Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Wilsonov

Recenze: Macháček s Dykem pátrají ve Wilsonově po vrahovi

Vydáno: 08.10.2015 07:00 v sekci Recenze | Premiéry - Jan Varga | foto: Falcon

Wilsonov je s přehledem jedním z nejhorších letošních českých filmů. Přesto, že se na jeho natočení podíleli tvůrci, kteří už mají za sebou ledacos kvalitního, a že v něm hrají herci, kteří jsou za jiných okolností schopni velmi dobrých hereckých výkonů.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Navíc byl zřejmě na české poměry dost drahý, což je ve výsledku dost smutné.

Vojtěch Dyk, Jiří Macháček ve filmu / WilsonovDěj je velmi volně inspirován stejnojmennou goticky – hororovou povídkou spisovatele Michala Hvoreckého, jež je částečně podložena skutečnými událostmi, kdy se krátce po skončení první světové války v roce 1918 představitelé Bratislavy rozhodli prohlásit ji nezávislým městem, které pojmenovali na počest tehdejšího amerického prezidenta Woodrowa Wilsona jednoduše Wilsonov (nicméně hned roku 1919 se Bratislava stala součástí Československa). Povídka je pak o tom, že ve Wilsonově začne řádit neznámý vrah/bestie, tudíž je zavolán na pomoc americký detektiv Aaron Food (ve filmu ho hraje Jiří Macháček).

Filmaři však vážně míněnou a atmosférickou povídku přetvořili v parodii na gotické horory (nebo na co vlastně), do níž přidělali jednak romantickou linii mezi policejním čekatelem a mladou Židovkou (Vojta Dyk a Táňa Pauhofová), celou řadu vtipů na téma negři a Židi a dále zápletku točící se kolem toho, že starosta Wilsonova (Richard Stanke) chce město připojit k USA coby jejich 49. stát (tehdy měly USA jen 48 států).

Jiří Macháček ve filmu / WilsonovTěžko říct, co se v průběhu natáčení semlelo, že finálním produktem je tak příšerný paskvil. Když režisér Tomáš Mašín natočil před šesti lety působivé a poměrně povedené 3 sezóny v pekle, tak by tehdy asi nikoho nenapadlo, že jeho další snímek dopadne takhle. Scénáře Marka Epsteina zas sice nelze ani vzdáleně nazývat skvostnými, ale něco tak strašného jako Wilsonov dosud nezplodil (za předpokladu, že výsledná podoba filmu alespoň trochu odpovídá scénáři). Celková odbytost projektu (vyjma působivé výpravy a jiných production values) vyvolává dojem, jakoby tvůrci film natočili čistě jen kvůli penězům a bylo jim úplně jedno, co z toho nakonec vyleze. Z jak úplně jiného světa pak působí jejich často opakovaná vyjádření, že Wilsonov se snaží připomínat staré parodické krimi komedie jako Adéla ještě nevečeřela. Pokud Wilsonov něco připomíná, tak jedině snad o dost horší variaci na Mazaného Filipa kříženého s Kameňákem, který Adélu vyhulil a měl po ní dost špatný trip.
Jde totiž o film opravdu vzácně nepodařený snad ve všech možných ohledech. Je vrcholně nekonzistentní, nesmyslný, buranský, mimořádně špatně napsaný a režírovaný, zoufale nevtipný, hloupý, rasistický, sexistický, šovinistický a antisemitský. Jeho hlavním hrdinou je arogantní hulvát, jehož charakter čítá všechny výše zmíněné vlastnosti, ve vedlejších rolích tu máme neschopného břídila a nadrženou blbou pannu a všelijaké další karikatury, které nejsou ani omylem sympatické, a těžko si k nim divák vytvoří jakékoli pouto.

Tím nechci říct, že nemůže existovat dobrý film, který bude obsahovat kupříkladu rasistické nebo sexistické vtipy. Jistě může (Borat, Diktátor…), ale musí být dobře natočený, dobře zahraný a ty vtipy musí být dobře napsané, přičemž Wilsonov nesplňuje ani jedno, a o to víc to pak bolí. Wilsonov dokonce ani většinou neobsahuje ony vtipy – on totiž obsahuje jen pointy těch vtipů, které pak, absolutně vytržené z kontextu, výrazně ztrácejí na smyslu i na vtipnosti.

Fotografie z filmu / WilsonovAsi nejlépe vystihuje celkovou atmosféru filmu tato scénka: Macháček a Dyk jsou znenadání zavoláni k případu Židovky (Pauhofová), kterou údajně posedl démon. Dorazí na místo a spatří dotyčnou ženu, jak se kroutí v křečích, různě sebou škube, teče jí pěna z pusy a vykřikuje „Pode! Pode! Pode!“. Macháček okamžitě usoudí, že jde o typické příznaky posednutí jakýmsi babylónským démonem a složí dohromady obří nástavec na vrták vyrobený z kříže, na němž byl ukřižován Ježíš Kristus (!), a který nosí pro podobné případy neustále u sebe (vrták i nástavec) v objemné truhlici. Pak řekne, že je třeba posedlé přetnout míchu, načež jí začne vrtákem vrtat do břicha (!). Než k tomu však dojde, tak se ukáže, že žena ve skutečnosti posedlá nebyla, celou dobu se jen snažila říct „Podejte mi prosím vodu!“ a zmítala sebou proto, že měla halucinace, neb se předávkovala prášky, které jí doktor předepsal na předovulační agresivitu (!).

Těžko si to lze vysvětlit jinak, než že tvůrci filmu mají úplně pomýlený smysl pro humor, který je mi naprosto cizí, nebo že ten humor jednoduše odflákli a něčím ty dialogy prostě zaplnili, aby se neřeklo. Přitom naprostá většina jejich „humoru“ je v lepším případě nevtipně dadaistická a nesmyslná, v horším případě urážlivá, avšak v každém případě primitivní a mnohdy také ohromně WTF. Viz také:

 • Američan Food mluví plynule dokonalou češtinou, protože prý měl českou kojnou. Na břiše má vytetovaný velký nápis „God Bless“, jehož smysl mi ušel. Legitimuje se jako agent FBI, přičemž v té době ještě FBI neexistovala. A do Wilsonova dorazí v doprovodu černošského sluhy, kterého „koupil na nádraží ve Vídni, protože v USA už dneska slušnýho negra neseženeš.“
 • Zápletka týkající se onoho vraždění je totálně nesmyslná a nepochopitelná (zdá se, že Epstein skutečně neumí napsat smysluplnou kriminální zápletku, viz též Ve stínu a Pohádkář).
 • V celém filmu se vyskytují téměř výhradně současné americké vlajky s padesáti hvězdičkami.
 • Foodova historka o holičce, která podřezávala své zákazníky, protože předtím třicet let strouhala jablka a od té doby nesnesla pohled na ohryzek.
 • Zaměstnanec pitevny jménem Mitt, který se hrdinům představí větou „Mitt, ke smrti nit.“
 • Velmi podezřelé střídání dnů a nocí.
 • Místa činu, jež na mapě tvoří pravidelný šestiúhelník, které ovšem Food spojí do tvaru židovské hvězdy (a nazývá ji pentagramem), přičemž uprostřed se samozřejmě nachází co? No přece vrahův tajný úkryt.
 • Scéna, v níž kolem Fooda projde na wilsonovském náměstí pasáček s vepři, načež Food zahlásí: „Podělaná díra. Tady by se srazil pinďour každýmu.“
 • Scéna, v níž Food vleze do hospody, poručí si panáka a ukáže na svého černošského otroka se slovy: „Jemu nalej taky, ať ví, jak se moh mít, kdyby se narodil bílej.“
 • Scéna, v níž jeden ze záporáků zmizí z divadelního jeviště velkým propadlem, načež Food při pohledu na propadlo udiveně řekne: „Černá díra.“
 •  Scéna, v níž někdo náhodou ustřelí zmenšenému modelu Sochy svobody pochodeň tak, že zbylý pahýl velmi věrně připomíná ruku se vztyčeným prostředníčkem.
 • Scéna, v níž Food v pitevně zabité dívce nejprve důkladně prohněte ňadra, pak jí vrazí ruku do rozkroku a za doprovodu mlaskavých zvuků prohlásí: „Všechny orgány má na svým místě.“

Fotografie z filmu / WilsonovProblém je v tom, že podobných věcí jsou ve Wilsonově tuny. Vtipné nejsou, smysl nedávají a srovnávat je s Adéla ještě nevečeřela je urážkou Oldřicha Lipského a Jiřího Brdečky. Analýza toho, co všechno je ve filmu špatně, by byla dost možná delší než původní Hvoreckého předloha. Snímek působí dojmem, jako by od začátku vznikal s tím, že českým divákům to stejně bude jedno, jestli bude kvalitní, protože nakonec stejně schroustají všechno, protože už mají ze všech těch špatných českých komedií snížený práh bolesti a hodnotící laťku někde hodně nízko, a ti nejotupělejší se tomu možná i ze srdce zasmějí a ještě pak film budou hájit v diskuzních fórech před zlými a nepřejícími kritiky a recenzenty. Ocenit tak lze opravdu jen dobovou výpravu a to, jak film vizuálně vypadá (což je ale dáno rozpočtem, nikoli schopnostmi tvůrců) a celkem energickou tepající hudbu, která připomíná soundtrack Hanse Zimmera ze Sherlocka Holmese. Zbytek je bohužel k uzoufání.

Originální trailer filmu Wilsonov
 

SPOILERY!!!

Na konci (pokud jsem ho správně pochopil) se odhalí, že onou vraždící příšerou, která do té doby vypadala dost podobně jako vlkodlak z Amerického vlkodlaka v Paříži, byl úplně normální člověk v gorilím převleku, který byl tak vysoký proto, že chodil na chůdách, a nadlidskou sílu měl proto, že si píchal do srdce nějaké chemikálie. Hlavním záporákem se ukáže být T. G. Masaryk, který to celé spunktoval, aby mezi lidmi rozšířil strach a mohl snadněji připojit Slovensko i s Wilsonovem k České Republice. Jeho poskok z řad wilsonovské policie na konci utone v Dunaji a před potopením zakřičí „Ať žije Československo!“ a z pistole, s níž po celou dobu všechny ohrožoval, mu vystřelí česká vlaječka. Z Foodova otroka-negra se nakonec vyklube maďarský investigativní novinář v utajení. Pak najednou úplně náhodně exploduje divadlo a Aaron Food odjede spolu se zamilovanými Dykem a Pauhofovou po Dunaji do Casablanky, kde se prý přemnožili zombies. Fakt.

[Recenze původně vyšla na filmovém blogu FilmSpot.cz.]


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Hm, tak nevím, ale celá tahle "recenze" mi přij... (wxa, 08.10.2015 12:56) Reagovat

  Hm, tak nevím, ale celá tahle "recenze" mi přijde jako vykradenej text Františka Fuky z jeho blogu. Čili nějaký meta-meta humor?

  • Re: Hm, tak nevím, ale celá tahle "recenze" mi přij... (Jan Varga, 08.10.2015 14:23) Reagovat

   Nikoli, před napsáním textu jsem četl pouze oficiální materiály poskytnuté distributorem a recenzi na Novinkách a na Aktuálně (a slyšel pár názorů od kolegů).

   • Re: Hm, tak nevím, ale celá tahle "recenze" mi přij... (wxa, 08.10.2015 16:32) Reagovat

    Podobnost obou textů je nicméně zarážející, nemáte ten dojem?

    • Re: Hm, tak nevím, ale celá tahle "recenze" mi přij... (Jan Varga, 08.10.2015 18:09) Reagovat

     Tak jsem si tu recenzi přečetl a nezdá se mi nijak zvlášť podobná, vyjma hodnocení a toho, že jsou v ní též obsaženy spoilery ohledně závěru. Podobný je jen ten výčet několika wtf scén, ale s tím se z hlediska obsahu nedá nic dělat, neb jde o citace z filmu...

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
TV tipy: 14. 8. 2020 - 20. 8. 2020
TV tipy: Captain America a Ivanhoe rozpoutali občanskou válku, během které prožili nejdelší den Druhá polovina srpna už přece jen v televizních programech vypadá trochu lépe a nabízí hned několik zajímavých a mnohdy i zapomenutých počinů. Tipem týdne je určitě premiéra komiksovky Captain America: Občanská válka. čtěte zde
Vydáno: 14.08.2020 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kinopremiéry: 33. týden
Kinopremiéry: Lola pořádá v Palm Springs casting na lásku Polovina srpna je v kinech ve znamení údajně příjemné letní indie komedie Palm Springs. Na první místa žebříčků návštěvnosti ale bude útočit především pochybně vypadající tuzemská komedie Casting na lásku. čtěte zde
Vydáno: 12.08.2020 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Palm Springs 8/10
Recenze: Letní komedie Palm Springs si pohrává s časovou smyčkou Nejvtipnější komedie tohoto léta je založená na časové smyčce, jejímž nedobrovolným rukojmím je pohodář Nyles (Andy Samberg), jenž dělá doprovod své přítelkyni na svatbě její nejlepší kamarádky. čtěte zde
Vydáno: 11.08.2020 07:00 v sekci Recenze | Premiéry
0
Top 20 ČR: 32. týden
Top 20 ČR: Trollové odsunuli Havla Animovaná novinka Trollové: Světové turné odsunula z prvního místo domácí snímek Havel. Návštěvnost kin zůstává v době koronaviru stále podprůměrná. čtěte zde
Vydáno: 10.08.2020 14:13 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Alan Parker
Téma: Všechny filmy Alana Parkera seřazené od nejhoršího k nejlepšímu V tomto článku si připomeneme čtrnáct celovečerních snímků britského režiséra Alana Parkera, které si seřadíme od nejhoršího k nejlepšímu či spíše od dobrého k tomu nejskvělejšímu. čtěte zde
Vydáno: 08.08.2020 12:00 v sekci Články | Publicistika
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Kinopremiéry: Samotáři koukají na Postřižiny (01.07.2020 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Django a Anna Kareninová prožívají rok na dědině a řeší případ Sloane (12.06.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- Recenze: Komedie Bourák je totální omyl, ve kterém je všechno špatně (11.06.2020 07:00 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: S Bourákem až na krev (10.06.2020 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Bluray recenze: Nabarvené ptáče doprovází dvouhodinový film o filmu (05.06.2020 12:30 v Recenze | Blu-ray)
- Bourák: trailer nové české komedie (18.05.2020 11:56 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Shrek Třetí a Jiří Suchý jsou dvojčata, která hledají dítě Bridget Jonesové (15.05.2020 07:30 v Radar | TV tipy)
- Bábovky: trailer nové české komedie (13.05.2020 18:51 v Novinky | Trailery)
- Recenze: Modelář Petra Zelenky se odvážně pouští do české i mezinárodní politiky (07.02.2020 12:00 v Recenze | Premiéry)
- Recenze: Komedie Šťastný nový rok je slovensko-česká komediální bizarnost (28.12.2019 07:00 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Amundsen prožívá šťastný nový rok v dokonalé lži (25.12.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Dánská dívka Lucy žije sedm životů a je královnou ročníku (01.11.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Poslední aristokratka a mladý Ahmed putují do Zombielandu (23.10.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Recenze: Nevtipná letní komedie Petra Kolečka Přes prsty je nasáklá sexismem (28.08.2019 12:00 v Recenze | Premiéry)
- Vojtěch Dyk bude Myslivečkem ve filmu Petra Václava (01.08.2019 07:12 v Novinky | Zprávy)
- Zemřel Zdeněk Srstka (29.07.2019 15:23 v Novinky | Zprávy)
- Top 10: kultovní filmy 90. let (20.07.2019 12:00 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Takový normální vozíčkář Kick-Ass se ocitá ve videodromu, kde prožívá lásku z Khon Kaen (12.07.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Nevědomí Strnadovi prožívají svůj soukromý vesmír na báječné dovolené (21.06.2019 07:30 v Radar | TV tipy)

PREMIÉRA TÝDNE   32/2020

Palm Springs
8/10

Nejvtipnější komedie tohoto léta je založená na časové smyčce, jejímž nedobrovolným rukojmím je pohodář Nyles (Andy Samberg), jenž dělá doprovod své přítelkyni na svatbě její nejlepší kamarádky.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2020 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver