TOPlist

Festivalové ozvěny: 9. týden

Vydáno: 29.02.2012 23:15 - Jana Bébarová | foto: Febiofest

V Brně byl zahájen třetí ročník festivalu Cinema Mundi, který opět představí výběr toho nejlepšího ze současné světové filmové produkce. Současně vrcholí přípravy pražského Febiofestu, který mezi svými hosty přivítá Nanniho Morettiho, Sandrine Bonnaire a Lecha Majewskiho.
Cinema Mundi
Již zítra bude v Brně zahájen třetí ročník Mezinárodního filmového festivalu Cinema Mundi, jenž diváky láká například na velebený íránský film Rozchod Nadera a Simin, v Cannes oceněný peruánský snímek Říjen či nejnovější dílo proslulého japonského režiséra Kaneta Šindó Pohlednice. Na programu rovněž bude desítkami cen ověnčené španělské historické drama Tmavý chléb, kubánský film Habanastation nebo vietnamský snímek The Prince and the Pagoda Boy.
Letošní Cinema Mundi zaostří i kinematografie pobalstkých zemí. "Ačkoliv se snímky ze severní Evropy těší trvalé oblibě, filmová tvorba z Litvy, Lotyšska a Estonska je v Česku stále prakticky neznámá. Prosazuje se zde přitom nová generace filmařů (Veiko Õunpuu, Jaak Kilmi, Šarūnas Bartas, Kristina Buozyte, Alexander Hahn a další), která postupně získává těmto kinematografiím mezinárodní renomé," uvedl dramaturg Lukáš Skupa.
Filmovou nabídku letošního ročníku pak završí tradiční výběr TO NEJLEPŠÍ z Oscarů a Českých lvů 2012, přičemž oceněné domácí filmy divákům osobně představí někteří jejich tvůrci.
Bližší informace o programu najdete zde.
Febiofest
Přípravy 19. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest, který se letos uskuteční od 22. – 30. března, jsou v plném proudu. Mezi hity současné kinematografie festival představí snímky z užšího výběru letošních kandidátů na Oscara za cizojazyčný film, a to např. belgické drama z prostředí "hormonální mafie" Býčí šíje, dánskou komedii o partnerských vztazích SuperClásico či v Benátkách oceněný novozélandský snímek o mlčenlivém trpaslíkovi Řečník.
Z Cannes přiváží Febiofest téměř třicet filmů, mezi nimi například novinku Paola Sorrentina Tady to musí být s Seanem Pennem v roli bývalého rockera zdevastovaného heroinem nebo psychologické drama Musíme si promluvit o Kevinovi skotské režisérky Lynne Ramsay. Promítat se bude i nejnovější adaptace klasického románu Emily Brontë Bouřlivé výšiny v režii Andrey Arnold.
Mezi události festivalu bude jistě i česká premiéra restaurované verze legendárního francouzského filmu Bitva o Alžír, retrospektiva filmů nejstaršího žijícího českého režisérova Jiřího Krejčíka v kině Konvikt, přehlídka současné turecké kinematografie a samozřejmě tradiční soutěžní sekce debutových a druhých snímků začínajících evropských tvůrců "Nová Evropa", která mimo jiné uvede i český snímek Příliš mladá noc v Praze žijícího slovinského režiséra Olmo Omerzy, který si světovou premiéru odbyl na letošním Berlinale.
Jedna z poct v Kině osobností bude letos věnována italskému herci a režisérovi Nannimu Morettimu (*1953), držiteli Zlaté palmy z Cannes za rodinné drama Synův pokoj, který na Febiofest osobně zavítá. V Cannes, kde bude Moretti letos předsedat hlavní porotě, v minulosti rovněž získal cenu za režii osobně pojaté road movie Drahý deníčku (1993) a Cenu města Říma za snímek Kajman (2006).
Febiofest uvede jeho novinku Habemus Papam, komedii o volbě papeže s Michelem Piccolim v hlavní roli. Diváci budou moci zároveň shlédnout také rané filmy tohoto "Woody Allena italské kinematografie", malé, nezávislé a u nás prakticky neznámé produkce jako Bianca (1984), Mše skončila (1985), Palombella Rossa (1989) nebo Apríl (1998).
Na Febiofest rovněž zavítá francouzská herečka Sandrine Bonnaire, kterou poprvé jako šestnáctiletou obsadil Maurice Pialat do hlavní role ve snímku Našim láskám (1983) a jež se definitivně proslavila díky filmu Agnès Vardy Bez střechy a bez zákona (1985). Mezi šesticí hereččiných filmů, které Febiofest uvede, bude například Slavnost (1995) Clauda Chabrola, romantická komedie Slečna (2001) nebo jeden z jejích posledních snímků Šachová královna (2009).
Mezi hosty letošního ročníku bude i polský filmař, básník, skladatel a výtvarník v jedné osobě Lech Majewski, který od osmdesátých let žije střídavě v USA a Polsku. Majewskiho jméno je spjato s mezinárodními produkcemi jako Basquiat, Prisoner of Rio nebo The Black Ridder. Jako režisér proslul zejména v Polsku natočenými snímky Wojaczek (1999) o stejnojmenném polském básníkovi nebo Angelus (2000) o okultní komunitě. Jeho posledním režijním počinem je loni uvedený Mlýn a kříž, který do svébytné filmové podoby převádí obraz Nesení kříže, namalovaný v roce 1564 Pieterem Brueghelem starším.
Podrobnosti najdete na oficiálních stránkách festivalu, kde máte rovněž možnost se přihlásit do festivalové poroty (přihlášky festival přijímá do 10. března).


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací Souhlasím