9. The Rolling Stones - Love Is Strong (1994) Stouni jsou velcí, dá se asi shrnout "myšlenka" hravého klipu, který připomene béčkové klasiky typu Attack Of The 50 Foot Woman. Triky působí dodnes hodně dobře. Je jasné, že to pro perfekcionistu Fincherova formátu byla výzva. Černobílá je cool.
8. Madonna - Bad Girl (1993) Čtvrtá a (zatím) poslední spolupráce Madonny s Fincherem, který vzal režii klipu poté, co ji odmítl Tim Burton. Vizuálně je ze všech Davidových klipů Bad Girl asi nejbližší kultovní pecce Sedm a následujícím thrillerům. Miluju záběr ulice, který se geniálně prolne do pohledu na barový pult, za který si Madonna usedá. Leckoho potěší Christoph Walken jako anděl, leckoho zase fakt, že Madonnu někdo uškrtí.
7. Madonna - Oh Father (1989) Když jsem se na Oh Father poprvé po letech znovu podíval, hned na začátku mě praštil do očí odkaz na Wellesova Občana Kanea. Pohled na zjevně kulisoidní zasněžený kopec s hrajícím si dítětem a poté záběr skrz okno do místnosti prostě nemohl být náhodný, stejně jako několik dalších wellesovských podhledů a noirová stínohra. Počítačové perly sice dojem kazí, ale jinak pořád pozoruhodná práce. A ta píseň je prostě stále krásná.
6. Sting - Englishman In New York (1988) Příjemně čistý, jednoduchý klip, spoléhající se na černobílou krásu newyorských ulicí. Ta stará paní, která se kromě Stinga často objevuje v záběru kamery, není úplně paní, ale homosexuální ikona Quentin Crisp. A on je také ten v textu písně zmiňovaný Angličan v New Yorku.
5. Madonna - Express Yourself (1989) V době vzniku nejdražší hudební video všech dob s rozpočtem pět milionů dolarů je přiznaně inspirováno němou klasikou Fritze Langa Metropolis, ale Express Yourself je samozřejmě víc sexy. Motiv ženy-kočky a hrátky se stíny na zdech zase připomenou slavný noirový horor Kočičí lidé. Nicméně ani v jednom ze zmíněných filmů si nikdo (na rozdíl od Madonny) nesahá do rozkroku.
4. Nine Inch Nails - Only (2005) V manažerské kanceláři to prostě žije. Dřív než se Trent Reznor podílel na soundtracku pro The Social Network, natočil mu Fincher video ke klipu jeho kapely (nebo spíš projektu) Nine Inch Nails. Na skoro kompletně počítačovém klipu je neanimovaná pouze ruka v úvodu (patřící režisérovi) a auta v pozadí. Celé dílko je na první pohled zjevná fincherovská hračičkárna. To muselo dát příšernou práci... a přitom taková blbost, co?
3. A Perfect Circle - Judith (2000) Kolik už jste viděli klipů, kde je kapela zavřená v nějaké místnosti a hraje svůj song? A kolik z nich bylo invenčních? Fincher se soustředí spíš na instrumenty než na jejich hráče, místo záběrů obličejů členů kapely seká detaily na ruce a nohy, sleduje hráče zezadu nebo tak, že na ně pořádně nevidíme. Obraz vypadá jako by byl klip natáčený na poškozený materiál. Dokonalé a k alternativnímu rocku kapely A Perfect Circle perfektně padnoucí video.
2. George Michael - Freedom '90 (1990) Geniální song, v kterém se George Michael vyrovnává se svou kariérou a hledá nový začátek. V klipu se sám zpěvák neobjeví, pouze shoří, resp. explodují tři předměty ze staršího videa Faith - bunda, kytara a jukebox. Ale ono je to jedno. Fincher vzal největší modelky a modely tehdejší doby (mimo jiné Naomi Cambell, Linda Evangelista nebo Cindy Crawford) a nechal je poflakovat se v starém bytě, krásně je nasvítil, přihodil své oblíbené filtry a vytvořil jeden z nejikoničtějších videoklipů vůbec. Protože komu je víc než pětadvacet a tvrdí, že ho nikdy neviděl, ten lže. Možná načančané nic, ale zároveň absolutní klasika. Mimochodem všimněte si hned na začátku průletu kamery opěradlem židle - předchůdce podobného, ale ještě efektnějšího záběru z Úkrytu.
1. Madonna - Vogue (1990) O prvním místě jsem nemusel dlouho přemýšlet. Černobílá kamera, stylizace podle filmů a fotografií klasického Hollywoodu, Madonna pózující jako Marilyn Monroe, Veronica Lake nebo třeba Marlene Dietrich, prostě estetická lahůdka. MTV chtěla Vogue cenzurovat, ale Madge si bouchla do stolu, a tak všichni mohli (poprvé a rozhodně ne naposledy) vidět její ňadra. Krása. Myslím video.