Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
TV tipy: 4. 5. 2018 - 10. 5. 2018

TV tipy: S Creedem v oblacích Dunkerqueu nejsou žerty

Vydáno: 04.05.2018 07:30 v sekci Radar | TV tipy - Vratislav Šálek | foto: Impawards

Hlavním lákadlem aktuálního televizního týdne je premiéra boxerského dramatu Creed, za které se oscarové nominace dočkal Sylvester Stallone. Za zmínku pak stojí i dvě v tuzemsku zcela neznámá stará britská válečná dramata.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Ďáblové v oblacích (The Dam Busters) (sobota 5. 5., ČT2, 12.10 - 14.10)

Plakát filmu Ďáblové v oblacích / The Dam BustersU nás jen málo známé britské válečné drama z poloviny padesátých let je z dnešního pohledu nejzajímavější tím, že posloužilo jako velká inspirace pro sérii Star Wars, a to včetně mnoha převzatých dialogů. Režírující Michael Anderson v něm spoléhá především na takřka dokumentárnost, neboť většina stopáže sestává z dialogů, plánování bojových akcí a popisů tehdy aktuálních situací. Na propracovanou psychologii postav tak absolutně není prostor, neboť vše je věcné až chladné a charaktery tu slouží spíše jako figurky. Trpělivější divák ale bude na konci odměněn fantastickým vyvrcholením, v němž naplno vyniknou na Oscara nominované speciální efekty a konečně přijde na řadu parádní akce. V titulních rolích se představí mimo jiné Richard Todd, Michael Redgrave, Ursula Jeans, Basil Sydney nebo Patrick Barr. Jedna zapomenutá žánrovka na sobotní odpoledne.

Zajímavost: I když to tak vypadá, tak ani jedna scéna ve filmu není inspirována skutečností.

Originální trailer filmu Ďáblové v oblacích / The Dam Busters
S čerty nejsou žerty (sobota 5. 5., Prima, 20.15 - 22.20 / neděle 6. 5., 15.55 - 18.00)

Plakát filmu  / S čerty nejsou žertyJedna z vůbec nejoblíbenějších tuzemských filmových pohádek patří k těm nejreprízovanějším a plně zaujme i toho, kdo tomuto žánru jinak moc neholduje. Režisér a spoluscenárista Hynek Bočan se v ní totiž nebral vůbec vážně a vše vsadil na odlehčenou atmosféru a nadhled, který je znát z každého záběru. K tomu připojil svižné tempo, naprosto bizarní verzi pekla a dnes už mnoho zlidovělých hlášek. Navíc vyměřil příjemně krátkou stopáž, během níž vskutku není čas na nudu. V hlavních rolích naprosto excelují Karel HeřmánekVladimír DlouhýOndřej Vetchý, za nimiž nikterak nezaostávají Josef KemrViktor PreissPetr Nárožný nebo Jaroslava Kretschmerová. Hledat v tomto snímku chyby nemá valný smysl. Absolutní klasika.

Zajímavost: Dlouhý se před natáčením věnoval tréninku historického šermu se skupinkou profesionálů.

Ukázka z filmu S čerty nejsou žerty
Proč kočka není pes? (The Truth About Cats & Dogs) (neděle 6. 5., Prima Max, 17.55 - 20.00 / pondělí 7. 5., 13.35 - 15.35)

Plakát filmu Proč kočka není pes? / The Truth About Cats & DogsRomantická komedie z poloviny devadesátých let ničím extra nevyniká a ve výsledku je spíše nenápadná. Režírující Michael Lehmann tak sbírá body hlavně zajímavým a relativně originálním námětem, který ale bohužel nebyl rozveden ve stejně zajímavý scénář a přítomností několika zvířecích mazlíčků, kteří se starají o ty nejlepší vtípky v celém snímku. Hodně solidní je i atmosféra a humor, který je sice trochu prvoplánový, po celou dobu ale laskavý, nevulgární a nefekální. Spolehlivé je též obsazení, v němž titulní role ztvárnili Uma ThurmanJaneane GarofaloBen Chaplin, které doplňují kupříkladu tehdy začínající Jamie Foxx nebo James McCaffrey. Škoda jen, že se tvůrci opírají o tolik klišé a celkově předvídatelný příběh. Neškodná žánrová jednohubka na nedělní podvečer.

Zajímavost: Garofalo měří ve skutečnosti jen 155 cm, takže aby mohla točit stejné záběry s Thurman, jež je vysoká 180 cm, musela stát na stoličce.

Originální trailer filmu Proč kočka není pes? / The Truth About Cats & Dogs
Vlak do Yumy (3:10 to Yuma) (neděle 6. 5., ČT2, 20.00 - 21.35 / pondělí 7. 5., 00.35 - 02.05)

Plakát filmu Vlak do Yumy / 3:10 to YumaKlasický western z konce padesátých let je u nás skoro neznámý, což je trochu škoda. Režírující Delmer Daves v něm totiž dostal k dispozici relativně originální námět, který zaobalil do hodně zvláštní atmosféry, z níž je cítit osudovost. Spolehl se při tom na hodně pomalé tempo a minimum akce, takže důraz kladl na propracovanou psychologii postav a vybroušené dialogy, které mají náboj, navíc naprosto perfektně pracuje s napětím, které výtečně graduje do strhujícího a trochu nečekaného závěru. Vše ještě dotváří vynikající hudba George Duninga. V hlavních rolích excelují Glenn Ford a Van Heflin, kterým dělají společnost mimo jiné Felicia Farr, Leora Dana, Henry Jones nebo Richard Jaeckel. Jedinou kaňkou snad může být již zmiňovaný závěr, který ne každého uspokojí a někomu může připadat vesměs hloupý. Jedna neznámá klasika.

Zajímavost: Ačkoli většina tehdejších westernů byla natáčena v barvě, rozhodli se tvůrci tento natočit černobíle, pouze aby vynikly záběry drsné krajiny, byly použity červené filtry.

Originální trailer filmu Vlak do Yumy / 3:10 to Yuma
Creed (Creed) (neděle 6. 5., Prima Cool, 20.00 - 22.45 / úterý 8. 5., Prima Max, 00.30 - 07.15)

Český plakát filmu Creed / CreedPod zcela zbytečně laciným béčkovým názvem Rocky: Nová krev najdete v programu tři roky staré drama, které trochu klame tělem. Režisér a spoluscenárista Ryan Coogler v něm totiž zdánlivě nemá co nabídnout, protože se spoléhá na přímočarý a předvídatelný příběh plný klišé, jenže měl k dispozici legendární postavu Rockyho Balboy, která film povyšuje na úplně jinou úroveň. Je si navíc vědom toho, že s emocemi a nostalgií musí pracovat hodně citlivě, což se mu daří a tím pádem ty, kteří osudy sympatického boxera sledovali po dlouhá desetiletí, neprvoplánově dojme. K tomu přidává výtečně nasnímané boxerské zápasy, které jsou fyzické, strhující a drsné, nápaditý a netradiční střih a pochopitelně i neopakovatelnou atmosféru Philadelphie. V ústředních rolích se představí na Oscara nominovaný a zcela upřímný Sylvester StalloneMichael B. Jordan, i ty vedlejší, v nichž se objeví mimo jiné Tessa Thompson nebo Tony Bellew, jsou ale výborně obsazené. Zamrzí jen zbytečně přetažená stopáž a pomalejší tempo. Tip týdne, o němž se více dočtete v naší recenzi.

Zajímavost: Jordan v rámci přípravy na roli každý den boxoval a posiloval.

Český trailer filmu Creed / Creed
Labyrint mysli (Anna) (pondělí 7. 5., Nova Cinema, 22.40 - 00.30 / středa 9. 5., 01.25 - 03.05)

Plakát filmu Labyrint mysli / AnnaNa španělsko-francouzsko-americko-britském psychologickém thrilleru je víc než co jiného znát, že jde o debut. Režírující Jorge Dorado a scenárista Guy Holmes mají totiž spousty nápadů, ty ale nedokáží úplně vytěžit, takže výsledek působí trošku nedodělaně a je na něm vidět taktéž inspirace několika slavnějšími hollywoodskými žánrovkami. Tvůrci se nicméně daří vytvářet myteriózní atmosféru a především upoutá výbornou vizuální stránkou, která je místy až fascinující. Potěší i svižné tempo, které ale není videoklipovitě zběsilé, takže je čas si vychutnat celý fantaskní svět. V titulních rolích si zahráli Mark Strong, Taissa Farmiga a Brian Cox, v těch vedlejších pak Richard DillaneIndira Varma nebo Noah Taylor. Škoda jen ústředního příběhu, jemuž chybí výraznější a lepší pointa.

Zajímavost: Hlavní hrdinka je zřejmě jako malé děvče Britka a jako teenagerka Američanka.

