Nová technologie 4DX, která kromě sledování obrazu diváka zapojuje do dění i dalšími speciálními efekty jako pohybem sedaček, vůněmi, světly či větrem, se poprvé představuje v České republice. Stojí za to?
Od doby, kdy všichni filmoví fandové seděli v kině na revolučním
Avatarovi a obdivovali kouzla třetího rozměru, už uplynul nějaký ten rok. Za tu dobu jsme si na 3D už zvykli a bereme ho vlastně jako takovou samozřejmost, která už nikoho nepřekvapí. Samozřejmě, že některé další pokusy o převádění filmů do nového formátu, dopadly dost směšně, ale mnoho režisérů už prokázalo, že když se s ním umí pracovat, může být zážitek opravdu fantastický a jen těžko popsatelný.
Jenomže 3D už kinařům přestává stačit a proto síť kinosálů Cinema City přichází se žhavou novinkou, která má název 4DX. O co vlastně jde? Principem technologie je to, že v průběhu sledování vybraného filmu by se měly zapojovat i další smysly než jen zrak a sluch. V určitých momentech se tak začne s diváky hýbat sedačka, vát na ně větřík, občas stříkat voda nebo ucítí lehký úder do zad nebo hýždí. To vše by mu mělo umožnit film více prožít a dodat klasickému zážitku z kina úplně nový rozměr.
První kina využívající tuto technologii byla otevřena už v roce 2010, velikou expanzi ale zažila až v příštích dvou letech, kdy se otevřely specializované sály v Rusku, Brazílii, Peru, Číně, Thajsku, Izraeli a Mexiku. V letošním roce už statistiky zaznamenávají více než 600 milionů lidí, kteří tuto projekci navštívili. 23. května 2013 jsme se dočkali i v České republice, kdy byl v Cinema City Nový Smíchov slavnostně otevřen první sál využívající koncept 4DX. Den předtím bylo novinářům umožněno novou technologii "otestovat". Jaké jsou tedy první dojmy?
Přiznám se, že dost rozpačité. Na novinářském dnu byly jako ukázky 4DX prezentovány dva spoty, akční scéna ze
třetího Iron Mana, trailer na
druhé G.I. Joe a úvodní sekvence z animáku
Croodsovi. Měl-li bych to komplexně shrnout, musím napsat, že technologie má ještě určité mouchy v podobě toho, že některé efekty byly o setinku vteřiny opožděné oproti dění ve filmu, takže ony pohyby sedaček působily malinko zvláštně, což ale věřím, že se ještě "vychytá".
![](//img.youtube.com/vi/sLYPT9GSX6I/0.jpg)
4DX Cinema City Nový Smíchov
Upřímně řečeno mě žádný z vychvalovaných přídavných efektů nějakým způsobem neoslovil. Hýbání sedadel mi spíš evokovalo atrakci na pouti, simulace letící kulky je spíše vzduchem, který vám foukne do uší, o použitých vůních asi nejsem relevantní cokoli sdělovat, neboť v době testování jsem byl lehce nachlazen. Líbilo se mi naopak blikání světel v sále jako simulace výbuchů a poměrně nečekaná sprška vody (která byla spíše rozstříknutím páry).
Jak rychle se společnosti Cinema City investice vrátí, absolutně netuším, neboť rozdíl mezi klasickou vstupenkou a vstupenkou na 4DX by měl činit nějakých pět dolarů. V korunách to znamená, že lístek na 2D filmy (2D 4DX) bude stát 275 KČ a na 3D (3D 4DX) 305 KČ, což už je poměrně zásadní investice. Je jasné, že v počátcích si to možná zvědavci budou chtít vyzkoušet, zda se ale k návštěvě vrátí, je otázka. Opět ale platí, že pokud se s technologií naučí všichni pracovat, je možné, že celkový zážitek pak bude intenzivnější. Na druhou stranu 4DX filmový štáb na place nikterak neovlivní, protože převod do tohoto formátu probíhá v Jižní Koreji, kde na něj mají patent a jako jediní na světě jsou schopni ho zajistit. Celý proces trvá okolo deseti dnů.
Pokud rádi vyhledáváte a zkoušíte nové věci, 4DX určitě zkuste. Možnost máte už u filmu
Rychle a zběsile 6, který je tím prvním, který v tomhle formátu u nás uvidíte. Před návštěvou kina si však pozorně přečtěte návštěvní řád a mohu-li si dovolit osobní radu, nekupujte si občerstvení, protože byste ho mohli hledat v klíně a to rozhodně není příjemné. Ke stoprocentnímu hodnocení 4DX ale může skutečně dojít až v momentě, kdy uvidíte celý film a ne jen ukázky.
Pokud jste již projekci absolvovali, neváhejte se s námi podělit v komentářích!