TV tipy: Paris hledá nadějnou mladou ženu Helenu a bod obnovy

Vydáno: 08.11.2024 07:30 - Vratislav Šálek | foto: Česká televize

Po hodně dlouhé době se televizní dramaturgové utrhli ze řetězu a v tomto týdnu nabízejí hned několik atraktivních snímků, které jsou mnohdy raritní. Největším lákadlem je ale nepochybně premiéra české sci-fi Bod obnovy.
Nejsme žádní andělé (We’re No Angels) (sobota 9. 11., ČT2, 15.20 - 17.05)

Plakát filmu Nejsme žádní andělé / We're No Angels
© IMDb
Kriminální komedie z poloviny padesátých let u nás není moc známá a jen málokdo by po přečtení její synopse tipoval, že patří k naprostým zámořským vánočním klasikám. Režírující Michael Curtiz v ní vychází z divadelní hry Alberta Hussona, což je sice trochu poznat z komornosti a celkového pojetí, zásadně to ale nevadí. Hodně to totiž kompenzuje samotný příběh, který je kombinací typicky vánočního kýče a drsné černé až satirické komedie, která ho posouvá na trochu jinou úroveň a dělá z něj dodnes příjemný a netradiční sváteční snímek, který uspokojí i ty, kteří je jinak z duše nesnáší. Tvůrce se pak opírá i o pohodovou atmosféru, vtipné dialogy a zároveň citlivé a laskavé podání, které málokoho nechá úplně chladným. V titulních rolích excelují Humphrey BogartAldo Ray a Peter Ustinov, kteří tu prokázali u nich málo vídaný komediální talent. Neprávem opomíjená záležitost na víkendové odpoledne. 

Zajímavost: Divadelní předloha se v originále jmenuje My Three Angels.

Originální trailer filmu Nejsme žádní andělé / We´re No Angels

Paris a Helena (Helen of Troy) (sobota 9. 11., ČT2, 20.00 - 22.00 / pondělí 11. 11., 10.40 - 12.35)

Plakát filmu Paris a Helena / Helen of Troy
© IMDb
Ani historické drama z druhé poloviny padesátých let není v tuzemsku moc známé, což je možná trochu zvláštní, protože podobné velkofilmy se tu těší velké oblibě. Režírující Robert Wise v něm adaptoval notoricky známou báji od Homéra, a i když byl nucen text trochu zhustit a zjednodušit, podstatu zachoval, takže nikoho nepřekvapí, což je v tomto případě jedině dobře. Soustředil se totiž na vskutku velkolepou výpravu, nádherné kostýmy, na svou dobu typicky syté barvy a opulentní akční scény plné komparsistů, které berou dech i po letech, vše pak dotváří burácivá a perfektní hudba Maxe Steinera. Ústřední pár si zahráli neokoukaní, ale velmi dobří Rossana Podestà a Jacques Sernas, zajímavostí budiž účast tehdy neznámé Brigitte Bardot. Dnešní divák nepochybně ocení i přiměřenou stopáž, která u podobných žánrovek bývala svého času spíše výjimkou. Další zapomenutá záležitost.  

Zajímavost: Jedním z asistentů režie byl Sergio Leone.

Originální trailer filmu Paris a Helena / Helen of Troy

Jednoho roku, jedné noci (Un año, una noche) (sobota 9. 11., ČT art, 23.45 - 01.50)

Plakát filmu Jednoho roku, jedné noci / Un año, una noche
© FilmAffinity
Dva roky staré italsko-španělské drama je nejen u nás prakticky neznámé a jeho největší síla tkví v tom, že vychází ze skutečných událostí, které nepřibarvuje a snaží se na nich ukázat dopad jednoho nesmyslného útoku na lidský život. Režisér a spoluscenárista Isaki Lacuesta v něm připomíná teroristický čin v klubu Bataclan a soustředí se na silně realistické pojetí, které hraničí s polodokumentem a rezignuje na zásadní děj. Místo něj dostávají přednost velmi silné emoce a prožitky, které jsou hodně niterné a jen těžko přenositelné. Vyznění pomáhají i takřka autentičtí Nahuel Pérez Biscayart a Noémie Merlant v titulních rolích, kteří si vystačí jen s gesty a různými výrazy, protože dialogů až tolik nemají. Jen škoda, že se tvůrce rozhodl zařadit do příběhu flashbacky, které zbytečně zdržují a působí spíše rozpačitě. Raritní tip.

Zajímavost: Natáčení probíhalo v nočním klubu Apolo v Barceloně.

Originální trailer filmu Jednoho roku, jedné noci / Un año, una noche

Bod obnovy (neděle 10. 11., ČT1, 20.15 - 22.10)

Český plakát filmu  / Bod obnovy
© Bioscop
Před rokem a dvěma měsíci mělo v kinech premiéru tuzemské sci-fi drama, které upoutá svou vizuální stránkou, která je vskutku velkolepá, do detailu promyšlená a bezmála úchvatná. Futuristický vzhled všech budov navíc opravdu evokuje, jak by v budoucnu mohly vypadat. Režijní debutant a spoluscenárista Robert Hloz zaujme i potemnělou atmosférou, která jen prohlubuje určitou dekadentní stylizaci. O to víc mrzí, že příběh je naprosto tuctový, od první chvíle je jasné, jakým směrem se bude ubírat a je v podstatě kompilátem těch nejmyslitelnějších klišé, která navíc nejsou zajímavě využita. I kvůli tomu pak logicky snímek absolutně postrádá napětí, a jelikož je i dost chladný, tak i emoce. Nejzajímavější z obsazení je málo známá Andrea Mohylová, která jediná má co hrát, a ačkoli ji doplňují třeba Václav Neužil Matěj HádekKarel Dobrý nebo Milan Ondrík, nikdo s ní prakticky nedrží krok. Tip, který rozhodně stojí za vidění, což potvrzuje i naše recenze.  

Zajímavost: Viadukt na konci filmu se nachází v obci Krnsko na Mladoboleslavsku.

Originální trailer filmu Bod obnovy

Ten muž je mrtvý (Un homme est mort) (neděle 10. 11., ČT2, 21.55 - 23.40)

Plakát filmu Ten muž je mrtvý / Un homme est mort
© Film Art Gallery
Kriminální drama z počátku sedmdesátých let, které také nepatří k těm úplně nejznámějším, je do značné míry unikátní, proto je škoda, že se moc nevysílá. Režisér Jacques Deray v něm totiž se svým štábem vycestoval do zámoří, kde se typicky francouzskou kriminálku pokusil natočit tak, aby si zachoval tvář, což se mu do značné míry povedlo a výsledek je vskutku víc evropský než americký. To tedy znamená, že tempo je místy až nepříjemně pomalé, samotný příběh pak relativně inteligentní a akce dost syrová a místy hodně brutální. Nechybí ani tradičně podařené a propracované automobilové honičky. V hlavních rolích se sešli naprosto excelentní Roy Scheider a překvapivě málo výrazný Jean-Louis Trintignant, vedle nich se objeví třeba Ann-MargretAngie Dickinson nebo Michel Constantin. Jen škoda absence většího napětí. Další pozapomenutá záležitost. 

Zajímavost: Scheider si při natáčení zlomil nohu.

Originální trailer filmu Ten muž je mrtvý / Un homme est mort

Revolver (Revolver) (neděle 10. 11., Barrandov, 22.00 - 00.15 / středa 13. 11., 20.10 - 22.30)

Plakát filmu Revolver / Revolver
© IMDb
Bezmála dvacet let staré kriminální drama je dost rozporuplné a oprávněně trochu zapadlo. Režisér a spoluscenárista Guy Ritchie se v něm pokusil částečně o umění a moc mu to nevyšlo. V první polovině tedy ještě zaujme svým typickým klipovitým stylem a překvapí absolutní absencí humoru a snahou o serióznost, ta ho však srazí v polovině druhé, kdy se mu děj rozpadne, je zbytečně překombinovaný, extrémně vážný, leč zároveň zoufale nenápaditý a předvídatelný. Zajímavé nejsou ani dialogy a pokusy o hlubší psychologii postav, které absolutně nefungují. Ústřední roli si zahrál Jason Statham, jemuž ale podobná poloha moc nesedí, tomu pak sekundovali kupříkladu Ray LiottaVincent PastoreTerence Maynard nebo Mark Strong. Netradiční počin od oblíbeného tvůrce.

Zajímavost: Roli ve filmu z různých důvodů odmítli Vinnie Jones a Mickey Rourke.

Originální trailer filmu Revolver / Revolver

Tady Havel, slyšíte mě? (úterý 12. 11., ČT2, 20.00 - 21.35 / středa 13. 11., 16.00 - 17.30)

Plakát filmu  / Tady Havel, slyšíte mě?
© CSFD
Před sedmi měsíci se v kinech objevil dokument, který zachycuje poslední roky života prvního českého prezidenta. Režisér, scenárista a kameraman Petr Jančárek v něm víc prakticky nenabídne a soustředí se jen a pouze na osobu samotného politika, který ani na konci života neztratil nic ze své sebeironie a sebepochybování, což snímek příjemně odlehčuje. Nejzajímavějšími momenty tak jsou ty, kdy je státník zobrazen jako člověk při běžných domácích činnostech, těmi nejsilnějšími pak tiché záběry na odcházejícího člověka, který pomáhal změnit dějiny. Je asi škoda, že vypovídací hodnota snímku a jakýsi myšlenkový přesah je nulový a nenabídne jediný déle zapamatovatelný moment, je ale otázka, zda se o něco podobného tvůrce vůbec pokoušel. Tip, o němž se více dozvíte z naší recenze.

