© Falcon
Free Guy je americkou akční komedií, jejímž hlavním hrdinou je Guy (
Ryan Reynolds), bankovní úředník ve městě Free City. Guy ovšem netuší, že toto město je pouhou lokací ve stejnojmenné úspěšné počítačové hře a že on sám je jen generickou NPC postavou (tedy jednou z nehratelných pasivních postav v pozadí). Každý jeho den vypadá jako ten předchozí – vstane, pozdraví svou rybku, nasnídá se, jde si koupit kafe a pak vyrazí do práce do banky, která je každou chvíli přepadena některým z hráčů. Jednoho dne se ale zamiluje do hráčské postavy jménem Molotov Girl, což díky umělé inteligenci v jeho kódu způsobí odchylku od běžných skriptů, načež se Guy začne chovat podle vlastních pravidel.
V reálném světě mezitím stojí za postavou Molotov Girl herní návrhářka Millie (
Jodie Comer), která se svým bývalým kolegou a programátorem Keysem (
Joe Keery) stvořila unikátní počítačovou hru, jejíž kód jim ukradl podlý herní vydavatel Antwan (
Taika Waititi) a založil na něm právě hru Free City. Millie se tudíž pohybuje coby Molotov Girl uvnitř hry kvůli tomu, aby našla důkazy o zpronevěření jejich kódu a mohla se s Antwanem soudit o autorská práva. A netuší, že onen usměvavý, dobrosrdečný a naivní Guy, který se s ní snaží ve hře seznámit, je ve skutečnosti NPC postava, jelikož se jako NPC postava nechová.
© Falcon
Nemá cenu zastírat, že cílovou diváckou skupinou filmu
Free Guy jsou hráči počítačových her ve věku od cca deseti let, kteří hrají ideálně GTA a Fortnite, a kteří budou nad světem řízeným herními pravidly, množstvím herních a obecně popkulturních referencí a přítomností skutečných známých herních streamerů ve filmu chrochtat blahem. Pokud si však na počítačových hrách vyloženě neujíždíte a budete ke snímku přistupovat jen jako k další akční komedii s Ryanem Reynoldsem, tak vás nějaké ty odkazy na slavné videoherní či filmové značky samy o sobě uspokojí jen těžko a zbytek filmu to následně ustojí jen tak tak.
Free Guy je totiž snímkem ve všech ohledech polovičatým, a to od akce, která sice není špatná, ale těžko ve vás zanechá hlubší stopu, až po komediální rovinu, jenž povážlivě drhne prakticky s každým druhým vtipem.
© Falcon
Celý film působí jako poslepovaný z motivů, které byly k vidění už mockrát dříve a lépe. Jeho schematický a v některých ohledech značně předvídatelný děj je inspirovaný kdečím od
Truman Show (hlavní hrdina neví, že jím obývané město je součástí simulace) přes
Ready Player One: Hra začíná (hráčská romance přepínající mezi realitou a fikčním světem uvnitř hry) po
LEGO® příběh (generický pracovník opustí svůj zacyklený životní stereotyp a uvědomí si svou výjimečnost).
Jako nezávazná akční zábavička
Free Guy obstojí, neb neklade na své diváky žádné nároky, jeho technické provedení je na úrovni a vyvedené v hezkých barvách a vůbec celý jeho koncept, počínaje roztomilým námětem o životě herních NPC postaviček a konče obsazením přátelsky vyhlížejícího Reynoldse, působí ohromně sympaticky. Realizován je nicméně způsobem, jenž ani zdaleka nevytěžil v dostatečné míře jeho bohatý potenciál, následkem čehož všude tam, kde by
Free Guy chtěl být osudový, komplexní a naprosto strhující, zůstává pouze nedomyšlený, povrchní a veskrze tuctový.
© Magic Box
Blu-Ray:
Film
Free Guy vyšel na DVD (bez bonusů) a na Blu-Ray (s bonusy). Menu disponuje českou podporu a bonusové materiály jsou opatřeny českými titulky. Bonusová nadílka je poměrně rozsáhlá, přičemž jí vévodí čtvrthodinový film o filmu nazvaný
Vítejte ve Free City. Různí členové štábu v něm popisují snímek
Free Guy a jeho vznik, jenž je zachycen též v početných záběrech z natáčení, které jsou prokládány scénami z filmu. Nechybí ani zmínky o postupném utváření jednotlivých postav a o stavbě lokací, ukázky různých vizuálů a concept artů a záběry věnované postprodukci a tvorbě digitálních triků a úprav.
Další více než čtvrthodinu pak trvá dokument
Mazel vs. Chlápek, jenž se zabývá čistě jen závěrečným soubojem Guye s jeho svalnatou kopií, a to dost detailně. Průběh vzniku celé scény komentuje režisér
Shawn Levy, přičemž dostatek prostoru je kromě samotného natáčení věnován zejména počítačovému efektu, kvůli němuž Ryan Reynolds předvedl svůj herecký výkon ve speciální budce, kde byl digitálně zaznamenán jeho obličej s veškerou mimikou do počítače a pak jím byl nahrazen obličej svalnatého herce, který postavu Mazla ztvárnil na place.
© Falcon
Více než čtvrt hodiny mají dohromady i krátké dokumenty
Zrození Molotovky a
Taikův svět. Ten první se soustředí na postavu uvnitř počítačové hry, kterou ve filmu ztvárnila Jodie Comer. Ta spolu se Shawnem Levym rozebírá její charakter i náročnost svého hereckého výkonu – v rámci dvojrole totiž musela obě své postavy pojmout zcela odlišně. Druhý z dokumentů je celý věnován herci Taikovi Waititimu, který se v něm rozpovídal o své filmové roli, o své herecké technice (k jeho výkonu a hereckým schopnostem se ostatně vyjadřují i ostatní) a také o tom, že se jako filmový tvůrce snažil Shawnovi Levymu do jeho režie příliš nezasahovat.
Pestrou bonusovou výbavu následně doplňují ještě pět minut dlouhý sestřih zkažených záběrů, jedna prodloužená a dvě vystřižené scény a trojice upoutávek. Celkově vám tak doprovodné materiály k filmu vystačí na cca hodinu, během níž se o vzniku snímku a o průběhu jeho natáčení dozvíte vše podstatné.
Technické specifikace (Blu-ray):
Zvukové formáty: DTS-HD Master Audio 7.1 anglicky, Dolby Digital 7.1. italsky, Dolby Digital 5.1 česky, polsky a španělsky
Titulky: české, anglické pro neslyšící, italské, polské, španělské
Obrazové formáty: 16:9 / 2,39:1
V prodeji od 15. 12. 2021
USA, 2021, 115 minut
Český trailer k filmu Free Guy