Peter Parker se po pěti letech vrací na plátna kin znovu rozhazovat sítě, tentokrát v rukou režiséra (anti)romantické klasiky 500 dní se Summer a s čerstvou ústřední dvojkou Andrew Garfield - Emma Stone.
Má smysl restartovat sérii deset let od prvního dílu? Pavoučí spolupráce
Raimi -
Maguire se zjevně vyčerpala velmi divnou trojkou a pokud chtěli producenti nalákat masy děcek a pubescentů do kin, vyžadovalo to nějakou inovaci. Nešlo asi změnit přístup stejně radikálně jako v Batmanovi, kde uřvanou přestylizovanou frašku nahradilo psychologizující akční drama. Divákům je tak o dekádu později předložen v zásadě stejný film. Ďábel (a rozdíl) je v detailu.
Zatímco příběh je tedy v hlavních bodech prakticky totožný, scenáristé tu ubrali, tu přidali něco dalšího z comicsových předloh. Snímek
The Amazing Spider-Man se tentokrát celý odehrává v době, kdy hrdina studuje na střední. Parker je o něco menší loser než posledně. Jeho láska je tentokrát Gwen, na rozdíl od Mary Jane překvapivě inteligentní a rázná mladá žena. V příběhu dostává prostor její otec - policista, který zároveň jde po Spider-manovi. Na druhou stranu tu pořád máme strýčka s tetičkou, kousnutí “radioaktivním” pavoukem a další nezbytné spidermanské propriety.
Netradiční volba režiséra bez zkušeností s obdobnými monstrprodukcemi, resp. akcí vůbec, dávala tušit, pokud si tedy producenti nevybírali čistě podle jména (web s jedním b znamená pavučinu), že zájem tvůrců byl soustředit se především na melodramatickou rovinu filmu. Ty byla podle mého tím nejlepším i na předchozím
Spider-Manovi. A v tomto ohledu
Marc Webb rozhodně nezklamal.
Po skvostných
500 dnech se Summer opět dokazuje, že romantiku a emocionální vztahy mezi postavami umí zachytit skvěle - neotřele a pravdivě. To, co by v jiných filmech vyvolávalo útrpné úsměšky, zpracovává v upřimnými city rezonující drama. Z herců pod jeho vedením sálá charisma a báječně to mezi nimi jiskří. Drama a prvky komedie se pak přirozeně proplétají a umocňují.
Andrew Garfield je pro mnohé ještě neznámé jméno, ale dlouho už tomu tak asi nebude. Ve srovnání s
Tobeym Maguirem minimálně obstál se ctí. Občas možná trochu moc tlačí na pilu, když ztělesňuje rozpolcenost hlavního hrdiny - a v těch chvílích mi z jakéhosi důvodu svými výrazy tváře intenzivně evokoval
Anthonyho Perkinse v
Psychu - ale jinak dokazuje správnost svého obsazení.
Co se
Emmy Stone týče, přijde mi trošku nešťastné ji ještě obsazovat do rolí přítelkyň hlavních hrdinů, protože ta holka už dokázala, že s přehledem utáhne film sama, ale budiž. Její hrdinka naštěstí nesedí v koutě a nečeká, kdy ji kdo zachrání, ale sama projevuje výraznou inteligenci a odhodlanost.
Příjemně překvapil
Denis Leary, který si svého poldu-otce vyloženě vychutnává.
Sally Field s
Martinem Sheenem jsou náležitě sympatičtí náhradní rodiče a byť strýček Ben tentokrát nevysloví ono slavné “s velkou mocí příchází velká odpovědnost” - a to je rozhodně škoda -, divák to pochopí i tak.
Scénář vůbec jako by se měl na pozoru před velkými slovy a také velkým řešením čehokoliv. Bohužel to platí i o rozvíjené zápletce, která nadhodí a během dvou a čtvrt hodiny nestihne uzavřít ani otázku smrti Peterových rodičů, ani hledání vraha strýčka Bena. Chápu, že tu byl od začátku záměr započít minimálně další trilogii, ale v této podobě to působí, jako kdyby se ve střižně něco na poslední chvíli horlivě zachraňovalo.
A není to jediná věc, která zamrzí. Jakmile se snímek přesune od vztahů k spektakulární akci, ztrácí aspoň v mých očích trochu na přitažlivosti. Padouch
Rhyse Ifanse má svoje kouzlo, jenže to hlavně předtím, než se promění v obří ještěrku. A když se Spidey a Lizard prohánějí po městě, člověk si vlastně přeje, aby tohle byla jen laciná konverzačka. Ne, že by
Webb akci nezvládal, jen v tom prostě není srdce. K těmto myšlenkám taky přispívá trochu nevyrovnané tempo, díky kterému začíná film po svižném úvodu občas místy drhnout.
Jestli čekáte závěrečný verdikt, zda na nového Spider-mana do kina či ne, říkám ano. Je to film rozproruplný, trochu zbytečný, ale zároveň je v něm tolik dobrých věcí, že za zhlédnutí rozhodně stojí. Ve srovnání s ostatními (dvěma) letošními komiksovými peckami -
Avengers a třetím
Batmanem to bude asi trochu nedochudče (rozpočet přes 200 milionů tam prostě vidět není), ale slušně pobaví i tak.
P.S. Nejsem příznivcem dabingu a už vůbec ne v kinech. Snímek jsem viděl v originálním znění s titulky ve 2D a nebudu mít asi potřebu si ověřit, jak vyzní v třetím rozměru, resp. co s hereckými výkony udělali čeští dabéři.
Český trailer filmu Amazing Spider-Man