Zajímavost: Snímek byl natáčen od roku 2009.

Originální trailer filmu Tady Havel, slyšíte mě?

Můj otec, kníže (úterý 12. 11., ČT2, 21.35 - 23.00)

Plakát filmu  / Můj otec, kníže
© CSFD
Česko-rakouský dokument je jakousi autoterapií, kterou podstoupila režisérka a scenáristka Lila Morgan (rozená Schwarzenbergová), které vypomohl Lukas Sturm. Autorka v něm zaznamenala rozhovory se svým otcem Karlem Schwarzenbergem, které jsou hodně upřímné a otevřené a paradoxně jim prospívá odtažitý vztah, který mezi sebou mají, jenž jim umožňuje probírat věci, které by spolu asi jinak dcera s otcem neprobírali. K nim patří třeba její komentář k jejich chladnému vztahu, s nímž ho konfrontuje, což se řadí k těm nejsilnějším momentům celého filmu. Řemeslně tedy nelze čekat nic objevného, s čímž se ale tak trochu počítá a do značné míry to kompenzuje silná výpovědní hodnota čítající i jakousi reflexi dědictví slavného šlechtického rodu. Zajímavý tip. 

Zajímavost: Snímek se natáčel v průběhu pěti let.

Originální trailer filmu Můj otec, kníže

Rodinný přítel (L’amico di famiglia) (úterý 12. 11., ČT2, 23.00 - 00.40)

Plakát filmu Rodinný přítel / L'amico di famiglia
© IMDb
Skoro dvě dekády staré italsko-francouzské drama taktéž u nás nepatří k těm nejslavnějším, zpětně je ale hodně zajímavé si ho doplnit. Režisér a scenárista Paolo Sorrentino v něm ještě neměl svůj styl tak vycizelovaný a stále ho ještě piloval, i proto není divácky až tak přístupné. Příběh totiž není úplně přímočarý, ba naopak je dost mnohoznačný, umožňuje vícero výkladů, především je ale stylizovaný jako lehce groteskní horor. Příliš nepomáhá ani to, že hlavní postava je záměrně morálně zvrhlá a odpudivá a zabraňuje publiku jakkoli se do ní vcítit. Tomu pak tedy nezbývá nic jiného než obdivovat výraznou vizuální stránku, zajímavý hudební doprovod, který se k němu lehce nehodí a fenomenální obsazení, v němž hraje prim především Giacomo Rizzo, jemuž sekundují třeba Laura ChiattiMarco Giallini nebo Barbara Valmorin. Zamrzí jen to, že příběhově to není propracované víc, chybí tomu jakkoli úderný moment a ne úplně uspokojivý a zbytečně otevřený konec.  

Zajímavost: Autor byl nominován na Zlatou palmu v Cannes.

Originální trailer filmu Rodinný přítel / L´amico di famiglia

Nadějná mladá žena (Promising Young Woman) (středa 13. 11., Nova Cinema, 22.10 - 00.30 / pátek 15. 11., 03.40 - 05.55)

Český plakát filmu Nadějná mladá žena / Promising Young Woman
© CinemArt
Čtyři roky starý thriller je svéráznou odpovědí na kauzu metoo. Debutující režisérka a scenáristka Emerald Fennell si zvolila poměrně těžké téma, které nechtěla zpracovat až tak vážně, což se jí ale tolik nezdařilo. Po celou dobu se tedy nedokáže rozhodnout, zda chce být seriózní, nebo vše trochu odlehčit a neustále osciluje mezi těmito dvěma póly. Značně nevyrovnané je i tempo, které je chvílemi strhující, chvílemi ale zoufale pomalé a utápí se v dlouhých dialozích, které jsou úplně o ničem a postavy nijak nerozvíjí. Nad vodou tak výsledek drží především titulní a velmi dobrá Carey Mulligan, které ale chybí výraznější protihráč. Pozitivem budiž i nečekaný a překvapivý závěr, který ale mohl být přece jen promyšlenější a o něco méne osudový. Hodně slibná prvotina, což potvrdí i naše recenze

Zajímavost: V celém filmu ani jednou nepadne slovo znásilnění nebo sexuální napadení.

Oficiální řeský trailer filmu Nadějná mladá žena / Promising Young Woman


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY