Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Sly

Recenze: Sly je osobní zpovědí Sylvestera Stallona

Vydáno: 04.11.2023 10:30 v sekci Recenze | Za horizontem - Václav Limberk | foto: Netflix

Sylvester Stallone byl publikem vždy milován především jako Rocky nebo Rambo. Co se ale skrývá za fasádou úspěšné akční hvězdy? Jak trnitá byla jeho cesta ke slávě? O tom se dozvíte v dokumentu Sly.

SlyRecenzoval/a Václav Limberk dne 04.11.2023 10:30. Sylvester Stallone byl publikem vždy milován především jako Rocky nebo Rambo. Co se ale skrývá za fasádou úspěšné akční hvězdy? Jak trnitá byla jeho cesta ke slávě? O tom se dozvíte v dokumentu Sly. Hodnocení: 4
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Rok 2023 přinesl shodou okolností dva dokumenty o dvou největších akčních hvězdách minulosti. Tím prvním byl na Netflixu v červnu Arnold a o pár měsíců později na tu samou platformu dorazil i Sly. Zatímco Arnold měl podobu třídílné minisérie, kdy se jednotlivé díly zaměřily na jinou stránku osobnosti Arnolda Schwarzeneggera (Sportovec, Herec, Američan), Sly má klasickou podobu celovečerního dokumentu o délce zhruba hodiny a půl.

Fotografie z filmu Sly / Sly
© Netflix
Sylvester Stallone tu dosti otevřeně a upřímně mluví o krušných začátcích, o dětství a zvláště pak o složitém vztahu s otcem. Dozvíme se, že hnacím motorem Stalloneho života a kariéry byla snaha získat alespoň otcův respekt, když možnost získat jeho lásku se nejevila jako reálná. Stallone říká, že jeho dětství v newyorské čtvrti Hell´s Kitchen se podobalo hře Arthura Millera Pohled z mostu, než se s otcem přestěhoval na samotu na ranč do Marylandu, kde chovali koně. Stallone se svěřuje, že se naučil v dětství na koních jezdit a hrát pólo, v němž vynikal jeho otec.

Později se ale v dokumentu dozvíme, že v dospělosti to byl právě jeho otec, kdo mu zasadil zákeřnou ránu zezadu, která způsobila Stalloneho pád z koně a rozhodnutí, že už v životě na koně nesedne a pólo hrát nebude. Stalloneův složitý vztah s "fyzicky brutálním" otcem se vine celým dokumentem jako červená niť a vrhá světlo na dosud málo známou stránku hercova života, což je bezesporu velkým kladem filmu.

Sylvester Stallone ve filmu Sly / Sly
© Netflix
Po trnitých začátcích, kdy byl neznámý mladík většinou odmítán, přišla první velká šance s filmem Páni Flatbushe, o němž se v dokumentu pochvalně zmiňuje například Quentin Tarantino, který tu zasvěceně mluví i o dalších, pozdějších a slavnějších Stalloneho rolích. Kromě první větší role se zde také seznámil s Henrym Winklerem, který mu později pomohl, když se Stallone vydal svým autem do Hollywoodu, kde chtěl mladý a chudý herec prorazit.

To se mu nakonec povedlo díky filmu o boxerovi, který, jak se dozvíme, byl nejdříve pouze krutým vymahačem dluhů a teprve po přátelské radě z něj Stallone udělal dobráckého bojovníka se srdcem na pravém místě. Jinak by ostatně asi jeho Rocky jen těžko měl takový úspěch. Jenže v Hollywoodu nestačí jen prorazit. Hned s dalším filmem, respektive filmy, kterými byly odborářské drama P.Ě.S.T. a staré, z šuplíku vytažené a oprášené drama Cesta k ráji, Stallone poznal i neúspěch a výsměch. Ale jak Stallone ústy Rockyho říká: nejtvrdší rány rozdává život a jde o to, zvednout se a pokračovat dál. A tak i on pokračoval dál se střídavými vrcholy a pády.

Sylvester Stallone ve filmu Sly / Sly
© IMDb
Kromě výše zmíněného Tarantina a Winklera zde promlouvají i Talia Shire, jeho partnerka z Rockyho, dále Arnold, věčný Stallonův rival a nyní přítel, který ho samozřejmě velebí jako toho, kdo byl před ním vždy o krok napřed, i když to mu nezabránilo, aby si ze Slye vystřelil, když mu přenechal "lukrativní" propadák ve znamení komedie Stůj, nebo maminka vystřelí!, kterou Stallone neprozíravě natočil v domnění, že půjde o hit. Chybovat je lidské a Stallone chyboval v životě mnohokrát jako každý člověk.

Mluví zde také Slyův mladší bratr Frank Stallone, který stál celý život ve stínu slavnějšího bratra, přesto na něj nezanevřel a oba zůstávají nejlepšími přáteli. Vystupuje zde také režisér John Herzfeld, s nímž pojí Stallona kromě kamarádství i úplné profesní začátky. Byl to právě on, kdo hrál, spolu se Stallonovým otcem, v němém amatérském snímku Horses, jehož několik záběrů v dokumentu uvidíme. Nejvíce zde ale mluví sám Sly a má zde dostatek prostoru na to, aby řekl to, co nemohl říct prostřednictvím svých filmů.

