Soundtrack: Můj týden s Marilyn

Vydáno: 19.03.2012 07:00 - Alžběta Fridrichová | foto: The Weinstein Company

Intimní pohled do života jedné z největších filmových ikon minulého století. Krásky, jejíž úsměv zrychloval tep a vzbuzoval davová šílenství. Můj týden s Marylin nabízí kromě pozoruhodných hereckých výkonů i soundtrack dua mistrů Conrad Pope - Alexandre Desplat.
Alexandre Desplat nejspíš už nemůže nikoho přimět k přemýšlení, jeho jméno je v posledních letech skloňováno v souvislosti s tolika hollywoodskými hity, že se muselo zarýt do paměti i těm, které filmová hudba moc nebere. Ale Conrad Pope? Ten už většině nemusí připadat úplně povědomý, přesto je považován za skutečně velkou rybu v soundtrackovém průmyslu, což dokládá nejen spolupráce s největšími esy instrumentálních soundtracků (např. Danny Elfman, John Williams, James Newton Howard či James Horner).
Nicméně v roli skladatele se objevuje výjimečně, většinou stojí za orchestrací, aranžmá a ve velkém množství případů působí i jako samotný dirigent. Na obalu sountracku k Můj týden s Marilyn byste ale našli jeho jméno na přední straně, zatímco Desplat bude uveden pouze jako autor hlavního tématu. Což je trošku zavádějící, když oba složili desítku z celkových šestadvaceti tracků, Pope ovšem obstaral i všechny ostatní důležité funkce.
Bezmála hodinové album otvírá hlavní téma, které má na svědomí (jak už bylo řečeno) Alexandre Desplat a v němž naleznete všechno, na co jsme u tohoto francouzského génia zvyklí. Marilyn's Theme je jedno něžné melodické sólo brilantního klavíristy Langa Langa. Tento jednoduchý motiv se vrací ve výraznější verzi s doprovodem velkého orchestru v páté Paparazzii a Desplat na něj nezapomíná ani v tracích Marylin Alone, Colin And Marilyn. Již tradičně hojně spoléhá na harfu a nejsilnější dojem nechává na bravurně zvládnutých klavírních kreacích a zasněné flétně, která v kombinaci se smyčci vytvoří naprosto odzbrojující Arthur And Marilyn.
Conrad Pope & Alexandre Desplat - My Week With Marilyn OSTV ostatních skladbách Desplat prolíná svůj styl s Popeovým, kdy si vypůjčuje rychlé pulsující smyčce a v místech jako Colin And Vivian nebo The Getaway je rozdíl mezi oběma skladateli velmi těžko patrný. Conrad Pope na to jde energičtěji a klavír pro něj místy hraje až druhé housle za... houslemi, zejména ve skladbě Arthur’s Notebook, která s následující Vivian Screens Marilyn tvoří něžné srdce celého soundtracku.
Spíše než Desplat se ale pak Pope pouští do širších orchestrálních témat v Colin Runs Off To The Circus nebo Driving Trough Pinewood, ale nikdy nesklouzne až k pompéznosti a přílišné okázalosti. Výborně se také situuje do padesátých let ve swingové Eton Schoolyard nebo Colin Joins The Circus/Mr. Jacobs.
Když ale uzavřeme instrumentální část soundtacku, pořád máme ještě šest tracků k dobru. V první řadě je třeba zmínit, že všechna vystoupení, která Marilyn ve snímku předvádí, přezpívala pro film její představitelka Michelle Williams. To samotné už leckoho překvapí, ještě zajímavější je ale výsledek její snahy. A ten je naprosto ohromující. Williams si v směskách (kombinace více písní) When Loves Goes Wrong, Nothing Goes Right & Heat Wave nebo That Old Black Magic během titulků počíná jako ostřílená zpěvačka a soundtrack příjemně ozvláštňuje.
Poslední střípky alba tvoří originální nahrávky Deana Martina Memories Are Made Of This nebo Autumn Leaves ze stejnojmenného filmu a You Stepped Out Of A Dream Nata Kinga Colea, které všechny pocházejí z poloviny padesátých let.
My Week With Marylin OST překvapuje hlavně tím, že dvojice hlavních skladatelů, kteří si povětšinou jedou to svoje, v patřičných momentech dovedou přepnout a naprosto sehraně skládat ve stejném duchu. Výtečným zpestřením je zpívající Michelle Williams, jejíž klidný hlas navodí neuvěřitelně autentickou atmosféru. Možná mi chybělo více jazzových motivů, které by připomněly, v jakých zlatých dobách se film odehrává, ale přesto považuji soundtrack za jeden z těch, který rozhodně neupadne v zapomnění. Jde o skvělý hudební zážitek i na opakovaný poslech.
Album: Conrad Pope & Alexandre Desplat - My Week With Marilyn OST
Celkový čas: 58:39
Skladby: Marilyn’s theme – Alexandre Desplat // ‘When love goes wrong, Nothin’ Goes Right’ & ‘Heat Wave’ – Michelle Williams // Colin Runs off to the the Circus – Conrad Pope // Colin Joins the Circus/Mr Jacobs – Conrad Pope // Driving through Pinewood – Lang Lang // Paparazzi – Alexandre Desplat // Colin and Vivian – Alexandre Desplat // Memories Are Made Of This – Dean Martin // Rushes – Alexandre Desplat // Lucy – Conrad Pope // Uno, Dos, Tres – La Tropicana Orchestra // Arthur and // Marilyn – Alexandre Desplat // Marilyn Alone – Alexandre Desplat // Arthur’s Notebook – Conrad Pope // Vivian Screens Marilyn – Conrad Pope // The Getaway – Alexandre Desplat // You Stepped Out Of A Dream – Nat King Cole // Eton Schoolyard Conrad Pope / Autumn Leaves – Nat King Cole // Overdose – Conrad Pope // Colin’s Heartbreak – Alexandre Desplat // Colin and Marilyn – Alexandre Desplat // It’s a Wrap, I found a Dream – Michelle Williams // Such Stuff That Dreams Are Made Of – Conrad Pope // Remembering Marilyn – Conrad Pope // That Old Black Magic – Michelle Williams.


Skladba Marilyn’s theme z alba My Week With Marilyn OST


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY