Jedenáctioscarový velkofilm, který se ve své době stal neuvěřitelně populárním, ale také dosti vysmívaným, znovu připlouvá do našich kin při příležitosti stého výročí smutné události, o níž vypráví. Navíc převeden do 3D.
Titanic režiséra
Jamese Camerona patří k nejmilovanějším, ale zároveň také k nejnenáviděnějším filmům historie. V roce 1997 získal celých jedenáct Oscarů a dlouhá léta byl tím vůbec nejvýdělečnějším snímkem na světě. Tehdy ho zkrátka nebylo možné minout a viděli ho nejspíš i ti, kteří se o kinematografii jinak absolutně nezajímají. Pokud jste ho na velkém plátně propásli, máte nyní jedinečnou možnost si ho užít v plné kvalitě znovu a v dodatečném 3D.
Nevím, zda má vůbec smysl tu připomínat notoricky známý příběh. Ale abych splnil povinnost, v krátkosti to udělám. Bohatá, avšak nešťastná Rose, kterou její matka nutí do sňatku s arogantním Caledonem Hockleym, se chystá na plavbu na monumentálním a luxusním Titanicu, kde má stvrdit své zasnoubení. Potká tu ale chudého Jacka, který lístky na loď vyhrál v kartách, a bláznivě se do něho zamiluje. Jejich láska ovšem nemá dlouhého trvání, neboť v dáli se ukrývá ledovec, který nikdo nevidí...
Bez okolků se přiznám, že
Titanic považuji za lehce přeceňovaný, což jsem si potvrdil i při 3D projekci. Nejzásadnější problém mám s délkou. Tři a čtvrt hodiny je skutečně monstrózní stopáž a ustát ji není vůbec jednoduché. Celá současná linie, která titulní příběh rámcuje, je zcela zbytečná a nemohu se ubránit dojmu, že vznikla jen kvůli tomu, aby režisér mohl využít tehdy exkluzivní archivní záběry z vraku lodi a aby našel nějakou roli pro svého oblíbence
Billa Paxtona. Za jiných okolností by zřejmě nevadila, vzhledem k vyměřenému času však působí jako vata a zabiják veškeré atmosféry.
Když už jsem narazil na délku, tak musím zmínit i to, že fáze před katastrofou, která trvá zhruba dvě hodiny, by určitě nějaké prokrácení (minimálně celou třičtvrtě hodinu) snesla, aniž by divák nějak zvlášť utrpěl. Pak totiž snadno vynikne kýčovitost některých momentů a hlavně dialogů, které jsou místy dost laciné a jako z červené knihovny. S tím pak souvisí i to, že postavy jsou na můj vkus až příliš šablonovité a černobílé a tak nějak snadno předvídatelné. To se ale na druhou stranu dá odpustit.
Poslední výtku, kterou mám i po letech, je přílišné tlačení na emocionální pilu a až podbízívé ždímání diváků. Znát to je zejména v závěru, kdy dojde k vyvrcholení a známé události. Některé scény jsou záměrně o malinko delší, než by měly být, aby více zapůsobily. Scenář je zkrátka těžký průměr, který ničím nepřekvapí. Možná mi tu trošku schází i nějaký moment, při kterém přebíhá mráz po zádech. A možná už je to jen a jen velké hnidopišství.
Herecky sice nejde o žádnou extratřídu, výkony jsou ale vesměs příjemné.
Leonardo DiCaprio se tehdy ještě hledal a s odstupem je hodně zajímavé sledovat, jak velký pokrok v charakterním herectví udělal. Zde spíše jen existuje a platí tu za hezounka a idola teenagerek. Taktéž
Kate Winslet zraje jako víno (jak herecky, tak jako žena). Společně ale fungují perfektně, takže nelze mít větších námitek.
Nepříjemně mně překvapil jen
Billy Zane, který je dost křečovitý a někdy se uchyluje k nepříjemnému přehrávání. Z celého ansámblu tak vlastně nejvíce zaujme výborná
Kathy Bates a obdivuhodná tehdy sedmaosmdesátiletá
Gloria Stuart.
Jestli ovšem stojí kvůli něčemu
Titanic vidět znovu na plátně, je to naprosto precizně a úchvatně zvládnutá řemeslná stránka. Veškeré technické aspekty jsou promyšleny do nejmenšího detailu a organizačně zvládnout takovéhle natáčení nebyla žádná legrace.
Cameron to zvládl s překvapivou lehkostí. Epická závěrečná zkáza bere dech i dnes, kdy je divák trošku připravenější než tehdy a je na ledasco zvyklý. Samotná loď je ohromující přesně tak, jak má být, a vůbec se nedivíte, že ve své době byla skoro divem světa.
3D upřímně řečeno není nijak zásadní a vynikne jen v pár momentech (hlavně v závěru), takže rozhodně nejde o nějak výrazně jiný zážitek. Prostorový efekt také způsobil, že opakovaná projekce je v našich kinech dabovaná, což je trošku škoda. Dabing sice není úplně špatný, zároveň ale není nějak extra dobrý a některé postavy díky němu působí ještě víc šablonovitě než v originále.
Jestli jít na tento velkofilm znovu do kina tak nechám čistě na vás. Moderní formát určitě nestojí za to, abyste za něj připláceli, na druhou stranu nabízí jedinečnou možnost, jak vidět jeden z nejúspěšnějších filmů v historii znovu na plátně v té nejlepší kvalitě. Pokud tedy přetrpíte dabing a smíříte se s tím, že za své peníze neuvidíte o moc víc než před lety, můžete se přesvědčit o tom, zda je pro vás
Titanic pravou bombou, nebo jen laciným kýčem.
Český trailer filmu Titanic