Sage Stallone, Sylvester Stallone ve filmu Rocky 5 / Rocky V
© MGM
Prozradí zde například to, že nepovedený Rocky 5 byl jedním z jeho nejosobnějších projektů, i díky tomu, že v něm jeho syna hrál jeho skutečný, bohužel již zesnulý syn Sage Stallone. Dozvíme se, že asi nejtěžším projektem, jemuž nikdo z jeho okolí nedával šanci, byl "rehabilitující" snímek Rocky Balboa. Dozvíme se také, jak dospěl k nápadu natočit Expendables: Postradatelní nebo jeho splněný sen zahrát si se "skutečnými" herci v dramatu Země policajtů, které opět diváky zklamalo jako Rocky 5.

Stallone nakonec přiznává, že za celoživotní natáčení filmů zaplatil velkou daň v podobě toho, že na nic jiného mu nezbýval čas. Překvapivě málo prostoru zde dostane jeho rodina, manželka a tři dcery, v nichž má něco "skutečného" a čemu by dal raději přednost. O jeho soukromí se tak mnoho nedozvíme, což nicméně nemusí být nutně na škodu. Většinu fanoušků stejně zajímá Stallone jako herec a režisér, případně scenárista. Hodina a půl Slyho uteče jako voda a divákovi toho snímek odhalí i tak dost.

Byl, a stále je to pozoruhodný životní příběh. Doufejme, že Sly ještě neřekl poslední slovo a v budoucnosti znovu překvapí jako třeba v tomto příjemně střízlivém a upřímně působícím dokumentu.

Oficiální trailer filmu Sly

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
8/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Na co se nejvíce chodilo v českých kinech v roce 2025
Téma: Na co se nejvíce chodilo v českých kinech v roce 2025 V následujícím článku si představíme dvacítku nejvíce navštěvovaných snímků v českých kinech za uplynulý rok. čtěte zde
Vydáno: 31.01.2026 12:30 v sekci Články | Žebříčky
0
Milost 8/10
Recenze: Drama Milost vypráví o prezidentovi, jenž není schopen učinit rozhodnutí Snímek je příběhem fiktivního italského prezidenta, jenž neustále oddaluje nutnost cokoli řešit, aby se vymanil z odpovědnosti. A to mu přitom na stole leží nepodepsaný zákon o eutanázii a dvě nevyřešené žádosti o milost. čtěte zde
Vydáno: 31.01.2026 10:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
TV tipy: 30. 1. 2026 - 5. 2. 2026
TV tipy: Autíčkář Julius Caesar zařídil návrat detektiva Tím nejzajímavějším, co se v televizích dá v tomto týdnu vidět, je premiéra českého true crime dokumentu Aneta. I to možná svědčí o tom, že náš výběr je opět skromný a převažují v něm jen málo známé počiny. čtěte zde
Vydáno: 30.01.2026 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kinopremiéry: 5. týden
Kinopremiéry: Princezna stokrát jinak volá SOS a dostala milost Mezi poslední várkou lednových premiér v kinech nenajdete žádný zásadní divácký hit, i když třeba slovensko-česká pohádka Princezna stokrát jinak by se jím ráda stala. Nechybí ale ani novinka Sama Raimiho. čtěte zde
Vydáno: 28.01.2026 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Top 20 ČR: 4. týden
Top 20 ČR: Avatar je stále neporažen V českých kinech stále vládne třetí díl sci-fi Avatar, který je už šest týdnů neporažený. Z novinek nejvíce zaujala česká komedie Šviháci. čtěte zde
Vydáno: 27.01.2026 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- TV tipy: Imaginárním přítelem Creeda je faraon (19.12.2025 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Mlátička a podfukář běžící muž probudil princezny (12.11.2025 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- I play Rocky je obsazen (28.08.2025 10:30 v Novinky | Zprávy)
- Noah Centineo bude Rambo (12.08.2025 08:30 v Novinky | Zprávy)
- Kinopremiéry: Vraťte Zlounům jejich džob (30.07.2025 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Zemřel Hulk Hogan (24.07.2025 19:22 v Novinky | Zprávy)
- Běžící muž (02.07.2025 10:30 v Novinky | Trailery)
- Portrét: Brad Pitt - zrozen být hvězdou (08.05.2025 10:30 v Články | Publicistika)
- TV tipy: V dopise neznámé se píše o příliš dokonalé podobě s pistolí pro Ringa (02.05.2025 07:30 v Radar | TV tipy)
- Téma: Zlaté maliny jsou problémové anticeny (12.04.2025 10:30 v Články | Publicistika)
- Brad Pitt se vrátí jako Cliff Booth (02.04.2025 14:30 v Novinky | Zprávy)
- Kinopremiéry: Working Man vyhlíží chvilky naděje (26.03.2025 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Neznámý Ferdinand je přítelem Eddieho Coylea (21.03.2025 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: 107 matek se vydává na cestu odplaty do země faraonů (21.02.2025 07:30 v Radar | TV tipy)
- A Working Man (11.01.2025 09:30 v Novinky | Trailery)
- R.I.P.: Hvězdy, které nás v roce 2024 opustily (26.12.2024 12:30 v Novinky | Zprávy)
- Alarum (20.12.2024 13:30 v Novinky | Trailery)
- Top 10: Áčkoví herci v béčkových filmech (30.11.2024 10:30 v Články | Publicistika)

PREMIÉRA TÝDNE   04/2026

Milost
8/10

Snímek je příběhem fiktivního italského prezidenta, jenž neustále oddaluje nutnost cokoli řešit, aby se vymanil z odpovědnosti. A to mu přitom na stole leží nepodepsaný zákon o eutanázii a dvě nevyřešené žádosti o milost.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe