Soundtrack: Filmy Woodyho Allena

Vydáno: 12.09.2011 20:33 - Alžběta Fridrichová | foto: facebook tvůrce

Woody Allen musí mít vždycky něco extra, teď ale přichází s něčím, co přesahuje sny všech filmových fandů. Sesbíral ty nejlepší kousky ze soundtracků jednadvaceti svých filmů a sestavil z nich naprosto špičkový výběr s názvem From Manhattan To Midight In Paris.
Různí - Woody Allen, from Manhattan to Midnight in Paris OSTWoodyho Allena zná každý. Postavička s hranatými brýlemi, která má vždycky něco důležitějšího na práci, než aby si zaskočila na ceremoniál Oscarů. Všestranně talentovaný chlapík, který se nadosmrti upsal nejen k filmu, ale také k hudbě. Sám hraje v kapele New Orleans Jazz Band na klarinet a právě jeho láska k jazzové muzice je patrná snad ve všech jeho filmech.
Soundtrack From Manhattan To Midight In Paris je kolekcí šestatřiceti písní, které Woody Allen posbíral z jednadvaceti filmů za dvaatřicet let - počínaje snímkem Manhattan z roku 1979 až po Půlnoc v Paříži, která si odbude premiéru předposlední zářijový týden. Dvě alba dávají dohromady stopáž lehce přesahující dvě hodiny. A nutno podotknout, že je to neuvěřitelný zážitek.
Celé dvojalbum je sestaveno chronologicky od novinky s Owenem Wilsonem a Rachel McAdams až po starý známý Manhattan. První CD se věnuje posledním třinácti rokům. Úvodní dvě skladby se situují do Francie za Půlnocí v Paříži. Šanson La Conga Blicoti nazpívala americko-francouzská zpěvačka a herečka Josephine Baker, hvězda Brodwaye dvacátých let minulého století. Druhá ochutnávka z Allenova nejnovějšího snímku se obešla bez vokálního doprovodu, a tak si posluchač může vychutnat fantastickou skladbu Si tu vois ma mère v podání saxofonu Josepha Becheta.
Trojka nás vrátí o rok zpět k filmu Poznáš muže svých snů, kde se objevila veleznámá píseň z roku 1928 If I Had You, kterou kromě Sinatry, Crosbyho a Peggy Lee nazpíval i Benny Goodman, jehož verze byla pro snímek vybrána. Z filmu Užívej si, co to jde se na soundtracku objevila bosa nova píseň v podání Stana Getze a Charlieho Byrda, neuvěřitelná spolupráce saxofonu a violoncella. Dvěma tracky docela jiného žánru přispěl do soundtracku snímek Vicky Cristina Barcelona. Obě skladby Barcelona i Ley Del Retiro pochází od španělské skupiny Giulia Y Los Tellarini a na moment úplně mění náladu alba, kdy se ze zakouřeného amerického klubu přesouváme do prosluněného Středomoří.
Na Woodyho výběru se objevuje i dvojice impozantních orchestrálních skladeb Philipa Glasse a Micheala Riesmana, kteří spolu pracovali na soundtracku ke Kasandřině snu. Cassandra's Dream Final a Cockney Brothers spojuje ponurá atmosféra a dominance smyčcových nástrojů. Zpátky k plážové hudbě se vrátíme s Miami Beach Rumba Xaviera Cugata ze snímku Sólokapr, kterou ale rychle vystřídají skličující melodie ze Hry osudu - doplněné o tenor operního pěvce Enrica Carusa - ve skladbách Mal Reggenda All'aspro Assalto a Mi Par D'udir Ancora.
Melinda a Melinda navazuje na sekvenci jazzových písní, postrádajících zpěv. Ve skladbách Take A Train a You Still Be Mine tentokrát ale saxofon ustupuje do pozadí a hlavní slovo dostávají klavír, trubka a klarinet. Na stejné vlně se drží i vybrané skladby ze soundtracku k Prokletí žlutozeleného škorpiona. Není náhoda, že se na obou OSTčkách podílel Duke Ellington. Jako poslední se na disk vměstnala píseň Caravan ze snímku Sladký ničema, kde se k životu opět probírá pro Woodyho nepostradatelný saxofon.
Druhý disk, který pojal dvacítku skladeb z filmů uvedených v rozmezí let 1979 až 1998, ještě více dokazuje, jak hluboce tíhne Woody Allen k typické americké jazzové hudbě. Jedinou výjimku tvoří ukázka z úplně nejstaršího filmu Manhattan, kterou je legendární skladba George Gershwima Rhapsody In Blue z roku 1924. Teď se možná leckdo zarazí nad tím, že Gerschwim je přece ztělesněním jazzu, tak jak se může právě tady odlišovat? Arturo Toscanini totiž nahrál skladbu se symfonickým orchestrem, a přestože i v této verzi místy potkáte jazz, je to nejvýraznější moment ve zbytku fantastických, ale žánrově totožných skladeb.
Jen šestice z nich není čistě instrumentální. Možná proto byly vybrány ty nejslavnější legendy jako Billie Holiday v tracku ze snímku Celebrity, Frank Sinatra, který figuroval v OST k filmu Zlaté časy rádia, nebo Luis Armstrong ze Vzpomínek na hvězdný prach.
A když vyloučíte tuto útlou skupinku, dostanete koktejl nejlepšího jazzu, který spojuje většinu filmů Woodyho Allena. Pozor na Harryho!, Mocná Afrodité, Výstřely na Broadwayi, Tajemná vražda na Manhattanu (nepoplést s Manhattanem), Alice, Hana a její sestry, Purpurová růže z Káhiry - to jsou filmy, jejichž zápletky se ani zdaleka nemotají kolem jednoho bodu, ale přece je všechny doprovází Errol Garner, Artie Shaw Benny Goodman, Harry James nebo Duke Ellington, ti všichni pochopitelně se svým vlastním orchestrem.
Závěrem bych ráda podotkla, že Woody Allen, from Manhattan to Midnight in Paris rozhodně nepatří k běžným soundtrackům, což se dá lehko pochopit, protože je tu koneckonců řeč o Woodym Allenovi. Pro všechny jeho fanoušky skrývá toto dvojalbum absolutní poklad, který stačí jen vložit do přehrávače a už se vznáší v nebi. Stejně tak ocení soundtrack ti, kteří možná ani jeden Woodyho film neviděli, ale mají rádi starý americký jazz, protože i přes několik výjimek je to všechno především o jazzu.


Joséphine Baker - La Conga Blicoti
Album: Různí - Woody Allen, from Manhattan to Midnight In Paris
Celkový čas:2:00:03
Skladby - disk první: La conga blicoti - Josephine Baker// Si tu vois ma msre - Sidney Bechet // If I Had You - Benny Goodman - His Orchestra // Desafinado - Stan Getz - Charlie Byrd // Barcelona - Giulia y Los Tellarini // La ley del retiro - Giulia y Los Tellarini // Cassandra's Dream Final - Michael Riesman // The Cockney Brothers - Michael Riesman // Miami Beach Rumba - Xavier Cugat - His Orchestra // Mal Reggenda All'aspro Assalto - Enrico Caruso // Mi Par d'Udir Ancora - Enrico Caruso // Take The A Train - Duke Ellington - His Orchestra // Will You Still Be Mine - Erroll Garner // Sophisticated Lady - Duke Ellington - His Orchestra // Sunrise Serenade - Glenn Miller - His 0rchestra // Caravan - Bunny Berrigan - His Orchestra
Skladby - disk druhý: Did I remember? - Billie Holiday // Cocktail For Two - Carmen Cavallaro // Out Of Nowhere - Coleman Hawkins - His All Stars // She's Funny That Way - Erroll Garner // Whispering - Benny Goodman Quartet // Penthouse Serenade - Erroll Garner // That Jungle Jamboree - Duke Ellington - His Orchestra // All The Jazz Band Ball - Bix Beiderbecke - His Gang // In The Mood For Love - Erroll Garner // Sing Sing Sing - Benny Goodman - His Orchestra // Moonglow - Artie Shaw - His Orchestra // In The Mood - Glenn Miller - His 0rchestra // Begin The Biguine - Artie Shaw - His Orchestra // If You Are But A Dream - Frank Sinatra // South American Way - Carmen Miranda // I've Heard That Song Before - Harry James - His Orchestra // Cheek to cheek - Fred Astaire // Stardust - Louis Armstrong - His 0rchestra // I'll See You In My Dreams - Django Reinhardt Trio // Rhapsody In Blue - Arturo Toscanini - NBC Symphony Orchetra


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY