Jedna z nejslavnějších závodních her vůbec se konečně dočkala převedení na velká plátna, které jí mohlo náramně slušet, jenže stupínek vítězů, pohár či šampaňské jsou v nedohlednu.
Testosteronem nabité filmy, s kterými se v posledních letech setkáváme, sází hlavně na velké hvězdy, a tudíž se snaží do kina nalákat nejen prvoplánově pánské publikum, ale třeba i jejich drahé polovičky. Jenže tentokrát se na nic podobného nehraje, velká herecká jména jdou stranou drahým autům, z kterých "smrdí" benzín z plátna přímo do sálu.
Ona esence motorového oleje, benzínu a potu, jak snad každý poznal podle názvu, vychází asi z nejslavnější série arkádových závodních her, která spatřila světlo světa již roku 1994. Z hlediska příběhu jí zastínila story o rivalitě mezi automechanikem a pouličním závodníkem Tobeym (
Aaron Paul), a jeho bývalým kamarádem a závodníkem NASCARu Dinem (
Dominic Cooper) - ti se evidentně předháněli už na základce, kdo je větší frajer a lepší v zatáčkách na tříkolce. Nakonec je svede dohromady výhodný kšeft, který následně dostane Tobeyho do vězení a jejich vztah dosáhne úrovně pomsty na život a na smrt. Po propuštění je jeho jediným cílem projet půlku kontinentu v rekordním čase, bez ohledu na podmínku a samozřejmě v ženské společnosti. S pomocí svých přátel se chce zúčastnit také nelegálního závodu a pomstít se vítězstvím nad svým největším soupeřem. A ano, je to přesně tak stupidní, jak to zní.
Musím přiznat, že žádným velkým fanouškem téhle videoherní série nejsem, nějaký díl, možná díly jsem hrál, ale přeci jenom pár neděl už to bude, i tak s menším zabrouzdáním v paměti určitě dokáži ocenit v některých ohledech věrnost adaptace, především v závěrečném závodě. Ale vezměme to popořadě - bývalý kaskadér a trochu i herec
Scott Waugh režijně debutoval přede dvěma lety polodokumentárním válečným dramatem
Act of Valor, ještě s kolegou
Mikem McCoyem, ale jejich počin nikoho zrovna neoslnil, tudíž bylo překvapením spojení jeho jména s takto velkou značkou.
Obavy skeptiků se ale ve výsledku bohužel vyplnily. Může to znít příliš ostře, jenomže bezpohlavní režie jakoby kopírovala nudná úvodní intra, na která stejně nikdo nekouká a okamžitě mačká tlačítko na přeskočení, které jaksi ke vstupence na pokladně nedostanete. Tudíž citové výlevy hrdinů, či tragické momenty nutí pouze koukat na hodinky, protože naopak nejsou ani natolik stupidní, aby byly nechtěně směšné. Nemůžou za to jen charaktery postav, ale ve velké části i samotní herci, v čele s Aaronem Paulem, jehož několik samostatných scén by skvěle padlo do nějakého hororu (jako pohled na narušeného úchyla při plánování další vraždy).
Abych pořád jen nehanil, pár zajímavých, dobře řemeslných nápadů alespoň v té akci najdeme, naneštěstí jsou povětšinou okamžitě vystřídány „wtf“ momenty. Nezáleží, jestli vyloženě surově vsunutou akcí, protože dlouho nic nevybouchlo, tak natankujeme za jízdy na dálnici jako "správní borci", nebo dalším nezvládnutým emocionálním výlevem (několikanásobné brečení Aarona Paula za volantem se určitě brzo dočká nespočtu parodií), jenž ten předchozí světlý okamžik okamžitě pohřbí.
K NEkvalitám příběhu
Need for Speed se skoro nesluší nevyjadřovat - klišé z akčňáků 80. a 90. let lze dnes brát pouze s nadhledem a ironií, viz poslední dvě
Rychle a zběsile s „The Rockem“, kde by se tvůrci měli učit od základů. Dialogy, jaké vkládají do úst hrdinům, jsou místy na pokraji vyzvracení a k smutku je, že způsobí natěšení na ony průměrné akční scény, kterých stejně není dostatek. Jakékoliv sebemenší logické pochody nebo smyslu dávající řešení situací zůstává pořád na startu, přičemž auta dávno projíždí cílem, což by úplně nevadilo, kdyby se velkou část stopáže nekecalo. Samotná délka nekonečných 130 minut je velkým kamenem úrazu, kterému by nepomohlo ani obroušení o třetinu.
Použití triků s velkou rezervou kvůli „reálnosti“ závodů nebo bouraček byl mimo jiné určitě atraktivní nápad, bohužel jeho převedení do praxe v tomto případě znamená pouze ještě větší digitální dojem než použití standartního CGI.
A onen velký závěrečný závod? Pokud mě paměť nešálí, drží se velmi přesně hry - policejní vrtulníky snažící se zastavit superrychlá auta s bambilióny koní, slabé policejní „kraksny“ se stejným marným úsilím, i ten žlutý autobus určitě bude narážka vyloženě pro fanoušky. Asi už ani nemá smyslu se pozastavovat nad tím, že vítěz získá auta soupeřů, takže jasná volba je poslat ostatní soupeře do totálního „crashe“. Zarytí fanoušci budou určitě obhajovat, že film je přeci velmi věrným převedením na velká plátna, ale přeci co funguje ve hře, málokdy funguje před kamerou a tady je jasný příklad.
Nejspíš si dokážu představit, že alespoň automobiloví fandové by mohli být ve výsledku spokojeni a samozřejmě ti herní, i když asi ne tolik, jak by čekali. Ale všichni ostatní ať raději sáhnou po nedávno vydaných
Rivalech na DVD.
Český trailer filmu Need for Speed