Top 10: Nejhrůznější vodní zabijáci

Vydáno: 07.10.2010 06:00 - Luboš Kreč | foto: facebook tvůrce

V kinech právě vraždí trojrozměrné piraně. Vodní lidožrouti jsou vůbec oblíbeným hollywoodským vývozním artiklem. Najde se v něm ledacos - nenasytným žralokem počínaje a bájnou řeckou nestvůrou konče.
V Hollywoodu si už dávno oblíbili vodní dravce jako hororové hrdiny. Obvykle je scénáristé nechají zmutovat, projít genetickou úpravou, pak se kdesi ukrývají a na povrch vyplují, když to je nejméně vhodné. Můžou být velcí i malí, dlouzí i delší, ale vždycky bez výhrady nebezpeční. Filmserver připravil průvodce po těch nejzuřivějších vodních ďáblech. Pořad jsme si dovolili uspořádat nikoli podle významu toho kterého snímku, ale podle velikosti vraždících potvor.
10. Zákeřné piraně (Piraňa / Piranha, 1978)
Nejsou to žádní obři, ale zato jich je hodně. A množství je síla, praví stará revoluční poučka. Když se k tomu přidá nějaká ta genetická mutace, nic nebrání bezuzdné lidožranici. Nová verze Piraní, která jde právě do kin, slibuje aspoň dle traileru solidní příšerky. Ty původní z roku 1978 jsou vpravdě kultovní. Ano, dnes nám mohou přijít legračně loutkové, ale což! Joe Dante s nimi natočil napínavé a zároveň ohromně zábavné divadlo.
Profil na IMDb.com


9. Napůl had, napůl ryba (Predátor z hlubin / Frankenfish, 2004)
Světe div, ale tahle vyvražďovačka byla natočena na základě skutečné události. Nebo lépe - mírně se inspirovala nálezem ryby, která měla hodně znaků společných s hadem. Filmaři z toho ale udělali geneticky zmutovanou obludu, která byla vyšlechtěna výhradně ke žraní lidí. Několik takových nestvůr se dostalo do malé americké říčky, a tak se začnou v zátoce dít věci. Představte si, jaká to je zábava sledovat hon frankenryby, která může vyskočit na souš, vidí ve tmě...
Profil na IMDb.com

8. Bažináč zelený (Msta příchozího z močálu / Swamp Thing, 1980)
Zapálený vědec se stane obětí vraždy ve své laboratoři. Jenže co se nestane - člověk sice zemře, ale místo něj povstane zelenkavé, chemikáliemi napuštěné monstrum. A protože je notně ošklivé, odejde do bažin, kde spřádá plány na pomstu. Kultovní komiks a kultovní, byť v podstatě nejapná adaptace Wese Cravena mají ideologický podtext: přistupujme k vědě uvážlivě, neničme zbytečně přírodu, nehazardujme s ní, ona nám to jinak vrátí způsoby, které si ani neumíme představit. A nehrajme si s obludami, jimž z těla trčí kořeny blatouchů!
Profil na IMDb.com

7. Anakonda velká (Anakonda / Anaconda, 1997)
Horory s vodními příšerami mají vesměs dvě poznávací znamení: jednak vodní příšeru, jednak blbost. Ano, je to tak, jedná se o žánr odsouzený k debilitě. A tak jej musí zachraňovat buď solidní triky nebo něco, nač se dá koukat a zapomenout přitom na děj. Třeba Jennifer Lopez... Anakonda je nejúspěšnější variací přerostlého a hodně zlého hada ve filmu. Navíc většinu času tráví v řece, proto se dostala do tohoto seznamu. A ještě proto, že tenhle snímek je opravdu kromobyčejně hloupý. Už jen proto stojí za vidění.
Profil na IMDb.com


6. Obří žralok (Čelisti / Jaws, 1975)
Měří osm metrů, váží tři tuny a žere ženské i chlapy bez rozdílu. Spielbergova bílá smrt se zařadila do učebnic především tím, že do kin přilákala miliony lidí na zápletku, která byla do té doby vlastní béčkové produkci. V pozdějších letech se objevilo bezpočet variací Čelistí, které se od sebe v podstatě vůbec nelišily. Jejich sledování se pro diváky stalo ještě větším hororem, než byly ony samy. Většinou jim chybělo to, co Steven Spielberg zvládá nejlépe, tedy aspoň průměrný scénář a důmyslně stupňované napětí.
Profil na IMDb.com

5. Žraloci koumáci (Útok z hlubin / Deep Blue See, 1999)
Jednu z těch lepších variant na Čelisti má na svědomí Reny Harlin, který si v Útoku z hlubin ale pomohl dost všední obezličkou - do filmové arény vypustil geneticky upravené žraloky. Jsou větší, rychlejší a hlavně chytřejší. Původně si je vědci pěstovali, aby z jejich mozku získali látky na léčbu Alzheimerovy nemoci. Jenže náhoda tomu chtěla a trojice zabijáků unikla. A protože měli fištróna jako málokterá paryba, elitní vědecké kapacity na ně byly krátké a zmíraly jedna za druhou...
Profil na IMDb.com


4. Lidožravý krokodýl (Jezero / Lake Placid, 1999)
Asi nejlepší scéna tohoto veskrze průměrného hororu je, když jde babička nakrmit svého mazlíčka - vezme krávu, přiváže ji na břeh jezera, něco houkne k hladině, ze které se v mžiku vynoří obří krokodýlí hlava. Skot v ní zmizí jako donut v Homeru Simpsonovi. Snímek z dílny Davida Kelleyho ve své době kupodivu zabodoval, ačkoli je stejně originální jako hřebík z Baumaxu; následovala ho dvě pokračování. Pro ty, kteří touží si rozšířit monstrózní zkušenosti, však bohatě stačí jednička.

3. Drsný hlavonožec (
Chobotnice / Deep Rising, 1998)
Jestli si myslíte, že noční můrou je, když vaši rozjařenou party na lodi přeruší banda nabušených lotrů, jste na omylu. A z něj vás vyvede mistr blockbusterové pompy Stephen Sommers. Ještě se totiž může stát, že tlupu gaunerů doplní podivný, přerostlý kříženec chobotnice a hlubokomořských červů, který - jak jinak - touží jedině po lidské krvi. Tak nějak vypadá v kostce zápletka této řezničiny, v níž se lidé stávají křížalami a koupou se v hektolitrech slizu.
Profil na IMDb.com


2. Vorvaň albín (Moby Dick, 1956)
Moby Dick je víc než filmová a především literární postava z románu Hermana Melvilla - jde o obřího bílého vorvaně, kterého na moři pronásleduje šílený kapitán Achab, jemuž Moby Dick kdysi ukousl nohu. Jejich dobrodružství sleduje a prožívá námořník Ismael. Velryba nemá v příběhu výhradně negativní roli, Melville ji zamýšlel spíše jako hádanku či jako symbol nejmocnějších sil světa. Protože ale Moby Dick rozdává smrt a zkázu, potápí lodi, rozhodně si zaslouží spočinout vedle krvežíznivé paryby či mytického titána.
Profil IMDb.com

1. Bájný Kraken (Souboj titánů / Clash Of The Titans, 1981)
Samozřejmě že letošní verze bájné nestvůry je impozantnější, ale buďme věrni originálu, nic nedejme na počítačové animace a spokojme se s tři desítky let starou loutkou. Ta, stejně jako její dvojče rok výroby 2010, je nepochybnou jedničkou mezi vodními potvorami. Těžko totiž najít něco většího a silnějšího. Vlastně možná by snesl srovnání s takovou Godzillou, kterážto však není čistokrevné vodní monstrum. Ale dobrý tip pro Hollywood - což takhle Godzilla vs. Kraken?
Profil na IMDb.com


Nesouhlasíte s výběrem? Něco vám v něm chybí, respektive přebývá? Sdělte nám svůj názor v diskuzi pod článkem!


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY