Oscarová kategorie nazvaná nejlepší zahraniční film je vyhrazena neanglicky mluveným filmům a americká Akademie filmového umění a věd, která každoročně ocenění uděluje, do ní musí z celého světa vybrat pouhých pět "nejlepších" filmů. Letos tímto oscarovým "sítem" prošly tyto snímky: Ida, Leviatan, Mandariinid, Divoké historky a Timbuktu. Utkají se tu tři "postoupivší" ze Zlatých glóbů – jejich vítěz Leviatan, potom Ida a Mandariinid. Trojici pak doplňují argentinské Divoké historky a mauretánský snímek Timbuktu. Z našich kin pak známe Leviatana, Idu a Divoké historky.
Leviatan (Andrey Zvyagintsev)
Ruský snímek Leviatan režiséra Andreje Zvjaginceva, který jsme mohli vidět i v našich kinech, je největším letošním favoritem na získání prestižního Oscara v kategorii nejlepší zahraniční film. Epicky laděné konverzační drama s prvky černého humoru, které se snaží být metaforou současné ruské společnosti, soutěžilo na festivalu v Cannes o Zlatou palmu, kterou sice nezískalo, ale odneslo si cenu za scénář. Leviatan ale sklidil nadšené recenze v zámoří, jmenovitě ve Spojených státech, o čemž svědčí i prestižní cena Asociace zahraničních novinářů sdružených v Hollywoodu, Zlatý glóbus za nejlepší zahraniční film. Leviatan je mimo to nominován i na "britského Oscara", cenu BAFTA v kategorii "nejlepší neanglicky mluvený film". Pokud by letos Leviatan Oscara získal, byl by to druhý Oscar pro Rusko od Michalkova filmu Unaveni sluncem v roce 1994.
Ida (Pawel Pawlikowski)
Teoreticky druhým největším favoritem je černobílý polský snímek režiséra Pawla Pawlikowského Ida. Drama o mladé novicce Anně, která jede navštívit svoji příbuznou Wandu, navazuje svou poetikou i černobílým obrazem na hnutí nových vln v šedesátých letech. Ida dosud získala řadu evropských cen včetně ceny za nejlepší film od evropské i polské filmové akademie. Zároveň se objevila v nominacích na Zlatý glóbus. Zajímavostí je i druhá oscarová nominace pro Idu v kategorii nejlepší kamera. Pokud by Ida Oscara letos vyhrála, byl by to vůbec první Oscar pro Polsko. Naposledy se o něj neúspěšně pokoušela režisérka Agnieszka Holland s filmem V temnotě v roce 2011. Nicméně se lze domnívat, že se Polsko nedočká ani letos.
Mandariinid (Zaza Urushadze)
Snímek Mandariinid (Mandarinky) gruzínského režiséra Zaza Urushadzeho je jedním z černých koňů letošních Oscarů. Film, který se u nás promítal pouze v rámci festivalu Dny evropského filmu, se vrací k válečnému konfliktu v Abcházii v roce 1992. Mandariind se již objevil v nominacích na Zlatý glóbus a je zároveň i vůbec první oscarovou nominací pro Estonsko, jež tento film reprezentuje. A byl by to samozřejmě i první Oscar pro tuto zemi, pokud by zvítězil. Filmy zobrazující absurditu a nesmyslnost války jsou akademiky obvykle vysoko ceněné, ale zisk Oscara by byl pro tento snímek obrovským překvapením.
Divoké historky (Damián Szifrón)
Argentinský povídkový film Divoké historky jsme měli možnost vidět i v našich kinech. Jde o šest divokých historek, které spojuje téma větších i menších nespravedlností a křivd, kterým se člověk nemůže bránit, nechce-li překročit hranice zákona, případně dobrých mravů. Divoké historky byly suverénní v národních argentinských cenách a jejich výběr do prestižní úzké pětice na Oscara nominovaných filmů je pro ně už dostatečným vyznamenáním. Pokud by však Divoké historky uspěly, byl by to již třetí Oscar pro Argentinu. Naposledy zabodoval poměrně nedávno argentinský film Tajemství jejich očí v roce 2009.
Timbuktu (Abderrahmane Sissako)
Největším outsiderem letošních Oscarů je francouzsky mluvené mauretánské drama Timbuktu (jinak africké město ležící ve státě Mali), které se promítalo na mezinárodních filmových festivalech v Cannes a v Karlových Varech. V Cannes navíc získalo cenu ekumenické poroty. Režisér Sissako v něm podal nekompromisní svědectví o náboženském fanatismu, zlobě a touze po moci a mísí tu absurdní humor s tragickými momenty. Podobně jako u filmu Mandariinid se i v případě Timbuktu jedná o vůbec první oscarovou nominaci pro Mauretánii, a v případě, že by Oscara skutečně film získal, byl by to pro tuto zemi pochopitelně i první Oscar.
