10. Conrad Stonebanks (Expendables: Postradatelní 3)
Mel Gibson si díky svým modrým očím, atraktivnímu vzhledu a mužskému charismatu příliš záporných rolí ve své kariéře nezahrál. V roce 2014 mu starší herecký kolega Sylvester Stallone poskytl šanci zahrát si čistokrevného záporáka, odpadlíka a zakladatele týmu Postradatelných, který se postaví bývalému parťákovi Barney Rossovi (Stallone) a jeho týmu. Role beozhledného obchodníka se zbraněmi Gibsonovi sedla jako ulitá a jeho postava je jasným highlightem celého filmu, který je jinak spíše průměrným sequelem nevyrovnané akční série, jejíž budoucnost je zatím stále ve hvězdách.
9. Justin McLeod (Muž bez tváře)
V roce 1993 Mel Gibson režijně debutoval a sám si zahrál v nečekané roli v obličeji znetvořeného bývalého učitele Justina McLeoda, který se spřátelí s malým chlapcem Chuckem (herecky zde ve filmu debutoval Nick Stahl), kterému vypomůže s učením, přičemž se stane trnem v oku svému okolí, které ho podezřívá, že s malým chlapcem udržuje více než jen otcovský vztah. McLeod byl znetvořen při autonehodě, při níž zemřel jeden jeho žák a také byl kdysi podezříván z údajného sexuálního obtěžování jiného chlapce. Pohledný herec si schválně vybral roli znetvořeného muže, která nespadala do jeho obvyklé herecké škatulky sympatického, lehce vyšinutého dobrodruha, jak si ji vytvořil v sérii Smrtonosných zbraní. I když z McLeoda neudělal sexuálního predátora, ale jen do sebe uzavřeného podivína, patří tato role k jeho nejneobvyklejším a nejlepším.
8. Bret Maverick (Maverick)
Na druhé straně šarmantní hazardní karetní hráč Bret Maverick byl typický Mel Gibson tak, jak jsme ho na začátku 90. let znali - mužný, charismatický sympaťák s jasně modrýma očima a rošťáckým úšklebkem. Divácky oblíbená westernová komedie Maverick, kterou natočil Gibsonův dvorní režisér Richard Donner, patří k čistě oddechovým záležitostem, ale na typicky donnerovsky vysoké profesionální úrovni. Gibsonovi tato odlehčená herecká poloha velmi svědčila a jeho herecké partnerství s atypicky obsazenou a většinou "vážnou" herečkou Jodie Foster nepostrádalo pověstnou hereckou chemii a jiskru. Celkově velmi příjemná podívaná.
7. Tom Mullen (Výkupné)
V roce 1996 si Gibson zahrál multimilionáře Toma Mullena, zakladatele a majitele úspěšné letecké společnosti, kterému unesou syna a požadují za něj výkupné 2 miliony dolarů. Tom však brzy zjistí, že únosci mu syna vrátit živého nehodlají a on se musí postarat sám o to, aby únosce dopadl a svého syna zachránil. Gibson zde věrohodně vystihl civilní postavu muže zahnaného do úzkých a hraje tentokrát bez svého typického úsměvu, dalo by se říci "vážně", a i když role ve Výkupném není role shakespearovská, vyžadovala od Gibsona trochu jinou polohu, než na jakou byl zvyklý. Jeho "bolestný" herecký výkon byl také ovlivněn operací apendixu, kterou prošel v průběhu natáčení. Gibson byl za svůj herecký výkon nominován na Zlatý glóbus v kategorii drama. Byla to jeho první ze dvou hereckých nominací na tuto cenu. O čtyři roky později byl na stejnou cenu nominován za výkon v komedii Po čem ženy touží, tentokrát v kategorii komedie/muzikál.
Ze zcela jiného soudku byla Gibsonova další role v komediálním thrilleru Spiknutí, na němž spolupracoval znovu s Donnerem. Gibson si tu zahrál neurotického newyorského taxikáře Jerryho, který sleduje a sbírá články o nejrůznějších konspiračních teoriích a také je tajně zamilovaný do právničky Alice (Julia Roberts), která Jerryho bere jen jako trochu pošahaného podivína. Ačkoliv film Spiknutí trpí žánrovou nevyvážeností mezi thrillerem a komedií, Gibson tu v roli paranoidního Jerryho skutečně exceluje.
5. Princ Hamlet (Hamlet)
V roce 1990 si Gibson vyzkoušel skutečnou shakespearovskou roli, kterou si touží zahrát jednou za život snad každý herec. Prince Hamleta v adaptaci klasické Shakespearovy tragédie, kterou natočil zkušený Franco Zeffirelli. Gibson se pro roli výčitkami stíhaného dánského prince velmi hodil a odvedl zde dobrý herecký výkon, který sice v kontextu shakespearovských filmových adaptací stojí ve stínu slavnějších předchůdců (Laurence Olivier) a následovníků (Kenneth Branagh), ale ostudu si jím Gibson rozhodně neudělal.
4. detektiv Skinner (Million Dollar Hotel)
V roce 2000 si Gibson zahrál vedlejší roli speciálního agenta FBI, detektiva Skinnera, který přijede do hotelu v Los Angeles, aby vyšetřil vraždu syna milionáře. Skinner trpí zvláštní bolestivou nemocí, díky níž musí mít zafixovaný krk. Tento hotel obývají rozličné, ale bizarní postavy, mezi nimiž musí Gibsonův stoicky úsečný detektiv najít vraha. Million Dollar Hotel, natočený podle námětu hudebníka Bona z U2, byl v USA propadákem, ale tento roztomile podivný snímek poskytl Gibsonovi další netypickou postavu, v níž herec prokázal, že má hodně široký herecký rejstřík.
3. William Wallace (Statečné srdce)
A nyní už přichází ke slovu trojice Gibsonových nejklasičtějších rolí, z nichž jsem nejdříve vybral tu udatného skotského horala Williama Wallace, který se v 13.století postavil do čela odporu proti anglickému králi Eduardovi I., proslulého svou krutostí. Gibson natočil epicky výpravný a náležitě brutální historický snímek, což Akademie ocenila Oscarem za režii pro Gibsona, který zde režíroval opět sám sebe v hlavní roli. Často tu nechává kameru spočinout na své mužné a ošlehané tváři a ke slovu přichází i jeho pověstné modré oči. Gibson tu na vrcholu své herecké slávy stvořil nesmrtelnou postavu-legendu, pro níž by jen těžko mohl najít vhodnějšího představitele než sebe.
2. Max Rockatansky (Šílený Max a sequely)
Druhou nejslavnější Gibsonovou rolí je ta vůbec první, která ho proslavila, v Austrálii natočený postapokalyptický akční snímek Šílený Max, který natočil George Miller. Mladý Gibson tu hraje policistu Maxe Rockatanskyho, který se snaží zastavit řádění "punkáčského" motorkářského gangu, který se vyžívá v terorizování a znásilňování nevinných obyvatel. Poté, co se obětí řádění stane i Maxova manželka Jessie, se z policisty Maxe stává Šílený Max. Původně levné béčko získalo lety kultovní status, který vyprodukoval dva přímé sequely a jeden reboot. A z neznámého Američana žijícího v Austrálii nadobro udělal velkou hvězdu.
1. Martin Riggs (Smrtonosná zbraň a sequely)
Gibsonův status akční hvězdy pak potvrdil akční snímek, policejní buddy movie Smrtonosná zbraň, na kterém poprvé spolupracoval s Richardem Donnerem. Gibson tu jedinečným a neopakovatelným způsobem podle geniálního scénáře Shanea Blacka zahrál sebevražedného detektiva Martina Riggse, který je do nového případu přidělen ke zkušenému policistovi Rogeru Murtaughovi (Danny Glover). Oba se přes počáteční neshody stanou sehranou dvojkou těžící ze svých povahových protikladů. Také Smrtonosná zbraň se díky své popularitě dočkala tří přímých sequelů a jednoho televizního zpracování.
Čestná zmínka: Filmy, které se do top 10 nevešly:
Gallipoli
Rok nebezpečného života
Řeka
Bounty
Air America
Navždy mladý
Odplata
Po čem ženy touží
Znamení
Údolí stínů
The Singing Detective