![Martine McCutcheon, Hugh Grant ve filmu Láska nebeská / Love Actually](/img/17107.jpg)
Americké rodinné drama o malé Susan, která znovu začala věřit na Santu, zhudebnil před téměř dvaceti lety Bruce Broughton. Tento americký skladatel napsal za svou kariéru hudbu k desítkám zejména televizních filmů, tudíž není zas tak nepravděpodobné, že jste jeho jméno ještě nikdy neslyšeli. Zázrak v New Yorku byl jedním z jeho největších projektů a popral se s ním opravdu s velkou grácií. Soundtrack obsahuje třicet tracků, kde Broughton zapojuje celý symfonický orchestr. Mezi smyčci a dřevěnými dechy jasně dominují zvonky, které hudbě dodávají právě ten vánoční zvuk. Perfektním zástupcem magického soundtracku je hned úvodní skladba Main Title.
Vánoce z troch jiného úhlu nabízí Polární expres. Více než na instrumentální hudbu Alana Silvestriho dává důraz na zpívané koledy. Santa Claus Is Coming To Town v podání Franka Sinatry nebo Ben Crosby a jeho White Christmas posluchače vrací v čase do doby, kdy nebylo všechno jenom převlečený popík. Třeba klasika Winter Wonderland (která má po celém světě na sto padesát verzí) je od The Andrews Sister naprosto autentická a song z třicátých let zní o osmdesát let později pořád stejně čarovně. Ale to není vše, na soundtracku uslyšíte zpívat také Toma Hankse nebo frontmana The Aerosmith Stevena Tylera.
Nesmíme zapomenout také na jeden vánoční muzikál. Danny Elfman zhudebnil povídku Tima Burtona, kterou v roce 1993 natočil Henry Selick. Ukradené Vánoce nabídnou všechno, na co jsme u Elfmana zvyklí z jeho běžných prací, ale jako bonus zde fungují nejen vánoční melodie, ale i originální zpívané písně. Takže pokud hledáte něco netradičního, určitě sáhněte po tomto OSTčku.
Kdo by na Vánoce zapomněl pustit si ten perfektní sváteční film, v němž Bruce Willis měl ještě vlasy? Ano, Smrtonosná past v topce vánočních soundtracků nechybí. A proč taky? Vedle dramatické a tajuplné hudby Michaela Kamena (který mimochodem skládal pro Smrtonosnou past i zbraň) se na soundtrack vešla ještě celá řádka vánočních songů. Winter Wonderland, Christmas In Hollis, Let It Snow nebo i Bruce si v jednom momentě zabrouká Jingle Bells. Kdo by to s těmi Vánocemi jednoduše nerad přeháněl, Die Hard OST je pro něj jako stvořený.
Mám dojem, že není třeba nikterak obhajovat, proč se zrovna tenhle soundtrack objevil v našem výběru. Může být vůbec něco vánočnějšího než John Williams? Snadno si snad vzpomenete na Williamsův vánoční motiv z Kamene mudrců, ale tady je svátečně laděno úplně celé album. Jeho po všech stránkách dokonalá práce s orchestrem, který rozvíjí hlavní téma prvního dílu (za nějž byl dokonce nominován na Oscara), je jen jedním z mnoha aspektů, jenž tento soundtrack posouvají daleko před ostatní vánoční alba. Home Alone 2 OST je rozdělen na dva disky, které dohromady tvoří devětadvacet tracků. Z nich jednoznačně vyčnívá Christmas Star, kde úžasnou kompozici dokresluje smíšený dětský sbor.