Oficiální trailer filmu Labyrint mysli / Anna
Snoopy a Charlie Brown. Peanuts ve filmu (The Peanuts Movie) (úterý 8. 5., Prima, 8.25 - 10.15 / Prima Max, 12.30 - 14.25)

Český plakát filmu Snoopy a Charlie Brown. Peanuts ve filmu / The Peanuts MovieDobrodružná animovaná komedie je uváděna jako rodinný snímek, cílí ale především na ty nejmenší diváky. Režírující Steve Martino toho moc nevymýšlel a plynule navázal na stejnojmenný seriál, tudíž ty, kteří ho znají, ničím nepřekvapí. Očekávejte tedy spíše krátké epizody, nesourodý děj, velmi svéráznou animaci, která zachovává ducha komiksové předlohy a lehce infantilní humor, který by ovšem dospělé neměl nikterak urážet. Neopomněl ani svižné tempo a rozumně střídmou stopáž, která děti nezačne nudit a plně udrží jejich pozornost. Nechybí ani hodně zvláštní nostalgická atmosféra, kterou ale plně ocení jen odrostlejší publikum. Příjemné sváteční probouzení, při kterém si rodiče mohou ještě trochu přispat.

Zajímavost: Film měl premiéru 6. listopadu 2015, tedy přibližně na pětašedesáté výročí debutového vydání původního komiksu a padesáté výročí původního televizního seriálu.

Oficiální český trailer filmu Snoopy a Charlie Brown. Peanuts ve filmu / The Peanuts Movie
Dunkerque (Dunkirk) (úterý 8. 5., ČT art, 20.20 - 22.30)

Plakát filmu Dunkerque / DunkirkLetos přesně šedesát let staré a v tuzemsku zcela neznámé britské válečné drama by mělo být rekonstrukcí jedné z důležitých epizod druhé světové války. Režírující Les Norman v něm spoléhá především na historickou věrnost a extrémně pomalé tempo, které je zejména v první polovině skoro nesnesitelné a méně tolerantní diváky by mohlo odradit. To by ale byla škoda, protože scéna evakuace je naprosto brilantní a výborně pracuje s gradací děje a napětím. Pocit autenticity dodává i méně známé obsazení, v němž je největší hvězdou Richard Attenborough, vedle kterého nechybí John MillsBernard Lee nebo Robert Urquhart. Být stopáž o něco kratší a tempo svižnější, byl by celkový dojem z pohledu dnešního diváka asi o něco lepší. Málo připomínaná klasika, kterou se loni inspiroval Christopher Nolan.

Zajímavost: Poslední roli ztvárnil ve filmu Joss Ambler.

Originální trailer filmu Dunkerque / Dunkirk
Prci, prci, prcičky 2 (American Pie 2) (úterý 8. 5., Prima Max, 22.25 - 00.40 / čtvrtek 10. 5., 00.25 - 07.10)

Plakát filmu Prci, prci, prcičky 2 / American Pie 2Sedmnáct let staré pokračování obrovského komediálního hitu z konce století je překvapivě hodně solidním filmem, který s tím původním drží krok. Debutující James B. Rogers toho totiž moc neřešil a zaměřil se hlavně na postavy, které si u diváků získaly největší popularitu, což mimo jiné znamenalo, že zcela eliminoval většinu ženských hrdinek. Dále se pak spolehl na svižné tempo, recyklaci těch lepších vtípků z předchozího filmu, několik solidních hlášek a samozřejmě i lechtivé scény, které jsou příjemně decentní, i když na nich stojí klíčový humor. Štěstí měl i v tom, že ke spolupráci přesvědčil skoro celé původní obsazení, takže se ve filmu objeví Jason Biggs, Seann William Scott, Tara Reid, Shannon Elizabeth, Chris Klein nebo Mena Suvari. Intelektuální zábavu samozřejmě čekat nelze a některé fórky jsou prvoplánové a přízemní, pořád ale jde o slušný film, který moc netrpí "syndromem dvojek".

Zajímavost: Některé hlášky Scotta byly ryzí improvizací.

Originální trailer filmu Prci, prci, prcičky 2 / American Pie 2
Lili Marleen (Lili Marleen) (čtvrtek 10. 5., ČT art, 20.20 - 22.10)

Plakát filmu Lili Marleen / Lili MarleenV našich vodách nikterak připomínané německé drama z počátku osmdesátých let je hodně zajímavou podívanou, která se do značné míry vymyká podobným žánrovkám. Režisér a spoluscenárista Rainer Werner Fassbinder v něm totiž uchvátí především výtečnou atmosférou nacistického Německa a důrazem na ukázku běžného života té doby, který se odehrával jen a pouze v zemi, čili ne na frontě ani v koncentračních táborech. Pomáhá si i výborným hudebním doprovodem, v němž nechybí ani píseň, která dala filmu název, skvělou výpravou, kostýmy a kompletní vizuální stránkou, v níž vyniká jeho oblíbené zoomování. Náročnějšího diváka potěší i mnohovrstevnatý příběh a výborně propracované postavy, které se pohybují v dekadentní době. V titulní roli exceluje Hanna Schygulla, kterou doplňují mimo jiné Giancarlo Giannini, Mel Ferrer nebo Gottfried John. Zamrzí jen trošku přetažená stopáž a občasná kýčovitost. Jedna dobovka na čtvrteční večer. 

Zajímavost: Sám režisér si ve filmu zahrál roli šéfa odboje.

Originální trailer filmu Lilii Marleen / Lili Marleen

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Box office: 47. víkend
Box office: Den díkuvzdání ve znamení Black Panthera Americký svátek Den díkuvzdání byl ve znamení marvelovky Black Panther: Wakanda nechť žije, která bez problému odrazila náporu novinek, z nichž nejhůře dopadla disneyovka Divnosvět. čtěte zde
Vydáno: 28.11.2022 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
Top 10: čeští režiséři po roce 1989
Téma: Top 10: čeští režiséři po roce 1989 V tomto článku si představíme desítku domácích režisérů, kteří představují tvář současného českého filmu a jejich tvorba spadá do období po roce 1989 do současnosti. čtěte zde
Vydáno: 26.11.2022 14:30 v sekci Články | Publicistika
1
Grand Prix 6/10
Recenze: Česká komedie Grand Prix kombinuje výbornou režii a vulgární humor Nový film Jana Prušinovského spojuje sociální drama z maloměstské periferie s komediální road-movie o tom, jak si majitel autobazaru, zloděj aut a autistický automechanik vyjedou na závody Formule 1. čtěte zde
Vydáno: 26.11.2022 10:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
Recenze: Princezna zakletá v čase 2 8/10
Recenze: Fantasy Princezna zakletá v čase 2 rozčeřila stojaté vody českého filmu Vánoce jsou za dveřmi a přichází čas pohádek. Druhý díl Princezny zakleté v čase vybočil ze své pohádkové cesty a nabízí spíše fantasy s pohádkovými prvky. Není to ale vůbec na škodu! čtěte zde
Vydáno: 25.11.2022 12:30 v sekci Recenze | Premiéry
6
TV tipy: 25. 11. 2022 - 1. 12. 2022
TV tipy: Temné síly hledají cestu zpátky a mají srdce na dlani Ani na konci listopadu nečeká na diváky v televizích žádná zásadní premiéra, ale spoléhá se spíše na osvědčenou klasiku, která leckdy připomene blížící se svátky. Hitem tak nejspíš bude zařazení české komedie Srdce na... čtěte zde
Vydáno: 25.11.2022 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Film Black Panther: Wakanda nechť žije reaguje na úmrtí hlavního hrdiny (14.11.2022 12:30 v Recenze | Premiéry)
- TV tipy: Hostitel Rambo beze stopy letí ke hvězdám (11.11.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Black Panther je obětí Michaela Kocába (09.11.2022 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Recenze: Vražda v Londýně je detektivka i komedie (07.11.2022 12:30 v Recenze | Premiéry)
- Recenze: Pohádka Jana Budaře Princ Mamánek nevyrovnaně vypráví o lásce a smrti (30.10.2022 10:30 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Princ Mamánek řeší vraždu v Londýně a hledá ďáblovu kořist (26.10.2022 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Trailer: Creed III (18.10.2022 18:53 v Novinky | Trailery)
- Čtvrtý díl Expendables získal datum premiéry (07.10.2022 16:30 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Rozhněvaný muž Buster Keaton spustil tichou revoluci (07.10.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Dobrý šéf prožil tři tisíce let touhy, aby objevil trojúhelník smutku (05.10.2022 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- John McTiernan chystá nový film (04.10.2022 16:20 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Záletník prožil svatbu podle Margot, která se proměnila v ohňostroj marnosti (30.09.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- Sam Raimi natočí Kouzlo (29.09.2022 15:00 v Novinky | Zprávy)
- Sylvester Stallone je Tulsa King v novém teaseru (09.09.2022 15:30 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Radioaktivní matka zrodila hvězdu Bruce Lee (09.09.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- Teaser: Cate Blanchett ve filmu TÁR (26.08.2022 12:30 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Muž v povětří Shazam prožívá tulipánovou horečku a čeká na tramvaj do stanice Touha (12.08.2022 07:30 v Radar | TV tipy)

PREMIÉRA TÝDNE   46/2022

Black Panther: Wakanda nechť žije
7/10

Království Wakanda je ve filmu ohrožováno světovými mocnostmi i novým podmořským národem. Snímek rozšiřuje mytologii superhrdinského světa Marvelu, představuje nové postavy a připravuje živnou půdu pro další díly.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu