ČÍNA
Nejúspěšnějším čínským filmem roku 2016 je epický, ekologicky laděný fantasy snímek Mei ren yu (Mořská panna). Natočil ho Stephen Chow, od něhož jsou v našich končinách známy dva mimořádně vtipné snímky, mísící kung-fu s absurdním humorem (Shaolin fotbal a Kung-fu mela). Chowova Mei ren yu nese pečeť svého tvůrce, protože je opět plná jeho typického absurdního humoru. Kung-fu tentokrát Chow vyměnil za podivné ekologické poselství v příběhu o mořské panně, která se zamiluje do místního byznysmena. Chowův snímek zde utržil neuvěřitelných cca 527 milionů dolarů, čímž se stal v Číně suverénně nejvydělečnějším filmem roku. Mei ren yu je díky tomu i dvanáctým komerčně nejúspěšnějším filmem roku celosvětově. S velkým odstupem druhá zde skončila výše zmíněná Zootropolis: Město zvířat s 236 miliony.
NOVÝ ZÉLAND
Na Novém Zélandě se nejúspěšnějším filmem roku stala komedie domácího režiséra Taika Waititiho Hunt for the Wilderpeople, který se hrál na filmovém festivalu v Karlových Varech pod názvem Hon na pračlověky. Doma vydělal 8,6 milionu. Možná se to nezdá jako moc, ale druhým filmem v pořadí zde byl animák Hledá se Dory s pěti miliony. A například Rogue One: Star Wars Story zde dosud vydělal dva miliony. Taika Waititi (ne, není to žena) má každopádně už zaděláno na hollywoodskou kariéru, neboť jeho novinkou je už "poctivý" hollywoodský blockbuster Thor: Ragnarök, kterým definitivně překročil hranice své domoviny.
NĚMECKO
Německým nejúspěšnějším filmem roku s tržbami 23, 1 milionu je domácí komedie na téma uprchlíků jménem Willkommen bei den Hartmanns (Vítejte u Hartmannových), kterou natočil německý herec a režisér Simon Verhoeven, v našich končinách asi docela neznámý. Na rozdíl od obou předchozích zemí, tato komedie nebyla nejúspěšnějším filmem roku (byla až osmá), ale prvním domácím snímkem roku. Německý žebříček Box Office ovládla Hledá se Dory s 35 miliony.
MEXIKO
Mexickým nejúspěšnějším filmem roku byla komedie ¿Qué Culpa Tiene el Niño?, která skončila v celkovém pořadí žebříčku Box Office na třináctém místě s tržbami 14,5 milionu. Místní hvězda Karla Souza, známá ze seriálu Vražedná práva, zde hraje ženu, která po jedné "rychlovce" otěhotní. Mexický žebříček jinak ovládnul Captain America: Občanská válka, který v Mexiku utržil přes 41 milionů.
FRANCIE
Francouzský žebříček Box Office tento rok ovládla domácí komedie Les Tuche 2 - Le rêve américain (Zbohatlíci 2 - americký sen), která utržila 32,5 milionu. Druhá Zootropolis: Město zvířat utržila o něco méně (31,8 mil.) Jde o sequel komedie Zbohatlíci z roku 2011. V komedii ve stylu Buranů z Beverly Hills hrají Jean-Paul Rouve a Isabelle Nanty.
ISLAND
Na Islandu se v tomto roce nejvíce chodilo na novinku místního hrdiny, který prorazil už i v Hollywoodu. Tím není nikdo jiný než Baltasar Kormákur. Ten si odskočil domu po Everestu, aby natočil psychologický thriller Eiðurinn (Přísaha), který zde vydělal 557 tisíc dolarů. Pro srovnání, na druhém místě skončil Sebevražedný oddíl se sumou 496 tisíc.
ITÁLIE
Italské pokladny smetla domácí komedie Quo vado? s domácí hvězdou, hercem Checco Zalonem. Tento snímek režiséra Gennara Nunzianteho zde vydělal ohromných 72,6 milionu, což je nejen zdejší nejlepší letošní výsledek, ale jeden z nejlepších výsledků v této zemi vůbec. Pro srovnání, kupříkladu třetí Hledá se Dory zde utržila 17,4 milionu.
NORSKO
Norský žebříček nejúspěšnějších filmů roku 2016 patří dramatu z druhé světové války Kongens nei (Králova volba), které se odehrává v roce 1940 během německé invaze do Norska. Tento snímek režiséra Erika Poppeho zde utržil 8,8 milionu. O Kongens nei ještě možná ještě uslyšíme, neboť se propracovala do oscarového shortlistu devíti nejlepších zahraničních filmů. Druhým nejúspěšnějším filmem v Norsku byla komedie Než jsem tě poznala s 5,3 miliony.
JIŽNÍ KOREA
Tržby v Jižní Korei patřily zombie thrilleru Vlak do Pusanu, který ovládnul první místo s částkou 80, 6 milionu. Vlak do Pusanu je u nás celkem dobře známý díky tomu, že se u nás promítal na letošní přehlídce asijské kinematografie Filmasia. Pro srovnání, třetí Captain America: Občanská válka v této zemi tržil necelých 63 milionů.
JAPONSKO
Japonské žebříčky Box office ovládnul rovněž domácí titul, kterým bylo anime Kimi no na wa. (Tvoje jméno) režiséra Makoto Shinkai. Ten se svým anime navazujícím na tradici japonské školy anime, kterou symbolizuje především jméno Hayao Miyazaki, vydělal neuvěřitelných 177 milionů, což je vůbec druhý nejlepší výsledek v Japonsku. Lépe už si vedla jen Cesta do fantazie zmíněného Miyazakiho. Na třetím místě je s velkým odstupem Zootropolis: Město zvířat se 70 miliony.
ŠPANĚLSKO
Španělský žebříček nejúspěšnějších filmů roku ovládlo nové fantasy režiséra Juana Antonia Bayony Volání netvora: Příběh života, které zde utržilo 27,5 milionu a ve většině zemí, včetně Spojených států ho premiéra teprve čeká. Druhý zde skončil Tajný život mazlíčků s necelými 24 miliony.
ČESKÁ REPUBLIKA
Na konec se podívejme, který snímek byl nejúspěšnějším filmem roku u nás. Filmem roku se stala pohádka Anděl Páně 2, která vydělala 2,6 milionu dolarů (zhruba 85 milionů korun) a těsně tak porazila druhý Tajný život mazlíčků s 2,5 miliony. Druhým nejúspěšnějším domácím filmem roku je Lída Baarová na pátém místě se dvěma miliony. Třetím nejúspěšnějším domácím filmem je pak Bezva ženská na krku na devátém místě s 1,8 milionem.
Všechny tržby jsou uvedené v amerických dolarech.