Je to už devět let, kdy do kin tehdy docela nenápadně vstoupil první
John Wick, který měl být jednou z posledních poctivých žánrovek, které už se jinak točily jen pro video a později VOD. Šuskanda ale nelhala a výsledkem byla hodně slušná podívaná, které se podařilo vydělat dost peněz, rozjet celou franšízu a de facto restartovat hereckou kariéru
Keana Reevese, který se chopil hlavní role. Aktuálně už startuje díl čtvrtý, od něhož jsou očekávání poměrně veliká.
© Lionsgate
John Wick je stále na útěku před mocnou Radou a rád by konečně získal svobodu, aby se mohl volně pohybovat. Nyní se mu k tomu otevřela cesta a zdá se, že by mu konečně všichni mohli dát pokoj. Jenže ještě předtím se bude muset vypořádat s mladým Markýzem, který chce ze světa odstranit nejen Johna Wicka, ale hlavně celou jeho ideu. Je tedy jasné, že John bude muset opět bojovat o holou existenci, tentokrát je ale nucen se spojit s bývalými nepřáteli a naopak se střetnout s bývalými přáteli.
Vzhledem k tomu, že jde už o čtvrtý díl celé série, nemají tvůrci potřebu zdržovat se nějakým vysvětlováním, ale diváka rovnou uvádějí do děje, dobrou zprávou budiž to, že i ti, kteří předchozí pokračování neviděli, by se měli víceméně orientovat, jen se pochopitelně budou ztrácet v teď už docela široké mytologii světa zabijáků, tajemného Hotelu i fungování Nejvyšší rady. Rozhodně by to ale nemělo zásadně bránit úplnému zážitku.
© Lionsgate
Režírující
Chad Stahelski, který je u série od samého začátku, tentokrát dostal k dispozici suverénně nejvíc peněz a vyměřil suverénně nejdelší stopáž. Obojí je na výsledku znát, což je na jednu stranu dobré, na tu druhou ale o něco horší, protože se začíná zdát, že autor už nad svým dílem ztrácí nadhled a pomalu, ale jistě se stává obětí vlastních ambicí. To ale určitě neznamená, že výsledkem by byl nějaký nabubřelý nebo vysloveně špatný počin, ba naopak si udrží laťku hodně vysoko a fanoušci mohou diskutovat, kam až je možné v zobrazování samotné akce zajít.
Té je tu opravdu hodně a je pochopitelně nedílnou součástí franšízy. Díl od dílu se její zobrazování dost proměňuje a v aktuálním pokračování už se dá naplno mluvit o tzv. akčním baletu, jehož velkým průkopníkem byl legendární
John Woo. To tedy znamená, že všechny bitky mají precizní a propracovanou choreografii a sledovat je je skoro až estetický a těžce umělecký zážitek. V aktuálním dílu je hned několik epických bitev, z nichž k těm nejpovedenějším určitě patří hned ta úvodní v tokijském hotelu a naprosto dokonalá přestřelka u Vítězného oblouku v Paříži, která svou vysoustružeností zcela bere dech.
© Lionsgate
Celé to navíc vypadá ohromně "sexy", protože vizuál je vypiplaný do nejmenších detailů a právě u zmíněné úvodní bitky v Tokiu vyniknou krásně zvolené lokace a vskutku nádherná kamera, která si vychutnává celou barevnou škálu a výborně si hraje se světlem prostupujícím skleněnými deskami, navíc dokáže zprostředkovat až autentický zážitek. Velmi podobně na tom je i přestřelka zabíraná ze shora dronem, která svým laděním, záběrováním, tempem, velkou brutalitou i hudebním podkresem připomíná videohru.
A paradoxně právě na akci je nejvíce poznat smrtící stopáž atakující tři hodiny, neboť všechny scény jsou extrémně dlouhé, po chvilce logicky sterotypní a ke konci až ubíjející, což je malinko škoda, protože se tím divákům lehce odcizuje. Zároveň je potřeba počítat a smířit se s tím, že zatímco u prvních dvou dílů se tvůrci snažili o jakous takous realističnost, tak u těch posledních na toto rezignovali a
John Wick: Kapitola 4 je v tomto úplně nejdál, což znamená, že hlavní hrdina bez větších zranění přežije několik drsných pádů z okna, několik sražení autem i několik dost tvrdých a brutálních pádů ze schodů, případně dochází k tomu, že při bitce na diskotéce odehrávající se uprostřed parketu nezúčastnění návštěvníci dál tančí, jako by se kolem nich nic nedělo.
© Lionsgate
Samotný příběh pak není extra propracovaný, zároveň ale není úplně jednoduchý a je vidět, že autoři mají sami přehled ve své vlastní mytologii a nějakých nelogických jednání se v nich najde naprosté minimum.
Keanu Reeves v hlavní roli je zcela spolehlivý a svým charismatem strhne od počátku, jeho hlavním protivníkem by tedy měl být
Bill Skarsgård, ten je tu ale velmi málo a není tak výrazný. Mnohem zajímavější je výborný
Donnie Yen, jehož souboje patří k těm nejatraktivnějším, jen škoda, že s motivem jeho slepoty se chytře pracuje jen na začátku a postupně už přebírá vládu jakási "nadpřirozenost", s níž dokáže přesně odhadnout, kde stojí a jak se pohybuje jeho protivník. Za zmínku nepochybně stojí i komická etuda
Scotta Adkinse, jehož postava patří k tomu nejvtipnějšímu a nejzábavnějšímu z celého filmu.
John Wick: Kapitola 4 není nejlepším dílem série (tím zůstává
ten předchozí), určitě ale fanoušky nezklame a nabídne dost možná vůbec nejlepší akční scény, které letos v kinech uvidí. Rozhodně ale měl být o několik desítek minut kratší, protože zejména v pomalém úvodu se dost táhne a není tak zajímavý. To ale na tom, že na konci roku se bude objevovat v žebříčcích toho vůbec nejlepšího, co kina přinesla, nic nemění.
PS: Ačkoli je snímek elegantně a stylově zakončen a celou sérii by tak mohl uzavřít, další díl už je naplánovaný na rok 2025.
Oficiální český trailer filmu John Wick: Kapitola 4 / John Wick: Chapter 4