprovázející patrně i režisérčinu filmařskou kariéru.

Jiří Krampol ve filmu  / Láska na zakázku
© Elen Yermachenko
Napříč celým filmem se v záběrech nápadně (nikoli nápaditě) objevují různá sponzorská loga, a to jen málokdy ve vztahu s Eviným povoláním reklamní specialistky. Nejmenovaného výrobce pánských obleků nestačí explicitně zmínit v dialogu – kromě toho ještě hlavní hrdinka musí v jednu chvíli jakoby ledabyle projít před obřím poutačem na tutéž značku oděvů a pak pro jistotu ještě před prodejnou této značky. Podobným martýriem je bezduchá kolovrátková hudba z hudební banky, která podmalovává mnohé scény. Její použití lze ale aspoň částečně omluvit jako důsledek nutných finančních úspor, zatímco používání bezobsažných leteckých záběrů na Prahu při vyloženě každém předělu mezi scénami je v zásadě jen lenost, jenž postupem času přerůstá v provokativní testování toho, kolik variací na městské ulice nasnímané zoomujícím dronem diváci ještě vydrží.

Oproti starším filmům Evy Toulové je ale Láska na zakázku přece jen o trošku produkčně vydařenější – v praxi se to projevuje tím, že převážně statické kameře bylo dovoleno se sem tam pohnout a že dialogům postav je rozumět, i když zrovna souběžně s jejich hovorem hraje hudba. I tak ale Láska na zakázku působí vedle jiných českých romantických komedií jako jejich laciněji a lajdáčtěji vyhlížející příbuzná, a to přitom samo o sobě nejde o žánr, jenž by bylo možno jakkoli vychvalovat. Jednoznačně odradit ale od filmu nelze – jednak se mu dá pro jeho nepodařenost místy dobře zasmát (častěji než sporadickým, repetitivním a slabým gagům) a zároveň jde o vskutku kuriózní a svým způsobem fascinující a v řadě ohledů poučný úkaz, podobně jako třeba narození dvouhlavého telete. Což neznamená, že platit za něj plné vstupné v multiplexu není masochismus.

[Recenze původně vyšla na filmovém blogu FilmSpot.cz.]

Originální trailer filmu Láska na zakázku

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
1/10
Podobné filmy:
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Top 20 ČR: 24. týden
Top 20 ČR: Mizerové se drží na špici Na prvním místě domácího žebříčku se drží čtvrtý díl akční komedie Mizerové a druhé místo si pojistil Garfield ve filmu. Návštěvnost v kinech je i nadále podprůměrná. čtěte zde
Vydáno: 18.06.2024 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Box office: 24. víkend
Box office: V hlavě 2 má obrovský úspěch Kina ožila s premiérou pixarovky V hlavě 2, která oficiálně zahajuje letní sezónu obrovským komerčním úspěchem, který je dokonce ještě větší než v případě jedničky před devíti lety. čtěte zde
Vydáno: 17.06.2024 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
TV tipy: 14. 6. 2024 - 20. 6. 2024
TV tipy: Vřískající Arvéd se ocitá v podezření Blíží se začátek prázdnin a televizní programy se plní očekávanými letními lákadly. I proto je těžké sestavit reprezentativní výběr z neokoukaných počinů. V naší chudé nabídce tak tento týden vyčnívá premiéra pátého... čtěte zde
Vydáno: 14.06.2024 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kinopremiéry: 24. týden
Kinopremiéry: Velmistr má prachy ve jménu cti Ani tento týden kina zásadním způsobem nevytrhne, protože premiérová nadílka je hodně slabá a velký divácký potenciál rozhodně neskrývá. Vedle další minipřehlídky japonského anime odstartuje třeba chválené drama Ve jménu... čtěte zde
Vydáno: 12.06.2024 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Top 20 ČR: 23. TÝDEN
Top 20 ČR: Mizerové uspěli i v Česku Také v českých kinech měl nový díl Mizerů úspěch a z trůnu sesadil Garfielda ve filmu. Obecně však platí, že návštěvnost v kinech se pohybuje dlouhodobě v podprůměrných číslech. čtěte zde
Vydáno: 11.06.2024 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Trailer:Vlny (18.06.2024 09:30 v Novinky | Trailery)
- Kinopremiéry: Mizerové jsou strážci Putinova hřiště (05.06.2024 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Kinopremiéry: Manželé Stodolovi zavalila Duna (28.02.2024 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Recenze: Český fantasy horor Krvavý Johann je laciným brakem od fanoušků žánru (13.01.2024 10:30 v Recenze | Premiéry)
- TV tipy: Pes v ofsajdu míří na grand prix (24.11.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Toyen rozehrává velkou hru o humra (22.09.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Churchill a Hrabě Monte Christo chystají zlatý podraz (28.04.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- Téma: 10 domácích tvůrců nejhorších filmů od roku 1989 (12.11.2022 11:30 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Muž v povětří Shazam prožívá tulipánovou horečku a čeká na tramvaj do stanice Touha (12.08.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Harley Quinn je doma a poslední úkryt hledá ve vlčí boudě (27.05.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Žhářka točí film roku (11.05.2022 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Recenze: Film Promlčeno se vymezuje vůči promlčecí lhůtě pro trestné činy (03.05.2022 12:30 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Nosoroh vede křížovou výpravu na panství Downton (27.04.2022 07:30 v Radar | Kinopremiéry)

PREMIÉRA TÝDNE   23/2024

Mizerové: Na život a na smrt
8/10

Čtvrtí Mizerové se vrací do kin po čtyřech letech od minulého dílu, opět bez režijní účasti Michaela Baye, ale znovu s producentem Jerrym Bruckheimerem a hvězdnou dvojicí Will Smith a Martin Lawrence.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe