TV tipy: Mizerové prochází hedvábnou stezku, účastní se svatby a brání návratu Casanovy

Vydáno: 13.09.2024 07:30 - Vratislav Šálek | foto: film-authority

Největším tahákem aktuálního televizního týdne, v němž se zdá, že podzim udeřil v plné síle a definitivně převzal vládu, je premiéra třetího dílu akční série Mizerové. Na programu je ovšem také drama Vyšší moc Rubena Östlunda.
Mizerové navždy (Bad Boys for Life) (pátek 13. 9., Nova, 22.30 - 01.00 / neděle 15. 9., Nova Cinema, 20.00 - 22.35 / pondělí 16. 9., 22.45 - 01.15)

Český plakát filmu Mizerové navždy / Bad Boys for Life
© Facebook tvůrce
Před čtyřmi lety se v kinech konečně objevilo dlouho ohlašované a očekávané pokračování úspěšné akční série, které ale vzbuzovalo trochu obavy. Režírující duo Adil El Arbi a Bilall Fallah je ovšem poměrně rozehnalo, protože dalo vzpomenout na to nejlepší z devadesátých let. To tedy znamená, že příběh je příjemně bezstarostný a logika se v něm až tolik neřeší a je víceméně záminkou pro různé slovní špičkování, humorné situace a akci. Té sice není překvapivě tolik a není tak ohromující jako v předchozích dílech, udržuje si ale vysoký standard, má potřebné tempo a náboj a nepostrádá nápady, které jsou mnohdy důležitější než "cool" provedení. V hlavních rolích se vrátili Will Smith a Martin Lawrence, kteří jsou výborní a jejich slovní přestřelky a výměny jsou naprostým vrcholem filmu a nikdy nepůsobí nuceně. Chybět nesmí ani adrenalinový a zcela přesný soundtrack. Je možná škoda, že scenáristé v závěru zbytečně sklouznou k telenovele a zvraty působí nechtěně směšně, to by ale veskrze pozitivní dojmy příliš zkazit nemělo. Tip týdne, o němž se více dozvíte z naší recenze

Zajímavost: Celosvětová premiéra filmu proběhla v Paříži.

Český trailer filmu Mizerové navždy / Bad Boys for Life

Svatba (Wesele) (sobota 14. 9., ČT art, 22.35 - 00.50)

Plakát filmu Svatba / Wesele
© Filmweb
Tři roky staré polské drama je v tuzemsku známé jen málo a k vidění bylo pouze na některých festivalech. A je to škoda, protože režisér a scenárista Wojciech Smarzowski si v něm nebere moc servítky a na zdánlivě jednoduchém příběhu neváhá místy až brutálně upřímně a tím pádem nepříjemně účtovat s polskou historií a zobrazovat věci, které mnozí nevidí rádi. Opírá se při tom o unikátní atmosféru, která je navenek pohodová a odkazuje k události v názvu, někde hluboko v ní ale prosvěcují hodně temné tóny a prostupuje ji plíživé zlo, které je extrémně působivé. Výborného efektu pak tvůrce dosahuje tím, že přirozeně prostřídává dvě časové linie, které v závěru sleduje divák současně v jednom obraze, aniž by se jakkoli přestal orientovat. K částečně autentickým dojmům přispívá i obsazení, které mimo svou domovinu není nijak známé. Někteří asi budou namítat, že délka je přepálená a někdy autor tlačí na emoční pilu přespříliš, zásadně by to ale vadit nemělo. Méně známý tip.

Zajímavost: Natáčení probíhalo zhruba půl roku v Polsku a Lotyšsku.

Oficiální trailer filmu Svatba / Wesele

Vyšší moc (Turist) (úterý 17. 9., ČT2, 22.25 - 00.20)

Český plakát filmu Vyšší moc / Turist
© Film Europe
Dekádu staré drama je hodně zajímavou a chvílemi mrazivou studií rozpadu jednoho manželství. Režisér a scenárista Ruben Östlund je v něm navíc až chirurgicky přesný a v extrémně pomalém tempu vypráví silný příběh o krizi maskulinity, který je ve svém podání nadčasový. Nepotřebuje tedy extra efekty k tomu, aby diváka zasáhl přesně tam, kam má, ale stačí mu k tomu jen vskutku hutná a zároveň intimní atmosféra horského střediska a blížící se katastrofa, která naplno odhaluje lidské charaktery. Uchyluje se i k mnoha pasážím, jejichž význam záměrně není jednoznačný a vše zachycuje naprosto realisticky a možná až překvapivě perfekcionisticky. Hodně mu pomáhá i odosobněnost, neboť se oprostil od jakýchkoli emocí a extrémně emocionální téma vypráví s chladným odstupem, který působí o to víc. Titulní role obstarali méně známí, ale zcela přesní Johannes Kuhnke a Lisa Loven Kongsli. Dojem nicméně může zkazit samotný závěr, který víc než co jiného vypadá vykonstruovaně, trochu samoúčelně a až moc přehnaně. Nenápadný, ale o to silnější tip, o němž se více rozepisuje naše recenze.

Zajímavost: Ačkoli jde o zimní film, hlavní hudební motiv je Letní koncert Antonia Vivaldiho.

Český trailer filmu Vyšší moc / Turist

Hedvábná cesta (Silk) (středa 18. 9., Warner TV, 20.00 - 22.00)

Plakát filmu Hedvábná cesta / Silk
© IMDb
Koprodukční romantické drama z druhé poloviny nového milénia možná mělo trochu větší ambice, ve výsledku ale zoufale vyšumělo a tuzemská kina zcela minulo. Režírující François Girard v něm takřka doslovně adaptoval román Alessandra Baricca, ten je ale hodně útlý, což je zásadní problém. Na mnoha místech tak je znát, že autor je nucen uměle natahovat stopáž, což dělá především dlouhými záběry na krajinu, které jsou sice nádherné a přechází z nich zrak, postupem času je jich ale až moc a stávají se rutinou. Výsledku moc neprospívá ani pomalé vyprávění, které navíc často využívá voiceover, který je zbytečně doslovný a komentuje to, co se děje na obrazovce, tudíž nemá potřebný efekt. Příběh je možná na papíře zajímavý, ve filmové podobě je ale lehce kýčovitý a předvídatelný a naprosto mu chybí emoce, což je u romance poměrně problém. Na lehkém nadprůměru tak snímek udržují krásná kamera, minimalistická hudba Ryuichihio Sakamota a velmi dobré obsazení, v němž hlavní role ztvárnili Keira Knightley a Michael Pitt, které doplňují třeba Kenneth WelshAlfred Molina nebo Mark Rendall. Zapomenutelná jednohubka. 

Zajímavost: Knižní předloha vyšla v češtině pod názvem Hedvábí.

Oficiální trailer filmu Hedvábna cesta / Silk

Návrat Casanovy (La retour de Casanova) (středa 18. 9., ČT2, 22.25 - 00.00)

Plakát filmu Návrat Casanovy / Le retour de Casanova
© IMDb
Francouzské romantické drama z počátku devadesátých let je dnes víceméně zapomenuté a příliš se nepřipomíná. A ono asi není divu, protože režírující Édouard Niermans, pro kterého šlo o suverénně nejvýraznější počin v jeho jinak televizní filmografii, v něm spoléhá na absolutní jistotu. To tedy znamená, že vychází z literární předlohy, v tomto případě Arthura Schnitzlera, opírá se o solidní dobovou atmosféru, výpravu a kostýmy, které možná nejsou tak opulentní, pořád ale působí. Samotný příběh je silně nevyrovnaný a baví především v úvodní polovině, kdy zajímavě rozehrává jednotlivé charaktery a snaží se bojovat s určitými klišé tím, že se nebere moc vážně a děj odlehčuje humorem, postupem času ale tempo upadá a začíná se spoléhat až moc na nostalgii, což úplně nefunguje a působí vesměs nudně. Hlavní roli sice ztvárnil Alain Delon, ten je ale překvapivě bez většího charismatu a nezajímavý, mnohem lépe je na tom Fabrice Luchini, zdatně jim oběma pak sekundují třeba Elsa LunghiniAlain Cuny nebo Philippe Leroy. Velmi snadno přehlédnutelný tip. 

Zajímavost: Natáčení probíhalo mimo jiné na zámku Mogéra v Montpellier.

Originální trailer filmu Návrat Casanovy / La retour de Casanova

Svět podle Prota (K-PAX) (čtvrtek 19. 9., Paramount Network, 20.00 - 22.35)

Plakát filmu Svět podle Prota / K-PAX
© Amazon.com
Sci-fi drama z počátku nového tisíciletí je příkladem filmu, který je přiznaně o ničem, tváří se důležitěji, než je, přehnaně filozofuje, přitom je neoriginální a vypůjčuje si z jiných žánrovek, přesto zvláštním způsobem funguje. Režírující Iain Softley v něm spoléhá především na tajemnou atmosféru, velké množství zdánlivě chytrých dialogů, které mají svůj význam a záměrně pomalé tempo. I proto se někdo může ukrutně nudit a kouzlu snímku nikdy nepřijde na chuť, zatímco druhý si bude pochvalovat lidskost a poselství příběhu, který se obejde bez přehnaného sentimentu. A vlastně vůbec nevadí, že se všichni shodnou na tom, že je šíleně prvoplánový a až moc moralizuje. V ústředních rolích excelují Kevin Spacey a Jeff Bridges, jejichž vzájemná chemie je velice specifická. Jen škoda závěrečné třetiny, která je malinko nedotažená a má úplně jinou atmosféru než zbytek filmu. Příjemný a hodně zvláštní tip.

Zajímavost: Snímek vychází z knižní předlohy Genea Brewera.

Originální trailer filmu Svět podle Prota / K-PAX


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY