Ivan má svaly, ježibaba čáry a Hugh Jackman obrovské boxující roboty. Boxerský film se tentokrát spojil s Transformery a v ringu uvidíme místo vypadlých zubů a cákající krve zlámané železo a stříkající olej.
Znáte to - bývalý boxerský (wrestlingový, fotbalový, baseballový anebo doplňte libovolný, nejlépe bojový sport) šampion upadl v zapomnění, protože ztratil motivaci / začal strašně pít / je prostě vyřízený, pak se znenadání objeví osudová postava (trenér, dlouho ztracené a neviděné dítě, úžasná kráska / láska na první pohled), která chudákovi na samém dně dodá potřebnou motivaci / výborně a nekonvenčně ho vytrénuje a ztracenému případu se nakonec podaří zázračně dostat zpátky na vrchol v dramatickém a do poslední vteřiny nerozhodnutém zápase. Konec, zvonec.
Zdá se, že ani v
Ocelové pěsti tomu nebude jinak. Charlie Kenton (
Hugh Jackman) přišel o svoji šanci stát se světovým šampionem v boxu. Nemůže za to ale jeho pití, ztráta motivace, ani jiný morální poklesek, lidské boxery jednoduše jednoho dne nahradili v ringu roboti. Dál už se ovšem jede podle starého dobrého, všem známého scénáře - Charlie tím přišel o lukrativní práci vrcholového sportovce a stal se místo toho promotérem menších akcí s mizerným platem. Je pro něj těžké si vydělat na základní životní potřeby, a tak se spojí se svým (dávno odcizeným) synem Maxem (
Dakota Goyo) a postaví spolu robota, kterého se pokusí vytrénovat a dostat až na šampionát, tedy na samý vrchol.
S myšlenkou nahrazení zápasníků roboty přišel v roce 1956 americký spisovatel Richard Matheson v povídce
Steel, kde svůj příběh umístil do kulis "starobylé" (prostě "old-school") Ameriky. Film se začal připravovat několik let před první klapkou a odehrává se zejména v Michiganu. Pro natáčení byli postaveni mechaničtí roboti, kteří se pak snímali technologií motion-capture, aby působil jejich pohyb realisticky, a následně byli v některých scénách převedeni v kompletně počítačem generované postavy. Samozřejmě se na výsledek můžeme těšit i ve 3D (přestože se kupodivu původně prý uvažovalo o tom, že by film byl vydaný pouze v "normální" verzi).
Pro dohled nad triky byl vybrán Jason Matthews ze společnosti Legacy Effects, která se postarala o efekty například filmů
Avatar nebo
Terminator Salvation. Trikové studio dostalo za úkol přeměnit animatronické loutky podle designu Toma Meyera v plně funkční roboty.
"Pro tento film jsme postavili dvacet šest robotů, kteří jsou schopni živé akce. Všichni mají hydraulické ovládání krku a radiově ovládané končetiny," přibližuje použitou technologii Matthews. V bojových scénách pak byli mechaničtí roboti kompletně nahrazeni počítačovými. Poradcem filmu právě pro tyto scény se stal boxer ze síně slávy - Sugar Ray Leonard.
Režie se ujal
Shawn Levy, který o svých kvalitách zatím nikoho moc nepřesvědčil (na kontě má několik ne zrovna povedených komedií včetně
remaku Růžového pantera a hromadu nevýrazné televizní tvorby), ale doufejme, že jen zatím nenarazil látku, která by mu sedla.
Ocelová pěst je rozhodně obrovským skokem do neznáma a uvidíme, jak si s velkorozpočtovým akčním spektáklem poradí.
Sám říká, že nechtěl natočit jen akční velkofilm, ale hlavně zobrazit drama mezi otcem a jeho odcizeným synem (a už jsme zase u toho).
"Nechtěl jsem natočit lesklý futuristický film, ba právě naopak," vysvětluje svoje pohnutky.
"Takže když jsem natáčel bojovou scénu, je tam vidět i spousta dramatu mezi otcem a synem a také všechny scény s Evangeline Lilly jsou plné geniální chemie. Bylo pro mě důležité, aby lidé a svět, ve kterém se pohybují, byli velmi podobní nám samotným a aby všechno působilo naprosto přirozeně."
Esem v rukávu je pak obsazení všestranného a stále populárnějšího
Hugha Jackmana do hlavní role. Ten si vychvaluje zejména přítomnost opravdových robotů při natáčení, což jemu i jeho kolegům obrovsky ušetřilo práci. S nadšením vzpomíná na první chvíli, kdy modely uviděl:
"Byl to tak trochu šok, moje čelist spadla na zem. Jsou prostě úžasní a zejména v detailních záběrech mně i mladšímu a méně zkušenému Dakotovi, který hraje mého syna, ohromně pomohlo, že jsme se mohli chytit reality. Je v tom obrovský rozdíl."
Zajímavé jméno se skrývá i v kolonce hudebního skladatele - dlouholetý spolupracovník
Danny Elfman složil elektronickou hudbu, která bude doplněna hiphopovými písničkami. Lehce překvapivé je také rozhodnutí režiséra ponechat některé z bojových scén bez hudebního podkresu, protože prý budou dostatečně hlasité už samy o sobě, tak abychom si je tedy mohli patřičně užít...
Český trailer filmu Ocelová pěst
Do (multi)kina nebo IMAXu se můžete na boxující roboty ve snímku
Ocelová pěst přijít podívat již od 10. listopadu 2011.