Kategorie nejlepší filmové hudby v sobě skrývá národnostně pestrou konkurenci: Kanaďana, Francouze, Itala a dva Američany. Favoritem je Mychael Danna za Pí a jeho život, za ním v těsném závěsu legendární veterán John Williams s Lincolnem. Jak na ně bude slyšet tradičně spíše konzervativní Akademie?
NEJLEPŠÍ HUDBA:
Mychael Danna: Pí a jeho život
Kanadský skladatel Mychael Danna je patrně nejméně známým z nominované pětky a zároveň největší favorit kategorie, což je v konkurenci těžkých hudebních vah velká pocta. Danna vystudoval skladbu na univerzitě v Torontě a na svém notovém kontě má pěkných pár filmových zářezů, mezi jinými i 500 dní se Summer, Malou Miss Sunshine nebo třeba Moneyball. Klasicky vzdělaný Danna patří k progresivní větvi soundtrackářů: rád do svých hudebních aranžmá přimíchává exotičtější východní rytmy a elektronickou hudbu. Tak tomu bylo i u soundtracku Pí a jeho život, kde se zřetelně ozývají indické melodie, koneckonců, Dannova žena z Indie pochází. Jeho šance na zisk prvního plešouna jsou solidní, ostatně zvítězil už na Glóbech a jediným vážným konkurentem mu je legendární Williams.
John Williams: Lincoln
Spojení dvou legend. Jeden z nich bojoval proti otroctví, druhý si zotročoval své publikum nádhernými symfoniemi, podkresy a melodiemi. Jeho hudbě jste neměli šanci se vyhnout, vždyť složil hudbu k více než sto filmům včetně kultů jako Star Wars, Indiana Jones, Čelist, Jurský Park nebo Mnichov. V dětství Vás provázel jeho E. T. Mimozemšťan, Harry Potter nebo Sám doma. Ale filmovou hudbou jeho širokospektrální zásah nekončí: složil rovněž znělky ke čtyřem olympijským hrám, nespočtu televizních pořadů a dokonce i řadu klasických koncertů. Jednaosmdesátiletý Williams je věrným spolupracovníkem Stevena Spielberga a doma už má pět Oscarů. Poslední z nich je však z roku 1993 za Schindlerův seznam, od té doby byl jedenáctkrát (!) nominován. Připíše si letos Williams další poctu?
Thomas Newman: Skyfall
Američan Thomas Newman připomíná družičku, která chodí na svatby jiných, ale sama se ne a ne vdát: Newman už byl na Oscara jedenáctkrát nominován a jedenáctkrát odešel s prázdnou. K bondovce se dostal přes svého dlouholetého parťáka, režiséra Sama Mendese, pro kterého složil mj. hudbu k Road to Perdition či Nouzovému východu. Snad mu alespoň částečnou záplatu na zklamání připravila letošní výhra v britských cenách BAFTA.
Dario Marianelli: Anna Karenina
A do třetice všeho dobrého: i Dario Marianelli, rodák z města Pisy, tvoří se svým parťákem, britským režisérem Joe Wrightem, úspěšnou a stabilní dvojku. Wrightovým trademarkem se tak pomalu stal Marionelli, Keira Knightley a korzety. Marionelli se postaral o Pýchu a předsudek, Pokání, za nějž získal Oscara, i Sólistu. Nyní je tvůrce proslulý fantastickým klavírem i netradičními zvuky (rytmické klepání psacího stroje v Pokání) nominován za adaptaci ruské klasiky Anna Karenina. Zdá se však, že letos se velká ruská duše a italský Maestro budou muset sklonit před konkurenty.
Alexandre Desplat: Argo
Mezinárodní sestavu v nominacích doplňuje Francouz Alexandre Desplat, který původně skládal především pro galskou kinematografii, ale v posledním desetiletí pilně pracuje i pro Hollywood. Na kontě má tak rozdílné tituly jako Královna, Harry Potter, Twilight, Podivuhodný případ Benjamina Buttona nebo právě Argo. Je také nadobyčej pracovitý: jen za minulý rok složil hudbu k pěti celovečerním filmům.
Šance podle filmserveru:
40 % Pí a jeho život
30 % Lincoln
15 % Skyfall
10 % Anna Karenina
5 % Argo
NEJLEPŠÍ PŮVODNÍ PÍSEŇ:
Kostky jsou vrženy. A jednoznačně na stranu britského impéria. Kategorie původní písně má sice pestré a zajímavé složení, ale pouze jednu favoritku: britský národní poklad Adele, která svým mocným hlasem provází nové dobrodružství Jamese Bonda.
Skyfall (film
Skyfall, nazpíváno
Adele)
Britská diva se zlatem v hrdle se původně nazpívání titulní písně k bondovce bránila, s poukazem na velký tlak a očekávání, které to nevyhnutelně přináší. Naštěstí pro všechny se posléze nechala přesvědčit. Nazpívala dramatickou a klenutou melodii, která v sobě kombinuje tradiční bondovskou nostalgii starých dobrých časů a nečekanou emoční hloubku. Ze Skyfall-filmu i Skyfall-písně se staly zasloužené komerční i kritické hity. A Adele, která svou nominované píseň živě předvede i na Oscarech, si patrně v neděli večer půjde pro svého prvního zlatého plešounka.
Suddenly (z filmu
Bídníci, nazpíváno
Hugh Jackmanem)
Hugh Jackman už dávno není jen ten zarostlý mutant s adamantiovými drápy. Tenhle australský import je renesančním umělcem.Stihl se proslavit jako skvělý dramatický herec (The Prestige), pohotový moderátor na Oscarech i zpěvák. Muzikálové zpívání v adaptaci Bídníků ale pro něj není žádná novinka: začínal totiž kdysi v Austrálii právě v muzikálech jako Kráska a zvíře nebo Sunset Boulevard. A aby toho nebylo málo, tohle není jeidné jeho letošní želízko v ohni, Jackman je nominován na Oscara za hlavní roli. Suddenly je klasická píseň o lásce, trocha naděje, trocha tragiky, vysoká dávka emocí. Říká se, že láska zvítězí nad vším, ale tady bych si vsadila na agenta 007.
Everybody Needs a Best Friend (z filmu
Méďa, nazpíváno
Norah Jones)
Norah Jones je dcerou slavného otce, multiplatinovou zpěvačkou, jejíhož prvního alba Come away with me se prodalo 26 milionů, dokonce má i hereckou zkušenost (Moje borůvkové noci). Na soundtracku Teda, který je složen z různých písní nazpívaných hvězdami, určitě patří tahle popově-jazzová variace k tomu nejlepšímu, ale stačit to nebude.
Pi´s Lullaby (z filmu
Pí a jeho život, nazpíváno Bombay Jayashri)
Ukolébavka Pi´s Lullaby nazpívaná a složená zpěvačkou Bombay Jayashri v tamilštině je titulní píseň filmu a provádí nás sny hlavního hrdiny. Jenže šance jsou pramalé, protože s tímhle songem je svázána nepříjemná plagiátorská aféra. Prý to totiž není originální kompozice, ale převzatá pasáž ze slavné tamilské ukolébavky.
Before My Time (z filmu
Chasing Ice, nazpíváno
Scarlett Johansson)
Věděli jste, že nejkrásnější hollywoodská blondýnka je letos spolu s dalšími (J. Ralph, Joshua Bell) nominována na Oscara za nejlepší píseň? Je to tak, Scarlett svým chraplavým hlasem ozdobila dokument Chasing Ice. Chasing Ice je poctou slavnému americkému fotografovi National Geographic Jamesi Balogovi, který se věnuje globálním změnám klimatu na ledovcích. Za dokumentem je silný příběh: původně skeptik Balog až na svých arktických cestách uvěřil.
Šance podle filmserveru:
65 % Skyfall
15 % Suddenly
10 % Everybody Needs a Best Friend
5 % Pi´s Lullaby
5 % Before My Time