And The Oscar Goes to…
Největším favoritem letošních Oscarů v kategorii nejlepší zahraniční film je nepochybně ruský Leviatan, který již získal Zlatý glóbus ve stejné kategorii. Těsně v závěsu bude asi polská Ida. Co se týče zbývajících tří filmů, těžko soudit, nakolik jsou jejich šance na získání sošky reálné a nakolik se jedná jen o "pouhou formalitu". Oscar v této kategorii pro jiný film než Leviatana nebo Idu by byl opravdu velkým a nečekaným překvapením.
Šance podle Filmserveru:
- Leviatan 70%
- Ida 15%
- Mandariinid 5%
- Divoké historky 5%
- Timbuktu 5%
Po kategorii nejlepší zahraniční film navážeme ihned s kategorií nejlepší animovaný film. Letošním favoritem je překvapivě snímek Jak vycvičit draka 2. Pětici nominovaných pak doplňují filmy Škatuláci, Velká šestka, Song of the Sea a Kaguyahime no monogatari.
Jak vycvičit draka 2 (Dean DeBlois)
Animovaný sequel z dílny Dreamworks Jak vycvičit draka 2 jsme mohli vidět v našich kinech. Film překvapivě vypálil rybník na Zlatých glóbech favorizovaným snímkům Velká šestka a LEGO příběh. Právě tento fakt je pak i klíčovým v možnosti získání Oscara za nejlepší animovaný film. Jde o druhou oscarovou nominaci pro režiséra Deana DeBloise. Tu první má za první díl Jak vycvičit draka v roce 2011. Spolu s režisérem je nominována i producentka filmu Bonnie Arnold.
Škatuláci (Anthony Stacchi, Graham Annable)
Škatuláky z produkce společnosti Laika jsme rovněž měli možnost zhlédnout v našich kinech a taktéž i oni se objevili v nominacích na Zlatý glóbus. Jedná se o první nominace Anthonyho Stacchiho i Grahama Annablea. Spolu s nimi je ještě nominován animátor a výkonný ředitel společnosti Laika Travis Knight.
Velká šestka (Don Hall, Chris Williams)
Jedno želízko v ohni má letos i Walt Disney v podobě rodinného superhrdinského animáku Velká šestka. Ta figurovala i v nominacích na Zlatý glóbus, kde ale překvapivě zvítězil Jak vycvičit draka 2. Bude se situace opakovat i na Oscarech? V případě vítězství by si cenu odnesli režiséři Don Hall a Chris Williams, který má už jednu nominaci za Bolta - psa pro každý případ z roku 2008.
Song of the Sea (Tomm Moore)
Koprodukční snímek společnosti Cartoon Saloon Song of the Sea inspirovaný keltskou legendou irského režiséra a ilustrátora Tomma Moorea je čtvrtým v pořadí snímků nominovaných v kategorii nejlepší animovaný film. Tomm Moore už přitom jednou nominován byl za film Brendan a tajemství Kellsu v roce 2009.
Kaguyahime no monogatari (Isao Takahata)
Asi největším outsiderem je nominace japonského animovaného fantasy Kaguyahime no monogatari (Příběh o princezně Kaguya) studia Ghibli. Jedná se o první oscarovou nominaci pro jejího režiséra Isao Takahatu. Lze očekávat, že tato nominace vyjde na prázdno podobně jako v případě loňského japonského zástupce Zvedá se vítr.
And The Oscar Goes To…
Za posledních čtrnáct let bodoval v kategorii nejlepší animovaný film s výjimkou japonského tvůrce Hayao Miyazakiho a jeho filmem Cesta do fantazie vždy domácí snímek. Lze tedy předpokládat, že i letos uspěje jeden z trojice amerických filmů, přičemž největší šance na zisk zlaté sošky má animák z dílny Dreamworks Jak vycvičit draka 2, který již v této kategorii uspěl na Zlatých glóbech. Teoretickou šanci má i disneyovská Velká šestka.
Šance podle Filmserveru:
- Jak vycvičit draka 2 70%
- Velká šestka 20%
- Škatuláci 5%
- Song of the Sea 5%
- Kaguyahime no monogatari 0%